Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Ticho po pěšině (Jak umlčet hlasitý počítač)

Pokud patříte mezi ty, které všudypřítomné hučení počítače nenechává klidnými, možná se dozvíte některé praktické informace v následujícím článku.

Hluk produkovaný aktivním chlazením bývá nedílnou součástí běhu PC. Tento nepřirozený zvuk, který se i za ideálních podmínek stěží dostane pod hranici 15 dB, jednak znesnadňuje schopnost rychlé koncentrace a rovněž ve stále obydlených místnostech znemožňuje noční stahování či jiné časově náročné aktivity.

Hlavních zdrojů hluku v PC bývá několik a nejhlasitějšího křiklouna nelze jednoznačně určit. I když největší a nejmasivnější bývá chladič procesoru, může se stát, že špatně konstruované chlazení zdroje, případně grafické karty, hladinu zvuku produkovaného tímto chladičem i několikanásobně předčí - vzpomeňte na první GeForce FX se 70dB. Dalším producentem hluku v počítačové skříni bývá aktivní chladič čipsetu, kterým je vybavena přibližně polovina základních desek a dnes již nezřídkakdy 1-3 chladiče standardně umístěné v casu (počítačové skříni) pro efektivnější cirkulaci vzduchu.

fanless_pc 

Začneme-li od konce, pak aktivní chlazení v podobě přídavných větráků v casu bývá s výjimkou extrémních overclockerů zbytečné a tepelné rezervy, které nabízí rozhodně nestojí za množství vytvářeného hluku. Ostatně odebráním takovýchto doplňkových chladičů se většinou nezvýší teplota žádných klíčových komponent, a pokud ano, tak pouze o několik málo stupňů Celsia.

fanless 

 

Rovněž chladič čipsetu lze považovat ze přežitek, který vznikl v době, kdy velké množství větráků bylo v módě a výrobci základních desek si namontováním aktivních chladičů mohli získat další zákazníky. V případě, že výrobce právě vaši desku vybavil aktivním chlazením, není problém ani ne za pár set korun dokoupit pasivní chlazení pro čipset a následně přemontovat. Ze značek snadno dostupných na českém trhu se jedná např. o Zalman (ZM-NB47J) nebo přilepovací CoolerMaster (SAC-P01-US či PAC-P01-US).

fanless_pc 

Co se týče nákupu nových grafických karet, pak v oblasti low-endu či střední třídy není se sehnáním kousků s pasivním chlazením problém. Horší situace panuje u hi-endu, tedy nVidia řady FX5900 a FX6800 a ATI Radeony 9800 a X800. Karty nVidia jsou konstruovány hlavně pro co nejvyšší výkon bez ohledů na ergonomii, proto množství produkovaného tepla musí chladit účinný pasivní chladič doplněný větrákem. Naproti tomu ATI dává výrobcům samotných karet více prostoru; jedna ze společností, která se ujala výroby hi-endových pasivně chlazených karet, je Sapphire, jejíž produkty není problém zakoupit na našem trhu - třebaže ne ty zcela nejvýkonnější modely (pasivní karty nesou označení Ultimate). Jestliže už grafickou kartu opatřenou aktivním chlazením vlastníte, pak by výměna chlazení za pasivní neměla být problémem. Ideální řešení nabídne opět firma Zalman, která má na trhu aktuálně čtyři účinné pasivní heatpipe chladiče, jedná se o ZM50-HP, ZM80A-HP, ZM80C-HP a nejvýkonnější ZM80D-HP (cenové rozpětí přibližně 300-1200 Kč); dva posledně jmenované sice mohou v závislosti na konkrétním balení obsahovat i větrák, ale jeho použití není vyžadováno. Pokud však nedisponujete právě jedním z nejvýkonnějších grafických čipů, v případě nVidia GeForce 5800 a výš a u ATI 9800 XT a výše.

fanless_pc 

Síťové zdroje začaly používat aktivní chlazení ještě dříve, než se stal větrák běžnou součástí chlazení procesoru. Hlavním důvodem bylo přeskočení kroku standardního pasivního chlazení. Navíc k uživatelovu neštěstí zdroje přes poměrně nízký počet otáček/min větráků vydávaly mnoho hluku, především kvůli ostrým hranám, na které rozprouděný vzduch narážel, a nekvalitním ložiskům. Mezeru v nabídce vytušili výrobci již před několika lety, kdy začali produkovat zdroje se sníženou hladinou hluku, obvykle pod 20-25 dB. Pro mnoho uživatelů je takto hlasitý zvuk stále nepřijatelný, a tak přibližně před rokem vznikl první sériově vyráběný zcela pasivní bezvětrákový zdroj. Šlo o dva zdroje řady proSilence značky Silentmaxx o výkonech 423 a 503 W, které se poslední dobou dostávají i do českých obchodů. K Silentmaxxu přibyli další výrobci a po delším hledání lze najít i levnější pasivní zdroje. Částky, za které se u nás zdroje Silentmaxx dají koupit, začínají totiž na 7 000 korunách včetně daně. Jiné, např. z nabídky německé firmy Yesico, se nechají pořídit už od cca 5 000 korun s daní za 350W zdroj a zhruba za 6 000 Kč za 420W, což už jsou částky, které odpovídají konvenčním prvotřídním zdrojům - zajímavostí je, že v zahraničí bývají zdroje Silentmaxx levnější než Yesico.

Existuje však ještě jedno, finančně méně náročné, řešení bezvětrákového zdroje: jedná se o zdroj s výkonem 150 W s označením EM-150 FLS od výrobce Emko za něco málo přes dva tisíce korun. Bohužel 150 W na provoz většiny sestav stačit nemůže a zdroje o výkonu 235 či 250 W v nabídkách nejsou. Použití dvou 150W zdrojů současně na jednom počítači kvůli zemnění důrazně nedoporučujeme!

fanless_pc 

Konečně se dostáváme k na chlazení nejnáročnější části PC, k samotnému procesoru. Na první pohled může 100W spotřeba vzbuzovat zdání, že aktivní chlazení je na procesoru naprostou nezbytností, ovšem i takto náročnou komponentu lze uchladit masivním pasivem s jemným žebrováním a perfektně koncipovaným rovnoměrným rozvodem tepla. Na výrobu takovýchto chladičů se zaměřuje firma Thermaltek nebo již jmenovaný Zalman, tentokrát se svým vějířovým chladičem CNPS6000-Cu. Z výrobků Thermaltek se jedná především rovněž o celoměděný chladič CL-P0024, který lze získat přibližně za tisícikorunu. K oběma zmiňovaným chladičům je doporučováno použití aktivního chladiče, ovšem při použití ‚slabšího‘, případně podtaktovaného procesoru, by mělo vše běžet bez potíží.

fanless 

 

 

Stále ale musíte mít na paměti, že pokud už tak rozpálený vzduch nebude mít ze skříně kudy ven, hrozí akutní přehřátí. V dnešní době sice okamžité zničení komponent téměř nepřipadá v úvahu, při nezajištění určitých zásad ale můžou některé náchylné součástky zkracovat svoji životnost. Rozhodně by nemělo být ve vašem zájmu podceňování výběru počítačové skříně, v ideálním případě by i ta měla mít zajištěny (externí) pasivní chladiče, které by přebíraly teplo z interních chladičů na komponentách.

Samozřejmě u některých výkonných sestav se může stát, že tepelná hladina bude při souvisle požadovaném výkonu neúnosná, tento problém lze vyřešit instalací zapínatelného větráku. Vzhledem k tomu, že takovýto typ výkonu je vyžadován nejčastěji při hrách, plných prostorových zvuků, nebude jistě už tak téměř neslyšitelný větrák vadit. Obecně nejtišší cenově dostupné větráky s hladinou hluku lehce nad 10 dB nabízí společnost Arctic Cooling.

Na závěr tipy na obchody, kde popisované zboží můžete zakoupit

www.tntrade.cz

www.czechcomputer.cz

www.alzasoft.cz

www.bostar.cz

www.emko.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Apple možná v úterý představí vedle telefonu a hodinek i nová sluchátka

V úterý večer ukáže společnost Apple řadu nových produktů. Hlavní hvězdou má být nová generace telefonů iPhone, ale...

Šest mýtů a konspirací, ve kterých byste si měli udělat pořádek

Technologické mýty jsou nepravdivé nebo přehnané představy o technice, které se často šíří mezi lidmi a mohou mít vliv...

Sekačka s jedovou tryskou a projektor pro lenochy. I to byla IFA 2023

Veletrh IFA 2023 byl trochu jiný než v době před covidem, ale stále jsme na něm mohli najít technologie nebo nápady,...

VIDEO: Převaděč Kilián Nowotny. Krále Šumavy strážci hranice nezastřelili

Je pátek 5. května 1950. K Teplé Vltavě u Františkova nedaleko šumavské Kvildy se blíží skupinka čtyř lidí. Dva agenty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...