Ještě pohled ze stran a hurá do toho
Jak jsem již napsal, vzadu na notebooku se nenacházejí, tak jak je toobvyklé, klasické konektory pro různá I/O zařízení, ale je zde baterie apouze jeden výstup - na monitor. Jinak se vše nachází po stranách. Na levémboku je konektor pro napájení, PS/2 konektor pro připojení myši či externíklávesnice, infraport, zdířda pro telefonní kabel do interního modemu, dálezdířka pro ethernetový kabel do síťovky, paralelní port pro tiskárnu,jedna USB sdířka a co bylo pro mne v této třídě zvláštností - v kladnémslova smyslu - byl konektor IEEE1394 známý též pod jménem Firewire. Díky němunení problém k notebooku připojit digitální videokameru, externí pevnýdisk nebo jiné podobné zařízení.
Na pravém boku se poté nachází dva sloty pro PCMCIA karty (typu I, II,nebo jeden slot pro PC kartu typu III) a osmirychlostní DVD mechanika. Tu jsemměl možnost vyzkoušet a věřte, Matrix, na který jsem se díval, za toopravdu stál. Velice dobře přístupný je i výstup na sluchátka, který senachází v "čele" notebooku, společně s vstupem pro mikrofon aregulací hlasitosti.
Zde bych si ale dovolil několik poznámek. Za prvé, na notebooku jsemhledal - bohužel marně - sériový port. Ať si každý říká, co chce, alenikdo mi nevymluví, že v době infraportů a portů PS/2 nemá sériový port(myšleno "klasický" devítiportový, protože USB je také sériovásběrnice) žádné využití. Podle mého názoru je jeho absence logickým důsledkemtoho, že se do počítače prostě nevešel. Ještě jedna malá výtka - spíšebych řekl, ergonometrického charakteru - se týká slotu pro PC karty. Ten senachází v přední části boční stěny, takže pokud nemáte dostatečnědlouhý kabel (nezáleží jaký), máte problém. Ale na druhou stranu vzhledemk tomu, že notebook má integrovanou síťovou kartu i modem, tolik zařízenís kabelem k němu také nepřipojujete.
A jedem z kopce...
Mačkám tlačítko Standby, začíná tiše chroustat 10GB disk, po chvílise na displeji objevuje nápis "Návrat do systému Windows", cožnetrvá ani 5sekund a můžete začít pracovat. Srdcem tohoto počítače jeprocesor Intel Mobile Celeron taktovaný na 500MHz s 32kB interní vyrovnávacípaměti prvního řádu. Dále je na procesoru dalších 128kB L2 cache paměti.Standardně je Satellite S35DVD dodáván se 128MB paměti RAM, což je podle méhonázoru plně dostačující. O grafiku se stará grafická karta s čipem ATIRage LT Pro s 4MB VRAM a podporou AGP. Tady by si tento notebook zasloužil o nějakýten megabajtík více, ale i takto se s ním dá slušně pracovat.
Velkou pochvalu si dle mého názoru zaslouží dvě věci. První je displej.Jeho úhlopříčka měří sice jen 12,1palce, ale pracuje v rozlišení 1024 x768, což není u takových to displejů úplně běžné. Musím podotknout, žei přes velikost displeje a jeho vysoké rozlišení se s ním pracovalo velicepříjemně a i já - nosím brýle - jsem na něj pohodlně viděl. Druhá věc,která mě velice mile překvapila byla provozní doba na akumulátory - ne, žebych ji přímo měřil, ale pustil jsem si již zmíněného Matrixe z DVDdisku a toho jsem pohodlně na baterii shlédl (a celý film měří 2 a čtvrthodiny!!) až dokonce.
Na počítači jsou nainstalovány WindowsMe. Nelze tedy čekat žádnou zázračnoustabilitu, ale musím říct, že jsem byl sám příjemně překvapen. Jsemzvyklý na NTčka ze své Armady a testovaný Satellite by se s ní - co sestability týká - klidně mohl měřit. Je vidět, že si vývojáři u Toshibydali opravdu záležet a operační systém dokonale odladili pro podmínkynotebooku Satellite S35DVD.
Závěr
Tento notebook mi udělal opravdu radost! Splňuje přesně ty požadavky,které bych na notebook kladl. Je lehký a malý. A přitom se s ním velice dobřepracuje. Poskytuje dostatek výkonu pro většinu běžných aplikací. Díkyvysoké kapacitě baterie nemusíte mít strach, že byste někde přišli o svádata. Mechanika DVD nabízí možnosti pro volné chvíle. To vše lze poříditza necelých 75 000,-, což je cena, dle mého názoru, naprosto odpovídající.