Velký bratr Amazon? Prohlížeč v novém tabletu analyzuje každý váš krok

  9:55aktualizováno  9:55
Součástí nového tabletu Kindle Fire od Amazonu je internetový prohlížeč Silk. Má výrazně zrychlit prohlížení internetu i na relativně nevýkonném tabletu, zároveň ale nechá Amazon nahlédnout do všeho, co na internetu děláte.

Kindle Fire | foto: Amazon

Silk komunikuje výhradně s cloudovou serverovou farmou Amazonu a posílá jí všechny požadavky uživatele. Přístupy na jednotlivé servery (weby) pak fyzicky realizují servery Amazonu, webové stránky sestaví a na tablet je pošlou v hotové (vyrenderované) a datově úsporné podobě.

Pro uživatele to představuje rychlejší načítání stránek: výkonné servery dopředu ve zlomku okamžiku spočítají to, co by méně výkonnému procesoru tabletu trvalo déle. Tím šetří i jeho baterii.

Stránka je přizpůsobená rozlišení obrazovky tabletu a obrázky jsou zkomprimovány tak, aby vypadaly dobře, ale zároveň nebyly zbytečně velké. To oceníte na pomalých připojeních k internetu, například letištích nebo hotelech.

Proces je v podstatě stejný, jako u mobilního prohlížeče Opera mini, který znají uživatelé mobilních telefonů. Amazon však jde ještě dál.

O každém jednotlivém prohlížeči (v případě osobního zařízení, jako je tablet, lze výraz "prohlížeč" směle zaměnit za "uživatel") si buduje znalostní bázi. Do té ukládá informace o tom, na jaké stránky uživatel chodí, kam na nich "kliká", nebo na jaké stránky z nich obvykle přechází.

Informace pak využívá pro "EC2 akceleraci", při které predikuje další možné kroky uživatele a tyto stránky načte a předpřipraví. Ve chvíli, kdy tak na na titulní stránce iDNES.cz kliknete na poutaný článek Technetu, bude již na vás tato stránka čekat vyrenderovaná a připravená na serverech Amazonu. Tím se na ni samozřejmě výrazně urychlí přístup .

Podle dostupných informací je možné EC2 akceleraci v prohlížeči zakázat a používat jej i v pomalejším režimu. I tak ale servery Amazonu vstupují jako prostředník i například do zabezpečené HTTPS komunikace. Otázka zní: nakolik budou uživatelé podobným prostředníkům důvěřovat?

Autor:
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Najdete na iDNES.cz