Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že je drahý, ale ne předražený, u monitoru s několika kompromisy tento pocit nemáme.
Apple Mac Studio

Apple Mac Studio | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Počítači Apple se na Technetu nezabýváme příliš často. Zejména proto, že pokud se člověk rozhodne pro ekosystém Apple, možnosti výběru se mu výrazně zúží a zpravidla stačí najít zlom, ve kterém mu dává smysl konfigurace a přestává stačit peněženka, takže reálně nepotřebuje s výběrem tolik radit.

Výjimku jsme udělali loni, když jsme zbrusu nový procesor M1 v MacBook Air porovnali se srovnatelným strojem osazeným x86 procesorem Intel – MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země. Podrobněji jsme také rozebrali, proč je nový procesor z produkce Apple taková „bomba“.

Další zvláštní příležitost je právě teď – procesor M1 má novou výkonnější verzi MAX a my jsme díky obchodu iWant dostali možnost jej vyzkoušet v malém desktopu Mac Studio M1 MAX, kde nehrozí jeho svázání omezeným odvodem odpadního tepla a může naplno ukázat, co umí. A aby byla „uživatelská zkušenost“ optimální, doplnili jsme jej monitorem Studio Display 5K.

Nabušený tichošlápek

Do rukou se nám dostala jedna ze skromnějších konfigurací, ve které procesor M1 MAX doplňuje 32GB unifikované paměti a 500 GB SSD úložiště – ta vyjde na 56 990 Kč. Pokud se při konfiguraci rozvášníte na 64 GB a 8TB úložiště, dostanete se na více než dvojnásobek.

Procesor je ve všech verzích MAX stejný, má deset výpočetních jader, přičemž osm jich je „performance cores“ pro výpočetně náročné úkoly a dvě „power-eficiency cores“, které s minimální spotřebou vyřeší na výkon nenáročné úlohy. Čip má dále 24 grafických jader a 16 „neural engine“ jader pro práci s modely neuronových sítí. Má hardwarovou akceleraci videa H.264, HEVC a ProRes, pro práci s ProRes je vybaven i hardwarovými dekodéry. Na zpracování videa je tak připraven excelentně.

Apple Mac Studio

Náročné práci odpovídá i vybavení čtyřmi USB-C/Thunderbolt 4 porty pro připojení monitorů a externích disků a dalších periferií, jedním HDMI 2.0 (škoda že ne 2.1, takto je limitem 4K@60Hz) výstupem pro monitor či televizor. Nechybí 10 Gbit ethernetový port (zpětně kompatibilní s pomalejšími routery) a dva USB-A 3.0 porty. Na zadní straně naleznete i analogový zvukový výstup pro připojení sluchátek. Na čelní straně je slot pro SDCX kartu a dva USB-C 3.1 porty. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.

Tělo počítače je vyrobeno z hliníku, nasávací ventilační obvody jsou na spodní straně, ohřátý vzduch je pak vyfukován perforací zadní stěny. Má aktivní chlazení, ve zcela tiché místnosti jej i zaslechnete, ale tak, že jej bohatě přehlušíte klepáním na klávesnici – ostatně, vzhledem ke spotřebě nemusí odvádět moc tepla, a tak i hliníková skříň zůstává prakticky chladná.

Apple Mac Studio
Apple Mac Studio

Procesor je totiž neuvěřitelně efektivní. Chytrá zásuvka, do které byl zapojen počítač i s monitorem, nám totiž nikdy neukázala vyšší příkon než 100 W, a to i ve chvíli, kdy běžel benchmark hry Shadows of the Tomb Raider. Zde jsme při rozlišení 1920 x 1080 (předvolba highest) naměřili průměrné snímkové frekvence 76 FPS a při rozlišení 2 560 × 1440 (highest) pak průměrně 53 FPS. To odpovídá výkonu desktopové RTX3060, která sama o sobě dokáže mít skoro 200W příkon.

Perfektní dojem z grafického výkonu na nás zanechalo i Metro Exodus, které jsme si chvíli zahráli – benchmark totiž ve verzi pro MacOS není. A mimochodem, jak Shadows of the Tomb Raider ze Steamu, tak Metro Exodus z Epic Games, jsou nativně podporované v MacOS.

Jak dopadly další výkonové testy?

GeekBench 5 – jedno jádro1 795 bodů
GeekBench 5 – všechna jádra12 745 bodů
Cinebench R23 – jedno jádro1 537 bodů
Cinebech R23 – všechna jádra12 373 bodů

Zajímala nás i výkonová ztráta při použití překladače Roseta 2 pro běh kódu napsaného pro x86 procesory – o co jde, si vysvětlíme za moment.

GeekBench 5 – jedno jádro1 366 bodů
GeekBench 5 – všechna jádra9 907 bodů

Využitím překladače dojde ke ztrátě zhruba čtvrtiny výkonu, což je lepší, než jsme čekali.

Programy pro Intel na systému s M1

Přechod na vlastní procesorovou platformu Apple znamenal přerušení automatické kompatibility starších aplikací s novými počítači. Období, než vývojáři přepíší aplikace do podoby, kdy poběží na ARMovém M1 v nativním režimu, má pomoci překlenout překladač Rosetta 2.

Aplikace pro MacOS pro platformu Intel na systému s procesorem M1 spustíte přes překladač Rosetta 2.

Poté je vždy při spuštění daného programu automaticky aktivována na pozadí a umožní běh programu.

Jak se však ukázalo, najít v červnu roku 2022 zajímavou aplikaci, která neexistuje i ve verzi pro „emkový“ procesor, není úplně snadné. Rosetta 2 tak přijde ke slovu jen výjimečně, nicméně jak vidíte na screenshotech, její pomoc je automatická a jednoduchá. A aplikace FoxIT reader poté na Mac Studio MAX fungovala bezproblémově.

Aplikace u iPadu a iPhonu na desktopu

Jedním z příslibů ARMových procesorů M1 a k tomu přizpůsobenému operačnímu systému MacOS, je možnost spouštět a instalovat aplikace vytvořené pro iOS a iPad OS. Tedy, ne všechny, na první dobrou mi chybělo třeba Spotify, ale mnohé ano.

Aplikace pro iPad a iPhone na desktopu Mac Studio M1 MAX

Aplikace se instalují klasicky z aplikačního obchodu App Store, systém preferenčně vybírá ty pro iPad, když nejsou, tak vezme verzi pro iPhone. Na screenshotu pak vidíte, jak to vypadá na výřezu velké obrazovky. SpeedTest korektně měřil rychlost a „autíčka“ Asphalt 9 normálně jezdila – tedy poté, co jsem v menu nastavil, že mám normální klávesnici, nikoli touchpad.

Windows 11 na Mac Studio M1 MAX

Jsou situace, kdy v MacOS potřebujete spustit program, který pro operační systém Apple neexistuje, nebo chcete – třeba jako programátor – něco ve Windows vyzkoušet. Jde to i na M1 a využijete k tomu virtualizační nástroj Paralells Desktop.

Instalace Windows 11 v systému Paralells Desktop
Instalace Windows 11 v systému Paralells Desktop

Instalace Windows 11 v prostředí Parallels Desktop

V té proběhne trochu zjednodušená instalace Windows, poté klasicky doplníte nové aktualizace a můžete jej používat – jak v režimu plné obrazovky, tak v menším okně. Systém fungoval tak, jak jsme zvyklí, v základní verzi Parallels Desktop má systém k dispozici čtyři virtuální procesorová jádra a osm gigabajtů operační paměti, pokud si pořídíte „Pro“ verzi, dostanete jader i paměti více.

Běžné aplikace fungovaly dle očekávání, fungoval i mikrofon, rozběhat se nám bůhví proč nepodařilo kameru. Normálně lze pracovat třeba s USB pamětí nebo externím diskem, jen se systém po připojení do USB portu zeptá, zda má být využit v MacOS nebo ve Windows.

Windows 11 v systému Parallels Desktop

Původní plán, že zhodnotíme výkon v rámci Windows, nám úplně nevyšel – PCMark se sice nainstaloval, ale pak se omluvil slovy „nejsem optimalizován pro běh na ARMových systémech“ a testy spustit nešly, 3DMark byla podobná písnička. Cinebench jel tak pomalu, že validitě výsledků odmítáme uvěřit.

Co by mohlo vypovídat, jsou výsledky GeekBench 5, ve kterém počítač dosáhl 1 567 bodů v testu jednoho jádra a 5 291 bodů při využití všech (alokovaných virtuálních) jader. Samotný pohyb a práce v systému je svižná, ale potenciál většiny počítače zůstává nevyužit.

Zkusili jsme také nainstalovat Ubisoft Connect a spustit Assassin’s Creed Origins, což se podařilo, ale ačkoli nás uvítalo plynule se pohybující a bleskurychle reagující menu, po spuštění benchmarku či hry jsme nedostali více než 1 FPS, tedy šlo spíše o slideshow.

Studio Display

Tady je to o něco méně veselé. Monitor sice zaujme dokonalým provedením, elegancí a nadstandardní hmotností, technicky to však není žádný zázrak, a to vzhledem k docela vysoké ceně 63 990 Kč zamrzí.

Pozitivně hodnotíme především povrch s nanostrukturou, která zamezuje odleskům světla z okolí – a to funguje skvěle, bez potíží jsem pracoval i s oknem za zády. Rozlišení 5120 × 2880 pixelů patří ke špičce trhu, je to jeden z mála 5K displejů. Obraz je subjektivně výborný, v systémovém nastavení si můžete vybrat i barevný profil, který má monitor využít. Je příjemný na oči, i při dlouhé konstantní práci. A má výborné pozorovací úhly.

Jenže. Monitoru chybí lokální stmívání (neumí tedy perfektní černou při použití ve tmě), to je v této cenové kategorii překvapivé. Monitor navíc nemá HDR, vystačit si musíte s SDR a jasovým výkonem 600 nitů (při běžném použití celkem dostatečné).

Skvělé jsou naopak vestavěné reproduktory – hrají výborně, mají slušné basy, výrazné středy a slušně vykreslené výšky. Pokud chcete lepší zvuk, musíte sáhnout po kvalitním obednění, běžné malé PC reprobenýnky lépe rozhodně nezahrají.

Mikrofony nabízejí poměrně nadstandardní zvuk, hlas je plný, celkem přirozený a nechybí nižší oktávy. Podcasty bychom stejně nahrávali na samostatný vhodně umístěný mikrofon, ale pro komunikaci je to parádní.

Vestavěná webkamera není úplně zlá, vlastně je lepší než mnoho kamer vestavěných v monitorech a o displejích ani nemluvě, ale z pohledu kvality jiných kamer v elektronice Apple je to „nic moc“.

Přívodní elektrický kabel je napevno, jediné připojení k počítači obstará USB-C/Thunderbolt 4 konektor, další tři USB-C porty jsou HUBem pro připojení periferií. Pokud připojíte notebook, umí 95W power delivery napájení.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Svérázný design skrývá výborný poměr ceny a výkonu. Test CMF Phone 2 Pro

CMF Phone 2 Pro

Značka CMF cílí na dostupný segment zařízení novým modelem Phone 2 Pro. A ačkoliv se po designové...

Test iPhonu 16e: Je to mistr kompromisů, ale některé verze nedávají smysl

iPhone 16e

Nový Apple iPhone 16e možná není ten levný iPhone, který mnozí očekávali. Ostatně, cena startující...

Se slevou těžko hledá konkurenta. Test Poco F7 Ultra

Poco F7 Ultra

Vůbec poprvé se do nabídky značky Poco dostal model s přívlastkem Ultra. Je to v podstatě první...

Klíčový model zhubl, jinak je to starý známý. Test Samsungu Galaxy A56

Samsung A56 5G

Další nástupce populární série modelů Galaxy A od Samsungu reprezentuje značku ve vyšší střední...

Jen o drobek lepší než předchůdce. Test Xiaomi Redmi Note 14 Pro+

Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G

Nový model ze série Redmi Note s nejbohatší výbavou ukazuje, že Xiaomi v mnoha ohledech našlo...

Fotografický kabrňák s ještě lepší výbavou. Test Xiaomi 15 Ultra

Xiaomi 15 Ultra

Pořádně našlapané xiaomi, které sází vše na působivou sestavu zadních fotoaparátů, je tu znovu....

Nejčtenější

KVÍZ: Znáte legendární i obyčejnější výrobky československých továren?

Vyzkoušejte si, jak znáte slavné i méně slavné zástupce československé techniky. V kvízu se zaměříme na dopravní prostředky.

Kam se hrabe Válka skladů. Vykládali jsme náhradní díly na unikátní bombardér

Letošní Aviatická pouť představila Česku nový přírůstek podhořanské letecké sbírky R.A.F. Station Czechoslovakia – britský bombardér Avro Anson, který je jediným letuschopným exemplářem verze Mk. I...

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

Apple uvedl „tekuté sklo“, zcela mění design systému pro všechna zařízení

Technologický gigant Apple se rozhodl zcela přepracovat vizáž operačního systému pro všechna svá zařízení. Je to největší změna designu od roku 2013, kdy byl představen systém iOS 7. Soustředí se na...

Byli jsme uvnitř bombardéru. Unikátní Avro Anson představí Aviatická pouť

Pokud počasí dovolí, bude to na severní polokouli první představení jediného letuschopného bombardéru Avro Anson původní verze Mk.I na světě. Již tuto sobotu 7. června má přiletět na Aviatickou pouť...

Armáda snila před 100 lety o bombardéru. Projekt Aera skončil neúspěchem

Dne 12. června 1925 vzlétl z letiště ve Kbelích první československý dvoumotorový bombardér domácí konstrukce – Aero A-24. Lidové noviny slavily technický úspěch i soběstačnost mladého státu. Jenže...

12. června 2025

Tuto změnu pocítí každý. Prohlížeče, jak je známe, možná brzy skončí

Internetové prohlížeče se od svého prvního široce rozšířeného nástroje na brouzdání webovými stránkami Mosaicem značně posunuly, ale stále je jejich primárním cílem dostat uživatele na požadovanou...

12. června 2025

Mobil vás odposlouchává nonstop. AI může řídit nákupy, práci i volný čas, líčí expert

Premium

Jsme svědky nové převratné revoluce. Zatímco před dvěma stovkami let nahradila pára lidské svaly, tentokrát umělá inteligence supluje lidský mozek. „Změny budou mnohem rychlejší, než si dovedeme...

11. června 2025

Říkej si, co chceš, ale nebude tě slyšet. To má být budoucnost svobody slova

Šéfka mikroblogovacího systému Bluesky poskytla obsáhlé interview webu Wired.com. Mimo jiné v něm zmínila i zásadu, kterou se hodlá řídit v oblasti svobody slova. Kupodivu připomíná deklarovaný...

11. června 2025  15:32

Únik kyslíku zastavil soukromou vesmírnou misi s účastí Maďara a Poláka

Mise Ax-4 k Mezinárodní vesmírné stanici byla odložena kvůli úniku tekutého kyslíku LOX. Vedle Američanky a Inda se měl do vesmírného prostoru dostat teprve druhý dobyvatel vesmíru z Polska a třetí z...

11. června 2025  8:50

Slavná letadlová loď Enterprise jde do šrotu. Bude to náročná operace

Osud nejstarší americké letadlové lodě s jaderným pohonem je definitivně zpečetěn. Námořnictvo podepsalo kontrakt na její demontáž. Část recyklované ocele skončí v novém plavidle stejného jména.

11. června 2025

Parní lokomotivy s budkou na přídi nepůsobily uklidňujícím dojmem

Parní lokomotivy se stavěly i s kabinou vpředu. Výhodou byl výtečný výhled strojvedoucího, to se s klasikou vůbec nedalo srovnat. Druhá zásadní výhoda přicházela ke slovu při jízdě v dlouhých...

11. června 2025

ChatGPT se po půlce dne vrací k funkčnosti stejně jako generátor videí

V úterý 10. června se společnost OpenAI potýká se zhoršenou dostupností některých svých jazykových modelů. Jak ukazují statistiky serverů, kam uživatelé nahlašují problémy s internetovými službami a...

10. června 2025  16:05,  aktualizováno  21:18

Jaký humanoidní robot bude tím prvním u vás doma? Pomáhat může se spoustou věcí

Chtěli byste mít doma humanoidního robota, který by ochotně pomáhal s množstvím věcí, jež doma děláte? Uklízel, žehlil, umýval nádobí, vynášel odpad, pomohl s přenášením nákupu z auta domů, našel...

10. června 2025  15:02

Proč dělat revoluci, když ji nikdo nechce? Apple „poladil“ TV i Music

Ačkoli z novinářského hlediska bychom uvítali, kdyby na systému Apple TV a aplikaci Apple Music nezůstal na kameni kámen a bylo o čem psát, jako uživatelé jsme rádi, že na konferenci WWDC představené...

10. června 2025  14:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zmeškaná příležitost. Jak se Bratislava snažila marně vybudovat přístav

Přesně před sto lety řešilo Československo, co s přístavem v Bratislavě. Dunaj jako strategická říční tepna nabízel obrovský obchodní potenciál, ale chyběla infrastruktura, sklady a především peníze....

10. června 2025

Šílenost, která dostala smysl. Brutální notebook sfoukne papíry ze stolu

Vozit s sebou čtyři kilogramy těžký notebook, který pro plné využití musí napájet aktivně chlazený zdroj, se může jevit jako bláznovství. Jenže co když třeba potřebujete v terénu pracovat s lokálními...

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.