Ostrý malý displej
Něco za něco - displej UMAXu patří mezi ty nejpěknější 12,1 palcovédispleje, které jsme měli v redakci. Ale zaplatíte úhlopříčkou: 12,1palce je pro rozlišení 1024 x 768 bodů skutečně málo a velmi bych doporučovalzvětšit si velikost písma - se standardní velikostí budete mít i s dobrýmzrakem občas problémy rozluštit popis. Pokud se přenesete přes toto omezení,pak pracovní plocha 15ti palcového monitoru ve formátu menším než list A4,to je komprimovaná efektivita: zvyknete-li si užívat větších písem, odměnouVám bude plnohodnotná pracovní plocha s neporovnatelnou ostrostí - jakoby15ti palcový monitor s rozlišením od 1280 x 1024 výše... Pokud však máteproblémy se zrakem, zvažte nákup tohoto miniaturního kousku - 12,1 palce jecitelný rozdíl oproti 13,3 a 14,1 palcové úhlopříčce (82%, respektive 74procent plochy většího displeje!).
Magnéziovévyztužení
Tato kategorie musí vydržet hodně, protože díky svým rozměrům si jimajitelé berou častěji s sebou než těžší notebooky - a při pobytu v těsnéaktovce se na displej mohou tlačit ostré, tvrdé předměty. Jak SONY, takUMAX se mohly pochlubit mimořádně tuhými, proti ohnutí a protlačení odolnýmivíky - drahé magnézium zde odvádí poctivou práci a chrání displejpodstatně lépe než běžný plast.
Výkon a jeho stinné stránky
Odvod tepla - u těchto notebooků kritická záležitost. UMAX se s ní vypořádalponěkud neobvykle: na tuto kategorii neobvykle rozměrné ventilační prostorydávají tušit, že náš Celeron na 600 Mhzích je skutečně jen spodní výkonováhranice. Dostatečný odvod horkého vzduchu a rozumnou cirkulaci mají pomocizajistit nožičky vysoké několik milimetrů, které zvednou notebook nad stůlo něco více než u ostatních modelů. Přehřátí byste se s 820tkou měliúspěšně vyhnout.
Celeron 600 a 64 MB paměti byly optimální kombinací pro instalovaný systéma střední nároky - eMÉčka si s tímto pro běžné použití bohatě vystačí,s růstem požadavků lze paměť rozšiřovat až na 256 MB a integraci PentiíIII nestojí nic v cestě. S tímto vybavením byl Umax subjektivně o stínpomalejší než jeho SONY partner s PIII/700 a 128 MB RAM - nasazení Windows2000 přeci jen stojí něco výkonu. Podobně lze hodnotit diskové kapacity -relativně k použitému systému: 10 GB pro UMAX s WinME a běžné nároky stačí,20 GB je i s v výhledem do budoucna lepší (a dražší).
Síťpodniková a síť sítí
Sítě se stávají kritickou součástí infrastruktury společností. 820Tjde s dobou - její síťový "double-pack" nás přesvědčil: síťovýčip Realtek 8139 sice nedosazuje zářnosti jmen 3Com či Intel, nicméně vestolních PC jej najdete velice často - a nyní si našel cestu i do notebooků.Spolehlivě spolupracoval s naším stovkovým switchem, poradil si s desítkovýmhubem a spolehlivě komunikoval a automaticky nastavil optimální parametryspojení i při přímém propojení kříženým kabelem.
S podobnou bravurou prošel našimi testy i integrovaný faxmodem, jehož původse nám skutečně nepodařilo demaskovat: šifra "HSP56 MR" necháváprostor k dohadům otevřený. Zřejmě softwarový modem na Rockwell/Connexantčipu, ale bez záruky. I přes svou anonymitu však dokázal přesvědčit: nazahlušené testovací lince dosáhl těsně přes 30 kbit/s (vs. nejlepší -32.000), na čisté digitálně přepojované lince 52000 bitů - tím se zařadilmezi špičku testovaných modemů včetně stolních.
Mobilita v detailu
CDROM externí. (Do štíhlého těla UMAXu už se asi vejít neměla kam.:-)Připojení vlastním nestandardním konektorem je věc poněkud sporná -oproti řešení s PCMCIA rozhraním je CDROM použitelná pouze s UMAXem 820,na druhé straně nezabírá jediný PCMCIAslot. Takže více než dedikovaný konektor mi vadilo nerozpoznání CDROM připřipojení za provozu: notebook vzal CDROM v úvahu teprve při připojení vevypnutém stavu (NE hot-swap, pardon).
Za to ta disketová mechanika - tak jak (archaické) diskety jako médiumobecně nenávidím, pro tuhle mechaniku bych je snad vzal na milost: USBdisketová mechanika, která je sotva větší než samotná disketa, lze ji připojitna libovolný USB port, z nějž je také napájena. Krabička na pět disket,která je přečte a lze ji použít kdykoliv a kdekoliv - hodí se i k počítačůmbez disketových mechanik, Easy PC, atp. Univerzální periferie, kterou však můžetenechat doma a nebude chybět.
Vydrží, nevydrží
Pěkný kousek, tenhle UMAX - ale jednu slabinu má. Standardníakumulátory. Ty vydrží sotva kolem hodiny při intenzivním provozu, přimaximálním vytížení na síti, s přehráváním multimediálních klipů apřipojeným CD i méně, při střídmé práci převážně ve Wordu a Excelulze dosáhnout někam k hodině a čtyřiceti minutám - víc si nedělejte naděje.
Řešení?Druhý nebo větší akumulátor. Tak či onak - díky miniaturní velikosti lzei druhý akumulátor snadno přibalit, větší by mohl zajistit provoz okolodvou a půl hodiny (odhad redakce). Na relativně energeticky nepříliš náročnýsystém je tak kapacita akumulátoru zklamáním.
Spíš, spím, spíme
Úspora napájení je nastavena v pořádku - nezávisle na nastavení,notebook začne při prudce klesající kapacitě vydávat varovný signál. A pípáa pípá. Ztrátu dat byste tak kvůli přehlédnutí blízkého vybití nikdyutrpět neměli, navíc notebook s úspěchem aplikuje vlastnost známou zWindows 2000: eMÉčka se umí "uspat" stejně spolehlivě - notebookohlásí nabití klesající pod tři procenta, v případě nastavení na režimspánku "zmrazí" stav systému a jeho "obraz" uloží nadisk a následně notebook vypnou. Při zapnutí proběhne proces reverzně:startovací rutina po naběhnutí procesoru zkopíruje "zmražený"obraz zpět do RAM a videopaměti a "probudí" PC k činnosti naposledně opuštěném místě. Oproti dřívějším pomocným programům jehibernace nyní přímo funkcí Windows a podle mého funguje s méně hardwarovýmikonflikty (tj. neplánovanými zatuhnutími, atp.) a o cca 15 až 25 procentrychleji.
Multimédia na plno?
Přebuzenéreproduktory, které výrobci úmyslně nechají zesílit výkon i za únosnouhranici jsou standard ve velké většině notebooků. UMAX není jiný, nicménějeho maximum je i díky fyzické velikosti poněkud níže - pro osobní použití,maximálně dva až tři posluchači. Navíc v opěrce rukou, takže při současnémposlechu hudby a psaní nastává potíž vůbec něco slyšet. Miniaturizace seprojevila především v obětování druhého reproduktoru - jeden v levémrohu stačí? Mimo prezentací většinou ano (pro ty se 820 nehodí prostě anivelikostí displeje), a doma si stejně připojíte věž, tu žádné repronotebooku nenahradí...
Dojmy a pocity
Vzhledem k mé slabosti pro větší úhlopříčky, vysoká rozlišení,velké klávesnice a Windows 2000 jsem se snažil o objektivní hodnocenínotebooku, který toto vše poskytuje - ale jaksi po svém, v malém. 12,1 palceje vzhledem k velikosti notebooku a efektivně využitelného prostoru víka úhlopříčkamaximální a XGA je solidní pracovní plocha. Přesto, obraz je drobný, za tovysoce kontrastní a ostrý - vyberte si...
Klávesnice(?) - výše vyjmenované kompromisy jsou vynuceny velikostí, přesto, prostorpro zlepšení rozložení bych tu viděl. Psaní vyžaduje zvyk delší než uvětších klávesnic, nicméně ani desetiprstým "datlům" by pak přílišvadit neměla. Integrace čtyř (!) USB konektorů je chvályhodná, ale kdyžpolovina z nich je pouze v miniprovedení, pak to snižuje jejich okamžitou použitelnost:pro propojení je potřebná ještě redukce na standardní velikost (přiložena,v počtu 1 ks).
Po hardwarové stránce mám pouze jedinou výhradu - intelovská MX sada, síť,FireWire řadič, faxmodem - vše v normě nebo ji překonávajíc, údiv u mnevzbudila pouze grafika, konkrétně použitá sběrnice - v době (i mobilnívarianty) AGP 4x působí PCI zastarale. Sice grafické čipy notebooků, včetnězde použitého aktuálního Mobility M čipu se 4 MB paměti, nikdy neexcelujív 3D grafice a pro běžné dvourozměrné zobrazení bohatě vystačí s dalekomenší přenosovou šířkou sběrnice, absence několikrát více propustnéhoAGP rozhraní přesto zaráží.
Cojsme nestihli
FireWire si přímo říkalo o vyzkoušení s DV kamerou, ale žel nesehnalijsme vhodné propojovací kabely (dva FireWire standardy: našich šest vs. 4piny na straně notebooku). Že jsme neviděli blikající email tlačítko nástolik nemrzí. Závazkem do budoucna je experiment s FireWire propojením dvounotebooků do lokální sítě - snad si příště budeme schopni přiobjednatpro testování i patřičnou kabeláž - přenosová rychlost až 400 Mbit/s jerozhodně lákavým oříškem.
Závěrem
Stejně jako s druhým rozšířením nabídky - Zen LCD PC - UMAX ani s 820Tneudělal špatně. 820T je typickým zástupcem své třídy: horší dobaprovozu na akumulátory, kompromisy v použití periferií, za to nabízíkomunikační centrálupřímo v notebooku, včetně možnosti připojení audiovizuálních periferií,aniž by zapomínal na klasické PCMCIA karty. A to v balíčku sotva 1,7 kg těžkéma ve formátu takřka B5.
Výkonově v dané konfiguraci dělal slušnou figuru, Windows ME se na němpředvedly jako atraktivní alternativa, která i v době Windows NT5 jádra mápřes svoji starší architekturu co říci, zvláště v multimédiích a širšíkompatibilitě. Pro vyšší nároky má i tento miniUMAX dostatek rezerv, a slepším vybavením si klidně můžete troufnout i do třídy nejvyšších očekávání.(Druhý akumulátor s sebou však doporučuji na každý pád.:-)
Aktuální ceny firmy Conquest (včetně vysokokapacitního akumulátoru).
820T nabizime ve dvou konfiguracich:1. Cel600,64MB,10GB,WinME za 79.9902. PIII 700,128MB,10GB,WinME za 89.990Dodavame take externi DVD 8x za 10.990a baterii s vetsi kapacitou (60W) za 8.990Hezky denJM----------------------------------------------Ing.Jiri MatousekProduct managerCONQUEST a.s.tel: +420 2 84000111