Toshiba Qosmio G10, podrobná recenze unikátního multimediálního notebooku

  1:00aktualizováno  1:00
Qosmio G10 je netradiční multimediální "maxi"notebook, který oslní nejen svými obrovskými rozměry, ale především velmi výkonným procesorem Pentium M, rychlou grafickou kartou NVIDIA GeForce FX Go5700, špičkovým 17ti palcovým širokoúhlým displejem a S-VIDEO vstupem pro sledování videa. Qosmio má ještě několik dalších předností, jejichž přehled najdete v naší podrobné recenzi.

Pokud čtete nás server pravidelně, pak jistě víte, že Toshiba Qosmio G10 je svého druhu poměrně ojedinělý notebook, jehož koncepce se dost vymyká běžnému významu pojmu "notebook". Design Qosmia v černostříbrné kombinace podtrhují jeho obrovské rozměry dané především širokoúhlým displejem s úhlopříčkou plných 17 palců. Za zmínku stojí též univerzální optická mechanika a velmi výkonné hardwarové komponenty. Vezmeme to však všechno hezky popořadě.

Expresivně řečeno, Toshiba Qosmio G10 je obrovské monstrum, které díky svým rozměrům prakticky znemožňuje přenášení notebooku v batohu nebo v běžné cestovní tašce. Na druhou stranu lze však spolehlivě zaručit, že pokud už jednou Qosmio G10 "dotáhnete" či jednoduše dovezete do kanceláře nebo na nějakou herní sešlost, zaručeně šokujete všechny přítomné.

Notebook s rozměry 40,6 x 28,5 x 3,8-4,3 cm a hmotností čtyři a půl kila totiž asi příliš často neuvidíte. Šasi je kombinace klasických a tvrzených plastů, které se zejména na spodní straně notebooku tváří dostatečně zatvrzelým dojmem a Qosmio G10 by tak mělo bez problémů vydržet i častější převozy autem. Vnitřní straně víka notebooku pochopitelně dominuje displej. Toshiba osadila Qosmio G10 tzv. TruBrite širokoúhlým TFT displejem s úhlopříčkou 17", který nabízí špičkovou kvalitu obrazu a "téměř" reálné podání černé barvy. Displej poskytuje velmi komfortní nativní rozlišení 1440 x 900 bodů a díky jeho úhlopříčce a kontrastu displeje jsou pohodlně čitelné i malé velikosti písma.

Grafická karta NVIDIA GeForce FX Go5700 je kapitolou sama o sobě a dodává Qosmiu G10 patřičnou grafickou "šťávu". Komfortních 128 MB rychlé videopaměti a kvalitní ovladače s bohatými možnostmi nastavení ocení nejen hráči her, ale i fandové digitálního videa. GeForce FX Go5700 je vlastně odpověď společnosti NVIDA na čip ATI Mobility Radeon 9700 (který najdeme u mnoha notebooků vyšší třídy) a pokud mohu soudit, je to odpověď víc než pádná. Výkon grafické karty najdete v druhé části recenze, těm nedočkavějším ale mohu prozradit, že v oblasti notebooků s rychlým procesorem je rychlost grafického čipu GeForce FX Go5700 přinejmenším nadprůměrná.

WiFi karta je pochopitelně typu IEEE 802.11g a má vlastní vypínač na levé straně notebooku. V testovaném modelu byla 54 Mbitová WiFi karta Intel PRO/Wireless 2200BG, na trhu (ne ovšem na českém) jsou však i modely s bezdrátovými kartami Atheros s teoretickou rychlostí 108 Mbit v Turbo módu. Další komunikační funkce zastupuje 56K modem a 100 Mbitová LAN karta. Rozhraní Bluetooth testovaný model Qosmio G10-105 neměl, modely s tímto bezdrátovým komunikačním rozhraním ale existují.

I další vnitřnosti Qosmia G10 jsou velmi zajímavé. Mimo 1 GB operační paměti v základní výbavě a mobilní technologie Centrino v čele s procesorem Pentium M 755 s taktem 2 GHz má notebook ještě jeden unikátní čip nazývaný QosmioEngine. Tento obvod se v kombinaci s příslušným softwarem stará o čištění, vyhlazování a zaostřování videa, které lze na notebooku sledovat například prostřednictvím S-VIDEO vstupu. Toshiba Qosmio G10 se navíc prodává i ve verzi s integrovaným televizním tunerem, který lze ovládat přes dodávaný dálkový ovladač (přes infraport), tento model bohužel zatím není v České republice k dispozici.

Další specialitou Qosmia G10 jsou dva 2,5" pevné disky. Oba jsou uloženy v relativně snadno přístupné šachtě na spodní straně notebooku (stačí odšroubovat několik šroubků) a lze je tedy v případě potřeby zaměnit za disky s vyšší kapacitou. Dodávané harddisky u modelu Qosmio G10-105 mají kapacitu 60 GB každý, celkem tedy máte 120 GB (neformátované) kapacity pro operační systém a data. K pevným diskům mám ještě jednu perličku - pouze jeden z nich v testovaném kusu notebooku pocházel od Toshiby (MK6026GAX), druhým harddiskem byl model Fujitsu MHT2060AH.

Maximalistické rozměry notebooku můžete posoudit i podle klávesnice, která je velikostí srovnatelná s běžnou klávesnicí pro desktopy. Nevím kdo v poslední době vymýšlí u Toshiby rozvržení speciálních kláves WindowsAlt Gr, které jsou poněkud nestandardně umístěny v pravého horním rohu klávesnice. Na tomto místě bych spíše očekával klávesy Insert a Delete, které jsou u Qosmia G10 zase v dolní řadě vpravo před kurzorovým blokem. Klávesnice je jinak velmi pohodlná a výborný je i zdvih kláves. Nade klávesnicí je řada speciálních tlačítek pro přepínání video vstupů, zoomovací funkce (v podstatě klasická lupa schopná zvětšovat ikonky a fonty), spouštění aplikací a ovládání audio/video přehrávače (spouštění přehrávače, přechod na jinou stopu apod).

Unikátnost notebooku ale stále ještě nekončí. V BIOSu Qosmia G10 respektive v jedné z jeho částí najdeme přehrávač audio cédéček a DVD videa nazývaný souhrnně QosmioPlayer. Přehrávač samozřejmě funguje nezávisle na službách operačního systému a k tomu, abyste mohli poslouchat hudbu a sledovat video není tedy zapotřebí spouštět Windows. Podobné funkce týkající se hudebních CD najdeme i u jiných notebooků, DVD přehrávač je však v tomto směru poměrně unikátní záležitost. Ovládání audio a video přehrávače je pomocí kombinace desítek kláves, myš nelze v tomto případě použít. Oba přehrávače mají vlastní on-screen menu, které současně slouží jako nápověda. Pro přehrávač DVD videa a S-VIDEO vstup máte navíc k dispozici několik doplňkových voleb, pomocí kterých si můžete nastavit kvalitu obrazu a jeho případného zaostření (viz fotografie). S-VIDEO vstup též funguje nezávisle na operačním systému a máte-li k notebooku připojen zdroj videa, můžete opět sledovat obraz bez nutnosti nabootovat Windows či jiný operační systém.

Stereo reproduktory Harman Kardon u Qosmia G10 jsou chloubou notebooku. Díky softwarové simulace basů a prostorového zvuku (Toshiba ji označuje jako SRS TruSurround XT) není zapotřebí subwoofer. Nemusím snad připomínat, že reprodukce audia je velmi kvalitní, a to i při vyšší hlasitosti. Hlasitost zvuku se velmi pohodlně ovládá s pomocí otočného kolečka, které už u notebooků pomalu mizí a Toshiba Qosmio G10 je tak jedním z posledních zastánců tohoto typu ovladače zvuku.


Na levé straně notebooku je jeden port USB, rozhraní FireWire, slot PCMCIA pro jednu kartu typu II a BridgeMedia Adapter, což není nic jiného než kombinovaná čtečka karet Secure Digital/MMC, xD a Memory Stick/Memory Stick Pro. Pravá strana Qosmia G10 je vyhrazena univerzální optické mechanice Super Multi Drive, která mimo formátů CD/DVD+/-RW podporuje i média DVD-RAM. Toshiba dodává k optické mechanice i DVD-RAM drivery, díky kterým lze DVD-RAM média používat jako pomalý pevný disk, tj. provádět zápis a mazání dat stejně jako u běžného pevného disku. Stejný princip práce pro DVD+/-RW média funguje například s doplňkovým softwarem Nero InCD.

Vedle optické mechaniky je opět port USB, který se hodí pravákům pro připojení myši. Další dva porty USB jsou na zadní straně notebooku. Audio výstup má Qosmio G10 jednak klasický analogový a také digitální, vestavěný mikrofon je samozřejmostí. Další samozřejmostí je televizní NTSC/PAL výstup (poměrně kvalitní), výstup na externí monitor (opět klasický VGA i digitální) a infraport, který je na přední straně notebooku.

Dokončení příště...


Toshiba Qosmio G10-105 - technické parametry:

Procesor
  výrobce : Intel®
  typ:Intel® Centrino™ Pentium® M procesor 755
  frekvence : 2.0 GHz
Operační paměť
  standardně : 512 + 512 MB
  rozšiřitelná až na : 2048 MB
Pevný disk
  kapacita: 60 + 60 GB
  otáčky : N/A
Optická mechanika
  DWR mechanika typu DVD Super Multi
Displej
  velikost : 17"
  typ : Toshiba TruBrite WXGA TFT
  rozlišení : 1,440 x 900 bodů
Grafický adapter
  výrobce : NVIDIA®
  typ : GeForce™ FX Go5700
  paměť : 128 MB
Zvukový systém
  výrobce : Harman Kardon
Bezdrátová komunikace
  podpora sítí : WLAN 802.11b/g
Komunikační rozhraní
  topologie : Ethernet
  rychlost : 10/100 Base-TX Ethernet
  topologie : mezinárodní modem V.90, připraven na V.92
  rychlost : 56 Kbps data (V.90) and 14.4 Kbps fax (V.17)
Rozhraní
  4x USB 2.0, 1x IEEE1394(Firewire), 1x SPDIF, 1x S-Video-In, 1x TV out (NTSC/PAL), 1x Dolby AC3 digital, 1x Monitor-In, 1x Line-In, BridgeMedia Adapter (rozhranni pro komunikaci s paměťovými kartami SD, MMC, xD, MS a MS Pro)
Operační systém
  systém : Windows® XP Home
Baterie
  technologie : Li-Ion
  maximální výdrž : až 1.65h (dle Mobile Mark)
Rozměry
  Š x D x V :406 x 285 x 38 (vpředu) / 43 (vzadu) mm
  hmotnost : 4.4 kg
Balení obsahuje
  Napájecí adaptér
  Uživatelský návod
Přibalené programové vybavení
  Nástroje a ovladače Toshiba
  Online uživatelský manuál
  Toshiba ConfigFree™
  Microsoft® Office OneNote ™ 2003
  Sonic™ Record Now!
  InterVideo® WinDVD Creator 2Platinum
  Windows Movie Maker 2
  Norton Internet Security™ 2004 (90-Day Free Trial Version)
Záruka
  2 letá záruka


Notebook Toshiba Qosmio G10 zapůjčila společnost Tech Data Distribution.

Luboš Němec

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Najdete na iDNES.cz