Uvedení procesoru Turion 64: mnoho otázek a pár odpovědí

AMD uvádí mobilní procesor pro lehké a velmi lehké notebooky. Při příležitosti křestu procesoru Turion 64 jsme se u AMD poptali, co vlastně můžeme od nového procesoru čekat. Zatím to vypadá na převážně marketingovou kontrakampaň proti Intelu a uvedení čipu Alviso.

64 bitů pro notebooky

AMD uvedla na trh novou řadu mobilních procesorů. Bližší detaily si však zatím ponechává pro sebe - skutečných detailů proniklo na veřejnost jen minimum a tak nezbylo než spekulovat.

Podle všeho, Turion 64, jak se nový procesor jmenuje, má doplnit řadu již tak dost elegantních a atraktivních jmen, které AMD vrhá na trh s pravidelností, jaká by slušela dřívějšímu mistru marketingových kampaní a ohromujících jmen. Zatímco jméno největšího rivala vydrželo v kurzu od svého prvního uvedení s mírnými obměnami téměř neuvěřitelný počet let, současnost si žádá rychlejší obměny - a masírování zákazníků. A AMD si je vlivu mediálního "humbuku" kolem uvedení dalšího nového procesoru dobře vědomo...

Co si kdo představí pod jménem Turion 64, to už necháme na něm. AMD si od něj slibuje paralely s cestováním (Tour...), protože právě pro lehké a nejlehčí notebooky je tento procesor určen. My jsme tipovali na (Cen)Turiona římské armády, který se také dost nacestoval - a ještě se při tom zvládne trefit do konkurence... Samozřejmě se ke jménu váže i širší "pojmologie" - Turion má evokovat pocit svobody, mobility, pohody a potěšení, které uživatelé mají z cestování světem...

Tolik tedy volný, zkrácený překlad oficiálního hesla, které v originále zní: "The “Turion” brand name was created to evoke the sense of freedom, mobility and enjoyment that users get from touring their world. AMD Turion 64 mobile technology was created to help PC users go where they want, when they want and stay as connected as they want, while enjoying all the benefits of mobile computing."

Vzhledem k naprostému minimu zveřejněných technických detailů by se mohlo jednat u těchto procesorů o "marketingově" přejmenované úsporné Athlony 64 ve verzi Mobile. A čirou náhodou oznámené a uvedené na trh s novým jménem právě v době, kdy se na trh chystá kompletně inovovaná sada komponent největšího konkurenta. Turion 64 tak možná není ani tak průlomem technickým, jako spíše marketingovým - z pohledu trhu zřejmě AMD doufá, že nová řada bude lépe schopna konkurovat s inovovanou sadou Centrino a procesorem Pentium M.

Oficiálně nový procesor míří do segmentu komerčních i domácích notebooků třídy "thin and light", tedy mezi lehké, tenké notebooky s rozumnou dobou výdrže. Kterému procesoru konkurence by tato specifikace asi tak nejlépe odpovídala? AMD se rozhodlo atakovat Intel novým označením čelně - taktika, která fungovala ve stolní oblasti, zde nezabrala, Pentium M se ukázalo mít tvrdší kořínek než Pentium 4. Takže namísto Mobile Athlon 64 nastupuje na scénu Turion 64. A ten bude mít oproti konkurenci náskok, co se 64 bitů týče - uvidíme, zda dokáže být podobně energeticky nenáročný.

Otázkou, na kterou zatím nejsme zcela schopni odpovědět, je poměr spotřeba / výkon / cena. Tento magický trojúhelník pro sebe zatím vždy zabral Intel, jak tomu bude do budoucna, to se uvidí. Netřeba dodávat, že se nemůžeme dočkat, až budeme moci proti sobě postavit podobně vybavené procesory Turion 64 a Pentium M "Dothan"!

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

Témata: Trendy, trh, Intel, Mobil, Notebook