Vzhledem k tomu, že bezdrátové sítě standardu IEEE 802.11b, označované také jako WiFi nejsou zatím příliš rozšířeny, nebude jistě na škodu, pokud si tento standard blíže představíme. Takovéto sítě využívají pásmo 2,4GHz a dokáží přenášet data rychlostí až 11 Mb/s. WiFi sítě mohou být propojeny s klasickými sítěmi typu Ethernet nebo mohou existovat zcela samostatně. Standard také definuje dva základní typy zařízení, které mohou být k síti připojovány. Jsou to přístupové body a síťové adaptéry.
Vývoj standardu 802.11b byl podporován firmami sdruženými v asociaci WECA (Wireless Ethernet Compatability Aliance) a vzhledem k tomu, že dnes jsou členy této aliance snad všechny významné firmy, neměl by být problém vytvořit sít z různých zařízení několika výrobců. Maximální dosah sítě WiFi stále s možností využití rychlosti 11 Mb/s by měl být podle standardu okolo 90 metrů. Se zvětšující se vzdáleností pak rychlost přenosu klesá. Kromě vzdálenosti ovlivňuje rychlost také to, zda je signál blokován zdmi a jinými předměty. Částečný vliv na přenos signálu mají samozřejmě také povětrnostní podmínky, vlhkost apod.
Dost bylo teorie, podívejme se nyní na námi testované produkty Orinoco, které jsou vyráběny společností Lucent Technologies. Do redakce nám dorazilo několik produktů této řady. Byly to přístupové body Acces Point AP-500 a Resindential Gateway RG-1000, dále pak síťové adaptéry USB Client, PC karta a nakonec ISA adaptér pro PC kartu a dvě anténky. Podívejme se na jednotlivá zařízení podrobněji.
Access Point AP-500
Jak sám název zařízení napovídá, jedná se o přístupový bod. Uvnitř něj se skrývá PC karta. Napájení zařízení zajišťuje 9V adaptér. Po připojení Ethernetovým kabelem do sítě podporující DCHP je přístupový bod připraven k provozu. V balení jsou k dispozici úchytky, pomocí kterých je možné zařízení připevnit na vhodné místo. Ke kartě lze připojit také anténku.
Resindential Gateway RG-1000
Zatímco přístupový bod AP-500 lze využít tam, kde je již Ethernetová síť zavedena, tak Residential Gateway je možno připojit i k telefonní lince. Na rozdíl od AP-500 nemá Residential Gateway vyjímatelnou PC kartu a tedy ani externí anténku není kam připojit.
PC karta
Nejčastějším typem síťového adaptéru pro WiFi sítě je PC karta. Tu lze vložit nejen do notebooku, ale pomocí dodávaného ISA nebo PCI adaptéru také do klasického desktopu.
USB Client
Připojení desktopu do bezdrátové sítě je možné nejen pomocí PC karty, ale také bez zásahu do vnitřku počítače s využitím adaptéru USB Client.
Anténky
Tam, kde je potřeba posílit signál lze využít antének. U námi testovaných komponent bylo možno anténku připojit pouze k přístupovému bodu AP-500 a k PC kartám.
Co si tedy pořídit?
K rozchození sítě peer-to-peer vám bude stačit například pouze pár PC karet. K tomu, abyste mohli využít například výhod sdíleného připojení, bude potřeba zahrnout do sítě i tu nejdůležitější a také nejnákladnější část, tedy přístupový bod. Z našeho pohledu většina uživatelů v domácnostech i v menších firmách využije spíše Residential Gateway, která zaujme především možností sdílet připojení k internetu telefonní linkou. Co se výběru síťového adaptéru týče, tak u notebooků je jasnou volbou PC karta. Chcete-li signál dopravit na desktop, tak my bychom preferovali USB Client. Vyjde levněji než kombinace ISA/PCI adaptéru a karty, kromě toho jeho instalace a přemisťování mezi různými jsou minimálně náročné.
Instalace a nastavení:
Instalace a nastavení nebyly většinou problematické. Ze všech nejjednodušší byla instalace PC karty do notebooku s nainstalovaným operačním systémem Windows XP, který má podporu WiFi karet již zabudovánu, a tak stačilo kartu pouze zasunout. Oč jednoduší bylo na XP rozchodit PC kartu, o to složitější bylo rozchodit všechna ostatní zařízení. Na stránkách výrobce jsme sice ovladače pro XP našli, ale přesto nám instalace zrovna moc od ruky nešla. Při instalaci na starších operačních systémech u všech ostatních zařízení se vyskytovaly problémy pouze minimálně a i ty nemusely být vždy nutně způsobeny vinou výrobce instalovaného hardwaru.
Dosahy:
V průběhu měsíce jsme testovali, jaký vliv bude mít počasí na kvalitu signálu. Na kratší vzdálenosti při dobré viditelnosti se kvalita signálu neměnila a držela se na maximálních 11 Mb/s. Při přenosu z AP-500 vybaveného anténkou na stejně vybavenou PC kartu z jednoho panelového domu do druhého vzdáleného vzdušnou čarou přibližně 200 metrů docházelo ke kolísání rychlosti od 2 Mb/s do 11Mb/s i v případě, že se povětrnostní podmínky příliš neměnily. V průběhu měsíce byla rychlost připojení průměrně 5,5 Mb/s a nikdy se nestalo, že by signál nebyl. Zatímco na kratší vzdálenosti jsme nepozorovali větší rozdíl během odpojování a připojování antének, tak v dlouhodobém testu mezi dvěma panelovými domy se ukázala přítomnost těchto antének jako kritická. Se samotnou PC kartou bylo na notebooku možno přijímat signál pouze v jedné -a to ne zrovna příjemné- poloze u okna.
Co se týče porovnání dosahu přístupových bodů, tak jsme nezjistily větší rozdíl mezi dosahem AP-500 a Residential Gateway, to v případě, že jsme testovali bez antének. Připojení anténky na AP-500 zajistilo protlačení signálu do nepatrně větší vzdálenosti.
Hodnocení:
Jednalo se o naši první zkušenost se sítěmi typu WiFi a nelze než říct, že to byla zkušenost příjemná. Instalace všech zařízení na Windows XP snad bude během několika týdnů naprosto bezproblémová. Kladně hodnotíme též podporu Linuxu, kterou jsme ale netestovali. Největším záporem tak zůstává cena jednotlivých zařízení. Síťové adaptéry pořídíte za méně než 7000 Kč a levnější Residential Gateway RG-1000 vás přijde na přibližně 18000 Kč (to včetně jedné PC karty).
Jelikož Residential Gateway nás zaujala nejvíce, tak se jí ještě pořádně podívá na zoubek Mirek Brož v zítřejším článku.