TravelMate řada 660: Acer a čisté Centrino dle Intelu (recenze)

  • 4
Za 50 tisíc a není to ani ryba, ani rak. Nepatří do špičky, ani na spodní příčky. Jaký je notebook střední třídy s 15palcovým displejem a DVD přepisovačkou, ale bez slušného grafického čipu? Acer TravelMate 661LMi je přesně ten model, kterému by se dalo říkat kvalitní notebook hlavního proudu ("mainstream") v třídě notebooků s Centrino a Pentium M. Co umí a co rozhodně ne?

Recenzovaný stroj řady Acer TravelMate 660 je přesně ten model, kterému by se dalo říkat kvalitní "masový" notebook (v anglickém originále "mainstream") ve vznikající třídě notebooků s Centrino a Pentium M. Zatímco v současnosti je jakýkoliv notebook se sadou Centrino jaksi automaticky řazen mezi ty špičkové stroje, do budoucna tomu tak nebude. S nástupem Celeronu na bázi procesoru Pentium M to pak budou počítače jako tento, které budou okupovat střední příčky v nabídkách.

Proč? Důvodů je celá řada - prvním z nich je absence lepší grafiky, v notebooku tepe čistá Extreme Graphics od Intelu, tedy grafika integrovaná v čipové sadě, nesoucí s sebou nízký výkon v 3D aplikacích i v celkové výkonnosti sestavy z důvodu sdílené paměti. Druhým je takt samotného procesoru, 1,4GHz procesor Pentium M je pouze stupeň nad nejméně výkonným procesorem této řady (pro srovnání, brzy uvedené procesory Celeron s jádrem Pentium M mají začínat s taktem na 1,3 GHz). S novými modely v této řadě však tento argument poněkud zaniká, přesto – nejvyšší takt je zde 1,6GHz u modelu TravelMate 663LMi, ne špičkových 1,7GHz jako u notebooků nejvyšší třídy.

Střední třída á la Intel

Intel by si mohl tento Acer zvolit za výkladní skříň svých technologií, zmíněné Pentium M 1,4 GHz je doplněno o čipovou sadu i855GM, kde G znamená integrovanou grafiku Intel Extreme Graphics 2, o bezdrátovou síť se stará Intel PRO Wireless adaptér 2100. Klíčové pozice jsou sice obsazeny intelovskou "aliancí", tedy platformou Centrino, ale pořád tu zbývá dost prostoru pro ostatní výrobce. A že se nešetřilo: 512 MB paměti, přepisovací DVD-RW mechaniku ani 40GB pevný disk již Intel nedodává.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 - pozn.red.: Slečna není součástí balení.

Vzhledově nové šasi Acer

Se svým stájovým kolegou TravelMate řady 800 vypadají, jako by si z oka vypadly. Právě detaily v těchto řadách je odlišují a do značné míry způsobují, že ač patří do stejné kategorie notebooků s Pentium M a na první pohled jsou si i vybavením velmi podobné, nebudou si přímo konkurovat. Oba modely nabízejí každý svou sadu unikátních vlastností.

Elegantní šeď profesionála

Tmavě šedý vnitřek vhodně kontrastuje se stříbrnou barvou doplňků a víka, touchpad je tak vyveden ve stříbrné, stejně jako čtveřice tlačítek rychlé volby. Acer je tak méně konzervativní než IBM, přesto se neodvážil na tenký led moderního designu a z větší části zůstal věrný černé barvě.

Strukturální odolnost lehce nadprůměrná

Jako u většiny, jen plastové vyztužení displeje nepropůjčuje víku příliš možností jak se "vyšvihnout" mimo průměr. Nicméně i přes pouze plastový obal nabízí solidní odolnost v tahu a tlaku. Základna notebooku je maximálně tuhá, mohla by sloužit jako etalon pro ostatní. I při násilném ohýbání se nehne ani o kousíček.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 - rozhraní na zádi

Víko je příjemně tenké, plastové okraje zabírají jen necelý centimetr po stranách, o něco více nahoře a dole. O pevné ukotvení se starají dvě úchytky a dva klouby, víko je tak pevně drženo na místě. Trochu jsme u něj postrádali profilovanou ochranu proti vniknutí, vinou naprosto rovných krajů může mince, či sponka vniknout do zavřeného notebooku a páchat neplechu.

Skvělý displej uvnitř

Mezi nadstandard však rozhodně patří displej ukrytý uvnitř víka. 1400 x 1050 bodů je ideální rozlišení, pokud máte dostatečně ostrý zrak. Pokud ne, možná pro vás bude lepší varianta s klasickým rozlišením 1024 x 768 bodů. Pro všechny ostatní je podstatně větší plocha jednoznačně výhodou, navíc není výsledné písmo až příliš drobné jako v případě extrémně vysokorozlišivých displejů s 1600 x 1200 body.

Ergonomicky tvarovaná klávesnice

Hitem u stolních klávesnic jsou pro psavce ergonomicky "rozlomené" klávesnice, díky kterým zůstávají zápěstí v ose psaní, namísto aby se lámala do ostrých úhlů při psaní na běžné klávesnici. Notebooky si nemohou dovolit podobné plýtvání místem, a tak nabízejí většinou jen naprosto obyčejné klávesnice. Ne tak Acer, ačkoliv by možná při maximálním využití místa mohl u tohoto modelu uvažovat i o menší numerické klávesnici, je tu integrována klávesnice, jež si nás získala.

Lehce prolomená, ovšem tak, že bude vyhovovat jak píšícím všemi deseti, tak i běžnému "datlování", tato klávesnice nabízí příjemné pohodlí díky jemnému prohnutí do oblouku. Zápěstí tak méně trpí. I psaní, zdvih a chod činí z klávesnice jeden z největších plusů této řady oproti konkurenci.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 - pravý čelní pohled

Horší rozložení je skvrnkou na jinak čistém štítu

Rozložení poněkud degraduje špičkový pocit z "cítění" této nadprůměrné klávesnice. Kurzorové téčko nemá svou vlastní séparé oblast, a co hůře, je integrováno v jednom bloku spolu s pozičními klávesami PgDn a PgUp, které navíc přes klávesu Fn dublují Home a End. Pro toho, kdo hodně píše a využívá čtveřice pozičních kláves, je toto uspořádání velmi nešťastné, pokud ne rovnou katastrofa - při každém použití End či Home (které mají usnadňovat pohyb po řádce) musíte najít Fn a zmáčknout PgDn či PgUp a přitom se netrefit do některé z kurzorových kláves.

Vše ostatní až na výše uvedené je na této klávesnici výborné: velké ovládací klávesy BackSpace, Enter, Shift, do skupin po čtyřech rozdělené funkční klávesy F1 až F12, žádná z podstatných kláves nechybí, Ctrl je na svém místě v levém dolním rohu a Fn spořádaně vpravo vedle něj, Del je nejhořejší klávesou úplně vpravo nad Backspace. Až na podprůměrně vyřešené poziční klávesy tak patří klávesnice Aceru ke špičce v našich testech, lepší nabízí snad už jen IBM.

Ergonomicky dělený touchpad

Snad se Acer inspiroval u někdejších Compaqů nebo to prosadil výrobce touchpadů Synaptics, prostřední scrollovací tlačítko na touchpadu si získává stále více na oblibě a co více, rozšiřuje se jeho funkčnost. Acer má k dispozici kolébkové čtyřsměrové tlačítko, které lze konfigurovat pomocí předinstalované utility, jež touchpad obohatí o funkce jako rychlý posuv v dokumentech či start aplikací jedním poklepáním v určité části touchpadu a další speciality, které si mohou uživatelé sami volně nastavovat.

Opěrka rukou je velká a pohodlná, navíc, oproti starším (Pentium 4-M) notebookům se nezahřívá ani i při intenzivním používání. Notebook běžel 24 hodin nonstop v plném zatížení a jeho teplota nikde na povrchu nepřevýšila akceptovatelných pár stupňů nad okolních 25. To je velké plus většiny notebooků s Centrino, pokud nejsou extrémně malé, zahřívají se jen velmi málo a nabízejí poměrně tichý provoz.

Se čtečkou karet na čelo pelotonu

Tento Acer se může pochlubit opravdu unikátní vlastností. Ač není prvním notebookem s integrovanou čtečkou karet, podobné modely přicházely a odcházely, je jeden z mála v našich testech, který nabízí tak univerzální periferii. Například Toshiba či HP nabízejí čtečku karet často též, pokud ovšem, pak pouze na SecureDigital média, zatímco 661 zvládne SD karty, ale také MemoryStick, SmartMedia a Multimedia.

A bezpečnostní SmartCard čtečka navrch

Čtečka paměťových karet není jedinou čtečkou tohoto notebooku. Jako jediné nabízejí oba Acery i zabezpečení pomocí Smart karet přímo ve standardní výbavě. Čtečka je zabudována na "úkor" druhého PCMCIA slotu přímo pod prvním, nicméně vzhledem k šíři výbavy obou Acerů je toto více než akceptovatelný kompromis. Alespoň částečně porovnatelné možnosti zabezpečení už nabízí jen Fujitsu Siemens se svým Security Panelem.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 - zleva

Univerzálně bezdrátový - Bluetooth, WiFi i infra

Z jakéhokoliv pohledu je tento notebook dobře vybaven pro mobilní komunikaci. Všechny tři "nezbytnosti" jsou na palubě, což chválíme - infra se významem sice kryje s univerzálnějším Bluetooth, ale po kapsách nosíme mnoho telefonů, které umějí "jen" infračervený přenos. WiFi je v dnešní době výrazně klesajících cen za přístupové body a stále více přístupných hot spotů rozhodně výhodou, ne-li nezbytností u notebooku střední třídy.

DVD-R/RW mechanika pálí mobilně

Ve vyšší třídě je přesun k DVD médiím zřejmý. Můžeme si lehce postěžovat, že mechanika není dualformátová, ale DVD+R a +RW média jsou většinou dražší, takže to není až taková škoda. V kombinaci s FireWire, TV-výstupem a čtečkou digitálních karet je tak tato mechanika klíčem k digitálnímu světu audiovidea. Ať už prohlížení fotek na televizi, rychlé zálohování fotoalba na DVD, sestříhání domácího videa, následné vypálení na DVD nebo promítání na televizi, TravelMate 660 otevírá netušené možnosti. (Kdo požaduje schopnost duálního zápisu jak DVD+R/RW, tak DVD-R/RW médií, může sáhnout po nejvyšším modelu řady TM663, který takovouto mechaniku „pod obojí“ má již ve standardu.)

Až na "pomalejší" procesor

Acer je - snad až na nižší takt - opravdu povedený. Procesor je jen pomaleji taktovaný, což dohromady s grafikou integrovanou v čipové sadě znamená podstatné mínus oproti nejvýkonnějším notebookům s Centrino s vlastní grafikou a Pentiem M na 1,6 GHz (opět argument pro koupi vyššího modelu). Zde je zřejmě na vině snaha Aceru odlišit TravelMate řady 660 a 800. Ač obě patří k tomu nejlepšímu, 800 má v čistém výkonu jasně navrch. 661LMi může zase nabídnout o něco větší univerzálnost díky čtečce médií a integrovanému infra rozhraní.

Výkonnostně střední třída

Naše měření udávají výkony nejnižší konfigurace, v současné době lze již zakoupit konfigurace s lepší výbavou, až po Pentium M na 1,6 GHz. Tím se notebook dostane na velmi dobrou úroveň v procesorovém výkonu, ale od grafiky ani tam zázraky čekat nelze - podrobněji viz výsledky testů.

Skóre v testovacích aplikacích jen potvrzuje, co je zřejmé z hardwarového vybavení: díky integrované grafice Intel Extreme Graphics 2 tento notebook zvládne nanejvýš základní herní požadavky. V aplikaci 3D Mark 2001 dosahuje TravelMate 661LMi 1838 bodů při rozlišení 1024 x 768 bodů, maximálních 2733 při nejzákladnějším VGA rozlišení a jen 921 bodů při provozu v přirozeném rozlišení displeje 1400 x 1050 bodů.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 -

Pro srovnání: solidní grafická karta střední třídy to v notebooku dotáhne na alespoň čtyři až šest tisíc bodů v rozlišení 1024x768 bodů v reálných barvách (tj. 32bitová barevná hloubka), konkurent z domácí stáje, TravelMate řady 800 s kvalitním čipem Mobility Radeon 9000 je schopen dosáhnout kolem 7 300 bodů v rozlišení 1024x768 bodů.

Lépe je na tom procesor - s taktem 1400 MHz obsadil svým výkonem 4 600 bodů solidní střední příčky, paměťový subsystém též zabodoval s výkonem na hranici 4 000 bodů v sadě PC Mark 2002. Pro srovnání, při provozu v maximálně úsporném režimu tento notebook dosahuje výkonu jen 1 979 bodů v testu procesoru (43 procent plného výkonu při nulovém spoření energií) a 2 655 bodů získává paměť (67 procent), na výkonu grafiky a pevného disku se spoření energií výrazně neprojevilo - rozdíl cca 10 procent. Skóre disku cca 570 bodů je plně v souladu s ostatními notebookovými disky (jde o lehký nadprůměr).

Nižší takt procesoru přišel vhod v testu akumulátorů. Acer se nepředal, ale ani příliš nešetřil na kapacitě lithium-iontového akumulátoru: 14,8V a 4400 mAh jsou lehce nadprůměrné hodnoty. Při maximálním zatížení aplikacemi PC Mark 2002 notebook vydržel přesně dvě a půl hodiny bez napájení. Při úspornějším zacházení s energií, ztlumením jasu displeje a přepnutím do pomalejšího režimu lze získat hodinu navíc, čtyři hodiny jsou dosažitelné při výrazném omezení schopností notebooku.

Co nás zaujalo, co se nám líbilo a co méně

Notebook má pouze jediný větrák a ten se zapíná spíše výjimečně, notebook však po delší době nonstop provozu na klíně rozhodně ucítíte, ale nespálíte se. Je příjemně tichým společníkem. Tři audio konektory patří k nadstandardu, některé notebooky se omezují pouze na dva, naštěstí ne tak tento TravelMate.

Čtyři USB porty na levém boku rozhodně zpříjemňují připojování (mnoha!) periferií, více USB portů nenabídl žádný z notebooků. Šťouralové v nás by dodali, že porty mohly být rozmístěny po vícero stranách notebooků než jen vlevo. PCMCIA slot nemá dvířka, namísto toho jej okupuje slepá plastová výplň, kterou pravděpodobně brzy ztratíte, což ale funkčnosti notebooku nijak neuškodí.

K notebooku si připojíte tiskárnu i přes paralelní port, ale staré sériové rozhraní už notebook nenabídne. Disk je chráněn proti nárazům absorpční zónou, měl by tak přežít více než celý notebook (ale snad se o tom nebudete muset přesvědčit na vlastní kůži). Akumulátor i optická mechanika jsou snadno vyjímatelné, akumulátor chrání proti nechtěnému uvolnění ještě pojistka - vše je pochopitelné a jednoznačné. Reproduktory integrované v čele notebooku si zastíníte pouze při psaní na klíně, jinak poskytují nerušený poslech, a to v poměrně slyšitelném podání, zvláště vysoké tóny jsou na tomto notebooku nepřeslechnutelné, vystačíte si i s nižší hlasitostí. Jako obvykle u notebooků, ani zde basy nečekejte.

Notebooky.cz - Acer TravelMate řada 660 - zprava

Shrnutí vlastností: kvalita střední třídy

Tento notebook má ve většině ohledů nadprůměrné vybavení, ať již zaujme nadstandardní displej s rozlišením 1400 x 1050 bodů, či díky univerzální konektivitě, DVD-R/RW přepisovačce, Windows XP ve verzi Professional, čtečce médií a širokému spektru rozhraní nebo tichému, úspornému provozu. Naopak, pokulhává pouze ve dvou "detailech", které jsou částečně eliminovány ve vyšších verzích: nenabízí maximální možný procesorový výkon, jen nižší verzi Pentia M (která je ale také patřičně levnější) a nezaujme čistokrevné hráče nebo uživatele expertních grafických aplikací.

Jeho integrovaná grafika Intel Extreme stačí pro jakoukoliv běžnou práci, zde však její možnosti končí. Hrát či vypočítávat s ní náročné 3D modely objektů a podobné "speciality" lze jen s velkými omezeními, pokud vůbec. Dovolme si paralelu z automobilového světa - pokud je řada TravelMate 800 srovnatelná se Superbem, tohle je kvalitně vybavená Octavie. Tomuto notebooku sice chybí pár funkcí, aby byl opravdu "chic", ale valnou většinu práce zastane bez problémů. Kdo neplánuje na notebooku hrát "střílečky", po TravelMate řady 660 se vyplatí sáhnout - je to vyvážená konfigurace, které do špičkového notebooku chybí opravdu jen rychlejší grafika.

Stručné specifikace:

Intel Pentium - M; 512 MB RAM (max. 1024MB), HDD 40.0GB a větší; 15.0" TFT 1400x1050; AGP Intel Extreme Graphics 2, 16-64MB sdílené RAM; interní DVD-RW, možno též DVD±RW; zvuk SB Pro kompatibilní; 2x reproduktory, 1x mikrofon; klávesnice, touchpad; interní faxmodem V.90, interní LAN 10/100, interní WiFi 802.11b, 1xLPT, 1xVGA, 4xUSB 2.0, 1xIrDA, 1xFireWire, 1xTV-Out, 1xSmartCard, 1x100pin pro replikátor rozhraní, 1xLine-Out, 1xMic/Line-In, 1xPCMCIA typ II; 1x čtečka MMC, SD, MemoryStick a SmartMedia Card; Li-Ion baterie až 5 hodin; rozměry 330x272x29,9/31,8mm, hmotnost od 2,86kg

Cena aktuálních modelů:

TravelMate 662LCi od cca 46 tisíc Kč bez DPH výše (P-M 1500, 512MB, 40.0GB, DVD-ROM/CD-RW, 15.0" TFT 1400x1050, AGP 16/64MB, modem + LAN, WinXP Pro Cz)

TravelMate 663LMi od cca 52 tisíc Kč bez DPH výše (P-M 1600, 512MB, 40.0GB, DVD±RW, 15.0" TFT 1400x1050, AGP 16/64MB, modem + LAN, WinXP Pro Cz)