Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Toshiba Portégé M200: podrobná recenze špičkového Tablet PC

  0:01aktualizováno  0:01
Toshiba Portégé M200 je bez diskuze jeden z nejlepších Tablet PC convertible s dotykovým displejem a vlastní klávesnicí. Mezi jeho přednosti patří nejen SXGA+ displej s úhlopříčkou 12,1", ale také rychlý procesor Pentium M a grafická karta z dílny společnosti nVidia. Podobnou recenzi Portégé M200 vám nyní nabízíme.

Toshiba Portégé M200 je špičkový Tablet PC s vlastní klávesnicí, otočným dotykovým displejem a výborným TFT displejem s velmi velkým rozlišením. Portégé M200 nepatří se svou hmotností lehce přes 2 kg mezi ultralehké notebooky a díky své tloušťce v rozmezí 3,3 až 3,7 cm ani mezi ultratenké Tablet PC. Přesto se však díky promyšlené koncepci jedná o velmi kvalitní Tablet PC s parametry, o kterých se konkurenci mnohdy ani nezdá.

Rozměry Portégé M200 jsou 29,5 x 24,9 cm. Na šířku je to o pár centimetrů víc než formát A4, pořád se ale dá notebook poměrně pohodlně nosit i v běžném batohu, tašce či kufříku. Zběžný pohled na fotografii napoví, že Portégé M200 je klasický Tablet PC convertible s vlastní klávesnicí a dotykovým displejem, který lze otočit a přiklopit ke klávesnici. Poté se notebook ovládá už jen perem a několik speciálními klávesami. Design v černo-stříbrném provedení je klasika u většiny profesionálních modelů notebooků Toshiba a nemyslím, že by se někomu nelíbil. Šasi je zvenku celoplastové, ale navenek opravdu hodně bytelné a Portégé M200 by tak mělo (alespoň dle mého názoru) vydržet i méně šetrné zacházení.

Notebook Toshiba Portégé M200je v současné době dodáván s procesorem Intel Pentium M 745 (Dothan) s taktem 1,8 GHz, který zajišťuje naprosto dostatečný výpočetní výkon i pro náročné aplikace. Standardně dodávaných 512 MB DDR SDRAM lze podle potřeby rozšířit výměnou nebo přidáním paměťových modulů.

Klávesnice Portégé M200 je opět klasika včetně rozvržení kláves s možná trochu exoticky rozmístěnými klávesami Insert, Delete či Windows. Už v dřívější recenzi na Portégé R100 jsem zmiňoval, že bych si na nestandardní rozvržení kláves za čas zřejmě zvykl, což musím nyní potvrdit. Po cca týdnu používání notebooku mi už pozice Insert ani Delete nepřišla nijak zvláštní, s klávesou Windows v pravém horním rohu se ale přesto hned tak nesmířím.

Dotykový TFT displej Portégé M200 je opravdová lahůdka. Při úhlopříčce 12,1 palce totiž nabízí rozlišení SXGA+, tedy 1400 x 1050 bodů. Takové rozlišení při uvedené úhlopříčce je už téměř za hranicí pohodlné práce, neboť "mžourání" na mrňavá písmenka ve standardním rozlišení displejů Windows (96 dpi) zraku rozhodně neprospívá. Řešení je prosté - stačí upravit rozlišení displej na 120 dpi například z vlastností plochy Windows, nebo manuálně zvětšit požadované fonty. V naprosté většině systémových aplikací je pak text krásně čitelný a na displej se přitom stále vejde mnohem víc informací než na běžné XGA displeje u ostatních Tablet PC. Kvalita zobrazení dotykového displeje je dost podobná jako třeba u dříve testovaného Fujitsu Siemens Lifebooku T4010, a to včetně trochu vyšších odlesků než u běžných TFT displejů. Jas displeje u Portégé M200 lze nastavit v přijatelném rozsahu, což se může výrazně projevit hlavně při práci na baterie.

Specialitou související s displejem je vestavěný akcelerometr. Ten si totiž sám umí pohlídat natočení či naklopení notebooku a poté může s pomocí příslušného software provést vybranou akci nebo třeba přehrát zvukový záznam.

S displejem a grafikou samozřejmě souvisí i grafická karta. I zde zřejmě drží Toshiba Portégé M200 světový primát. Na rozdíl od všech ostatních Tablet PC s vlastní klávesnicí (pocházejících ze stejného časového období jako Portégé M200) a čipovou sadou Intel 855GME s integrovanou grafikou obsahuje Portégé M200 čipset Intel 855PM a grafickou kartu nVidia GeForce FX Go5200 se 32 MB vlastní videopaměti. Výkon osazené grafické karty výborně doplňuje vysoké rozlišení displeje, díky čemuž lze bez problémů používat i některé náročnější grafické aplikace. Pro úplnost ale musím dodat, že na moderní 3D hry je ale bohužel výkon GeForce FX Go5700 nedostatečný.


Ovládací plastové pero je dost silné a pohodlně se drží. Na peru je jedno tlačítko standardně simulující pravé tlačítko myši. Tlačítko je dostatečně zapuštěné do těla pera a tak nehrozí jeho náhodné stisknutí. Díky konstrukci pera a zmíněnému zapuštění tlačítka hluboko do těla pera lze navíc tlačítko ovládat jak palcem, tak i ukazováčkem - záleží jen na vás, co vám bude lépe vyhovovat. Pero je možná trochu nezvykle uloženo přímo v těle notebooku na jeho pravé straně. Vyjmutí i zasunutí pera se provádí stisknutím jeho konce, na kterém je umístěna virtuální "guma". Náhradní silikonové hroty pro pero a spona na jejich výměnu jsou standardní součástí dodávky notebooku.

Toshiba Portégé M200 má mimo velkého pera ještě jedno menší rezervní pero, které je standardně uloženo opět uvnitř notebooku. Náhradní pero nemá na druhém konci tlačítko pro "gumu" a najdete ho vedle krytu pro akumulátor, který musíte při přístupu k rezervnímu peru nejprve vyjmout.


Na spodní straně Portégé M200 najdeme mimo li-ion baterie ještě přístup k pevnému disku, paměťovým slotům a velký konektor pro externí replikátor portů. Vrátím se však ještě k displeji, jehož ovládání doplňují čtyři rovněž dotyková tlačítka umístěná podél pravé strany displeje (míněno v landscape módu). Tlačítka jsou programovatelná a mohou posloužit například na rychlé spuštění často používaných aplikací či konfiguračních utilit. Na spodní okraji displeje jsou ještě dva mikrofony a další dvě samostatná tlačítka a zařízení připomínající joystick, které rovněž doplňují ovládání Portégé M200 v módu Tablet PC. Neméně zajímavé je tlačítko či spíše "šoupátko" na vypnutí či uspání notebooku s vlastním polohovým zámkem.

Z hlediska komunikační výbavy je na tom Portégé M200 poměrně dobře. Základní výbavu tvoří 56K modem, 10/100 Mbit LAN karta a dva porty USB V2.0. Nechybí samozřejmě ani slot PCMCIA pro jednu kartu typu II, infraport, rozhraní Bluetooth a 54 Mbitová bezdrátová síťová karta. TV výstup Portégé M200 bohužel nemá, pouze běžný VGA výstup na externí monitor. Máte-li digitální fotoaparát nebo kameru nebo jiné zařízení s kartami MMC/Secure Digital, určitě oceníte přítomnost integrované čtečky na tyto dva typy karet.


Manuály a software dodávané k Portégé M200 jsou kompletně v angličtině, což ale u zařízení s Windows XP Tablet PC Edition jistě nikoho nepřekvapí. Nemusím tedy ani doufám připomínat, že rozpoznávání ručně psaného písma funguje perfektně, ovšem nikoliv pro češtinu.


Softwarová výbava obsahuje mimo různých konfiguračních utilit jako je třeba Toshiba Console a balík ConfigFree také speciální utility na zúžení vstupního pole pro mikrofon a potlačení rušivých echo efektů například při ovládání funkcí operačního systému hlasem. Součástí dodávky je dále přehrávač WinDVD a balík Microsoft Office OneNote 2003. Jako tradičně najdeme u Portégé M200 k dokonalosti dovedenou správu napájení, jejíž možnosti nastavení by mohly být vzorem pro řadu jiných výrobců či producentů notebooků. Ovládání pomocí dotykového displeje rozšiřuje ještě jedna specializovaná aplikace Symbol Commander, přes kterou lze nejen psát, ale také ovládat operační systém a jeho funkce psaním či spíše kreslením přesně daných symbolů.


Testy a závěr

Grafická karta v Portégé M200 předstihuje integrované grafické řešení Intel Extreme Graphics 2 (čipset Intel 855GME) ve všech směrech, což názorně dokládají výsledky syntetických benchmarků. Na 3D hry ale přesto zapomeňte - opět však musím podotknout, že od notebooku s koncepcí Portégé M200 asi nikdo hraní 3D her neočekává. Také v aplikačních testech se Toshiba Portégé M200 projevil jako velmi rychlý notebook, sympatická je zejména přítomnost pevného disku s 5 400 otáčkami/minutu.

Díky propracovanému power managementu vydrží Portégé M200 pracovat na baterie v průměru přes dvě a půl hodiny. Naměřeným maximem je pak hodně dobrých cca čtyři a půl hodiny, takové výdrže ale dosáhnete v reálném provozu jen stěží.

Toshiba Portégé M200 slučuje přednosti klasického lehkého notebooku s hmotností cca 2 kg s výhodami Tablet PC a jejich ovládáním prostřednictvím dotykového displeje. Jednoznačnou výhodou Portégé M200 je nejen rychlý procesor Pentium M 745 (v zahraničí jsou dokonce v prodeji už i sestavy s 2 GHz Pentiem M) a dostatek paměti, ale především displej s vysokým rozlišením. Opomenout nesmím ani grafickou kartu GeForce FX Go5200 a přítomnost jak infraportu, tak i rozhraní Bluetooth. K úplné dokonalosti Portégé M200 chybí snad už jen rozhraní FireWire (je osazeno pouze na volitelném replikátoru portů) a televizní výstup.

Doporučená koncová cena Portégé M200 je 58 990 Kč bez DPH v konfiguraci s 1,8 GHz procesorem, 512 MB DDR SDRAM, 60 GB harddiskem a tříletou mezinárodní zárukou. Není to málo, ale vzhledem k užitným vlastnostem notebooku ani moc; každopádně na internetu lze v ČR Portégé M200 koupit výrazně levněji. V ceně nění žádná optická mechanika, kterou lze v případě potřeby dokoupit v několika variantách s připojením na různá rozhraní.

Grafické testy

Testovaná konfigurace3DMark 20013DMark 2003
Toshiba Portégé M200
Intel Pentium M Dothan, 1,8 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5200, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
4 483852
LIFEBOOK T4010
Intel Pentium M Dothan, 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
2 373113
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 334113
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
4 979266
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
13 7073 903

Aplikační testy

Testovaná konfiguracePCMark 2004
Toshiba Portégé M200
Intel Pentium M Dothan, 1,8 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5200, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
3 134 PCMarks
LIFEBOOK T4010
Intel Pentium M Dothan, 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
2 965 PCMarks
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
2 330 PCMarks
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
1 984 PCMarks
Desktop
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional
3 610 PCMarks

Výdrž na baterie (s interní baterií)

Test:Dosažený čas:
Power management nastavený na maximální výkon procesoru, jas displeje na maximum, pevný disk stále v provozu 1 hodina 31 minut
Power management nastavený na nejvyšší úsporu energie, jas displeje snížený o několik stupňů, pevný disk v občasném provozu 4 hodiny 21 minut
Průměrný "běžný" provoz v praxi cca 2,6 hodiny

SiSoft Sandra 2005


Testovaná konfigurace
Toshiba Portégé M200
Intel Pentium M Dothan, 1,8 GHz
NVIDIA GeForce FX Go5200, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Tablet PC Edition
Prestigio Visconte 120
Intel Pentium M Dothan 1,6 GHz
Intel 855GME, sdílená operační paměť
512 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 5 400 otáček/min.
Windows XP Home Edition
Toshiba Portégé R100
Intel Pentium M ULV Dothan 1,1 GHz
Trident XP4, 32 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM, 40 GB HD 4 200 otáček/min.
Windows XP Professional
Fujitsu Siemens LIFEBOOK B2562
Intel Mobile Pentium III-M ULV, 700 MHz
ATI Mobility M1, 8 MB VRAM
256 MB DDR SDRAM, 60 GB HD 4200 otáček/min.
Windows XP Professional
Desktop (KEPL)
AMD Athlon XP, 1,992 GHz (reálná frekvence)
ATI Radeon 9800SE, 128 MB videopaměti
512 MB DDR SDRAM (400 MHz), 120 GB HD 7200 otáček/min.
Windows XP Professional


Poznámka: harddisk Toshiba MK4025 GAS (40 GB, 4200 otáček/minutu)


Tablet PC Toshiba Satellite M200 zapůjčila společnost Tech Data Distribution.


Toshiba Portégé M200 - technické parametry:

Procesor
Intel® Centrino™ Pentium® M procesor 745 (400MHz FSB, 2MB L2 cache) 1.8 GHz

Operační paměť
standardně: 512 MB
rozšiřitelná až na: 2048 MB

Pevný disk
otáčky: 5400 rpm
kapacita: 60 GB

Displej
velikost: 12.1
rozlišení: 1,400 x 1050 bodů
typ: TFT aktivní barevný displej

Komunikační rozhraní
modem: 56kbps
Bluetooth
Infraport
LAN 10/100 Mbit
1x PCMCIA
čtečka karet SD/MMC
WLAN 802.11 b/g
VGA výstup
vstup pro replikátor portů
2x USB 2.0

Operační systém
Windows® XP TabletPC
      Grafický adapter
Nvidia™ GeForce™ FX Go5200
paměť: 32 MB

Zvukový systém
výrobce: Toshiba

Baterie
technologie: Li-Ion
maximální výdrž: až 4.6h (dle Mobile Mark)

Rozměry Š x D x V
295 x 249 x 33 (vpředu) / 37 (vzadu) mm

Hmotnost
2.1 kg

Balení obsahuje
Napájecí adaptér

Přibalené programové vybavení ConfigFree™
Microsoft® Office OneNote ™ 2003
WinDVD™
Elektronický uživatelský manuál k PC
Nástroje a ovladače Toshiba

Záruka
3 letá mezinárodní záruka

Luboš Němec   

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

INTERAKTIVNÍ GRAF: Kolik lidí ve vašem věku by koronavirus zabil v ČR

Jenom „další chřipka“ to opravdu není. Nákaza novým koronavirem se šíří Evropou a země se horečně chystají na další...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Izraelci mají fígl, jak urychlit testování. V Česku však chybí něco jiného

Na sociálních sítích i v některých médiích vzbudila ohlas zpráva z Izraele. Prý tam vědci mají nový trik, který jim...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štíty z českých 3D tiskáren už chrání zdravotníky, dostávají je zdarma

Státní zajištění ochranných pomůcek pro zdravotníky lze směle označit jako fiasko, chybějící pomůcky se tak mnozí snaží...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Notebook s ohebným displejem od Lenova přijde s novou verzí Windows

Jmenuje se Lenovo ThinkPad X1 Fold a je to první notebook s celoplošným ohebným displejem, který letos zamíří na trh....

Před deseti lety Apple představil iPad. Tablet, který definoval kategorii

Tablet iPad nebyl prvním produktem této kategorie, ale můžeme ho považovat za první, který se masově rozšířil mezi...

AMD se utrhlo ze řetězu, nové procesory výkonem zahanbují konkurenci

Společnost AMD na veletrhu CES 2020 představila své nové procesory a grafické čipy. Ředitelka Lisa Su zdůraznila, že v...

Vyrobte z plečky na vyhození počítač na práci i výuku

Přinášíme jednoduchý návod, jak z počítače čekajícího ve sklepě nebo na půdě na odvoz do sběrného dvora vykřesat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...