VisionBook 9000 aneb největší v recenzi: Jaký výkon nabízí P4 3,6GHz a GeForce 6800?

  9:00aktualizováno  9:00
V jedné oblasti nám nestačila stupnice, natolik přeskočil Visionbook v testu konkurenci. I v těch ostatních se vymyká průměru - a to žel i v negativních hodnotách. Ale to už k tomuto notebooku patří. Kolik toho tedy může nabídnout extrémní procesor, nadupaná grafika a předimenzované diskové pole v mobilním balení?

To nejvýkonější ze stolních technologií v notebooku

Tento notebook byl skutečně neuvěřitelný. Ve včerejší části jsme se podívali na zkušenosti z používání a ergonomii provozu, dnes přehlídku tohoto neobvyklého kousku technologie zakončíme, tak jak si zaslouží - přehlídkou výkonu a výdrže.

Začněme netradičně těmi méně příjemnými fakty: bez mála se nevešel do naší standardní brašny. Oproti jiným notebookům tento cvalík nemohl využít polstrovaného pohodlí vlastní přihrádky a musel ležet na volno ve větším oddělení - není divu, že k tomuto VisionBooku Umax zdarma v ceně notebooku dodává aktovku, která na něj pasuje. Protože sehnat na něj normální brašnu může být problém. Ani váha není nejmenší, s adaptérem a kabelem něco kolem šesti kilogramů, to je podstatně více než na co jsme zvyklí. Oproti lehkým notebookům je to trojnásobek hmotnosti, oproti klasickému hlavnímu proudu pořád ještě dvojnásobek.

Umax Visionbook 9000

Výdrž na akumulátory, to je nesporně druhé mínus, které uživatele tohoto notebooku nevyhnutelně potká. Ačkoliv standardní kapacita akumulátoru je více než dostačující pro běžný notebook (6600 mAh), který by si s tím mohl vystačit i na solidních pět hodin provozu, u tohoto otesánka se s takovými očekáváními rozlučte. Na druhé straně, hold Umaxu, že se nerozhodl na akumulátoru ušetřit - ona totiž taková kapacita akumulátoru něco stojí a s energetickou náročností tohoto stroje přijde každý miliampér vhod. Díky nim je možné s tímto notebookem dosáhnout při maximálním zatížení 63 minut provozu - maximální zatížení s nepřetržitě běžícím diskem, maximálním výkonem procesoru a maximálním jasem neodpovídá typickému vytížení notebooku při mobilní práci, ale minimální době, kterou od něj můžete očekávat. Při "mírnějším" zacházení tak může notebook nabídnout bez větších problémů hodinu a půl, při maximálních úsporách pak teoreticky i dvě hodiny provozu. Se stroji s procesorem Pentium M se tento notebook opravdu srovnávat nemůže!

Umax Visionbook 9000

3,6GHz srdce notebooku má však jiné výhody než je dlouhá doba provozu - a tou je extrémní procesorový výkon, včetně velmi vysokého průtoku paměti DDR II a velmi rychlé sběrnice PCI Express. Všechny tyto aspekty se projevily v našich výkonových testech - byl-li notebook připojen v elektrické síti. Nepříliš překvapivě, výkon notebooku šel dolů, pokud se notebook ocitl mimo zásuvku. Podobný jev je pro stolní a polomobilní procesory Pentium 4 typický - aby se nepřehřály při nižším výkonu větráků, případně aby snížily spotřebu energie, procesor se přepne na nižší frekvenci nebo nasadí větší množství úsporných cyklů - a výkon jde dolů. Kdo by si tak myslel, že právě s tímto procesorem dostává nejvyšší mobilní výkon, byl by na omylu - při skutečném mobilním použití se Pentium 4 neukázalo v nejlepším světle.

Grafická síla čipu nVidia GeForce FX 6800 Go s 256 MB videopaměti nás zklamala i nadchnula současně. Se svým skóre ve standardním testu 3D Mark 2003 nás karta unesla do nikdy nepoznaných výšin - a poprvé vůbec jsme si mohli všechny ukázkové sekvence vychutnat v plné, netrhané kvalitě. Přesto, na stroji se ukázala jeho "testovací" povaha a použití nejnovějšího čipu GeForce - vzhledem k předprodukčním ovladačům se na obrazovce občas objevovaly 3D artefakty, které kazily jinak výborný dojem - vinu připisujeme především "zanešené" instalaci Windows, protože na notebooku běželo již větší množství testovacích aplikací a ovladače mohly být novější. Z podobných důvodů 3D Mark 2001 odmítl provést celou škálu testů - ty, které běžely, však přímo letěly kupředu (300 snímků a více).

Umax Visionbook 9000

Diskové pole bylo posledním chuťovkou pro fajnšmekry. Umax se na test připravil vskutku dobře - sice si lze představit ještě o malinko lepší vybavení, ale proti dvěma 60GB diskům značky Samsung jsme nic nenamítali. Tím spíše, když tyto dva disky byly seřazeny v poli RAID pro maximální výkon (striping) - o zápis dat se disky dělily rovným dílem, každá půlka dávky na jeden disk. V jednom časovém okamžiku tak bylo možné zapsat na disk dvojnásobek informací - a tato zjevná výhoda se v našich testech projevila více než výrazně. I přes integraci dvou disků to nebyly ony, kdo by byl výrazněji slyšet - chlazení procesoru a grafického čipu neutichlo úplně nikdy, zapínalo se na vyšší výkon podle požadavků procesoru, čímž byly disky virtuálně neslyšitelné.

Čísla číslíčka...

Přejděme k tvrdým faktům: procesor Pentium 4 HyperThreading s taktem 3,6 GHz dosáhl v procesorové části testu PC Mark 2002 skóre 7480 bodů, opět jeden z rekordů pro tento notebook. Čipová sada Intel i915G podporovaná 1 GB paměti DDR2 si na své konto připsala v testu průtoku paměti suity PC Mark 2002 značku 10 985 bodů - před příchodem procesoru Dothan a jeho čipové sady by to bylo takřka neuvěřitelně vysoké skóre, nyní je na úrovni toho nejvýkonnějšího, co může sada Centrino alias procesor Pentium M nabídnout. Od paměti DDR2 bychom bývali očekávali i o něco více - potvrzuje se, že paměť DDR2 naplno ukáže svůj potenciál teprve v budoucnosti, v současnosti tyto čipy nenabízí oproti DDR1 rychlostní výhody, které by stály za vyšší cenu.

Umax Visionbook 9000

Neskutečné se podařilo dvojici disků Samsung - poprvé vůbec notebookový disk, respektive zdvojené pole disků, prorazilo hranici tisíce bodů! A to ještě s bohatou rezervou - 1066 bodů v diskovém testu PC Mark 2002, to tu prostě ještě nebylo. Nejlepší disky se 7200 otáčkami za minutu byly schopny v nejlepším případě dosahovat dvou třetinových hodnot! Řadič Promise FastTrak 378 tak více než dostatečně zdůvodnil svou prezenci v systému - bez jeho pomoci a zdvojení zápisu by použité disky Samsung při nejlepší snaze nedosáhly na více než cca 750 bodů.

3D hry v plné polní

Oproti jiným notebookům, kde musíte vypnout kde jaký luxus a spokojit se s velmi nízkým rozlišením, Umax Visionbook 9000 je přímo předurčen pro hry nejnovější generace. V DirectX 9.0c je jako doma - GeForce 6800 zde podává prvotřídní výkony - a po doladění ovladačů nepochybně i prvotřídní kvalitu obrazu. Žel, nepodařilo se nám získat skóre z méně náročného benchmarku minulé generace 3D Mark 2001, ten si s ovladačem karty nVidia v současné verzi nepadl do oka a při ukázce z hry Max Payne upadal do limbu. Za to při použití podstatně náročnějšího 3D Mark 2003 si Visionbook nenechal ujít příležitost předvést se v nejlepším světle. Výkonem 6404 bodů překonává cokoliv - a to doslova a do písmena.

Umax Visionbook 9000

Výkonová rezerva je zde natolik neuvěřitelná, že nám to téměř nedává spát - pokud budou i další notebooky vybaveny takto výkonnými grafikami, skutečně již není důvod kupovat stolní počítače. Nejlepší současné notebooky sotva dosáhly na poloviční skóre, ještě donedávna bychom jásali nad hodnotou vyšší než 3.000 bodů. To, že mobilní grafické čipy byly schopné takovéhoto skoku, je samo o sobě důkazem rychlého vývoje v této oblasti - zde bychom čekali přeci jen o něco pomalejší vývoj, ne právě zažité zdvojnásobení výkonu...

Umax Visionbook 9000

1 GHz procesor na baterky

Pro ilustraci, jak hodně se může změnit, uvádíme i čísla, která jsme v suitě PC Mark 2002 naměřili během provozu na akumulátory. 2617 bodů dosáhl procesor, oproti své plné síle tak vykouzlil na akumulátoru velmi pozoruhodnou třetinovou hodnotu. Výkon paměti sice také utrpěl ztráty a v podobné relativní výši - 4116 bodů, to je sice ještě pořád výkon na úrovni první generace sady čipů Centrino, nicméně méně než poloviční oproti provozu v zásuvce. Celkem pochopitelně nejméně trpěl výkon pevných disků, zde bylo dosaženo hodnoty těsně pod magickou hranicí - 985 bodů je pokles "jen" cca o šestinu. Podobné omezení výkonu je u stolně zaměřených notebooků obvyklé - prodlužuje nezávislou dobu provozu a snižuje zátěž na akumulátor, kterému by se jinak extrémně zkracovala životnost (fyzická životnost trpí nadměrným odběrem energie) - někteří z uživatelů by však možná uvítali, kdyby si stupeň zpomalení notebooku mohli nastavit sami. Jenže to se dostáváme k možnostem řad procesorů Pentium M, tady se jedná o takřka čistokrevný stolní procesor, který se jakousi šťastnou náhodou octnul v notebooku - to z něj však ještě mobilního profesionála neudělalo a neudělá!

Umax Visionbook 9000

Celkový dojem z notebooku

Se startovní cenou na úrovni 80 tisíc Kč se nejedná o právě levný notebook - na druhé straně, jeden z nejrychlejších procesorů, nejrychlejší paměť a nejnovější čipová sada, diskové pole, multiformátová dvouvrstvá mechanika, televize a přehršle rozhraní, nemluvě o špičkové grafice a krásném rozměrném displeji, to vše samo o sobě něco stojí - a u Visionbooku 9000 to uživatel dostává v rámci jednoho balíčku, který je nad to i celkem rozumně mobilní. Sice na použití v economy třídě letadla nebo pro menší auto to není ten pravý notebook, pro chatu či kancelář klienta je to ideální pomocník - pokud stačí něco do hodiny a půl nezávislého provozu či je v blízkosti zásuvka. A na většině míst většinou je - třeba i v autě. Tenhle notebook navíc s sebou uživatel tak často nosit neplánuje - ale může, když potřebuje, je tu i patřičná aktovka pro tento účel.

Umax Visionbook 9000

Na domácí kino, na skvělé hry nebo na expertní aplikace a nejnáročnější požadavky - ať na práci nebo pro zábavu, žádný notebook a jen málokterý stolní počítač nabídne více. Relativní mobilita a (relativně) kompaktní balení - v rámci možností s hmotností cca 6 kilogramů - je bonus navíc. Proto si od nás Umax Visionbook zaslouží doporučení. Je to v mnoha ohledech takřka nepoužitelný notebook - pod paži si jej na půl dne nošení nevezmete a půl směny bez elektriky taky nevydržíte - ale skvěle použitelný počítač. A jen na konkrétním uživateli záleží, co potřebuje - a zda tyto představy tento maxinotebook naplňuje!

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Najdete na iDNES.cz