Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trochu nekorektní rádce při výběru tabletů pro začátečníky

  0:30
Vybrali jsme zástupce tří nejrozšířenějších platforem, které jsou k dostání. Přistupovali jsme k nim v továrním nastavení a neptali jsme se, proč něco funguje tak a něco jiného jinak. Prostě jako běžný uživatel, který chce tablet používat a ne se v něm nimrat.
Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1...

Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1 verze (2014), iOS - iPad Air a Windows - Sony Vaio Tap 11 | foto: Technet.cz

Mohli jsme udělat klasický test tabletů, mohli jsme udělat standardního průvodce nákupem tabletů, ale my jsme si řekli ne. Rozhodli jsme se, že prostě jen vyzkoušíme, jak se současné tablety používají, podělíme se o tyto zkušenost a k tomu přidáme pár rad.

1. Přestávka - základní otázky

Vypadají jako by si z oka vypadaly a v podstatě umějí to samé. I tak může vypadat pohled potenciálního zákazníka, který chce poprvé koupit tablet. Jak poznat dobrý tablet od horšího, případně který bude vyhovovat mým potřebám? A potřebuji vůbec tablet? To jsou asi první otázky, které by měly padnout.

Začněme od konce. Tablet bez příslušenství je vhodný především pro co nejjednodušší konzumaci obsahu. Jde na něm napsat text, jednoduše upravit fotografie nebo nenáročně stříhat video. Pokud budete chtít od tabletu více, budete si muset připlatit za ty správné aplikace, za externí klávesnici a určitě za obal, pokud chcete, aby vám tablet vydržel co nejdéle.

Ale nebudeme si nic nalhávat, tablety jsou podle statistik využívány především pro hraní. I proto, že je často využívají náctiletí a děti. Asi o polovinu méně času něž hraním pak uživatelé tabletů tráví sociálními aktivitami. Jako čistě pracovní nástroj jsou tak využívány výrazně méně.

A tady už se dostáváme k prvnímu třídění, neplatí totiž u všech tabletů. Hry jsou oblíbené především na systémech s operačním systémem Android a iOS, méně pak na Windows.

Vraťme se však na začátek. Kdo potřebuje tablet? Nejspíše ten, kdo uvažuje o nějakém přenosném zařízení, díky kterému bude mít přehled, co se kolem něj děje, a ještě ho rychle zabaví. Nezabere tolik místa jako třeba notebook a zpravidla déle vydrží běžet na baterie. Není však tak výkonný a ovládání dotykem je sice pohodlné, ale občas mu chybí dostatečná jemnost.

Za Android závodí Samsung Galaxy Note 10.1 verze (2014), za iOS pak šedivý iPad Air a konečně za Windows Sony Vaio Tap 11. Všechny tři modely jsou typickými zástupci své kategorie s některými nadstandardními prvky.

TabletZákladní údaje
iPad AirProcesor: Apple A7 Displej: 9,7“, 2048 x 1536, TFT IPSÚložiště: 16 GB Komunikace a konektory: Bluetooth, wi-fi, Lightning, audioWebkamera: 1,2 Mpix a 5 Mpix Výška: 7,5 mm Délka: 169,5 mm Šířka: 240 mm Hmotnost: 470 g Cena: 12 290 Kč
Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)Procesor: Samsung Exynos 5420, 1,9 Ghz Displej: 10,1“, 2560 x 1600, TFT IPS Úložiště: 32 GB Komunikace a konektory: GPS, Bluetooth, wi-fi, USB, microSD, audio Webkamera: 2 Mpix a 8 Mpix, přisvětlovací dioda Další výbava: Dotykové pero Výška: 7,9 mm Délka: 171,4 mm Šířka: 243,1 mm Hmotnost: 540 g Cena: 16 490 Kč
Sony Vaio Tap 11Procesor: Intel Pentium 3560Y, 1,2 Ghz Displej: 11,6“, 1920 x 1080, TFT IPS Operační paměť: 4 GB Úložiště: 128 GB Komunikace a konektory: Bluetooth, wi-fi, microHDMI, USB3.0, microSD, audio Webkamera: 1 Mpix a 8 Mpix Další výbava: Dotykové pero, bezdrátová klávesnice s touchpadem Výška: 9,9 mm Délka: 304,6 mm Šířka: 188 mm Hmotnost: 780 g Cena: 22 000 Kč
Zástupci jednotlivých tabletových platforem: Android - Samsung Galaxy Note 10.1...

Sprint

Nejdříve si prostřednictvím webového přístupu chceme přečíst nový e-mail. Všechny tablety jsou vypnuté, mají nastavené wi-fi a my vyzkoušíme, jak rychle se dostaneme k naší poště. Galaxy se trochu zdržel při startu, kdy si neodpustil zobrazit logo firmy a k e-mailu jsme se tak dostali za 57 sekund. Apple nám nejdříve ukázal nakousnuté jablíčko, aby se průběžně umístil na prvním místě s časem 47 sekund. A konečně Sony to poměrně překvapivě zvládlo za 43 sekund. A to jsme se ještě zhruba sekundu zdrželi při zadávání pinu pro vstup do systému.

Tyto časy jsme naměřili na tabletech s čistou instalací přímo od výrobce. Dá se očekávat, že se rychlosti budou měnit, jak se budou v tabletech přibývat aplikace. Platí to především pro Windows.

2. Přestávka - operační systém

Největší podíl na trhu mají iPady a tablety s Androidem. Ve druhém případě jde o platformu s největší variabilitou na trhu, kde najdete levné přístroje se základní výbavou na jedné straně a drahé prémiové tablety, kam výrobci doplnili vlastní rozšiřující rozhraní, na straně druhé.

Apple je ideální pro uživatele, kteří mají nějakou zkušenost s iOS nebo OS X zařízeními, se kterými dokáže výborně komunikovat. Právě u iPadů, které mají pověst lehce luxusních zařízení, platí asi nejvíce, že jakékoliv rozšíření si budete muset zaplatit. Na druhou stranu je systém vyvíjen se značným důrazem na robustnost a s prominutím na "blbuvzdornost", kdy všechno v drtivé většině případů funguje, jak má. Apple svůj systém navíc propojuje dalšími vlastními multimediálními službami. Na druhou stranu to uživatele omezuje, když si chce nahrát do tabletu vlastní videa. Řadu z nich bude třeba přeformátovat, aby je pak iPad mohl přehrát.

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 využívá systém Android, který je poněkud upravený. Uživatel má přístup i do Samsungového obchodu s aplikacemi.

Aplikace v iPadu Air upozorňují na změny pomocí červených ikonek v rohu. Seznam nových událostí je pak kompletně k dispozici se shora vytahovaného menu.

Android od Googlu se může lišit podle výrobce tabletu. U levných přístrojů tak nemusejí všechny aplikace vždy fungovat, a při výběru je tak třeba si hlídat i to, zda má daný tablet přístup do obchodu s aplikacemi Google Play. Android najdete v mnoha úpravách a třeba v tomto přehledu využitý Samsung k němu doplňuje praktické rozhraní a řadu vlastních aplikací. Android také zvládne spouštět více aplikací najednou, stejně jako Windows. U Applu si tak nepustíte přímý přenos z nějaké události v jedné aplikaci, abyste ji mohli zároveň komentovat v okně jiné aplikace. Výjimkou je v tomto případě přehrávání hudby na pozadí. Je však třeba také říci, že opravdový multitasking, jak se běhu více aplikací zároveň říká, není na tabletech zase až tak využívaný.

Windows na trh tabletů pomalu pronikají, byť byl Microsoft první, kdo v roce 2001 s konceptem takového počítače v malé obrazovce přišel. Windows těží z bohaté základny klasických programů, které se však mohou na úsporných procesorech občas zadýchávat. Od verze Windows 8, která má pro používání na tabletech nové rozhraní, je i u Microsoftu k dipozici obchod s aplikacemi. Není tak bohatý jako u konkurence, ale zase těží z množství klasických programů. Ty se však prstem na displeji nemusí ovládat příliš pohodlně. Další nevýhodou Windows je skryté ovládání některých funkcí, jako je například ovládání Bluetooth, až v několika krocích v menu.

Kdo chce známé prostředí a využívat tablet hojně i na vážné věci, neměl by na tuto platformu zapomenout. Doporučujeme však k tomuto účelu koupit přinejmenším externí klávesnici.

Běh na dlouhou trať

Jednou z nejdůležitějších vlastností tabletů je výdrž při běhu na baterie. My jsme ji vyzkoušeli pomocí jednoduchého scénáře, kdy jsme je nechali plně nabité přehrávat stejné video z YouTube přes wi-fi a v kvalitě 320p do té doby, než se vypnuly. A rozdíly byly poměrně značné, byť se některé výsledky kvůli velikostem displejů daly čekat.

Přečtěte si:

Nejdéle nám video přehrával iPad, který se časem 615 minut dostal jediný přes 10 hodin. Samsung vydržel pracovat 385 minut, tedy téměř 6,5 hodiny, což stačí na zhruba čtyři celovečerní filmy. Logicky nejkratší dobu vydržel běžet tablet Sony s časem 280 minut, což je o něco více než 4,5 hodiny.

Ale to je jen polovina příběhu. Zajímalo nás, jak se tablety rychle dobíjejí do plné síly. Zatímco iPadu to trvalo asi 265 minut (zhruba 4,5 hodiny), Samsung se nabíjel asi 215 minut (přes 3,5 hodiny) a nejrychleji to zvládl Sony za 130 minut, tedy něco málo přes dvě hodiny.

A ještě jedna perlička k tomu. Sony k tabletu dodává trafo, které byste čekali spíše u ultrabooků. Oba další soupeři pak mají malé napájecí adaptéry pro USB kabel, přičemž Samsung je vybaven univerzálním klasickým "mobilním" microUSB konektorem a iPad využívá Lightning. K nabíjení jsme využili dodaná trafa.

3. přestávka – na velikosti záleží

Výrobci tabletů se snaží zaujmout různé druhy uživatelů i velikostí svých zařízení. Stále větší popularitě se tak těší modely se sedmipalcovou úhlopříčku, které se vejdou i do zadní kapsy u kalhot nebo do vnitřní kapsy saka. Také se s nimi lépe manipuluje, třeba už jen proto, že se lépe drží v jedné ruce. Kdo tedy počítá s tím, že bude chtít tablet hojně využívat i venku, měl by spíše uvažovat o menším zařízení. Přístroje s devítipalcovou a větší úhlopříčkou samozřejmě umožní přehlednější práci, ale třeba i lepší zážitek ze sledování filmů.

Orientační běh

Všechny tři tablety nabízejí navigaci (více si o navigacích pro jednotlivé platformy přečtěte u kolegů na Mobil.iDnes.cz).

Mezisoutěž

Kdo nejlépe svítí

Chtěli jsme si také zkusit, jak vám tablet pomůže třeba v noci, když potřebujete trefit klíčovou dírku, a jak vám posvítí třeba do útrob rozebraného počítače. V tomto ohledu měl navrch Samsung se svou přisvětlovací diodou, která intenzitou výrazně předčila naplno rozsvícené displeje obou tabletů. Druhé místo pak patří iPadu, protože maximální intenzita displeje Sony je slabší. Na druhou stranu, pokud si chcete číst v posteli při vypnutém světle, pak právě Vaio ruší okolní spáče nejméně, protože zvládne snížit jas nejlépe. Jen o chloupek horší je Samsung a nejvíce v temném pokoji "září" iPad.

Nás však zajímalo, jak rychle se relativně energeticky náročné GPS po zapnutí dokáže zorientovat a ukázat polohu bez pomoci koordinace prostřednictvím různých bezdrátových sítí.

Z tohoto pohledu nás zklamaly modely od Sony, které prostě GPS nenabízí. Apple umí využít tzv. asistované GPS, ale jen u verzí s GSM modulem, kde si k rychlejšímu zaměření pomáhá i daty z mobilních sítí. Ty jsou více než tři tisíce dražší.

Samsung je tak vítězem, se kterým se neztratíte ani v oblastech, kde nejsou mobilní sítě tak rozšířené. Na volném prostranství si GPS signál zkalibroval v průměru do třiceti sekund. Ocenili jsme také rychlý přístup k menu, kde se aktivují jednotlivé bezdrátové funkce. Podobně to má i Apple, který tahem od spodní části rovnou nabídne základní ovládací prvky, tedy bezdrátové sítě, ale třeba i hlasitost a jas.

Samsung Galaxy Note 10.1 zvládne pomocí horní vytahovací lišty zapínat a vypínat různé funkce.

Spodní vytahovací lišta s rychlým přístupem k ovládání základních funkcí tabletu iPad Air

4. přestávka s radami – aplikace

Mohlo by se zdát, že na druhu operačního systému nezáleží, protože to, co používáme na tabletech, jsou aplikace. Ale právě operační systém určuje, jak jsou aplikace nastavené a třeba i to, jak budou spolupracovat s ostatními.

Například Windows umožní vedle sebe na jednu obrazovku naskládat více aplikací, které můžete neustále sledovat a ovládat a přesunovat mezi nimi data. V omezené míře míře zvládl zobrazit dvě okna vedle sebe i Samsung s upraveným Androidem.

Pro Android a iOS je nepřeberné množství aplikací a může chvíli trvat, než se uživatel mezi těmi podobnými prohrabe a vybere tu, která mu bude vyhovovat. Windows se jim zatím v počtu aplikací nemohou rovnat, ale na druhou stranu uživatel může použít klasické programy, na které je z Windows zvyklý. Musí však počítat s tím, že mu nepůjdou zase až tak jednoduše ovládat. Existuje však verze Windows RT, která je upravena pro delší běh na baterie a je omezena pouze na rozhraní Metro, které staré Windows programy nespustí.

Mnoho aplikací je placených, ale někteří výrobci tabletů dodávají některé z nich zdarma, nebo nabízí speciální aplikace vyrobené pro ně.

U nového iPadu tak byly například poprvé k dispozici zdarma kancelářské aplikace nebo hudební Garageband.

Samsung zase přináší vlastní sadu S-aplikací a dokonce vlastní obchod aplikacemi. Uživatel tak má k dipozici kancelářský balík Polaris Office a poznámkový S Note, který umí ručně psané poznámky poměrně slušně převést do textu. Zaujala nás také aplikace Album výstřižků, kam si můžete ukládat zajímavé texty, obrázky, odkazy a další položky, kterým se chcete věnovat později. Často používané aplikace si navíc můžete vložit do menu, které vyskočí, když jej prstem "vytáhnete" z levé strany displeje. To však není čistá funkce Androidu, ale doplněk Samsungu.

Sony chce uživatele zaujmout placeným poznámkovačem Note Anytime nebo rozpoznávač nafoceného textu (OCR) CamScanner (neporadí si s českými znaky). Slušně vybavená je aplikace pro snímaní ArcSoftCamera. Zaujala nás i aplikace PlayMemories. Ta umožní poskládat vaše snímky a záběry do souvislého videa, které můžete podkreslit hudbou a doplnit o text. Prostě takový jednoduchý fotoeditor.

Běh kancelářských krys

 I když jsou tablety určeny především k brouzdání po webu, sledování videí, poslechu hudby a hraní her, čas od času je třeba s nimi udělat něco užitečného. A právě teď vstupují nejvíce na scénu různé chytré funkce jednotlivých systémů, jako jsou třeba možnosti sdílení.

Zkusili jsme si napsat trochu textu, vložit do něj obrázek stažený z webové stránky a celé to poslat ne e-mail. Už první úkol ukázal, jak veliký je rozdíl v psaní na softwarové klávesnici a té opravdové. Držení tabletu a psaní palci je prostě pomalé a zdržuje i čekání a zobrazení diakritiky, konkrétně podržení znaku než se nad ním zobrazí nabídka diakritiky.

Doplňková klávesnice pro tablety může být ukrytá třeba v obalu.

To platí pro iOS a Android, Windows zobrazí klasickou "notebookovou" klávesnici bez postranní numerické klávesnice. I tak jsme byli při psaní výrazně rychlejší na klávesnici od Sony. Práci s iPadem nám zrychlila i zapůjčená klávesnice v obalu Folio i5 od Logitechu, byť jsme měli problém si zvyknout na klávesou "A", která byla nezvykle zcela na kraji.

Zakrytá zdířka pro microSD kartu, jeden z dvojice reproduktorů a otvor po vytaženém stylusu u Samsungu Galaxy Note 10.1.

Zajímavý způsob zadávání textu je dotykové pero, označované jako stylus. Asi nejlépe integrované je do systému v Samsungu. Jednak jej lze schovat přímo do otvoru v tabletu a navíc při vytažení aktivuje speciální kruhové rozhraní. To nabídne možné akce, které s perem lze provádět. Je jich omezené množství, ale jsou poměrně účinné. Například při psaní poznámky se otevře aplikace S Note, kde můžete rukopis rozpoznat s poměrně vysokou úspěšností.

Klávesnice a stylus se dvěma tlačítky, to velice užitečná výbava tabletů s Windows 8. a platí to i pro Sony Vaio Tap 11.

Windows jsou však pro pero jako stvořené. Ideální je používat dvoutlačítkovou variantu, která finguje jako myš. Navíc systém podporuje i měření tlaku na plochu, takže když trochu přitlačíte na hrot, udělá se například tlustší čára.

Apple má na rozdíl od obou předchozích případů možnost používat pouze pero, které simuluje dotyk prstu. Když tedy chcete napsat ručně poznámku, nemůžete mít ruku opřenou o displej, protože ji systém snímá a to může někdy dělat neplechu. U obou konkurentů to problém není.

Všechny tři přístroje zvládly zadané úkoly bez větších problémů. Na Galaxy Note 10.1 jsme si obrázek ze stránky pomocí aplikace otevřené při vytažení pera vyfotili a rovnou i ořízli a uložili do adresáře. K textu v S Note jsme jej pak přidali a pomocí nabídky sdílení přiložili k e-mailu. V podstatě stejně jsme to udělali i v iPadu, jen jsme museli nejdříve obrázek najít v adresáři, abychom jej mohli oříznout. K závěrečné upravě jsme využili aplikaci Pages, z níž je také možné vytvořený soubor rychle odeslat e-mailem.

Ve Windows jsme také museli snímek kvůli oříznutí vyhledat v adresáři, kam jsme jej uložili a poté v aplikaci One Note upravili a přes univerzální zprava "vytahovací" menu odeslali e-mailem, přičemž vše jsme mohli vložit přímo do těla e-mailu.

5. přestávka – pohled dovnitř

Pokud vám všechny tablety připadají víceméně stejné, máte tak trochu pravdu. Ty hlavní rozdíly se totiž skrývají pod kapotou. Co je vlastně na základní výbavě tabletu důležité? Už v obchodech vidíte, že jeden druh tabletů se liší cenou podle kapacity úložiště a také podle toho, zda je vybaven modulem pro připojení k mobilní síti. Kapacita úložiště přitom nemusí být tak důležitá, jestliže má přístroj možnost vkládat paměťové karty. Tablety s nimi pracují jako s dalším úložištěm. Připojení k mobilní síti oceníte především na cestách, kdy využijete datovou konektivitu tam, kde není dostupná volná wi-fi síť.

Důležitější položkou je kapacita akumulátoru, která určuje, jak dlouho tablet vydrží v běhu. Je třeba to však brát v kontextu ostatní výbavy, kdy tablety se stejně velikým akumulátorem vydrží různou dobu kvůli jiné velikosti či rozlišení displeje.

Užitečnou výbavou je výstup na externí zobrazovací zařízení, který je přímo na tabletu a ne jako redukce k systémovým, či jiným portům, přes které se tablet dobíjí.

Náročnější aplikace nebo videa s vysokým datovým tokem je pak třeba provozovat na výkonnějším procesoru, jinak se mohou trhat.

Závěrečná party

Závody máme za sebou, a tak to můžeme jít trochu oslavit. A k tomu budeme potřebovat zvuk a také záznam, ať máme na co vzpomínat.

Takže kdo nám nejlépe ozvučí diskotéku? Překvapil nás iPad, který má i přes poměrně slabý výkon jednu zajímavou vlastnost. Pokud jej položíte třeba na tenčí stůl, zvuk se díky rezonanci stane mnohem hutnější. Samsung se při plném výkonu poněkud zakuckává, ale iPad překřičí. Jen je třeba počítat s tím, že se z něj při plném výkonu ozve lehké drnčení. Nejlépe po stránce zvuku dopadlo Sony, které je nejhlučnější a přitom zvládne reprodukci hudby nejlépe.

Apple může zaujmout ještě jednou funkcí. Pořízená videa a nahrávky může přímo na místě nasdílet na další iOS zařízení prostřednictvím bezdrátového systému AirDrop Ten se jednoduše zapne v rychle přístupném menu a umožní soubory uvolnit pro osoby, které máte mezi svými kontakty.

Tablet Samsung Galaxy Note 10.1 využívá při snímání přisvětlovací diodu.

Na party jsme udělali i pár fotek a záběrů. Bez blesku se však juchající postavy staly poněkud rozmazané. Za horšího osvětlení tak má smysl fotit pouze pomalu pohybující se, či statické předměty. Jediný slušný snímek pořídil Samsung, který má k dispozici přisvětlovací LED diodu.

Se záběry je to lepší. iPad měl sice nejvíce zašuměný výsledek, ale nebylo to tak hrozné. Sony se občas téměř neznatelně zadrhlo a Samsung spolu s ucházejícím videem měl i nejsilnější záznam zvuku z mikrofonu.

Nahrané záběry a pořízené snímky jsme pak chtěli zobrazit na větší obrazovce. Spojení s projekčním zařízením nám přímo umožní pouze Sony, které disponuje obrazovým výstupem, v tomto případě standardu HDMI.

USB 3.0 a HDMI konektor je velkou devizou tabletu Sony Vaio Tap.

Poslední přestávka - pár postřehů na konec

Protože budete tablety ovládat především prsty, je dobré se naučit pár základních gest, jako jsou třeba ta, které vám umožní rychle přepínat mezi aplikacemi, zavírat je, nebo se podívat na přehled těch otevřených.

Vyplatí se také si dopředu rozmyslet, co budete chtít s tabletem dělat, a podle toho volit i příslušenství.

I to je třeba dobře vybírat. Pro rozumnější práci se hodí klávesnice a zjistili jsme, že i pero je užitečné zařízení pro přesnější práci. U Windows tabletu oceníte i myš. Před nákupem si zjistěte, jak jsou tato doplňková zařízení drahá.

Tablet je svým způsobem i módní zařízení, a tak při výběru hraje roli i vzhled. Příliš se nenosí levné plasty a moc široký rámeček.

Pokud čekáte rozhřešení, který tablet si vybrat, v tomto textu jej nehledejte. Chtěli jsme v něm naznačit začátečníkům, kteří třeba ještě s tabletem nikdy nepřišli do styku, co mohou od těchto zařízení obecně (a částečně i konkrétně) čekat a na co si dát při výběru pozor. Pokud máte pro začínající uživatele tabletů nějakou užitečnou radu, podělte se o ni v diskuzi.

P.S. Ač se to zdá podivné, tento článek opravdu nesponzoroval server o běhání RunGo.

Oprava: V článku jsme opravili chybné údaje o nedostupnosti schránky v iPadu Air a upravili a doplnili informce k systému AirDrop. Čtenářům se za chyby omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi nejsou příspěvky

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 48 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...