Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Velký test disků, část 0: Peklo recenzenta

  5:00
V minulých dnech naše redakce provedla srovnávací test pěti rychlých, 7200 otáčkových pevných disků. S jejich recenzemi a s výsledky všech testů vás postupně začneme seznamovat v průběhu tohoto týdne, takže se již nyní můžete těšit. Ale než k tomu přikročíme, podíváme se na to, jak celý test probíhal. Testování se totiž úplně lehce může stát noční můrou recenzenta - neb nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Úvod

V minulých dnech naše redakce provedla srovnávací test pěti rychlých, 7200 otáčkových pevných disků. S jejich recenzemi a s výsledky všech testů vás postupně začneme seznamovat v průběhu tohoto týdne, takže se již nyní můžete těšit. Ale než k tomu přikročíme, podíváme se na to, jak celý test probíhal. Testování se totiž úplně lehce může stát noční můrou recenzenta - neb nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Ke škodě všech recenzentů a nejenom jich, žijeme v době, kdy se benchmarkování, neboli měření výkonu jednotlivých komponent, stává pomalu noční můrou. Na úvod se z dovolením trochu zasním, zapátrám v paměti a vzpomenu na prehistorické a dávno minulé doby počítačového starověku - kdy počítače okupoval operační systém MS-DOS. Tehdy byl internet v plenkách, gigahertzové procesory byly pouhou smyšlenkou a hrstka šťastných zírala na úžasné 14ti palcové barevné monitory. Musím se slzou v oku přiznat, že to tehdy snad bylo mnohem snazší. O čem mluvím? O benchmarkování.

Jako příklad mi dnes poslouží pevné disky, ale přiznám se, že je to tak se vším. S grafickými kartami, s procesory, s motherboardy... Vše je mnohem, mnohem náročnější. A stejně tak, jako je oproti minulým dobám mnohem těžší benchmarkování a testování vůbec, je tak daleko těžší zjistit, které komponenty jsou rychlejší, které výkonější a které se k čemu hodí nejlépe. To může způsobit nepříjemnosti jak výrobcům, tak hlavně zákazníkům, kteří většinou bezhlavě všemu důvěřují (a jsou dokonce schopni na lecjaké neověřené informaci trvat a šířit jí naprosto přesvědčivě dál). Ve finále je za amatéra (lamera) recenzent a časopis, nebo web, na kterém byly ony údaje zveřejněny. V tom úplně nejhorším a nejčastějším případě si nikdo ničeho nevšimne.

Proč ta silná slova? Asi by bylo vhodné, abych začal pěkně od začátku a popořádku.

Vraťmě se tedy na chvíli opět do minulosti. Tehdy byl například při testování pevného disku postup jasný. Vzali jste pevný disk, připojili ho na kšandu (datový kabel), připojili ještě zdroj proudu, spustili počítač, nadetekovali, nebo nastavili parametry v BIOSu a jelo se. Pak už stačilo jen nainstalovat operační systém, defragmentovat případný obsah disku, spustit testovací, nebo benchmarkovací utilitu a bylo to. Prakticky se nemohlo stát, že byste se spletli, nebo že by byl výsledek nějak přehnaně zkreslený - zkrátka pohodička.

Ale ty doby jsou dávno pryč. Dnes je modní operační systém Windows a jeho verze XP má být tím nejlepším, co kdy Microsoft splodil. A stejně tak, jako jsou populární Windows, jsou populární i specifické benchmarkovací utility, které určují, jak je který komponent výkonný.

Z programů na testování grafických karet je to například známý MadOnion 3DMark 2001, pro testování pevných disků pak v poslední době low level benchmark HDTach, nyní ve verzi 2.61.

Postup recenzenta je tedy předem dán - (a byl tedy dán i v mém případě). Zapojil jsem vždy jeden z pěti pevných disků, nainstaloval testovací Windows XP Professssional, ubezpečil se, že už při startu zabírají svých obvyklých 110 - 140 MB operační paměti (tímto zdravím borce s 128 MB SDRAM a již zmíněnými XP v počítači) a jal se trápit disk HD Tachem.

Zrada č.1: Všechno špatně

Po pár hodinách usilovného testování a pečlivého zaznamenávání výsledků mě napadlo, že bych také mohl pro zpestření otestovat nějaký jiný disk, staršího data výroby, nebo jiné kapacity - abych měl představu o tom, o kolik jsou dněšní disky rychlejší a lepší.

I nelenil jsem a otestoval i 5400 otáčkový pevný disk Quantum Fireball o kapacitě 20 GB (navzdory hrubým verbálním protestům po prohýřené noci na lůžko upoutaného majitele).

Disk k mému zděšení dosáhl v benchmarku HD Tach 2.61 naprosto výborných výsledků! Dokonce překonal i tři 7200 otáčkové soupeře..

Pokud se ptáte, jak mohl 5400 otáčkový disk, překonat v testu tři disky 7200 otáčkové, nebo jak se jim mohl vůbec vyrovnat, pak se ptáte jistě oprávněně. Dobrá otázka - samotného mě to zajímalo.

Odpověď, "že je to prostě dobrý disk" asi nebude příliš uspokojivá. Problém tedy bude někde jinde - no faktem je, že předchozí usilovná recenzentova práce byla naprosto k ničemu.

Zrada č.2: Opět všechno špatně

První co v takové chvíli recenzenta napadne je to, že testovací program, v daném případě HD Tach 2.61 neměří správně. Že se třeba nová verze programu nepovedla a "že jde pořád a jenom o syntetický test". Dobrá tedy, zelenou dostane předchozí verze HD Tache, verze 2.52..

Po opětovné kontrole snad všeho, co se v počítači dá zkontrolovat a re-instalaci snad všeho, co se dá re-instalovat, jsem přistoupil k testování.

Marně. Kromě toho, že stará verze HD Tache několikrát příjemně zakousla počítač, jsem k jiným výsledkům nedospěl. Quantum Fireball byl stále na úrovni, nebo lepší než jeho 7200 otáčkoví kolegové.

Zrada č.3: Pro změnu všechno špatně

Po zralé úvaze jsem prohlásil HD Tach 2.61 a 2.52 za "nedůvěryhodný" a trávil dalších pár hodin zkoušením všeho možného. Kupodivu a pro změnu to nepomohlo. I další programy stavěly disk Quantum Fireball na úroveň 7200 otáčkových. Výsledky byly tak přesvědčivé, že jsem jim málem začínal věřit.

Zrada č.4: (Však vy víte, takže se nemusím opakovat)

V momentě, kdy už jsem měl v úmyslu na počítači vyzkoušet něco málo triků z poslední lekce Karate, napadla mě spásná myšlenka.
Co se takhle podívat na ovladače? Bingo, trefa do černého. Za celým problémem nestál nikdo jiný, než ovladače - tedy ovladače a Windows XP, abych byl přesný.

Je známo, že v moderních dobách potřebuje každý komponent v počítači ten správný ovladač. Bez něj nemůže správně fungovat a zejména ne pod operačním systémem Windows. Letmou kontrolou jsem uzřel něco jako toto:

Kontrola režimu disku 


Šok. Disky, ačkoliv se vše tvářilo v naprostém pořádku, neběžely v příslušném Ultra DMA/100 módu, ale v Ultra DMA/33. Díky tomu se nedostaly za hranici výkonu právě onoho zmíněného disku Quantum Fireball.

Zrada č.5: Problém odhalen, ale co s ním?

To, že disk běží v jiném režimu než má běžet, má i další, pochopitelně velmi negativní dopady. Tím nejhorším je kromě dramaticky snížené přenosové rychlosti také zvýšené zatížení procesoru, neboť disk mnohem častěji žádá procesor o přerušení (IRQ).

HD Tach 2.61, zatížení procesoru 

Nejlépe patrné je to právě v programu HD Tach, v položce "CPU Utilization". Vinou nesprávného ovladače je zde na našem příkladu zatížení na extrémních 95.1%.

Je dobré vědět, že kdykoliv je zatížení větší než malé, jedná se o nějakou chybu ovladačů. Bohužel, rozdíl mezi UDMA/66 módem a UDMA/100 módem v zatížení procesoru je minimální a bez náležitých zkušeností nelze rozeznat - ani mě to ihned jak se říká "netrklo" - a nepoznal jsem, v čem tkví problém. Přitom na objektivnost jakéhokoliv srovnávacího testu má tato věc naprosto zásadní vliv.

Ale co s tím? Co s tímto problémem? Zkoušet několik verzí ovladačů, pak je prověřit a porovnat s výsledky všech disků a porovnat s ostatními ovladači jsem předem zavrhl. Přeci jenom se mám alepsoň trochu rád a další týden na testování k dispozici nebyl. Proto přišla na řadu záložní varianta a tak jsem to řešil po svém.

V testu jsem zaměnil operační systém Windows XP za starý dobrý Windows 98SE a to přesto, že k dnešnímu dni je už vše opraveno a všechny testované disky běhají pod Windows XP pěkně svižně, s novými ovladači a naprosto bez problémů.

Snad se tedy příliš zlobit nebudete..

Dodatek:

Testy probíhaly na několika sestavách. Výše zmíněné problémy se týkaly počítače osazeného motherboardem Abit TH7-II s čipsetem Intel 850 a s původním BIOSem. Verze ovladače Intel ATA storage driver "Ver 6.20.2018" je dle mého zjištění naprosto bezproblémová a korektní instalace se pozná například dle toho, že záložka "Upřesnit nastavení" ve Windows XP není přístupná.

(Pokud vám nějaká informace v článku chybí, nebo máte nějaký zajímavý postřeh či informaci, neváhejte a napište.)

   • Nejčtenější

   Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

   v diskusi je 51 příspěvků

   19. května 2024

   Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

   Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

   v diskusi je 11 příspěvků

   15. května 2024

   Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

   {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

   {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

   Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

   v diskusi je 9 příspěvků

   13. května 2024  20:34

   Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

   Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

   v diskusi je 15 příspěvků

   17. května 2024

   Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

   {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

   {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

   Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

   v diskusi je 7 příspěvků

   13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

   Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

   HBO MAX se v noci proměnil v MAX. Nabídne víc obsahu za víc peněz

   v diskusi je 13 příspěvků

   21. května 2024  9:54

   Služba videa na přání HBO MAX se v noci z pondělí na úterý proměnila ve službu MAX. S novou...

   Kennedy ho vybral jako prvního černocha. Do vesmíru letěl až teď, v 90 letech

   v diskusi je 12 příspěvků

   21. května 2024  7:42

   Do vesmíru ho vybral jako prvního černošského adepta už prezident John Kennedy. Na svůj let ale...

   Americké bombardéry, kterým se „nepoštěstilo“ shodit bomby na nepřítele

   v diskusi nejsou příspěvky

   21. května 2024

   Největším letounem z období druhé světové války se stal prototyp XB-19. Na něj a další zajímavé...

   Microsoft vstupuje tam, kde se už jednou spálil. Windows spojuje s ARM

   v diskusi jsou 3 příspěvky

   20. května 2024  22:34

   Procesory ARM jsme ještě donedávna spojovali s mobilními telefony a tablety. Na jejich schopnosti v...

   Akční letáky
   Akční letáky

   Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

   Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

   Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

   Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

   Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

   Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

   Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

   Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

   Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

   Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

   Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....