Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Málo místa na stole? Srovnali jsme tři miniaturní počítače

Můžete je pověsit za monitor, nebo nechat stát na stole. Mohou sloužit jako domácí počítač nebo jako mediacentrum u televizoru. Mají dostatek výkonu na běžné úlohy, ale hry si na nich moc nezahrajete. A dovedou být i velmi tiché. Vyzkoušeli jsme trojici zajímavě odlišných miniaturních počítačů.

Miniaturní počítače Intel NUC, Asus PN50 a MSI CUBI-5 s monitorem Philips 279C9 a klávesnicí a myší Logitech. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Miniaturní počítače založené na základních deskách nano-ATX a pico-ATX jsou na trhu již šestnáct, respektive čtrnáct let. Jejich popularitě pomohla zejména společnost Intel s řadou NUC (Next Unit of Computing), kterou má v nabídce od roku 2013. První generaci NUC jsme tehdy otestovali a potěšila nás slušným výkonem a tichým provozem, zklamala poměrně omezenou konektivitou.

Nyní, o osm let později, to s konektivitou je o mnoho lepší. Ne že by měl nový NUC významně více portů, ale díky vysokým přenosovým rychlostem standardu USB 3.1 Gen 2 v konektoru USB-C můžete velmi snadno konektivitu rozšířit dle potřeby bez citelnějších kompromisů ve výsledné rychlosti. To u USB 2.0 příliš nešlo.

Tentokrát jsme do testu vzali rovnou tři miniaturní počítače a jak se ukázalo, vybírat jen podle konfigurace by mohlo být ošemetné. K čemuž se ještě dostaneme. Samozřejmě nechybí nový Intel NUC s desátou generací procesoru Core i5, ve verzi s 8 GB RAM a 256 GB SSD. Druhým strojem je MSI Cubi 5 s úplně stejnou konfigurací, jako má NUC. A třetím je Asus PN50 s procesorem AMD Ryzen 3 4300U - lépe by se nám hodila verze s Ryzen 5, ale ta nebyla v době testu k dispozici. Počítač od Asusu se prodává jako takzvaný „barebone“, tedy bez operační paměti a bez SSD.

Přípojná místa - vnitřní i vnější

Intel NUC je vybaven trojicí USB 3.2 Gen2 portů v klasickém „USB-A“ provedení a dvojici v USB-C provedení, jeden dokonce včetně rozhraní Thunderbolt 3 a DisplayPort 1.2. Dále je to skromné - gigabitový ethernet, jeden HDMI 2.0 port a 3,5mm zdířka pro sluchátka a mikrofon a slot čtečky SD karet. Nechybí ani IR čidlo pro dálkový ovladač, kdybyste NUC chtěli využít jako mediacentrum. Uvnitř je jeden M.2/PCIe slot pro SSD úložiště a dva SO-DIM sloty pro operační paměti (DDR4-2666, dvoukanálové zapojení). Pokud byste chtěli připojit i pevný disk, musíte zvolit jinou variantu s vyšší výškou skříně. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje na desce integrovaný čip standardu wi-fi 6. Testovaný model byl osazen procesorem Intel Core i5-10210U, dvojicí 4GB pamětí Kingston a 256 GB NVMe SSD Kingston.

MSI Cubi 5 je také vybaven trojicí USB-3.2 portů v klasickém „USB-A“, ale jen jediným USB-C portem. Všechny jsou „jen“ ve verzi Gen1, tedy s poloviční propustností oproti Gen2, tedy 5 GBit/s. Mimo gigabitového ethernetu je zde HDMI výstup ve starší verzi 1.4 a DisplayPort ve verzi 1.2. Připojení mikrofonu a sluchátek zde má každé svoji 3,5mm zdířku.  Uvnitř je M.2/PCIe slot pro SSD, M.2/SATA slot pro wifi kartu a dva sloty pro paměťové moduly DDR4-2666 s možným dvoukanálovým zapojením. K dispozici je i jeden SATA a napájecí konektor pro 2,3" HDD nebo SSD. Testovaný model byl osazen procesorem Intel Core i5-10210U, 8 GB paměti Samsung, 256 GB NVMe SSD Samsung a wi-fi 6 síťová karta AX201 od Intelu.

mini počítače

Nahoře Intel, uprostřed Asus, dole MSI

mini počítače

Vlevo Intel, uprostřed Asus, vpravo MSI

Asus PN50 je osazen trojicí USB 3.2 Gen 1 portů v provedení „USB-A“ a dvojicí USB 3.2 Gen 2 portů v podobě USB-C. Vedle jednoho HDMI 2.0 portu je zde u DisplayPort 1.4. Nechybí gigový ethernet, kombinovaný sluchátkový/mikrofonní 3,5 mm konektor, čtečka microSD karet a čidlo IR dálkového ovladače. Srdcem počítače je procesor AMD Ryzen 3 4300U, o bezdrátovou komunikaci se stará wi-fi 6 kartu od Intelu. Na základní desce naleznete dva SO-DIMM sloty pro DDR4-3200 paměti, jeden M.2 PCIe pro SSD úložiště a 1x SATA + napájecí konektor pro 2,5" HDD nebo SSD. Počítač se dodává jako „barebone“, takže SSD a paměti si musíte vybrat a dokoupit sami. V testovaném kousku bylo 16 GB paměti od Kingstonu (jeden modul) a 512GB NVMe SSD XPG Spectrix S40G od ADATA. Což je mimochodem vtipná volba - disk je osazen barevnými LED pásky, takže v noci z ventilačních otvorů počítače zářilo barevné světlo.

„Stejná“ konfigurace nemusí znamenat stejný výkon

Počítače jsme postupně připojili ke 4K monitoru Philips 279C9, klávesnici Logitech Craft a myšli MX Anywhere 3 napárované k jednomu Unifying USB donglu. Všechny jsme podrobili sérii benchmarkových testů.

Intel
MSIAsus
PC Mark 10 Extended
2 797
2 341
3 208
PC Mark 10
4 0313 3294 148
3D Mark
5 598
4 118
6 957
GeekBench 5 - CPU - jedno jádro
1 06910531018
GeekBench 5 - CPU - všechna jádra
3 944
2 5593 149
GeekBench 5 - GPU - OpenCL
5 704
3 6858 093
GeekBench 5 - GPU - Vulkan
5 534
4 977
8 626
Cinebench R15 - CPU
775493628
Cinebench R15 - OpenGL
53,1 fps
39,2 fps
46,5 fps

Prvním překvapením je veliký rozdíl ve výkonu počítačů Intel a MSI s velice podobnou konfigurací. Tajemství je v tom, že zatímco Intel nechal procesor „makat na plný výkon“, MSI jej trochu podtaktovalo. Výsledkem je nižší výkon, ale také výrazně chladnější provoz (NUC ve špičce 94°C, Cubi-5 podstatně mírnějších 68°C) a tedy i tišší ventilaci. NUC je celkově nejhlučnější z testované trojice. Není to nepříjemný společník, ale víte o něm častěji, než by bylo milé.

Druhým překvapením je že Ryzen 3 v počítači Asus nezůstal výkonově nijak pozadu, naopak, i přesto, že přímým konkurentem by byl spíše Ryzen 5. Body sbírá zejména výrazně výkonnější grafickou částí. A ačkoli ve špičkách při plném zatížení dosahuje podobných teplot jako Intel (přesněji 95°C), stíhá to uchladit bez větších dramat - celkově nám z testované trojice přišel nejtišší, v režimu „psaní a poslech hudby“ je prakticky bezhlučný. Stroj MSI je také velmi tichý, při běžné práci o něm také skoro nevíte, ale ventilátory roztáčí o něco častěji častěji a při vyšších výkonech i hlučněji než Asus. V tomto ohledu to ale bylo celkem „o prsa“.

mini počítače

Je potřeba zdůraznit, že vysoké teploty u Intelu a Asusu byly naměřeny při plné zátěži, tedy v situaci, do které se počítače této kategorie zpravidla nebudou, vzhledem k zamýšlenému použití, dostávat často a dlouhodobě. Pokud jsme měřili teplotu při očekávatelném provozu - prohlížení internetu, práce s kancelářským balíkem, využití komunikace a externí FullHD webkamery (v našem případě Logitech StreamCam) a streamování videa - pak jsme u Intelu naměřili průměrnou teplotu 54°C, u MSI 49°C a u Asusu 52°C.

USB-C port monitoru jsme plně nevyužili

Výběr monitoru nebyl náhodný, chtěli jsme model, který lze připojit i USB-C kabelem (tj. DisplayPort). To model 279C9 umožňuje a navíc k tomu přidává možnost napájení připojeného zařízení s příkonem až 65 W, což by přinejmenším Asus a MSI bez potíží stačilo (mají 65W zdroje). U Intelu bylo jasné že nepochodíme, má 90W zdroj.

K počítači by pak vedl jen jeden kabel (obraz + napájení), ostatní lze zvládnout bezdrátově.

S napájením jsme nepochodili nikde, bez vlastního zdroje se testované počítače ani nezapnou. Přenos obrazu pak bez potíží fungoval u Intelu a Asusu, USB-C port MSI rozhraní DisplayPort neobsahuje.

Závěr

Miniaturní počítače představují zajímavou alternativu k „all-in-one“ počítačům a základním desktopům a hodí se především pro méně náročnou kancelářskou práci, přehrávání multimedií. on-line komunikaci a výuku. Jak se během testu ukázalo, výkonově nejsou žádná ořezávátka, přehrávání 4K videí na 4K monitoru jim nedělá jakékoli potíže, 4K monitorů můžete dokonce bez obav připojit více.

Celkovým vítězem je pro nás Asus NP50-10m, který nabízí nejlepší poměr výkonu, ticha a výbavy. Pro některé může být potřeba vybrat a zapojit SSD a RAM komplikací, pro jiné výhodou. Intel nabízí nejmenší balení, nejvyšší výpočetní výkon a nejrychlejší rozhraní Thunderbolt. Výsledek mu kazí zejména vyšší hlučnost - pokud jej chcete mít v tichém obýváku, je to nevýhoda, pokud v hlučnějším prostředí, nemusíte to řešit. MSI pak nabízí sice nejnižší výkon, ale také nejnižší vnitřní teploty a velmi rozumnou nízkou úroveň hlučnosti a největší počet USB portů.

Intel NUC 10i5FNKPA koupíte za 17 190 Kč, MSI Cubi 5 10M pak za 16 990 Kč. Asus PN50 s procesorem Ryzen 3 pořídíte za 9 490 Kč, což je ale cena sestavy bez SSD a RAM. V případě testovaného osazení (2 099 Kč za úložiště, 1 891 Kč za operační paměť, 3 490 za Windows 10) počítač celkově vyšel na 16 970 Kč. Ceny pochází z internetového obchodu CZC.cz, který nám počítače Intel a MSI zapůjčil.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

MacBook Air: nový čip Apple Silicon M1 vs. Intel Core i5

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním...

Tahle by mohla být hitem. Nejlevnější „supergrafika“ od Nvidie v testu

Grafická karta Gigabyte RTX3060 Eagle OC 12G v počítači HAL3000 Alfa Gamer Elite

Otestovali jsme zbrusu nový základní model grafické karty řady RTX30XX od Nvidie, RTX3060 a pro...

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft Surface Earbuds

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte...

Přes den byznys, v noci pařba. Porovnali jsme elegantní notebooky s RTX3070

Gigabyte Aero 15 vs MSI GS66 Stealth

Elegantní vzhled, hmotnost lehce přes dvě kila, spousta výkonu. Vyzkoušeli jsme dvě novinky s...

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním utkání dvojice...

Přes den byznys, v noci pařba. Porovnali jsme elegantní notebooky s RTX3070

Premium Elegantní vzhled, hmotnost lehce přes dvě kila, spousta výkonu. Vyzkoušeli jsme dvě novinky s grafickým čipem RTX3070...

Zabrání vyplavení, ušetří energii a vaše prsty. I to umí chytrý dům

Premium Moc drahé, moc složité? Na takzvané „chytré domy“ mnozí pohlížejí jako na vychytávky pro bohaté hračičky. Přitom vhodně...

Tahle by mohla být hitem. Nejlevnější „supergrafika“ od Nvidie v testu

Otestovali jsme zbrusu nový základní model grafické karty řady RTX30XX od Nvidie, RTX3060 a pro srovnání přidali i o...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...