Konvertibilní tablet/ultrabook Toshiba U920t

Konvertibilní tablet/ultrabook Toshiba U920t | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Sklopit a zasunout. Z notebooku Toshiba je v okamžiku tablet

  • 18
Z notebooku na tablet jej přetvoříte jednou rukou, k opačné přeměně potřebujete ruce obě. Robustní kolejničky vidíme v konvertibilní konstrukci poprvé a zanechaly na nás dobrý dojem.

Konstrukčním přístupem se Toshiba U920t nejvíce podobá Sony Vaio Duo 11, který jsme testovali loni. Nic neotáčíte, nepřeklápíte, ani neoddělujete. Při zavření displeje se jeho zadní strana sesune před/nad klávesnici, a vznikne tak tablet. Na rozdíl od Vaia však konstrukce Toshiby působí robustnějším, a tedy trvanlivějším dojmem.

Málo portů a výborný displej s menším rozlišením

S přípojnými místy se Toshiba nepředala. Dva USB porty doplňuje jen HDMI výstup, kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon a čtečka SDHC karet. Ta je prakticky zapuštěna hlouběji do těla a kryta krytkou, pod kterou se vejde i zasunutá karta. Paměťovku tak můžete nosit v notebooku a nemůžete ji ani ulomit, ani ztratit.

Toshiba U920t
Toshiba U920t

Na rozdíl od konvertiblů s odnímatelným displejem je základna těžší než displejová část, a notebook se tak nikam nekácí. Počítat musíte s tím, že displej nedokáže s klávesnicí sevřít pravý úhel (nejmenší naklopení na levém obrázku).

IPS LCD displej o úhlopříčce 12,5 palce má rozlišení 1 366 × 768 obrazových bodů. Pro někoho zbytečně málo, pro někoho tak akorát. Všechny ovšem uspokojí široké pozorovací úhly ve všech směrech a výborná kvalita zobrazení. Obrazovka dokáže najednou rozpoznat pouze pět dotyků, což pro běžnou práci stačí, ale u některých her budete limitováni.

Pochválit musíme klávesnici typu chiclet. Je podsvětlená, tlačítka jsou dostatečně daleko od sebe a dobře se na ní píše. Touchpad rozpozná dva dotyky, má příjemně hrubší povrch a v případě potřeby lze vypnout.

Fáze mezi notebookem a tabletem - plně vyklopený displej. Nyní jen stačí přetáhnout displej přes klávesnici.

Standardní osazení se solidním výkonem

Uvnitř nenajdeme žádná překvapení: procesor Intel Core i5 3317U, grafický čip HD4000, 4 GB operační paměti a 128GB SSD od Toshiby. Konektivitu zajišťuje výhradně "n-ková" wi-fi karta od Intelu, podporuje i Bluetooth 4.0 a bezdrátový přenos obrazu a zvuku Wi-Di. Baterie má kapacitu 37 Wh a notebook vydrží pohánět 3 hodiny a 6 minut, což není mnoho.

Toshiba U920t
Toshiba U920t

Většina mechaniky displeje je kovová, vodicí zubatá kolejnička z plastu. Při pohybech drží pevně, nic se nekroutí ani nevrže.

U920t je vybaven dvojicí kamer. Přední má v režimu foto maximální rozlišení jeden megapixel, v režimu video pak 800p. Obraz má příjemné barvy, mírný šum, kamera rozumně pracuje se světlem. Kresba je měkčí.

Zadní kamera má v režimu foto rozlišení 3,1 megapixelu, v režimu video 1535p. Kvalita je solidní, nepříjemná je nešikovně dlouhá ohnisková vzdálenost - je to, jako by byl stále aktivovaný zoom. Pokud budete chtít vyfotit skupinku lidí, bude muset stát docela daleko.

Ve výkonových testech předvedl U920t standardní výkon, jaký od notebooku s mobilním i5 a SSD očekáváte. Při běžné práci je tichý, při zátěži je chlazení slyšet, někdy až rušivě. Po delší době v zátěži se tělo notebooku zahřívá více, než jsme u nových ultrabooků zvyklí.

PC Mark 20074 613 bodů
3D Mark 064 537 bodů
3D Mark Vantage2 848 bodů
3D Mark 11   585 bodů
CineBench 11.5 OpenGL     13,21 fps
CineBench 11.5 CPU       2,41 budu
ATTO (zápis/čtení) 2 MB: 49/39 MB/s
                                32 MB415/333 MB/s
                            1024 MB489/547 MB/s

Závěr: na tablet moc těžký a macatý

U920t nejvíce trpí společnou bolestí skoro všech konvertibilních tabletů, respektive ultrabooků: jako tablet jsou zbytečně těžké a velké. V případě Toshiby těžké znamená 1,48 kg. Pochválit musíme pevnou konstrukci displeje, kvalitní obraz a solidní výkon. Kritiku zaslouží nízká výdrž na akumulátor a skromné osazení porty.

Pořídíte jej za 24 990 Kč.