Western Digital disky v noteboocích?

  0:01aktualizováno  0:01
Prudký nárůst dodávek notebooků a s tím spojený růst trhu notebookových disků láká zpět i zastánce čistě stolního přístupu. Western Digital, vysokorychlostní disky a ultranová rozhraní - dává to u notebooků smysl? Ale ano, a možná více, než se zdá.

Western Digital uvažuje o návratu na trh notebookových disků

Jak už vyplynulo z našich rozhovorů na CeBITu, Western Digital (WD) si všímá vývoje na trhu notebookových disků a vše "zblízka sleduje". Jak se zdá, situace se pohnula ještě o něco blíže k reálnému vstupu na trh. Western Digital  zvažuje vstup v tuto chvíli více než kdy jindy.

Kalifornský výrobce disků, který nabízí produkty pro stolní PC a servery, začal s vývojem vlastní řady disků pro mobilní použití a podle vlastních slov, pokud bude chtít, může vstoupit na trh velmi rychle. Ačkoliv společnost zatím nesestavila žádný prototyp notebookového disku, "je to skutečně pouze otázka času, kdy přijdeme na trh s produktem, pokud s ním přijdeme." Vyjádření připomíná tak trochu chytrou horákyni nebo delfskou věštírnu, ale vyjadřuje současnou situaci v tomto segmentu.

Notebookový trh je totiž sice zatím jen menší část celého trhu oproti většině disků dodávaných do stolních PC a serverů. Nicméně - zatímco prodeje především stolních PC nerostou nijak výrazně, notebooky získávají na atraktivitě a předbíhají všechen ostatní trh. Již nyní z celkových 136 miliónů dodaných PC notebooky představují 23,5 procenta objemu.

Ačkoliv by však vstup na tento trh mohl být skvělou příležitostí pro WD, není to bezriziková záležitost. Spíše naopak. Konkurence mezi dodavateli disků pro notebooky je extrémní, vyjednává se zpravidla přímo s velkým výrobcem notebooků, jen malá část disků končí v retailovém prodeji konečnému zákazníkovi. V porovnání se stolními disky je tento trh podstatně více koncentrován. Hitachi, Toshiba a Fujitsu mají navíc výhodu dlouhodobě existujících vztahů se svými odběrateli a zpravidla nabízejí poměrně široké portfolio produktů, které pokrývá většinu potřeb.

Další překážkou je výrazně vyšší náročnost na vývoj a výrobu. Ačkoliv některé základní technologie jsou společné pro libovolné velikosti a rychlosti disků, mobilní disky vyžadují jiné přístupy kvůli speciálním požadavkům na integraci do omezeného prostoru notebooku, navíc se značnými tepelnými restrikcemi. Disky musí být menší nežli stolní konkurence a musí vykazovat nízkou spotřebu.

Díky svým menším rozměrům s 2,5 palci v průměru, oproti 3,5" stolních disků, mobilní disky nabízejí menší kapacity při vyšší ceně. Zatímco stolní disky se blíží k hranici 300 GB a do roka takřka jistě překročí hranici půl terabajtu, notebookové disky mají problém s alespoň 100 GB užitné kapacity.

Zdá se být pravděpodobné, že oznámení Western Digital o možném vstupu do notebookových disků má ledacos společného s nástupem Serial ATA rozhraní. Zatím se šíří ve stolních počítačích vyšší třídy, ale díky svému místošetřícímu designu se očekává jeho rychlé prosazení i v noteboocích. A právě WD již nyní nabízí hned několik stolních Serial ATA disků, možná tedy jen vyčkává na vhodný okamžik pro uvedení svých disků s nejrychlejším a velmi perspektivním rozhraním.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Najdete na iDNES.cz