Do redakce dorazil notebook z konfigurátoru olomoucké firmy T.S. Bohemia, která v současnosti na trh dodává pět základních šasi. Nejlevnější sestavu lze zakoupit za necelých 20 000 Kč s daní, nejdražší a nejvýkonnější za částku mírně přesahující 40 000 Kč.
Chcete ušetřit? Kupte si notebook z konfigurátoru |
Dostupné modely |
Compal FL91, 15,4", chipset 965, integrovaná grafická karta |
Compal HEL80, 15,4", chipset 945, NVIDIA GF Go 7600 256 MB |
Compal HGL30, 14,1", chipset 945, NVIDIA GF Go 7600 256 MB |
Asmobile S96JM, 15,4", chipset 945, ATI Mobility Radeon X1600 256 MB |
Asmobile S96S, 15,4", chipset 965, NVIDIA GF Go 8600M GS 256 MB |
Jako první je náš testovaný Barbone W Style založený na šasi Compal FL91 s integrovanou grafickou kartou Intel GMA X3100, která je součástí nové platformy Santa Rosa od Intelu. Další modely nazývá T.S. Bohemia Barbone Boss, Pixy, Wizard a Magic (vyjmenováno odshora). Vzhledem k tomu, že si lze notebook nakonfigurovat dle libosti, podíváme se na konkrétní sestavu jen okrajově a pozornost věnujeme především šasi. Jako vždy jsou fotografie v článku ve větším rozlišení, majitelé pomalejšího připojení naleznou více menších snímků ve fotogalerii.
Barbone W Style
Notebook lze v našem případě osadit kvartetem procesorů T7100, T7300, T7500 a T7700, neboť jsou to zatím jediné čtyři procesory určené pro platformu Santa Rosa. Na výběr je dále deset disků s kapacitami od 80 do 160 GB (tři modely 7200 otáčkové), několik typů modulů operační paměti (celkově lze notebook osadit maximálně čtyřmi GB RAM) a samozřejmě několik variant operačního systému. Všechny jsou v režii firmy Microsoft a zahrnují Windows Vista i XP.
Optická mechanika je na výběr pouze jedna, a sice DVD Super Multi Double Layer. Kromě volby bezdrátového adaptéru (WiFi 4965 Draft-N nebo staršího 3945) lze přikoupit ještě Bluetooth modul a velké množství softwaru.
Jako bonus dostane zákazník lehkou polstrovanou brašnu přes rameno, vypalovací software NERO 7, uživateskou příručku a knihu "Bible Office 2007 - průvodce pro každého".
Testovaná konfigurace |
|
Konstrukce a design
Na první pohled upoutá velké holografické logo Intelu na víku notebooku, které nese ve svém pravém horním rohu značku Verified by Intel. Takto vyzdobený notebook je otázkou individuálního vkusu každého, má však několik výhod. Tou první může být bezstarostnost o povrch víka, neboť na něm nejsou vidět šrámy při nešetrném zacházení. Druhou výhodou je pevnost, víko je dobře vyztužené a není problém na něj cokoli pokládat.
Pevné je i samotné šasi od Compalu, které se neprohýbá ani při příčném kroucení. Klávesnice a plasty okolo ní nevrzají, klouby těžké víko displeje drží velice pevně. Celkově notebook působí robustně a během testování, kdy procestoval v krosně polovinu Čech, nejevil žádné známky mechanických vad.
Šasi obsahuje velké množství portů, navíc dobře rozmístěných. Na levém boku nalezneme dvojici USB 2.0, Firewire, čtečku karet 4 v 1, Express Card/54,
dvojici audio konektorů a dále pak S-Video, VGA, konektor pro analogový modem a konektor pro 100Mb ethernet. Vytknout lze jenom poměrně blízké umístění dvojice USB portů, situaci však zachraňuje pravá strana notebooku, kde nalezneme další dva. Zadní strana patří baterii a výdechu chlazení.
Užitečnou vlastností je přítomnost tlačítka pro zapnutí napájení portů USB i při vypnutém notebooku. Při nedostatku energie si tak lze například dobít mp3 přehrávač. Druhé tlačítko na fotografii slouží pro řízení režimu nabíjení - společně s utilitou Smart Battery lze nabít baterii notebooku na 100%, 75% nebo jen 50%. Bohužel se utilita v operačním systému Windows Vista chovala nekorektně a funkce tak nebyla dostupná stejně jako časový údaj přibližné výdrže (pouze procentuální).
HW testy a praktické informace
Testovaná konfigurace dosáhla v benchmarcích těchto výsledků:
Benchmark | Skóre |
3DMark05 | 710 |
3DMark06 | 390 |
PCMark05 | 3686 |
Výsledné skóre je poměrně slušné, vzhledem k možnosti navolit si individuální konfiguraci může dopadnout ještě lépe.
Případné majitele by ještě mohly zaujmout výsledky HDTache měřící odezvu disku a jeho průměrnou přenosovou rychlost při čtení. Použitý Western Digital Scorpio 120 GB dosáhl odezvy 17,8 ms a rychlosti 34,1 MB/s. Odezva by mohla být lepší.
Výdrž při běhu na standardní baterii (4800 mAh, 11,1 V) dosáhla v našem testu dobrého výsledku 2 hodiny a 34 minut. Test spočívá v nepřetržitém přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a s maximálním jasem displeje. V praxi nebyl problém překročit čas 3 hodiny.
Tichost notebooku i nízká míra zahřívání předčily očekávání. Větráček zůstává při normálním vytížení v malých otáčkách a neběží nepřetržitě. Při spínání se rozbíhá zvolna a není nikterak rušivý, hlučnost rozhodně nevadí večer při spánku. Co při usínání bude vadit určitě, jsou modré diody na čele notebooku. Ty dokáží směle osvítit pokoj ostrým světlem a jsou tak dosti nepříjemné, podobně jsou na tom i stavové diody po displejem, které zase mohou rušit při sledování filmu.
Displej má na 15,4" notebook dostatečné rozlišení 1280 x 800, je ale vcelku škoda, že jej nelze také konfigurovat a připlatit si za rozlišení vyšší. Mezi konkurenty patří s odezvou, jasem i kontrastem k dobrému průměru, leštěný povrch se však musí přizpůsobit okolním podmínkám pro omezení nepříjemných odlesků.
Šasi od Compalu je nutno vytknout poměrně malý touchpad, na výšku by mohl být o několik milimetrů větší. Klávesnice se mírně prohýbá, především v levé části. Oplývá možností ovládat WMP přes Fn + funkční klávesy, bohužel právě klávesa Fn je nešťastně umístěna do levého spodního rohu místo Ctrl a je tak nutné si na ní chvíli zvykat. Rozložení je dále až na klávesu Del standardní.
Výrobce si jinak zaslouží pochvalu dobrým BIOSem a několika praktickými utilitami. BIOS umožňuje nastavení hesla při bootování a hesla disku, k chytrým prográmkům pak patří WOV Video & Audio, které umožňuje nastavení parametrů displeje a zvuku. Kontrast, jas a gamma korekci lze nastavit v pěti režimech (Normal, Office, Photo, Theater a uživatelsky), zvuk ve čtyřech (Classic, Pop, Speech, Flat). K jeho úpravě lze využít i utilitu Realtek HD, která mimo jiné umí omezit ozvěny a okolní ruchy při komunikaci přes mikrofon. Zde však bude muset uživatel zainvestovat do externího, notebook je sice vybaven interním mikrofonem nad displejem, jeho výsledky jej však činí použitelným jen v opravdové nouzi. Zvuk reproduktorů z notebookového klišé nijak nevybočuje, jako vždy chybí basy, reproduktory ale nerezonují a hrají poměrně hlasitě. Při ovládání hlasitosti chybí na displeji grafický ukazatel.
Zhodnocení
Testovanou konfiguraci nemá cenu příliš hodnotit, případný majitel si počítač nakonfiguruje dle svého uvážení. Výkony jsou u testované sestavy slušné, pro běžnou práci je notebook více než dobře dimenzován.
Šasi od Compalu překvapilo svojí robustností, dobrým zpracováním i použitým displejem. Za přijatelnou cenu lze získat slušně vybavený základ s dobře řešeným chlazením, vytknout naopak musím příliš jasné stavové diody, špatný mikrofon a malý touchpad. Design je otázkou vkusu, před konkurencí se však Compal FL91 nemusí za své provedení stydět.
Specifikace Compal FL91 |
|