Historie
Samotný standard USB spatřil světlo světa ke konci minulého století, konkrétně na začáku roku 1996. Byl vyvinut jako rozhraní pro připojení externích zařízení za chodu a bez nutnosti změn v nastavení systému. Již za půl roku se dočkal inovace a jeho nová verze, která je dnes nejrozšířenější, nese označení 1.1. O tom, že mu starší bratříček z hnízda sériových portů nemůže konkurovat, vás mohou přesvědčit následující fakta. Zatímco nejrychlejší tzv. vysokorychlostní sériové porty dosahují maximální přenosové rychlosti do 125 kbit za sekundu, vysokorychlostní USB 1.1 dokáže přenášet data rychlostí až 1,5 Mbit za sekundu. Nový standard USB 2.0 tuto rychlost zvyšuje 40 krát. To znamená, že za sekundu se pomocí USB přenese 60 MB dat. To je konkurence, kterou hned tak nějaké rozhraní nepřekoná.Na čem USB funguje?
Operační systéms MS Windows podporuje USB od poslední verze Windows 95. Uživatelé osobních počítačů MAC mají podporu tohoto rozhraní implemetovánu v operčním systému MAC OS od verze 8. USB ovladače existují samozřejmě i pro Linux. Rozhraní tohoto portu je nakonfigurováno tak, aby na něj bylo možno napojit až 127 zařízení. Jedinou nevýhodou je, že každé připojené zařízení sdílí stejnou šířku pásma, což znamená, že se s každým dalším připojeným produktem úměrně snižuje přenosová rychlost.Konektory
Pro USB jsou k dispozici dva typy vývodů a konektorů. První typ je v podstatě náhradou za klasický sériový port. Připojují se k němu právě myši a další zařízení, která mají být připojena víceméně nastálo. Druhý je určen pro aktivnější pohyb, a tak na něj můžete připojovat a odpojovat zařízení dle libosti.Rozbočovače a komba
K vývodu USB můžete připojit zařízení, která se dají rozdělit do tří skupin. Rozbočovače, koncová zařízení a komba. Rozbočovače jsou určeny k rozšíření počtu USB portů. Jako komba označujeme průchozí koncová zařízení s implantovaným rozbočovačem.Co mohu připojit k počítači přes USB?
Všechno! Ne, zas tak úžasné to rozhraní není, ale najde se mnoho věcí, které mohou být přes USB napojeny. Dá se říci, že každé periferní zařízení, které máte nyní v nebo k počítači připojeno, tam můžete připojit i přes univerzální sériové rozhraní. Sice ne přímo, ale přes některou z mnoha redukcí, jež se prodávají, se vám to zajisté podaří. A samotných koncových USB zařízení je také dlouhá řada. Namátkou... tiskárny, klávesnice, mechaniky, digitální fotoaparáty, ale i TV tunery, další počítače, MP3 přehrávače a dokonce hračky... Pomocí USB se dá sestavit i lokální počítačová síť.
Budoucnost ?
Vypadá poměrně dobře, přestože nové Windows XP dávají přednost konkurenčnímu FireWire před USB 2.0. Množství zařízení podporující USB je totiž několikrát větší než u FireWire či chcete-li I-link. Dalším konkurentem USB jsou různá bezdrátová zařízení, ta jsou sice v módě, ale jsou omezena buď rychlostí, nebo nutností využívat pouze určitých frekvenčních pásem. Můžeme si jen přát, aby toto rozhraní dostálo svému jménu a stalo se opravdu univerzálním, my uživatelé bychom potom nemuseli pátrat, zda má dané zařízení takový či onaký konektor.