Levnější a lepší? Negativa se na novém MacBooku Air hledají těžko

V podstatě v superlativech jsme mluvili již o předchozí verzi, v této se mnohé zlepšilo. Největší slabinou je displej, který se již mnoho let nezměnil a oproti dnešní konkurenci v některých ohledech zaostává. Naopak potěší cena, za kterou dostanete lepší konfiguraci než loni.
MacBook Air M4 2025 15"

MacBook Air M4 2025 15" | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nejviditelnější novinkou na MacBooku Air je barva. Odstín „vesmírně šedé“ nově nahradil „blankytně modrý“, které podle mé spekulace vznikla tak, že někdo do nádrže šedé zvrhl kbelík modré ... nádech modré je opravdu lehounký a z některých úhlů pohledu nebo nasvětlení působí spíše šedě. Zajímavá barva.

Ostatní změny jsou méně vidět, ale podle mého názoru jsou důležitější. V minimální konfiguraci už nedostanete 8 ale 16 GB unifikované paměti. Zda za to můžeme poděkovat hlasité kritice uživatelů, nebo většímu chystanému nasazení Apple Intelligence není úplně jasné, nicméně novým minimem je 16 GB, přičemž cena zůstala stejná jako loňský základ s 8 GB. A vzhledem k tomu, jak drahé navýšení paměti v konfigurátoru Apple bývá, je to skoro překvapivá zpráva.

Výkonnější čip M4

Druhou změnou je nový čip M4. Ten jsme vyzkoušeli již v rámci souboje nového Mac Mini s miniaturním AI PC od Asusu, tam je však v případě potřeby aktivně chlazen ventilátorem, zatímco v MacBook Air je odvod tepla výhradně pasivní – což nevadí při běžné práci kdy je plný výkon procesoru potřeba jen občas a na chvilku, ale při výkonově náročnější práci (na kterou Air není určen, ale v zásadě jí je schopen) mohou zasáhnout tepelné ochrany a výkon počítače při plnění dané úlohy postupně snížit. Jak moc se to projeví, jsme samozřejmě vyzkoušeli.

MacBook Air chladný, po 30 minutách idleMacBook Air zahřátý, po 30 minutách v plné zátěžiČip M4 v aktivně chlazeném Apple Mac mini
Geekbench 6 – CPU3 770 / 14 8003 642 / 14 7713 891 / 15 017
Geekbench 6 - GPU – OpenCL36 17136 15137 944

Rozdíly jsou překvapivě naprosto minimální, přičemž studený MacBook má „o fous“ větší výkon než předehřátý MacBook a zároveň „o fous“ nedosahuje výkonu stejného čipu aktivně chlazeného v Mac mini.

Jaké budou rozdíly v testu Cinebench, který cykluje v desetiminutových kolech a proto jej lze považovat za test při dlouhodobějším vytížení?

MacBook Air (pasivně chlazený)Mac mini (aktivně chlazený)
Cinebench – CPU172 / 869175 / 957
Cinebench – GPU3 8934 105

Zde je rozdíl mezi pasivně a aktivně chlazeným čipem výraznější. Zatímco výsledky testu výkonu jednoho jádra je prakticky shodné, protože odpadní teplo jednoho vytíženého jádra stihne konstrukce počítače odvést pryč dřív, než se projeví na výkonu, u vytížení všech jader a grafiky je situace jiná. V prvním případě byl pokles 10 %, ve druhém 5 %.

Dovolím si tvrdit, že je to dost málo na to, aby si s tím většina uživatelů nemusela dělat vrásky.

Pro úplnost dodávám, že jsme testovali 15" verzi MacBook Air, kde má v základní konfiguraci čip 10 výpočetních a 10 grafických jader, 13" verze má o dvě grafická jádra méně.

Nástroje umělé inteligence, tedy „Apple Intelligence“, by se v dohledných týdnech měla dostat do MacBooků i v Evropě. Těšíme se na nástroje jako Image Playground, vyzkoušet je ale zatím nemůžeme. Nicméně MacBook Air M4 by měl být na práci s AI solidně připravený.

Jak se mu dařilo v Geekbench AI?

Core ML – CPUsingle precision: 4 718
half precision: 7 767
quantized: 6 269
Core ML – GPUsingle precision: 8 139
half precision: 9 762
quantized: 8 715
Core ML – NPUsingle precision: 4 721
half precision: 36 352
quantized: 51 163

Na lehký pasivně chlazený notebook výborný výsledek.

Notebook zvládne i některé hry, obzvláště pokud zvolíte úspornější nastavení kvality. Shadow Of The Tomb Raider nám při středních detailech a rozlišení 1280 x 854 pixelů běžel na průměrných 53 fps. Ve Full HD to bylo jen 36 fps.

A jak se mu dařilo v testu reálného využívání kancelářského balíku Office 365 v rámci Procyon Office Productivity Test? Dosáhl 230 000 bodů, což je o 15 procent nižší výsledek, než měl výše zmíněný Mac mini. Ale stále je to víc než dost na bleskurychlou práci.

Konečně lepší kamera

Třetí změnou je nová 12 Mpix webkamera podporující automatické rámování „Center Stage“, abyste byly vždy ve středu záběru, i když se během videokonference budete pohybovat.

A funguje to velmi dobře, kamera umí vybírat vhodný výřez jak v horizontálním (doleva a doprava), tak vertikálním (nahoru a dolů) směru a spolu se zoomováním, aby hlava byla vždy v záběru dominantní, to dělá hezky plynule. Ultravysoké rozlišení kamery zajišťuje i ve výřezu velmi dobrý obraz.

Nechybí takzvaný „desk view“, kdy kamera nabídne výřez ze záběru na plochu stolu před klávesnicí, takže to nahrazuje závěsnou kameru zabírající například vaše poznámky, podklady, nebo třeba i objekty, které chcete ukázat i druhé straně. Zde kvalita záleží, jak velký nebo malý výřez chcete druhé straně ukazovat.

Celkem příjemný upgrade.

Jediná větší bolest

Zatím jsem prakticky nekritizoval a ne proto, že bych nechtěl. Jen jsem neměl důvod. Což se bohužel mění při pohledu na displej. Ne že by 15" Liquid Retina displej s IPS panelem, rozlišením 2880 x 1864 pixelů, pokrytým DCI-P3 barevným spektrem a technologií True Tone byl nějak špatný, ale jasový výkon 500 nitů je pro práci venku spíše skromnější, zejména – a to je ta hlavní bolest – ve spojení s poměrně dost lesklým displejem.

Odlesk okna v displeji MacBook Air M4 2025

Asi chápu, že si Apple chce svoji perfektní „nanotexturu“ vytvářející matný povrch bez odlesků, kterou můžete mít za příplatek u „Pro“ modelů, nechat jen pro „Pro“ modely. Nicméně míra a rušivost odlesků v nás vyvolává pocit, že se tu zapomnělo na jakoukoli „antiglare“ vrstvu, což je z mého pohledu pro práci na cestách poměrně komplikace. Že se jedná pouze o 60Hz displej nám vedle toho připadá jako prkotina.

Kdo bude chtít při práci doma více pracovního prostoru, může připojit až dva 6K monitory.

Při streamování videa z YouTube se středním nastavením jasu vydržel necelých 15 hodin na jedno nabití.

Závěr

Vzhledem k zachování dřívější ceny považujeme nový MacBook Air za podařený upgrade. Ne tak, abychom jím běželi nahradit verze s čipy M2 nebo M3, ale dost na to, abychom mu nyní při výběru dali přednost. I když výprodejovou M3 za sníženou cenu rozhodně nepovažujeme za špatný nápad.

13" verze MacBook Air začíná na 29 990 Kč, 15" na 36 990 Kč. My jsme však měli verzi s větším 512 GB úložištěm a za tu už zaplatíte 42 990 Kč.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jen o drobek lepší než předchůdce. Test Xiaomi Redmi Note 14 Pro+

Xiaomi Redmi Note 14 Pro+ 5G

Nový model ze série Redmi Note s nejbohatší výbavou ukazuje, že Xiaomi v mnoha ohledech našlo...

Extravagantní telefon se naučil zoomovat. Test Nothing Phone (3a) Pro

Nothing Phone (3a) Pro

Čekání na vrcholový model zkrátila značka Nothing smartphonem Phone (3a) Pro, který se dočkal...

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Nejzajímavější TWS sluchátka na trhu

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka...

V praxi jsou lepší než na papíře. Test Samsungů Galaxy S25 a S25+

Samsung Galaxy S25 a S25+

Letošní špičková modelová řada Samsungu Galaxy S zrovna nehýří očividnými inovacemi. Postupná...

Vyzkoušeli jsme nejroztomilejší USB-C nabíječku pro fanoušky retra a Applu

Sharge Retro 67

Vypadá, jako kdybyste legendární Apple Macintosh 128K omylem vyprali na 90 stupňů Celsia a on se...

Je nutné tolik připlácet? Srovnali jsme foťáky iPhonu 16 a 16 Pro Max

Apple iPhone 16 a iPhone 16 Pro Max

Letošní iPhony jsou opět výborné fotomobily. Proti loňským modelům dostaly vylepšení zejména u...

Jaký je iPhone pro ty, co nemají na iPhone? První dojmy z dostupné novinky

iPhone 16e

Embargo padlo, a tak se smíme podělit o první fotky a první dojmy z nového dostupnějšího iPhonu,...

Nejčtenější

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

Z vesmíru se vrátila ryze ženská posádka s Katy Perry i přítelkyní Bezose

Teprve podruhé v historii se dostala do kosmického prostoru posádka složená pouze z žen. Právě v pondělí totiž odstartoval nosič New Shepard, aby posádku vynesl. Nejznámější členkou týmu mise NS-31...

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

Pozor na nová pravidla aerolinek. Na nabíjení z powerbanky pomalu zapomeňte

Porucha powerbanky cestujícího v lednu zapříčinila požár na palubě Airbusu A321. Požár naštěstí vypukl ještě před vzletem, všech 176 cestujících se podařilo evakuovat, ale letadlo bylo zcela zničeno....

Osobní dopravu do vzduchu má přenést unikátní rotor i jednomístný dron

O přenesení osobní dopravy do vzduchu se mluví poměrně dlouho, nechybí ani řada pokusů o výrobu létajícího stroje pro přesun na opravdu krátké vzdálenosti. Nedávno se objevily dvě novinky, které...

V noci můžete pozorovat padající částečky z komety Thatcher

Pokud v noci z pondělí na úterý zakloníte hlavu a budete pozorovat oblohu, možná se vám podaří zachytit některý z projevů meteorického roje Lyridy. Během jejich vrcholu by mělo být k vidění několik...

21. dubna 2025

Rozbité vejce přinese zkázu Neapoli. Legenda se pojí s ostrovním hradem

Jméno neapolského Vaječného hradu vychází z legendy, podle které je v jeho útrobách ukryto vejce. Není to ovšem ledajaké vejce, alespoň co se týče jeho funkce. Legenda totiž praví, že rozbije-li se,...

21. dubna 2025

Vzkazy v láhvi odhalily zbytečnou smrt vzduchoplavců. Zkáza vzducholodi L.19

Spojení pojmů „vzducholoď“ a „první světová válka“ dodnes v lidech evokuje německé noční nálety na anglická města. Ačkoli koráby lehčí vzduchu neprovozovali jen Němci, dá se taková myšlenková zkratka...

20. dubna 2025

Bojíte se svěřit svá data umělé inteligenci? Zkuste to lokálně. Víme jak

Premium

Kolem generativní umělé inteligence panuje řada obav. Jednou z nich může být strach o vlastní data, která při komunikaci se systémem sdílíte. Další problém může nastat, když z nějakého důvodu...

20. dubna 2025

Potápěč si na Facebooku koupil vrak lodi, potopené torpédem v roce 1917

Koupit si loď je krásné, ale zároveň velmi zavazující. Majitele čeká náročná údržba, náklady na kotvení apod. Britský potápěč našel ekonomičtější řešení, když si na portálu Facebook Marketplace...

19. dubna 2025

Filozofové předpověděli, kterak zlé myslící stroje ovládnou svět. Už zase

Posledních několik dnů se hodně mluví o prognóze AI 2027. Jde o jednasedmdesátistránkový dokument, mapující možný vývoj velkých jazykových modelů v blízké budoucnosti. V tomto článku shrneme jeho...

18. dubna 2025  15:58

Výzkum 14 153 443 projevů v americkém Kongresu: zákonodárci opouštějí fakta

Zástupci amerických občanů se ve svých řečech přestávají odkazovat na ověřitelné skutečnosti. Nahrazují je intuicí a osobními dojmy. Pokles začal už v sedmdesátých letech minulého století. Současný...

18. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Viděl padat své nejoblíbenější letadlo. Na letištích natáčí skoro třicet let

Jeho zájem o letectví se zrodil na vyhlídkové terase pražského ruzyňského letiště, kam jej někdy v roce 1985 vzal tatínek. Letecký kameraman Jan Jánský vytvořil za téměř třicet let videoarchiv,...

18. dubna 2025

Vzdálená planeta má známky života, hlásí vědci. Je tu však několik „ale“

Vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl podle skupiny vědců z Cambridgeské univerzity zajímavý objev na 124 světelných let vzdálené planetě K2-18b. V atmosféře této planety totiž odhalili molekuly...

17. dubna 2025  12:57

Bulharsko zažilo před 100 lety nejbrutálnější teroristický útok v dějinách

V polovině dubna 1925 se v bulharské Sofii odehrál nejhorší teroristický útok v dějinách země. Konečná bilance: 213 mrtvých a 500 zraněných. Bombový útok měli na svědomí místní komunisté, spekulovalo...

17. dubna 2025  10:30

Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a
Zápisy do prvních tříd bez stresu: Rezervujte si přesný čas a

Zápisy do prvních tříd se nezadržitelně blíží. Víte, že na některých školách si rodiče mohou dopředu zarezervovat konkrétní čas, kdy se s budoucím...

Apple připravuje systém, který má změnit to, jak využíváte jeho iPady

Za necelé dva měsíce by měla společnost Apple představit novou generaci operačního systému pro své tablety. A mohla by to být změna, která konečně přinese větší využití potenciálu, který toto...

17. dubna 2025

USAF nakupuje pancéřované „Turbočmeláky“. Jeden kus vyjde na 880 milionů

Americké letectvo si převzalo první exemplář turbovrtulového letadla Skyraider II. Vzhledem vzdáleně připomíná československého Turbočmeláka. Není divu. Vznikl úpravou civilního letounu používaného...

17. dubna 2025,  aktualizováno  12:05