Dell Vostro V13

Dell Vostro V13 | foto: Jiří Zahrádka

Test ultratenkého laptopu od Dellu. Kam se hrabe MacBook Air

  • 257
Jsou notebooky na práci, na hry nebo na prosté předvádění se. Dell Vostro V13 patří do té poslední kategorie. Má jen malou nabídku portů a slabý výkon, zato perfektně vypadá. Můžete ho mít už za dvacet tisíc.

S ohledem na zmíněné vlastnosti bude recenze spíše o designu. Co nové Vostro V13 umí, se totiž vejde jen do pár odstavců.

Notebooky na "předvádění se" jsou poslední rok v kurzu. Hodně tomu napomohl dva roky starý MacBook Air, když přišel s mizerným výkonem a trapnou nabídkou rozhraní (jedno USB a výstup na monitor), ale všechny dostal bezchybnými tvary. Nikdo si ho v té době za 50 tisíc nekoupil, protože by byl dobrý, ale protože dobře vypadal.

Apple MacBook Air

Apple MacBook Air

Těžko by někdo předpokládal, že se taková mašina na trhu opravdu chytí. Applu se to ale s Airem povedlo. Každý, kdo se chtěl lišit od tehdejší tlusté plastové produkce, po něm toužil jako slimák po petrželi.

Konkurenční výrobci se této příležitosti chytili a začali nabízet celou řadu tenkých notebooků rovněž s 13" displejem a bez optické mechaniky, které mají čistý a jednoduchý design. Cenu nasadili níže, přičemž konfigurace nabídli nepatrně lepší.

MacBook Air tak sice zavedl novou kategorii, většího rozšíření se ale nedočkal. Navzdory očekávání vydržel v nabídce Applu dodnes. Jeho hlavní výhodou zůstává perfektní hliníkové šasi a vysoce kontrastní displej. Příznivci Applu si navíc pochvalují operační systém Mac OS X. Za ceny kolem čtyřiceti tisíc i s DPH si ho ale koupí jen pár fanoušků, prodávanější je 13" MacBook.

Vostrý notebook

Vostro připomíná žiletku nejen tenkým profilem a hranatými tvary. Dojem dotváří stříbrný kovový matný povrch.

Dell Vostro V13

Za cenu kolem dvaceti tisíc jsme nečekali perfektní zpracování. Vnější kryty jsou na tom ale velmi dobře, správně sedí na svém místě, jsou pevné a bez kazů.

Dell Vostro V13

Na víko je lepší zbytečně netlačit. I když je z kovu, mezi ním a LCD panelem je jen malá mezera a mohl by se poškodit. Je to problém všech tenkých notebooků, u těch kovových si ale uživatelé často myslí, že jsou odolnější.

Dell Vostro V13

Vnitřní díly už jsou z plastů a vypadají obyčejně. Takový design uvítají spíše příznivci profesionálních notebooků, kteří jsou zvyklí na strohé účelové tvary a matnou černou.

Dell Vostro V13

Zpracování vnitřních plastů je opět velmi dobré a nezaznamenali jsme žádné povrzávání nebo vůli ve spojích. Že se na materiálu nešetřilo, je vidět i na hmotnosti 1,59 kg. MacBook Air má v tomto ohledu náskok, je ještě pevnější a hmotnost má o čtvrt kila nižší.

Dell Vostro V13

Tloušťkou se už ale oba notebooky vyrovnají, MacBook Air i Vostro V13 mají shodně 19 mm (19,4, resp. 19,7 mm). Jestli chcete ještě něco tenčího, podívejte se po Dellu Adamo XPS s tloušťkou jen 10 mm.

Dell Vostro V13

Testovaný notebook zaručeně poznáte podle netradičního uchycení displeje. I klouby víka musíme pochválit, displej drží pevně.

Dell Vostro V13Dell Vostro V13Dell Vostro V13

Tímto otvíráním Vostro V13 hodně připomíná designový skvost Adamo. Ten se k nám ale bohužel nikdy nedostane, je dostupný jen pro některé země. Je také daleko dražší.

Dell Adamo

Dell Adamo

Výbava a výkon

Jednoduchý a designově čistý notebook. Hlavní myšlenky MacBooku Air se drželi i konstruktéři tohoto Dellu. Celkem najdeme na šasi jen dvě USB, přičemž k jedno z nich je kombinované s rozhraním eSATA (tzv. eSATA combo). Využijete ho při připojení externích disků. Nechybí čtečka multimediálních karet 5 v 1 a rozšiřující slot ExpressCard/34. Velkým překvapením je absence HDMI rozhraní, externí displeje můžete připojit jen pomocí analogového VGA.

Dell Vostro V13Dell Vostro V13

USB konektory nejsou příliš dobře umístěné, najdeme je na zadní straně. Příliš praktické nejsou ani audiokonektory na čelní straně, kabel od sluchátek nebo reproduktorů se stále plete pod ruce. Optickou mechaniku notebook nemá.

Dell Vostro V13

Výkon dvoujádrového nízkonapěťového procesoru Intel Core 2 Duo SU7300 je někde mezi slabým netbookem a nejlevnějším notebookem, tedy celkem dobrý. V praxi to znamená, že si Vostro V13 velmi dobře poradí s kancelářskou prací a prohlížením internetu. Problémem nebude ani přehrávání HD videa. Pokud ale pustíte několik aplikací najednou a procesor začnete více zatěžovat, systém může mít horší odezvu. Příkladem může být deset záložek internetového prohlížeče a přehrávání hudby z Youtube. Pokud budete pracovat rozumně, odmění se vám nízkým hlukem a spotřebou. Notebook je v nejlevnějších konfiguracích dostupný ještě s jednojádrovým Intelem Celeron.

Výkony dalších komponent (disk, paměť a grafika) patří k dobrému průměru. Dell nám dodal dobře odladěnou sestavu.

Pár postřehů z praxe

Klávesnice a touchpad
Na klávesnici jsme si zvykali přibližně půl dne. Při stisku je tvrdší, některá písmena jsme zezačátku museli tisknout opakovaně. Když jsme se sžili, bylo psaní i díky komfortní velikosti velmi příjemné. Překlepy jsou díky výraznému oddělení jednotlivých kláves minimální. K rozložení však máme výhradu, především kurzorové klávesy a Home/End, PgUp/PgDn by si zasloužily být v nějaké skupince. Takto jdou poslepu hůře nahmatat.

Dell Vostro V13

Velká škoda je také u absence podsvícení, Dell umí zrovna tuto funkci velmi dobře. Air od Applu ji má.

Dell Vostro V13

Touchpad neoslnil ani neohromil, je komfortně veliký, umí rolovat, jeho tlačítka jsou tichá... Ale to všechno by mělo být samozřejmostí.

Dell Vostro V13

Hluk a zahřívání
Každý tenký notebook s výkonem větším než kalkulačka se znatelně zahřívá. Je to daň za malé mezery pro proudící vzduch. U našeho testovaného vzorku byla spodní strana teplejší přibližně po půl hodině používání, ale nebyl problém mít notebook na klíně. Při zátěžových testech už kov dokázal hřát velmi nepříjemně, do podobné situace se však dostanete jen velmi těžko.

Dell Vostro V13

Pochválit musíme hlučnost (nehlučnost) větráčku, který ruší jen v zátěži. Při běžném používání, například při psaní dokumentu nebo prohlížení iDNESu, je notebook velmi tichý. Trochu nepříjemné je to při zapnutí notebooku, větráček se spustí ve vysokých otáčkách a postupně se zpomaluje. Na tichém jednání by to mohlo přitáhnout nechtěnou pozornost.

Displej
Dnes je už jen málo notebooků s matnými displeji, o to větší uznání si zaslouží tento 13,3" s rozlišením 1366 x 768. Patří navíc k těm lepším, podsvícení je celkem rovnoměrné a silné. Kontrast je lehce nadprůměrný. Opět musíme Vostro pochválit, vzhledem k ceně nabízí slušnou kvalitu.

Dell Vostro V13

Výdrž
Při běžné práci s maximálním jasem displeje, připojením wi-fi a minimálním nárokem na výkon, vydrželo Vostro V13 běžet přibližně 3 hodiny a 40 minut. Pokud ztlumíte jas displeje, můžete získat dalších 30 minut navíc. Vzhledem k chabé kapacitě baterie, která činí 33 Wh, je to velmi dobrý výsledek. Baterii nelze jednoduše vyjímat a měnit za náhradní, je bohužel schovaná uvnitř těla notebooku. Jako u MacBooku Air.

Zhodnocení

Pěkný, velmi dobře zpracovaný notebook za překvapivě příznivou cenu. Dostáváte za ni i nadstandardní tříletý servis, kdy technik přijede na vámi určené místo do druhého pracovního dne. Líbil se nám displej, příjemná klávesnice a nízká míra hluku při běžné práci.

Chyběla nám možnost připojení externího monitoru pomocí HDMI, úplně špatný by nebyl ani dokovací konektor, který by zasadil hlavnímu rivalovi MacBooku Air poslední ránu. Takhle si koupíte za rozumnou cenu jen slušný notebook bez větších benefitů.

Dell okopíroval myšlenku Applu bez většího studu. Na druhou stranu, výsledek se mu povedl lépe.

Dell Vostro V13

Dell Vostro V13
  • procesor, disk a paměť dle aktuální konfigurace prodejce
  • testovaná sestava: dvoujádrový procesor Intel Core 2 Duo SU7300 (1,3 GHz, TDP 10 W)
  • paměť 2 GB
  • disk 500 GB, 7200 ot/min
  • grafika GMA 4500MHD
  • displej 13,3", 1366 x 768, matný
  • 1x USB + 1x USB eSATA combo, VGA, čtečka 5 v 1, ExpressCard/34, gigabitový ethernet, wi-fi, Bluetooth
  • bez optické mechaniky 
  • hmotnost 1,59 kg + 388 gramů adaptér
  • rozměry 330 x 230 x 16,5 až 19,7 mm
  • OS Windows 7 Business
  • ceny od 16 000 Kč bez OS, okolo 20 000 Kč s OS Windows, testovaná konfigurace za 22 600 Kč s DPH a tříletým servisem on-site NBD