Test: MacBook Air nastartuje za sekundu a vydrží pět hodin. Je vynikající

aktualizováno 
Na baterii vydrží pět hodin pohodlné práce, po otevření nastartuje za necelou sekundu. V nejtlustším místě má 1,7 cm a hmotnost 1,32 kilogramu. A ačkoli zrovna nemá síly na rozdávání, v klidu na něm sestříháte video v HD rozlišení.

nový MacBook Air | foto: Pavel Fidrmuc / Technet.cz

Nový MacBook Air jsme vám papírově představili již minulý týden v tomto článku. Nyní přinášíme naše první dojmy z 13,3" modelu v nejvyšší konfiguraci. A rovnou říkáme: Líbí se nám.

Kritiku předchozího modelu Apple vyslyšel a nový Air je tak vybaven dvěma USB porty a čtečkou SDHC karet. SDHC karta po zastrčení zhruba ze třetiny vykukuje, takže je lepší ji při přenášení vyndavat. Pozor také na prostorově velkoryseji koncipované "flešky", které mohou zasahovat do prostoru okolních konektorů, případně sahat až "pod úroveň desky stolu". S běžnými plochými USB paměťmi není nejmenší problém.

MacBook Air R

MacBook Air: na pravé straně vidíte čtečku SDHC karet, USB port, DisplayPort

Na pravém rohu je DisplayPort konektor (univerzální digitální výstup obrazu), do kterého můžete zapojit monitor Apple, nebo přes redukce na DVI a D-SUB i jakýkoli jiný monitor. Na trhu je i redukce na HDMI rozhraní pro připojení k domácímu kinu nebo televizoru. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od předchozích modelů je v DisplayPortu i zvuk, dle zástupců Apple až 5.1 (tedy prostorový). Redukce nebyla v době testu k dispozici, nemohli jsme vyzkoušet.

Na hraně notebooku je i sluchátkový 3,5 mm jack, kam lze připojit nejen libovolná sluchátka, ale i headset s mikrofonem a ovládáním. S připojenými Sennheiser PX-100 IIi jsme tak mohli nejen skypovat (nebo facetimeovat), ale také ovládat hlasitost výstupu a spustit (a zastavit) přehrávání hudby v iTunes.

MacBook Air L

MacBook Air: na levé straně je MagSafe konektor napájení, USB port, sluchátkový konektor a integrovaný mikrofon.

Integrovaný mikrofon je hned vedle konektoru na pravé bočnici, což není z hlediska akustiky nijak šikovné, nicméně je velmi citlivý a díky elektronickému potlačení okolního hluku je snímaný hlas čistý a skvěle srozumitelný.

A když už jsme u zvuku, stereofonní reproduktory hrají mezerou mezi tělem notebooku a displejem a navzdory své titěrnosti nehrají vůbec špatně, respektive hrají lépe, než jsme čekali. Samozřejmě, basy jsou někde na dovolené, ale hlas je plný, výrazný a docela přirozený, takže na zhlédnutí seriálu nebo poslech streamované pohádky s přehledem stačí.

Bleskový start a skvělá výdrž akumulátorů

Asi nejpropagovanější vlastností notebooků od Apple je rychlý start. U nového Airu je to dotaženo k dokonalosti, ani ne sekundu po otevření víka můžete normálně pracovat, respektive pokračovat v rozdělané práci (včetně sledování videa v celoobrazovkovém režimu). V této naprosté pohotovosti notebook vydrží po zavření víka hodinu a poté přejde do ještě úspornějšího režimu. V něm akumulátor vydrží (podle údajů výrobce, během pěti dnů testování jsme nemohli ověřit) až 30 dní a notebook z něj startuje zhruba dvě sekundy.

MacBook Air Fb

Nový Air je prostě ... tenký. Rozměry (Š x V x H): 320 mm x 3 - 17 mm x 227 mm

Výdrž akumulátoru si rozhodně zaslouží chválu. Při běžné práci (brouzdání na internetu přes wi-fi, přehrávání videa, editování textů, prohlížení fotek a občasných hovorů po Skype) a příjemném nastavením jasu (cca 2/3 rozsahu) vydržel Air průměrně kolem pěti hodin.

S omezeným jasem se při brouzdání na internetu a mailování můžete dostat až k sedmi hodinám. A naopak, při konverzi HD videa do iMovie a přehrávání videa ve vysokém rozlišení klesne doba provozu na necelé tři hodiny. Ale i to je vzhledem k rozměrům notebooku (a tedy i baterie) výborný výsledek.

Multitouch touchpad, perfektní displej a slabší webkamera

Velmi praktický je rozměrný (úhlopříčka 128 mm) touchpad schopný rozeznat doteky až čtyř prstů. Návykové je to nejen při prohlížení fotografií (zoomování a rotace), ale například i při přehrávání videa. Vertikální pohyb dvěma prsty ovládá hlasitost, horizontální je rychloposuv videa. Celá plocha navíc (samozřejmě) funguje jako tlačítko.

LCD displej s LED podsvětlením má rozlišení 1400 x 990 obrazových bodů, což je ve třídě 13" notebooků rozhodně nadstandard, bez výhrad jsou i pozorovací úhly. Displej má lesklý povrch, subjektivně jsme ale s odlesky větší problémy neměli.

Inovací oproti předchozí verzi Airu je integrovaná webkamera, rozlišení snímače se nám nepodařilo zjistit. Za běžného světla funguje slušně, v tmavé místnosti byl ale obraz hodně zašuměný.

Výkon: v řeči čísel nevalný, vše ale funguje jak má

Testovali jsme nejvyšší běžně dostupnou konfiguraci, což znamená procesor Core2Duo L9400 taktovaný na frekvenci 1,86 GHz (volitelně až 2,13 GHz), 2 GB RAM (volitelně lze rozšířit na 4 GB), 256 GB SSD úložiště a grafická karta NVidia GeForce 320M. Za luxusní lze považovat 256 GB SSD, zbytek patří spíše ke slabšímu průměru, což potvrdil například benchmark CineBench (procesor: 1,09 bodu, OpenGL: 12,96 fps).

MacBook Air srovnání

Pro srovnání: Air leží na 2,5 roku starém redakčním 13,3" notebooku s hmotností 1,9 kg.

V běžném provozu však výkon nijak nechyběl. Starty aplikací jsou svižné, stejně jako prohlížení fotek z 15 Mpix foťáku. Po instalaci přehrávače VLC jsme bez potíží přehráli i 1080p MKV video. Na výkonové hranice jsme narazili při použití střihového programu iMovie. Zhruba 1,6 GB zdrojových mp4 videosouborů z Full HD videokamery převáděl do svého pracovního formátu (mov) téměř dvě hodiny.

Poté však byla práce s HD videem v iMovie naprosto plynulá, včetně živých náhledů aplikovaných videoefektů. Sestříhat HD video z dovolené tak není problém, jen musíte počítač s dlouhým časem na úvodní zpracování. Export zkušebního dvouminutového sestřihu proběhl zhruba v reálném čase.

Žádné problémy nás nečekaly ani u ostatních součástí nového balíku iLife 11, tedy například u iPhoto nebo Garage Band.

S výkonem musíme zmínit i chlazení. Při běžné práci je notebook v podstatě chladný a nehlučný. Jen ve zcela tiché noční místnosti můžete zaslechnout tiché šumění ventilátoru. Pokud notebook "maká" na plný výkon, začne se zadní spodní část silněji zahřívat. Stále ho ale můžete mít na klíně a nebát se přitom o budoucí potomky. Hluk ventilátoru pak naroste, ale drží se v přijatelných hranicích.

Sečteno a podtrženo: skvělý, drahý, zvažte OS

Musíme se přiznat, při čtení hotové recenze nás skoro zarazilo, jak málo negativních postřehů jsme na novém MacBooku našli. Je jednoduše výborný.

Nakonec jsme ale jedno zásadní "ale" našli. Je jím vysoká cena, 39 128 Kč (včetně DPH) je opravdu "pálka". Velký podíl na tom má samozřejmě "čtvrt-terové" SSD úložiště, ve 128GB verzi stojí notebook o sedm tisíc méně.

Za tuto cenu můžete koupit podstatně výkonnější a podstatně vybavenější notebooky. Můžete ale zapomenout na naprosto bleskové uspání a probuzení a zpravidla i na poměr velikost/výdrž na akumulátor.

Strašit vás nemusí absence DVD vypalovací mechaniky, za 2 177 Kč si můžete přikoupit externí USB mechaniku SuperDrive. Funguje bez problémů, hlučnost je na průměrné úrovni notebookových slim mechanik. Patřičná redukce z USB si poradí i s připojením kabelového síťového rozvodu (LAN).

Uživatelé počítačů s Windows (mezi které většinu času patříme také) musí zvážit i pro a proti přechodu na operační systém OS X.

Apple MacBook Air 13,3"
  • procesor Intel Core 2 Duo 1,86 nebo 2,13 GHz
  • paměť 2 nebo 4 GB
  • disk 128 nebo 256 GB
  • grafika Nvidia GeForce 320M
  • displej 13,3", 1400 × 900, lesklý
  • 2× USB, Mini DisplayPort, wi-fi a/b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
  • hmotnost 1,32 kg
  • cena od 32 000 Kč

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

OBRAZEM: Impozantní Muromec, Noční čarodějnice a létající tanky v barvě

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku, navigátorka...

Ruská překladatelka Olga Širninová si našla díky svému zájmu o historii zajímavý koníček. Koloruje staré fotografie,...

Další z rubriky

Huawei má problémy i v počítačích. Omezuje výrobu a ruší nový notebook

Trojice notebooků Huawei pro rok 2019. Zprava MateBook 13, 14 a X Pro.

Omezení, které řada amerických firem uplatnila na společnost Huawei, se vedle mobilních zařízení a infrastruktury...

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Unikát od Asusu. Dva displeje v notebooku dávají u ZenBooku smysl

Asus

Hned první notebook představený na veletrhu Computex 2019 v Taipei je dost možná ten nejzajímavější. Asus ZenBook Pro...

Najdete na iDNES.cz