Velký test disků, část 4: Reálné testy a hodnocení

  • 85
Náš miniseriál o pěti pevných discích je pomalu ale jistě u konce. Zbývá provést jen poslední a zároveň nejdůležitější testy. I vy si pokládáte otázku, jak si jednotlivé disky vedou v těch nejdůležitějších úlohách? Jak si vedou v normálním provozu? Zajímalo to i nás a tak si tuto otázku pokusíme zodpovědět právě dnes.

Úvod

Náš miniseriál o pěti pevných discích je pomalu ale jistě u konce. Zbývá provést jen poslední a zároveň nejdůležitější testy. I vy si kladete otázku, jak si jednotlivé disky vedou v těch nejdůležitějších úlohách? Jak si vedou v normálním provozu? Zajímalo to i nás a tak si tuto otázku pokusíme zodpovědět právě dnes.

Ve všech teoretických a syntetických testech se favorité ukázali v dobrém světle. Ne jinak by tomu mělo být i při testech reálných a tak to vypadalo na "vše ověřující" formalitu.

Test č. 22: Kopírování malých souborů

Malých souborů se na disku vyskytuje vždy velké množství. Využívá je jak operační systém, tak spousta nejrůznějších programů.

My jsme v testu použili 9 997 souborů umístěných v 1009 složkách (adresářů). Jejich velikost dohromady byla 55.0 MB (57 727 729 bajtů) a zabíraly na disku 319 MB (335 085 568 bajtů). To je sice trochu atypické, ale ve skutečnosti to docela dobře odpovídá.

Úkol pro disk byl prostý. Zkopíruj všechny soubory a vytvoř identickou kopii.

A tady je výsledek. Každý sloupec v grafu představuje čas, za jaký bylo kopírování dokončeno. Přičemž nižší sloupec je vždy lepší.

Rozdíly mezi disky byly značné. Malé soubory dělaly například problémy Seagatu, zatím co disku od IBM svědčily docela dobře, protože to co Seagatu trvalo přes minutu, on zvládl téměř za polovinu času. Druhý se umístil Samsung, třetí disk od Western Digital a čtvrtý Maxtor (rozdíly viz graf.)

Kopírování (malé soubory) 

 

 

 

 

Test č. 24: Kopírování velkého souboru

Dalšími dnes poměrně hojně se vyskytujícími soubory na discích běžných uživatelů, jsou naopak soubory nadměrné velikosti. Jde například o filmy, nebo o komprimované archivy.

Od toho se odvíjel další úkol pro testované harddisky. Zkopíruj velký soubor a vytvoř identickou kopii.

V testu jsme použili jeden velký soubor 578 MB (606 601 216 bajtů) .avi (komprimován DivX).

S testem si nejlépe poradil disk Maxtor a byl nejrychlejší. O pouhou vteřinku byl pomalejší disk IBM, čímž potvrdil své kvality, neboť zvládl další disciplínu na výbornou. Jako překvapení se opět ukázal původní velká neznámá od Samsungu - třetí místo a pouhá čtyř vteřinová ztráta na prvního. Seagate už trochu ztrácel a poslední se tentokrát umístil Western Digital.

Kopírování (velký soubor) 

 

 

 

 

Test č. 25: Mazání

Mazání se v porovnání s kopírováním nevyužívá příliš často. Nicméně i mazání je běžná procedura, kterou disk musí zvládat na výbornou.

Úkol tedy pro tentokrát zněl jasně. Smaž vše.

K testu jsme použili předchozí soubory - tedy jak všechny malé, tak jeden velký.

Dohromady to bylo 633 MB (664 308 465 bajtů), jež zabíraly celkem na disku 898 MB (941 686 784 bajtů). Z toho bylo 9980 souborů a 1009 složek.

Králem reálných testů se opět ukázal být disk od IBM. Mazání šlo stejně tak dobře disku Western Digital Caviar WD400BB. Ostatní disky v testu na první dva mírně ztrácely. Jako poslední se umístil Seagate s Maxtorem. 

Mazání (kombinované)

 

 

 

 

 

 

Pevné disky do testů zapůjčily firmy Asbis, Libra a ProCA