WiFi bezdrátová síť: Lucent Orinoco Wireless RG-1000

  5:00aktualizováno  5:00
Bezdrátové sítě se už začínají pomalu dostávat do povědomí běžných uživatelů. Po včerejším představení jsme pro vás připravili test Lucent Orinoco Wireless RG-1000, tedy bezdrátové základnové stanice a PCMCIA karty.

Zatímco včera jsme si obecně představili koncept bezdrátové sítě založené na technologii WiFi a podívali jsme se, co nabízí v tomto ohledu Orinoco (resp Avaya) - v tomto článku - dnes se podíváme v testu na konkrétní a dosti populární řešení zahrnující PCMCIA karty Orinoco a přístupový bod Orinoco RG-1000.

Testované zařízení je určeno pro domácnosti nebo menší firmy, ale určitě najde uplatnění i jinde, neboť výhody bezdrátových řešení jsou většinou známé.

Adapter PCMCIAKomentář: Pokud jste například čtyřčlenná rodina žijící v rodinném domě a máte více počítačů, které chcete mít v jednom okamžiku připojené k internetu, máte v podstatě jen několik možností, jak danou situaci řešit. Buď můžete použít HUB, natahat po celém domě propojovací kabely a modlit se, aby vašemu poskytovateli internetu bylo jedno, kolik vám přiděluje ip adres. Nebo použít jeden počítač jako proxy server, nakonfigurovat ho pomocí WinRoute nebo například WinProxy a nechávat ho stále zapnutý. Bohužel ani v tomto případě se tahání kabelů nevyhnete. A že instalace kabeláže na problematických místech, jakými jsou dveře či schody, není jednoduchá, je jasné.

Proto se bezdrátové řešení jeví jako velice elegantní. Navíc dává Notebookům zapojeným do této sítě poměrně značnou svobodu pohybu bez ztráty spojení s okolním světem.

Balení obsahuje:

 • Residential Gateway (vysílač)
 • Napájecí zdroj
 • Propojovací kabel (s konektory RJ-45)
 • Orinoco ISA Adapter
 • PCMCIA kartu pro notebooky
 • 2 Příručky
 • Instalační CD-ROM
 • Šroubky a hmoždinky

Technická data:

 • Dosah: Až 550 metrů na volném prostranství
 • Frekvence: 2.4Ghz (v neregistrovaném pásmu)
 • Kompatibilita: IEEE 802.11 standard pro vysokorychlostní bezdrátové sítě (LAN): Wi-Fi certifikát za interoperabilitu, Plug and Play

Popis vysílače

Vysílací jednotkaU vysílače je třeba ocenit solidní design. Není nijak extravagantní ani přehnaně barevný. Celkový tvar je přesto zajímavý a svými rozměry 208x52x155 velice kompaktní. Na čelní straně se nacházejí oválné zelené kontrolky a to konkrétně napájení, rádio, ethernet a modem.

Zařízení na to na první pohled nevypadá, ale skrývá v sobě NAT router s funkčním DHCP (Dynamic Ho ISD ost Configuration Protocol). Vysílač zároveň funguje jako HUB a s pomocí DHCP funkce se pak automaticky nakonfiguruje ip adresa pro každého uživatele. Tím plně nahradí jakékoliv jiné propojení kabelem, a navíc uživatel nemusí platit za další (většinou velmi drahou) přípojku k internetu. Z pohledu obyčejného uživatele je to více než příjemné.

Instalace hardwaru

Jednotlivé propojení všech součástí je intuitivní, prakticky se nedá splést a dá se s jistou nadsázkou říci, že by je zvládlo malé dítě se základními znalostmi stavebnice Lego.

Koneckonců jediné, co je nutné udělat, je odstranit kryt na druhé straně vysílače. Ten je jištěný pouze dvěma západkami a k uvolnění stačí lehký stisk. Po jeho odklopení naleznete jeden RJ-11 konektor (pro modem), jeden RJ-45 konektor (pro Ethernet) a zástrčku pro napájecí kabel od zdroje. Po připojení všech kabelů už můžete přistoupit k instalaci software

Instalace softwaru

Instalace bohužel neprobíhala zrovna standardním způsobem a to i přes veškerá ujištění výrobce o její jednoduchosti. Na vině nebyl ani tak hardware, ale spíše software. Operační systém Windows 98 sice PC kartu správně rozpoznal, ale už jí z přiloženého CDčka nepřidělil příslušný ovladač. (Windows klasika) Po delším donucování a procházení adresářů instalace proběhla na výbornou, ale vzápětí vysílač odmítl s PC kartou komunikovat. Stalo se to ale jen jednou a po restartu počítače a načtení všech konfiguračních souborů už všechno fungovalo naprosto bez problémů.

Praktické zkušenosti

Vysílač - PřijímačPrvním velkým a nutno říci že příjemným překvapení je dosah celého zařízení. Signál se při vzdalování od vysílače prakticky neztrácel a k tomu, aby se ztrácet začal, by musel být opravdu hodně daleko. Dalším příjemným překvapením potom byla nulová ztrátovost dat mezi vysílačem a počítačem, který signál přijímá, a to i na značnou vzdálenost a navzdory několika zděným přepážkám. Tím se stává zařízení zajímavé a řekl bych přímo ideální nejen pro kanceláře či domácnosti, ale i pro hráče síťových počítačových her vyžadujících rychlou odezvu. (U testovaného počítače i v případě notebooku 2 až 3 milisekundy.)

Ale abych jenom nechválil. Design vysílače má i jednu podstatnou nevýhodu. Základna je velice úzká vzhledem k výšce. A i když je trojice opěrných nožiček opatřená gumovými špunty proti skluzu, mohlo by se lehce stát, že někdo vysílač omylem shodí ze stolu. Zdálo by se, že je na místě fixace a skutečně, výrobce i na toto pamatuje a přibaluje k soupravě šroubky a hmoždinky - ale díry do krytu na vysílači jsem jaksi nenašel a tak si je patrně zákazník musí vyvrtat sám.

Hodnocení

Bezdrátová síť s rychlou odezvou, vynikajícím dosahem a nulovou ztrátovostí dat.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Prodlouží zasedačku až na druhý konec světa. Videokonference od Logitechu

Na snímku kamera Logitech Rally, Display HUB a reproduktor videokonferenční...

Není to levná záležitost, ale pokud jste při svých jednáních často odkázáni na videohovory, nabízí nový Logitech Rally...

Najdete na iDNES.cz