Test: První netbook od Nokie není tak špatný, jak se všude píše

aktualizováno 
Zpráva o novém netbooku Nokia působila na české diskutující jako červený hadr na býka. Nabízí sice celou řadu skvělých vlastností, ale kvůli ceně okolo 16 tisíc korun na něm všichni hledají jen chyby.

Nokia Booklet 3G | foto: Jiří Zahrádka

Vysoká cena přitom neurazila jen náročného českého zákazníka, hanlivé diskusní příspěvky lze najít i na zahraničních webech. Je až s podivem, kolik emocí dokáže vyvolat zařízení, které si nikdo nemusí koupit.

K nám se oficiálně Nokia Booklet 3G nedováží a podle zpráv od českého zastoupení ani dovážet nebude. Zakoupit ji můžete v českých e-shopech v anglické verzi. Po týdenním testování se nebojíme prohlásit, že je to jeden z nejlepších netbooků současnosti. Má několik významných chyb, ale úrovní zpracování, výdrží a promyšlenými detaily vám většinu negativ vynahradí.

S ohledem na tento názor si krátce dovolíme zahrát na advokáta Nokie a usměrnit některé radikální názory. Bez mrknutí oka pak budeme volně pokračovat v naší běžné Technetí recenzi.

nejčastější výkřiky z lidu

1. Je to předražený krám, za tu cenu můžu mít dva jiné netbooky!

Technet.cz: Nebo také sadu golfových holí. Oproti konkurenci má Nokia Booklet perfektní hliníkové šasi, vestavěný 3G modem a GPS s navigací. Nechybí rozhraní HDMI a pracovat lze na špičkovém 10" displeji s rozlišením 1280 x 720. Srovnávat cenu Nokie s levnějšími netbooky není fér.

2. Tohle nemůže normálním netbookům vůbec konkurovat!

Technet.cz: Booklet byl uveden dost pozdě. Na trhu jsou desítky netbooků od všech možných výrobců, které se liší jen designem a sem tam nějakým detailem. S něčím podobným by neměla Nokia nejspíše šanci, celkem logicky proto zamířila do nevyužitého prostoru a nabídla prémiový produkt. Nemyslíme, že někdy chtěla konkurovat levným netbookům.

3. To se nebude nikdy prodávat, Nokia to cenou úplně zabila!

Technet.cz: Nokia určitě nevyrobí desítky milionů kusů Bookletu, jako třeba Asus s modelem Eee. To ještě neznamená, že je něco špatně. Buggati také neprodává moc sporťáků. Výrobci nemají žádnou povinnost nabízet jen to nejlevnější pro masy.

Nokia Booklet 3G

A už ho pojďme rozbalit. Nokia si s tím dala hodně práce a do balení přidala datový kabel pro současné mobily Nokia, sluchátka a utěrku na čištění. V boční přihrádce najdete ještě malou nabíječku, která váží jen 238 gramů. Samotný netbook má hmotnost velmi dobrých 1,2 kg.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Podobnost s Applem čistě nenáhodná?

Nokia Booklet 3G hodně připomíná MacBook Pro od Applu. Má hliníkové šasi, jednoduchý design a kontrastní displej s černým rámečkem. Podobu najdeme i u samotného šasi, které je vyrobeno jen z jednoho kusu kovu jako applovské "unibody".

Nokia Booklet 3G

Že je to Nokia, poznáme až podle víka displeje, které je vyrobené z lesklého plastu. Může mít barvu bílou (ice), modrou (azure) nebo černou (black). My jsme na test dostali černou variantu, vzhledem k velké náchylnosti na umazání od otisků prstů ale raději doporučujeme modrou nebo ještě lépe bílou.

Nokia Booklet 3G

Booklet je díky hliníku a malým rozměrům nadprůměrně pevný, tvrdý je i plastový kryt displeje. Samotný displej je chráněný tvrzeným sklem a tak ho hned tak něco nepoškrábe. Dílensky je netbook zpracován naprosto fantasticky, nenašli jsme jedinou vadu.

Nokia Booklet 3G

A nakonec si ukážeme spodní stranu, kterou výrobci často zanedbávají. Nokia si ale s provedením vyhrála. Zajímavým detailem jsou zámky baterie, které rovněž připomínají ty u MacBooku. Ať už se Nokia nechala nebo nenechala inspirovat Applem, výsledek se jí povedl znamenitě.

Nokia Booklet 3G

hlavně bez drátů

Na netbooku z Finska najdeme trojici USB, čtečku SD karet a HDMI pro připojení externího monitoru nebo projektoru. Čtečka karet je schovaná za dvířky, hned vedle ní najdeme slot pro SIM kartu.

Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Právě bezdrátová konektivita je u Bookletu velmi zdůrazňována. Kromě 3G modemu v něm nalezneme wi-fi b/g/n a Bluetooth 2.1+EDR. Je to sice slušný výčet, ale konektor pro klasický ethernetový kabel by se na cesty určitě hodil.

Výkon vs. výdrž

Nokia použila překvapivě slabou konfiguraci, nejspíše ve snaze o co nejdelší výdrž. Bohužel se to podepsalo na odezvě při práci. Booklet například startuje přibližně jednu minutu, zatímco méně úsporný Asus Eee to má za poloviční čas. Problémem je přehrávání HD videa, které se trhá. Budete si muset vystačit s filmy v klasickém rozlišení.

Konfigurace

procesor Intel Atom Z530 (1,6 GHz), paměť 1 GB, disk 120 GB

Běžnou práci, jako vyplňování dat v Excelu, psaní ve Wordu nebo prohlížení v Googlu Chrome / Opeře, zvládá Nokia velmi dobře. Maximálně si počkáte o jednu dvě sekundy déle na spuštění aplikace než u jiných netbooků. V čem je problém?

Samotný procesor Z530 hodnotíme na výbornou. Oproti klasickým Atomům N450 / N270 / N280 má výkon snížený jen o přibližně 5 procent, spotřebu má přitom méně než poloviční. Chladit jej lze pasivně, tedy bezhlučně. Otestovali jsme si jej už ve Velkém srovnání netbooků.

Brzdou výkonu je paměť a disk. V mnoha recenzích se objevují informace, že velikost operační paměti 1 GB je málo a právě proto je Booklet pomalý. Není tomu tak, Windows 7 Starter si berou po startu jen 260 MB a zbylé místo je pro několik aplikací dostatečné. I při spuštění Wordu, Excelu a prohlížeče Chrome s přehrávačem Youtube jsme nepřekročili 800 MB.

Na vině je rychlost paměti. Modul je taktovaný jen na 533 MHz a má velmi nízkou datovou propustnost. Další brzdou je disk, který má jen 4200 otáček za minutu. Rychlost při čtení jsme u něj naměřili na 32,5 MB/s, což je přibližně poloviční rychlost oproti dnešnímu standardu.

Nokia je tak trochu želvička. Ale jak jsme psali na začátku, tento handicap dokáže vykoupit skvělou výdrží. V následující tabulce najdete čtyři režimy, ve kterých jsme netbook testovali. Nakonec vydržel tak dlouho, že nám to posunulo datum vydání článku.

Režim Spotřeba Výdrž
psaní - bez wi-fi, displej na miminum 4,5 W 12,5 h
internet - wi-fi, displej na maximum 6,5 W 8,5 h
práce - wi-fi, displej na maximum, hudba, 4 aplikace 8,5 W 6,5 h
video přes internet - wi-fi, displej na maximum 10 - 11 W 5 h

Při asi nejčastějším používání, tedy prohlížení internetu a poslechu hudby, vydrží Booklet pracovat fantastických 6 hodin a 30 minut. Největší spotřebu jsme naměřili 13 wattů, to když jsme se pokoušeli přehrát HD film na externím monitoru. Ani v této situaci se Booklet nepřehříval, při běžném používání jen trochu hřeje na spodní straně.

Jak to bylo v praxi

Netbook je naprosto bezhlučný, nevrčí v něm žádný větráček a není slyšet ani disk. Na jednání nebo práci v noci je přímo ideální. Výdrž jsme už chválili, konektivita je také velmi slušná.

První dny jsme nadávali na miniaturní klávesnici, ale nakonec jsme si zvykli. Těžko říct, proč Nokia neudělala klávesky větší, hodně by se tím omezily překlepy. Pánové s velkými prsty by se možná měli raději podívat po jiném netbooku. Klávesnice je jinak tvrdá a tichá. Mrzí absence podsvícení.

Nokia Booklet 3G
Nokia Booklet 3GNokia Booklet 3G

Touchpad je naproti tomu komfortně velký a dobře se ovládá. Stisk tlačítek je jemný a tichý. Touchpad umožňuje rolování na stránce.

Nokia Booklet 3G

Při psaní možná uvítáte poslech hudby. Z integrovaných repráčků se line sice hlasitý a čistý zvuk, je však natolik plechový, že je lepší použít dodávaná sluchátka. Hrají opravdu dobře, mají skvělé výšky i basy. Zároveň obsahují mikrofon, což se hodí například na skype.

Nokia Booklet 3G

Se sluchátky dodává Nokia také datový kabel, který umožňuje dobít mobil Nokia přes USB port. Bohužel Booklet nemá USB typu Sleep and charge, takže není možné dobíjet s vypnutým netbookem.

Nokia Booklet 3G

GPS modul jsme neměli možnost otestovat, protože v našem kusu nebyl nainstalovaný software Ovi Map. Přeskočíme tedy rovnou na displej. Na 10,1" má nezvykle vysoké rozlišení 1280 x 720. Je to celkem dost a písmena jsou tedy poměrně malá, je to však ještě přijatelné. Takové Sony s rozlišením 1366 x 768 je daleko extrémnější. Kontrast i náhledové úhly jsou skvělé, je to možná jeden z nejlepších displejů v netbooku vůbec.

Nokia Booklet 3G

Zhodnocení

Máme netbooky pro ženské, pro profíky, pro děti i pro závodníky. Luxusní business netbook na cesty, který dokáže dobře prezentovat a zároveň toho hodně umí, tu ale ještě nebyl. Nokia velmi důstojně zaplnila mezeru na trhu a nasadila laťku hodně vysoko.

Nokia Booklet 3G

Nižší výkon Nokii nevytýkáme, nabízí místo toho skvělou výdrž a naprosto bezhlučný chod. Vadila nám spíše malá klávesnice nebo absence ethernetu. A pokud už si Nokia nechává platit za tento kousek celkem vysokou částku, mohla přihodit místo ořezaných Windows 7 Starter civilní edici Home Premium. V naší testované verzi si totiž nemůžete změnit pozadí nebo využít rozšíření pracovní plochy na druhý monitor.

Nokia Booklet 3G
 • procesor Intel Atom Z530 (1,6 GHz, TDP 2,2 W)
 • paměť 1 GB, 533 MHz
 • disk 120 GB, 4200 ot/min
 • chipset US15W (Poulsbo)
 • grafika integrovaná GMA 500
 • displej 10,1", 1280 x 720, lesklý
 • rozhraní: 3x USB, HDMI, čtečka SD karet, 1x audio kombinované s mikrofonem
 • konektivita: wi-fi b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, 3G modem
 • rozměry 26,4 x 18,5 x 2 cm
 • hmotnost 1,2 kg + 238 gramů adaptér
 • operační systém Windows 7 Starter
 • do ČR se oficiálně nedováží, cena v zahraničí od 599 USD, v Česku od 16 000 Kč

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Alza.cz.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz