Test: Nechte se unést počítačovými 3D brýlemi

aktualizováno 
Nasadit si speciální brýle a dostat se do zcela jiného světa – virtuálního - to je již dnes možné. Programy a hardwarová zařízení pro virtuální realitu jsou však neuvěřitelně drahé. My jsme si ale vyzkoušeli 3D brýle, které tento zážitek alespoň přiblíží.

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 | foto: eMagin

O virtuální realitě (VR) nám spisovatelé sci-fi románů i výrobci básní již několik desítek let. Základní technologie je již také poměrně dlouho na světě, ale pro běžného člověka je nedostupná. Přesto se objevilo několik zařízení, která dávají přičichnout k pocitu VR.

VFX-1 - vzpomínáme

 Je to již téměř 10 let, co se v Česku objevila helma VFX-1, která byla vybavena dvěma nezávislými displeji a integrovanými sluchátky. Byla robustní a stála tehdy něco kolem 30 tisíc korun. Přesto se stala hitem v řadě počítačových heren i domácnostech. Ve spojení se speciálním ovladačem ve tvaru hokejového puku, který reagoval na naklánění, přinesl systém nový způsob ovládání počítačových her. Především tehdy začínající trojrozměrné hry typu Descent dokázaly ve spolupráci s VFX-1 vyvolat pocity, jaké monitor prostě nemohl přinést.

Deset let poté

Další roky přinesly řadu nových zařízení, ale ta se v prodeji v Česku snad ani neobjevila. Až nyní jsme narazili na model společnosti eMagin, který je funkčně velice podobný zmíněné helmě. Technika však za tu dobu urazila již nějaký ten kus, a tak je novinka výrazně lehčí, nepokrývá většinu hlavy, a je tak i menší.

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800

Více než o helmu se tak opravdu jedná o brýle.

Ty jsou vybaveny sluchátky a speciálním senzorem, který umožní sledovat pohyby vaší hlavy a ty následně přenášet do počítače.
Celé zařízení neváží ani čtvrt kilogramu, takže se člověk rozhodně nemusí bát, že by jej po pár minutách používání bolelo za krkem.
Mnohem horší je to u podobných zařízení s namáháním očí. Pozorovat zblízka oba ze dvou displejů žádá jiný způsob ostření oka, takže vzniká podobný pocit jako při sledování kdysi populárních stereoskopických 3D obrázků.

Jak přinášejí brýle eMagin 3D Vision Z800 obraz do oka
Jak přenáší brýle obraz do oka

My jsme vydrželi používat tyto 3D brýle zhruba půl hodiny, než jsme museli dát chvilku očím oddech. Věříme, že při opravdovém herním zápalu si uživatel podobných nepříjemností možná ani nevšimne. Avšak i výrobce uvádí, že kratičkou přestávku by si měli uživatelé dát nejpozději po hodině.

Praktické i na cesty

Brýle 3D Vizor včetně příslušenství se vejdou do malé příruční kabely, která má popruh přes rameno, takže mohou s uživatelem bez problémů cestovat. Celé zařízení obsahuje náhlavní systém s dvěma zobrazovacími OLED jednotkami a sluchátky, která lze jednoduše odpojit a nahradit třeba vašimi oblíbenými.

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 - detail napojení sluchátek

Uvnitř zařízení je ještě pohybový senzor, který reaguje na naklánění a otáčení hlavy. Navrchu pak mikrofon, který omezuje okolní hluk. Nastavitelné popruhy na suchý zip pak umožní přesně upevnit tuto náhlavní soupravu (HMD) na lebce.

Od této části vede jeden jediný kabel o délce zhruba 3 metry do krabičky velikosti PDA. Ta je takovým komunikátorem s počítačem. S ním je spojena USB kabelem, dvěma stereofonními šňůrami s klasickými 3,5 jack konektory.

Komunikační člen stereoskopických 3D brýlých eMagin Z800

Poslední spojovací kabel s počítačem je klasický D-sub pro napojení ke grafické kartě. Krabička má ještě jeden D-sub konektor, kterým lze připojit externí monitor. Komunikační prvek dále nabízí stavovou diodu, která mění barvu podle aktuálního režimu brýlí (3D/2D). Tři tlačítka pak slouží k nastavení jasu, zapínání a vypínání zařízení, respektive k zahájení testu.

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 včetně řídícího členu

Obraz i ve 3D

Právě možnost posílat do každého oka mírně posunutý obraz umožňuje vytvořit u uživatele pocit trojrozměrného prostředí. Bez dalších speciálních programů tuto stereoskopickou 3D technologii nabízejí pouze grafické karty od firmy nVidia.

 Stereoskopické 3D zobrazení

Základní princip takového zobrazení spočívá v tom, že každému oku nabídne příslušný displej mírně jiný obraz. Každé oko totiž sleduje určitý bod či prostor z jiného úhlu a teprve v mozku se oba obrazy spojí. 3D vjem je pak vytvořen až v mozkové kůře.

Jediné omezení je, že verze ovladačů grafické karty a technologické platformy pro 3D, musí být stejné. Takže uživatel nebude moci využít nejnovější verzi ovladačů.
Spuštění a nastavení zařízení je poměrně jednoduché. Stačí nainstalovat příslušné programy, nastavit na výstupu rozlišení 800 x 600, které brýle nativně podporují, a pak již jen zapojit příslušné konektory.
Chvíli času zabere, než si uživatel správně nastaví oba displeje.

Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 Stereoskopické 3D brýle eMagin Z800 - detail jednoho z displejů

Posouvat je lze na liště doleva a doprava v rozmezí cca jednoho centimetru pro každý displej. Další úpravy můžete provádět posunováním přední části, tedy jejím přibližováním a oddalováním od čela.

Brýle nemají korekci dioptrické vady, ale lze si pod ně vzít klasické brýle.

Pak na uživatele čeká obraz, který vychází z 1,5centimetrových OLED obrazovek a má vyvolávat pocit, že je obraz "velký" – ekvivalentní 267 centimetrové obrazovce sledované ze vzdálenosti cca 3,6 metru. 

Film ani hra nedělá problém

Po spuštění brýlí lze upravit citlivost snímače pohybu hlavy a případně i upravit možnosti, jak má systém tyto změny chápat. První nadšení z ovládání kurzoru počítačové myši trochu vyprchá, když zjistíte, že nemáte jak klikat.

Systém však není určen na běžné ovládání Windows, nejvíce jej využijí hráči počítačových her. Na ovládání prostřednictvím klávesnice však rychle zapomeňte, ideální je ovládání joystickem.

Stereoskopické 3D zobrazení je nejdříve poutavé, ale po čase už to člověku ani nepřijde. Mnohem zajímavější je možnost využít otáčení vlastní hlavy pro rozhlížení se kolem sebe.

Někdo může být zklamán rozlišením 800 x 600, ale je to daň jemnosti zobrazení za jiný zážitek.

Poněkud nešikovně jsou umístěna sluchátka, která nám příliš dobře v uších nedržela.

Brýle jsou i zajímavou alternativou k monitoru či televiznímu přijímači. Rychlost i kvalita zobrazení videa jsou dostatečné, aby člověka při sledování nerušily, ale nelze čekat ani žádné zázraky. Případné titulky jsou dobře čitelné, i když jsou menšími fonty pod 10 pixelů.

Stereoskpické brýle eMagin 3D Vision Z800

Pro nadšence

Cena mírně přesahující 41 500 Kč dělá z tohoto zařízení spíše zboží pro zapálené geeky. Zvláště když existuje řada několikanásobně levnějších alternativ, které se však například nemohou chlubit senzorem pohybu, přímým napojením na počítač nebo moderním OLED displejem. Recenzi jedné takové konkurence připravujeme.

Nadšení z eMagin 3D Vision Z800 tak budou mít především hráči her nebo třeba i různé firmy, které se zabývají jakoukoliv virtuální vizualizací.

Produkt do testu zapůjčil obchod ComfortVision

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Brýle od Applu jsou možná v ohrožení, z firmy odchází důležitý člověk

Microsoft zahájil prodej brýlí HoloLens veřejnosti.

Apple údajně stále pracuje na svém projektu pro virtuální a rozšířenou realitu. Není však jisté, kdy se objeví...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz