Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Vybíráme notebook pro profíky. Na plasťáky za 15 tisíc rovnou zapomeňte

  0:01
Trávíte s počítačem hodně času, vydělává vám peníze a jste na něm zcela závislí. Jak vybrat pořádný pracovní notebook a kolik do něj investovat? Srovnáváme s levnými počítači z hypermarketu.

Neznačkové notebooky | foto: Shutterstock.com a Technet.czshutterstock.com

Aby nedošlo k mýlce, plastový notebook z hypermarketu od výrobce Chuang Pong může být do domácnosti velmi dobrý. Zvláště s přihlédnutím k nízké ceně. Nicméně dnes chceme rozebrat notebooky pro práci a v takovém případě by na Ponga vsadilo jen málo lidí. A nejde jenom o kvalitu.

Jestli potřebujete notebook na práci, držte se následujících několika bodů. Nakonec vám zbude na výběr jen pár notebooků. Počáteční vyšší investice se vám může vrátit v komfortu práce a spolehlivosti.

Pevné a odolné šasi


Od notebooku pro firemní nasazení se čeká, že bude většinu svého života trávit na cestě. Je proto velmi důležité, abyste nepodcenili jeho mechanickou odolnost. Dokáže ji zaručit pevné šasi.

U těch nejlepších to bývá tvrdý magnesiový rám. K tomu jsou přišroubovány všechny komponenty a vnější kryty, které tvoří výsledný

Malé lehké

Notebooky s úhlopříčkou okolo 12" nemusí mít pevný rám, aby se snížila hmotnost na minimum. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost už samy o sobě zaručují dobrou mechanickou odolnost. Z pevných materiálů jsou pak vyrobené jen kryty.

design notebooku. Kryty nebývají vyrobené z plastů, ale zpravidla z hliníku nebo uhlíkových vláken. Platí to především u víka displeje, které je náchylné k poškození. Dobře chráněn je i pevný disk, který bývá vybaven akcelerometrem. Ten při pádu odstaví hlavičky a zabrání škrábnutí plotny. U některých notebooků může být přichycený k rámu na gumových podložkách, což tlumí nárazy.

Když vám pak sjede notebook z kapoty auta a spadne na asfalt, nic vážného se nestane. Všechno ale něco stojí, lepší materiály a promyšlená konstrukce výrazně zvyšují cenu notebooku.

Dell Latitude E6400 ATG

U levných notebooků třeba z hypermarketu je odolnost horší. Šasi je vždy celoplastové, nemá pevný rám. Všechno je spojeno se vším a díly se drží navzájem. První měsíce by takový notebook mohl sloužit při cestách dobře, časem ale spoje povolí, začnou vrzat, více zatížené díly mohou i prasknout. Pro domácí použití to může být dobrý počítač, ale na cestování se nehodí.

Displej


Je jen velmi málo profesionálních notebooků, u kterých najdeme lesklý displej. Má sice krásné barvy, jenže když budete zadávat data venku na kapotě auta, uvidíte se v něm jako v zrcadle. Notebook pak vzteky hodíte na zem, přičemž uvítáte pevné šasi z předešlého bodu.

V drtivé většině profi notebooků bývá matný displej s vysokým rozlišením a antireflexní vrstvou. Film třeba nebude vypadat tak úžasně jako na lesklém displeji, ale při práci bude praktičtější. Lesklé displeje bývají u profi strojů až s větší úhlopříčkou (od 17" výše), kde se nepočítá s prací na přímém světle. Někdy mívají antireflexní vrstvu a mohou dobře sloužit i na sluníčku. Je jich ale jako šafránu a bývají hodně drahé.

Fólie

Ještě před pár lety se bojovalo s mizernými náhledovými úhly displejů. Posunuli jste hlavu o 15 cm a obraz zcela ztratil kontrast. Dnes jsou již náhledové úhly dobré. Tak dobré, že text přečte i někdo, kdo sedí vedle vás. Do kurzu se proto dostávají folie, které náhledové úhly zase pěkně omezují. Tentokrát už ale pod větším úhlem - typicky 30°, který vám nebude znepříjemňovat práci. Ceny začínají na 400 Kč, značkové filtry s lepšími optickými vlastnostmi lze ale koupit i za více než 2 000 Kč.

Levné notebooky mají v drtivé většině jen lesklé displeje. Tím, že mají hezčí barvy, jsou vhodnější pro domácí uživatele. Filmy, fotografie nebo hry vypadají zkrátka lépe. Na práci v terénu se ale moc nehodí, drahé antireflexní vrstvy si nemohou dovolit, a jsou tak hůře čitelné.

Dokování

Pevné šasi omezilo výběr ze stovek notebooků jen na několik desítek. Těch s možností dokování je ještě méně. Proč je dokování tak důležité?

Dell Dock Station

Zaprvé šetří čas. Přijdete domů nebo do kanceláře, připnete notebook do dokovací stanice a o více se nestaráte. Veškeré periferie, jako klávesnice, myš, monitor nebo tiskárna, se automaticky připojí během pár sekund a vy můžete pracovat.

Zadruhé vám šetří životnost všech konektorů. Když každý den neustále připojujete a odpojujete některé periferie, spoje konektorů připájené k základní desce dostávají pěkně na frak. Nehledě na to, že do vykukujících kabelů při práci často omylem zavadíte a vše jen zhoršujete. Dokovací stanice tyto problémy vyřeší, navíc dokáže udělat pořádek na pracovním stole, protože vám nebudou nikde překážet kabely.

Dokovací systém Dell E-View

U levných počítačů, řekněme do 25 tisíc korun, možnosti dokování nenajdete. Jedině přes USB konektor.

Dokování přes USB?

Jednoduchý replikátor portů lze koupit už od 1 800 Kč pro každý notebook. Připojuje se přes USB a poskytne od sériového a paralelního rozhraní až po audio, ethernet a další USB porty. Nevýhody jsou dvě - neumožňuje připojit externí monitor a hlavně zatěžuje procesor notebooku. Připojení dokovací stanice přes vlastní dokovací konektor je proto výhodnější a je lepší na to myslet při koupi.

Acer Port Replicator

Servis

Nejdůležitějším parametrem pracovního notebooku je kvalita. Nic nenaštve tolik, jako když vám den před odevzdáním vaší rigorózní práce klekne počítač a celá se někam ztratí.

Kvalitu už by sám o sobě měl zaručit výběr, pevné šasi dokáže omezit alespoň mechanické problémy. Lze také očekávat, že se výrobce s takovým strojem chce předvést v tom nejlepším světle a soustředil se při vývoji i na výběr spolehlivých součástí. Bohužel to neplatí úplně vždy, a tak je dobré myslet na servis.

Profi notebooky někdy mívají už ve standardu On site záruku, kdy technik přijede k zákazníkovi a problém odstraní. Celkem běžný je navíc formát NBD (next business day), kdy technik dorazí na místo druhý pracovní den. Pokud taková záruka není v základu, lze ji přikoupit v průměru od tří do šesti tisíc na tři až pět let.

Navíc si lze připlatit mnoho služeb, jako ponechání poškozeného disku, kdy dostanete nový a starý můžete nechat obnovit nebo bezpečně zničit. Běžná je i služba obnova poškozených dat, pojištění proti náhodnému zničení celého notebooku atd.

Při práci je to obrovská výhoda oproti levným notebookům, protože nepřicházíte o drahocenný čas. Nemusíte se bát o svoje data, technik na místě nebude mít čas procházet vám vaše složky.

U levných notebooků je naproti tomu běžné odeslání kamsi do servisu, kde mají až 30 dní na vyřešení vašeho problému. Data nemáte u sebe, s technikem můžete komunikovat maximálně po e-mailu. A i to je velmi sporadické. Připlatit si lze maximálně prodloužení záruky, jiné služby nebývají poskytovány. Servisy se často ohánějí tím, že dokážou servisní případ vyřešit průměrně během 7 dní, ale je to jako s průměrným českým platem. Všichni o něm slyšeli, ale nikdo ho ještě neviděl.

A co komponenty?

I ten nejlevnější notebook má dostatek výkonu na běžnou agendu. Výrobci před časem řešili problém s tím, jak vlastně odstupňovat cenu podle výkonu. Všechny procesory jsou dnes velmi rychlé, rozdíl rychlostí dnešního 5400- a 7200otáčkového disku je zcela zanedbatelný. Nakonec to vyřešil marketing, ale o tom snad až někdy příště.

Z pohledu výkonu může s přehledem vyhovět levný notebook, v nějaké lepší konfiguraci někdy zastíní i profesionální mobilní stanice. Obecně platí, že profi notebooky mají grafické karty s nižším výkonem ve 3D aplikacích, takže nejsou vhodné na hraní her. A pokud ano, stojí nekřesťanské peníze.

Jaký tedy koupit

Zbylo nám jen několik málo řad notebooků od hrstky výrobců. Nejširší nabídku doplňkových služeb nabízí Dell u řad Latitude E a Precision. Tyto notebooky jsou snadno dokovatelné, plně konfigurovatelné přes web výrobce, mají odolné konstrukce a perfektní servis. Odradit vás může snad jen cena, která mnohdy působí jako facka studenou mokrou rukavicí. Průměrnou konfiguraci koupíte z webu výrobce tak za 40 tisíc korun, slušnější stojí tak 50 tisíc s daní. Je to dáno také tím, že je už v základu skvělá záruka. Vyplatí se buď kontaktovat obchodníka Dellu a říci si o slevu, nebo koupit hotovou sestavu z některého e-shopu. Tam ceny startují od 33 tisíc korun.

Dell Latitude E6400

K nevýhodám řady Latitude patří nižší grafický výkon. Na výběr je jen integrovaná grafika Intel nebo Nvidia Quadro NVS 160M. Pokud chcete víc, musíte sáhnout po Precisionu, který je ale o dost dražší. O Dellu Precision jsme nedávno psali, více v článku Otestovali jsme notebook za 130 tisíc korun.

Dell Precision M6400 Mobile Workstation

Nejnižší cenu naopak nabízí Acer ve své profi řadě TravelMate. Slušně vybavený pracovní notebook můžete mít už za 15 tisíc s daní, dokovací stanice přijde na další tři tisíce. Dokoupit pak už musíte jenom On site záruku, bohužel bez možnosti NBD. Přijde vás na přibližně 4 200 Kč. Opět mají TravelMaty nižší grafický výkon, na výběr máte jen integrované karty pro co nejdelší výdrž nebo low-endové grafiky ATI.

Acer TravelMate 6593G

Všechny parametry profesionálního notebooku splňuje také řada Tecra od Toshiby. Teprve chvíli jsou na trhu nové modely A11 a S11 s procesory Core i3 a i5. Cena startuje na necelých 20 000 Kč, dokoupit už stačí jen On site záruku a dokovací stanici za stejné ceny jako u Aceru. Za pozornost stojí také řada Portégé, konkrétně jeden z nejlehčích notebooků na světě Toshiba Portégé R600.

Tosiba Tecra A11

Matadorem firemních počítačů je HP, které nabízí špičkové stroje EliteBook. Vadou na kráse je nemalá cena od 27 000 Kč za nejnižší konfiguraci, slušné stroje lze koupit přibližně od 35 000 Kč. Připočítat navíc musíme cenu za příplatkovou On site záruku (téměř 5 000 Kč za 4 roky) a 2 500 Kč za dokovací stanici. Pokud se vám tolik peněz nechce investovat, podívejte se po levnější řadě ProBook, kde ceny startují už od krásných 13 000 Kč. Možnost dokování však mají až dražší konfigurace. Pro firmy je ještě určena řada Compaq, která je cenově mezi ProBooky a EliteBooky.

HP EliteBook 6930p

Jako předposlední zde máme Lenovo s modely ThinkPad. Právě ThinkPady stály u zrodu profesionálních notebooků na opravdovou práci a dodnes nabízejí velmi kvalitní zpracování a praktické detaily. K nejlákavějším patří levný model SL510, nenabízí však možnost dokování. Tu najdeme až u vybraných modelů řady R, řady T nebo malých a lehkých X. Ceny začínají na 19 000 Kč (R), resp. 34 000 Kč (T), dokovací stanici lze koupit od 4 000 Kč a tříletou On site záruku od necelých 2 000 Kč.

Lenovo ThinkPad T400

Do přehledu jsme zařadili také Sony s profi řadou Z, bohužel v ČR není možné dokoupit NBD záruku. Více o tomto stroji za bezmála 60 000 Kč se dočtete v tomto článku.

Sony Vaio Z51MG

Perfektní zpracování a velmi dobrý servis měly vždy také notebooky Fujitsu řady Lifebook. Na trh se chystají nové modelové řady s procesory Core i3 a i5, kterým jsme věnovali samostatný článek. Oproti starším modelům jsou značně odlišné, nevyhnul se jim například leštěný povrch.

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřili jsme balík. Šest tipů, jak šikovně využít starý telefon

Průměrně lidé mění chytrý telefon zhruba po necelých čtyřech letech provozu. Mnohé přístroje pak roky leží v šuplíku,...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Jak zvládne hry v QHD, 4K a 8K? Potrápili jsme grafiku RTX 4080

Nové grafické karty Nvidia překvapují výkonem i cenou. Prostřední model RTX 4080 jsme proklepli v testu a zjišťovali,...

Poradíme vám, kdy vyměnit „starý“ USB flash disk

Malé USB flash disky zajišťují možnost mít s sebou data kdykoliv a kdekoliv. Přemýšleli jste však někdy o tom, jak je...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...