Test bezdrátové sítě Orinoco

  5:00aktualizováno  5:00
Uvažujete o tom, že byste si postavili menší síť? Chcete sdílet rychlé připojení k internetu? Pokud se rozhodnete pro bezdrátovou síť typu WiFi, tak vůbec nevadí, že přes ulici vedou třeba troleje...
V průběhu listopadu a prosince jsme testovali bezdrátovou síť Orinoco. V současné době bude (mimo jiné i vzhledem k jejich nezanedbatelné ceně) o využití takové sítě uvažovat především menší firma, avšak podle našeho odhadu nebude trvat dlouho a sítě tohoto typu si najdou cestou i do mnoha domácností. Jakmile jejich cena klesne na přijatelnější úroveň, pak asi bude volba mezi tažením “drátů” nebo pouhým zapojením síťových prvků vcelku jasná. Abychom se ale nedívali pouze do budoucnosti, tak již dnes mnozí uživatelů mohou nalézt dostatek důvodů, aby sáhli hlouběji do kapsy a takovou sít si doma postavili.

Access Point AP-500 Vzhledem k tomu, že bezdrátové sítě standardu IEEE 802.11b, označované také jako WiFi nejsou zatím příliš rozšířeny, nebude jistě na škodu, pokud si tento standard blíže představíme. Takovéto sítě využívají pásmo 2,4GHz a dokáží přenášet data rychlostí až 11 Mb/s. WiFi sítě mohou být propojeny s klasickými sítěmi typu Ethernet nebo mohou existovat zcela samostatně. Standard také definuje dva základní typy zařízení, které mohou být k síti připojovány. Jsou to přístupové body a síťové adaptéry.

Vývoj standardu 802.11b byl podporován firmami sdruženými v asociaci WECA (Wireless Ethernet Compatability Aliance) a vzhledem k tomu, že dnes jsou členy této aliance snad všechny významné firmy, neměl by být problém vytvořit sít z různých zařízení několika výrobců. Maximální dosah sítě WiFi stále s možností využití rychlosti 11 Mb/s by měl být podle standardu okolo 90 metrů. Se zvětšující se vzdáleností pak rychlost přenosu klesá. Kromě vzdálenosti ovlivňuje rychlost také to, zda je signál blokován zdmi a jinými předměty. Částečný vliv na přenos signálu mají samozřejmě také povětrnostní podmínky, vlhkost apod. Residential Gateway RG-1000

Dost bylo teorie, podívejme se nyní na námi testované produkty Orinoco, které jsou vyráběny společností Lucent Technologies. Do redakce nám dorazilo několik produktů této řady. Byly to přístupové body Acces Point AP-500 a Resindential Gateway RG-1000, dále pak síťové adaptéry USB Client, PC karta a nakonec ISA adaptér pro PC kartu a dvě anténky. Podívejme se na jednotlivá zařízení podrobněji.

Access Point AP-500
Jak sám název zařízení napovídá, jedná se o přístupový bod. Uvnitř něj se skrývá PC karta. Napájení zařízení zajišťuje 9V adaptér. Po připojení Ethernetovým kabelem do sítě podporující DCHP je přístupový bod připraven k provozu. V balení jsou k dispozici úchytky, pomocí kterých je možné zařízení připevnit na vhodné místo. Ke kartě lze připojit také anténku.

PC Karta Resindential Gateway RG-1000
Zatímco přístupový bod AP-500 lze využít tam, kde je již Ethernetová síť zavedena, tak Residential Gateway je možno připojit i k telefonní lince. Na rozdíl od AP-500 nemá Residential Gateway vyjímatelnou PC kartu a tedy ani externí anténku není kam připojit.

PC karta
Nejčastějším typem síťového adaptéru pro WiFi sítě je PC karta. Tu lze vložit nejen do notebooku, ale pomocí dodávaného ISA nebo PCI adaptéru také do klasického desktopu.

USB Client USB Client
Připojení desktopu do bezdrátové sítě je možné nejen pomocí PC karty, ale také bez zásahu do vnitřku počítače s využitím adaptéru USB Client.

Anténky
Tam, kde je potřeba posílit signál lze využít antének. U námi testovaných komponent bylo možno anténku připojit pouze k přístupovému bodu AP-500 a k PC kartám.

Co si tedy pořídit?
AnténkaK rozchození sítě peer-to-peer vám bude stačit například pouze pár PC karet. K tomu, abyste mohli využít například výhod sdíleného připojení, bude potřeba zahrnout do sítě i tu nejdůležitější a také nejnákladnější část, tedy přístupový bod. Z našeho pohledu většina uživatelů v domácnostech i v menších firmách využije spíše Residential Gateway, která zaujme především možností sdílet připojení k internetu telefonní linkou. Co se výběru síťového adaptéru týče, tak u notebooků je jasnou volbou PC karta. Chcete-li signál dopravit na desktop, tak my bychom preferovali USB Client. Vyjde levněji než kombinace ISA/PCI adaptéru a karty, kromě toho jeho instalace a přemisťování mezi různými jsou minimálně náročné.

Instalace a nastavení:
Instalace a nastavení nebyly většinou problematické. Ze všech nejjednodušší byla instalace PC karty do notebooku s nainstalovaným operačním systémem Windows XP, který má podporu WiFi karet již zabudovánu, a tak stačilo kartu pouze zasunout. Oč jednoduší bylo na XP rozchodit PC kartu, o to složitější bylo rozchodit všechna ostatní zařízení. Na stránkách výrobce jsme sice ovladače pro XP našli, ale přesto nám instalace zrovna moc od ruky nešla. Při instalaci na starších operačních systémech u všech ostatních zařízení se vyskytovaly problémy pouze minimálně a i ty nemusely být vždy nutně způsobeny vinou výrobce instalovaného hardwaru.

Dosahy:
V průběhu měsíce jsme testovali, jaký vliv bude mít počasí na kvalitu signálu. Na kratší vzdálenosti při dobré viditelnosti se kvalita signálu neměnila a držela se na maximálních 11 Mb/s. Při přenosu z AP-500 vybaveného anténkou na stejně vybavenou PC kartu z jednoho panelového domu do druhého vzdáleného vzdušnou čarou přibližně 200 metrů docházelo ke kolísání rychlosti od 2 Mb/s do 11Mb/s i v případě, že se povětrnostní podmínky příliš neměnily. V průběhu měsíce byla rychlost připojení průměrně 5,5 Mb/s a nikdy se nestalo, že by signál nebyl. Zatímco na kratší vzdálenosti jsme nepozorovali větší rozdíl během odpojování a připojování antének, tak v dlouhodobém testu mezi dvěma panelovými domy se ukázala přítomnost těchto antének jako kritická. Se samotnou PC kartou bylo na notebooku možno přijímat signál pouze v jedné -a to ne zrovna příjemné- poloze u okna.

Co se týče porovnání dosahu přístupových bodů, tak jsme nezjistily větší rozdíl mezi dosahem AP-500 a Residential Gateway, to v případě, že jsme testovali bez antének. Připojení anténky na AP-500 zajistilo protlačení signálu do nepatrně větší vzdálenosti.

Hodnocení:
Jednalo se o naši první zkušenost se sítěmi typu WiFi a nelze než říct, že to byla zkušenost příjemná. Instalace všech zařízení na Windows XP snad bude během několika týdnů naprosto bezproblémová. Kladně hodnotíme též podporu Linuxu, kterou jsme ale netestovali. Největším záporem tak zůstává cena jednotlivých zařízení. Síťové adaptéry pořídíte za méně než 7000 Kč a levnější Residential Gateway RG-1000 vás přijde na přibližně 18000 Kč (to včetně jedné PC karty).

Jelikož Residential Gateway nás zaujala nejvíce, tak se jí ještě pořádně podívá na zoubek Mirek Brož v zítřejším článku.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

OBRAZEM: Impozantní Muromec, Noční čarodějnice a létající tanky v barvě

Příslušnice 46. gardového nočního bombardovacího leteckého pluku, navigátorka...

Ruská překladatelka Olga Širninová si našla díky svému zájmu o historii zajímavý koníček. Koloruje staré fotografie,...

Další z rubriky

Počítač od Applu má držátka. Stojánek k displeji stojí přes 23 tisíc

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek....

Společnost Apple představila na své výroční vývojářské konferenci řadu novinek. Mezi ty nejzajímavější patří zcela nový...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz