Podíl tabletů s Windows poroste, ale Android a iOS hned tak nedohoní

aktualizováno 
V následujících letech budou tablety s operačním systémem Windows postupně ukusovat z tržního podílu konkurenčních platforem. Podle výzkumné společnosti IDC se však nedá očekávat, že by se Androidu a iOS v této oblasti Windows výrazně přiblížily.

Růst trhu s tablety se bude podle IDC zpomalovat | foto: Acer

Studie IDC zveřejněná tento týden ukazuje, že tablety s Windows budou mít do roku 2017 tržní podíl kolem 10,2 procenta. To je nárůst o více než sedm procent ze tří, které IDC předpovídá Windows tabletům letos.

Windows tablety tak budou růst především na úkor současných hegemonů Androidu a iOS. Podle IDC má totiž podíl tabletů s operačním systémem Android na trhu klesnout na 58,8 procenta, zatímco letos se předpokládá 60,8 procenta. Ještě více ztratí tablety iPad, které využívají systém Apple iOS. U nich analytická firma předpokládá pokles až na 30,6 procenta v roce 2017 z letošních predikovaných 35 procent.

Operační systém podíl na trhu 2012podíl na trhu 2013podíl na trhu 2017
Android50 %60.8 %58, 8 %
iOS45,6 %35 %30,6 %
Windows 0,9 %3,4 %10,2 %
Ostatní 1,4 %0,8 %0,4 %

IDC předpokládá, že Windows tabletům se bude dařit i proto, že se objeví široká škála zařízení od různých výrobců s agresivní cenovou politikou.

Z našeho pohledu by mohlo pomoci i plánované sjednocování jednotlivých platforem Windows, které v podstatě nerozlučně spojí práci na stolním počítači a mobilních přístrojích, mezi kterými bude možné plynule přecházet podle potřeby.

Ředitel výzkumu ve společnosti IDC Tom Mainelli si podle serveru PC World myslí, že rychlejšímu růstu brání design zařízení a problémy s aplikacemi ve Windows 8.

Podle něj by přitom stačil jen jeden prodejní hit, tedy populární model, aby měla Windows na tabletech zaděláno na úspěch. Zatím jsou si však podle něj všechny tablety s Windows 8 velice podobné, ať je dělá Acer, Dell, nebo sám Microsoft. Pro výrobce tu tak stále zůstává výzva, jak se odlišit od konkurentů.

Mainelli zmiňuje i systémy dva v jednom, kdy lze notebook využívat prakticky jako tablet, ať již odebráním displeje, nebo jeho překlopením do vodorovné polohy nad klávesnici.

"Myšlenka systému 2v1 zní dobře, ale zatím jsme u těchto produktů nezaznamenali žádný velký úspěch," řekl pro PC World Mainelli. Zároveň si však myslí, že můžeme ze strany Microsoftu očekávat velký marketingový tlak. Společnost Microsoft podle něj nebude rezignovat na trh s tablety a bude se snažit i tímto způsobem zrychlit růst.

Trh s tablety poroste jen pomalu

IDC dělá podobné prognózy jednou za čtvrt roku. Ta aktuální ukazuje snížený optimismus, co se týká vývoje trhu s tablety do roku 2017. Letos se očekávají prodeje asi 221,3 milionu tabletů. To je o něco méně než v předchozím odhadu, který ukazovala hodnotu 227,4 milionu. Ale je to stále nárůst o 53,5 procenta v poměru k roku 2012. Ale příští rok má dojít k prudkému zpomalení, s odhadovaným růstem 22,2 procenta, což představuje prodej 270,5 milionu tabletů.

Výhled do roku 2017 podle IDC slibuje už jen jednociferné roční nárůsty. Za pět let se tak má v jednom roce prodat 386,3 milionu tabletů. Také zde IDC přehodnotilo své předchozí úvahy, které předpokládaly prodeje 407 milionů kusů. K přehodnocení těchto čísel vedl i trend poslední doby, kdy si na některých trzích spotřebitelé raději koupí velký smartphone, než aby si kupovali malý tablet.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Výkon za dobré peníze: kombinace čipů AMD a Nvidia v pěkném notebooku

Asus ROG

Procesory AMD platí u notebooků stále za trochu exotické zboží. Intel však bojuje s výrobními kapacitami, AMD pro změnu...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Najdete na iDNES.cz