TEST: První dva notebooky, na kterých mají Windows 8 smysl

aktualizováno 
Na český trh dorazil konvertibilní tablet/ultrabook Sony Vaio Duo 11 a ultrabook s dotykovým displejem Acer Aspire S7. Jsou malé, jsou výkonné, vydrží kolem pěti hodin na baterie a mají skvělé IPS displeje. Jsou to první notebooky, se kterými mají Windows 8 smysl.

Konvertibilní tablet/ultrabook a dotykový ultrabook | foto: Acer/Sony -koláž iDNES.cz

Ovládat Windows 8 pomocí myši a klávesnice je jako jíst sushi vidličkou. Jde to, ale zdaleka to není ono. Jakmile si jednou zvyknete ovládat systém pohyby prstu, lovit ikony myší vám přijde krkolomné. Na druhou stranu, psát dlouhý text na dotykové klávesnici je jako jíst rizoto čínskými hůlkami. Jde to, ale hrozně se nadřete.

Testované stroje kombinují oba světy. Mají dotykové displeje a zároveň mechanickou klávesnici. Acer má v podstatě normální notebookovou klávesnici s multidotekovým touchpadem. Sony má její malinko zahuštěnější variantu, místo touchpadu je dotykový ovladač mezi písmenky G, H a B. Není to trackpoint, nijak se nehýbe, ale čidlo snímající pohyb prstu. Nefunguje špatně, ale chce to chvíli cviku a pevnou ruku. "Myší tlačítka" jsou pod mezerníkem úplně na kraji šasi.

Sony Vaio Duo 11

Sony Vaio Duo 11 má drobnou, ale funkční klávesnici. Miniaturní náhrada touchpadu není nejpraktičtější.

Acer Aspire S7

Acer Aspire S7 má plnohodnotnou klávesnici a multidotykový touchpad.

Takže: zatímco Acer lze klávesnicí ovládat úplně normálně, Sony vás k využití dotykového displeje docela motivuje. Ideální je systém ovládat prstem či dodaným stylusem (v případě normální Windows 7 plochy) a klávesnici využívat jen pro psaní.

Sony Vaio Duo 11

Sony Vaio Duo 11 má konvertibilní konstrukci. V zavřeném stavu je to tablet, v otevřeném ultrabook. Dotykové ovládání funguje v obou situacích.

Acer Aspire S7

Acer Aspire S7 je ultrabook standardní konstrukce. Dotykový displej lze sklopit o více než 180° - to je při dotykové práci praktické.

Velký rozdíl je v koncepci obou strojů.

Acer je v zavřeném stavu vypnutý, na vnější straně je displej kryt sklem Gorilla glass. To je velmi odolné proti poškrábání a zlomení, notebook se nemusíte bát nosit mezi věcmi v batohu nebo jej chytnout za roh: trochu se prohne, ale bezpečně vydrží. Vnitřní strana nijak chráněná není, což nevadí, při transportu je ultrabook zavřený.

Acer Aspire S7

Tenoučký, ale odolný. Acer Aspire S7 můžeme za kvalitu konstrukce jen chválit.

Sony je v zavřeném stavu tablet, s displejem na vnější straně. Jedním pohybem můžete displej vztyčit a odhalit tak klávesnici. Nevýhodou je, že displej drží pouze v jedné poloze. Docela rozumné při práci na stole, ale příliš strmé pro práci na klíně.

Sony Vaio Duo 11

Zpracování Sony Vaio Duo 11 je precizní, máme však obavy o vysouvací mechanismus, který se trochu viklá již u nového exempláře.

Sony bohužel sklo Gorilla glass pro ochranu displeje nezařadil, jako volitelné příslušenství tak nabízí ochrannou fólii a transportní pouzdro. Škoda.

Co skrývají uvnitř?

 Acer do testu dorazil v nejvyšší konfiguraci, kterou bych osobně nazval jako "přemotorovanou", alespoň pro drtivou většinu uživatelů. Srdcem je procesor Intel Core i7-3517U taktovaný na 1,9 GHz, k dispozici má 4 GB operační paměti a o grafický výstup se stará grafický procesor HD4000, klasika z čipsetu Ivy Bridge. V ultrabooku unikátní jsou dva SSD disky zapojené v RAID 0, tedy v režimu "stripping". Data jsou zapisována "na střídačku" na oba disky najednou, díky čemuž uložiště dosahuje docela ďábelské rychlosti přes 900 MB/s, ale samozřejmě s větším rizikem. Stačí, aby se poškodil jeden z disků a o data přijdete. Každé instalované SSD od Intelu má kapacitu 128 GB, v součtu tedy máte k dispozici "čtvrt tera" neskutečně rychlého úložného prostoru. 

Acer Aspire S7
Acer Aspire S7

Osazení porty je spíše spartánské: dva USB 3.0 porty, mikro HDMI výstup, čtečka SD a MemoryStick karet a sluchátkový výstup.

O připojení se stará bezdrátová wi-fi karta Atheros (BGN) a Bluetooth, ethernetový konektor se na tenoučké tělo nevešel. Vestavěná baterie má kapacitu 36 Wh, při běžné práci vydrží zhruba čtyři hodiny. Unikátní je možnost "připlácnout" na spodek ultrabooku přídavnou baterii a provozní dobu tak zdvojnásobit.

Testovaný Sony je osazen skromněji. Výrobce jej vybavil procesorem Intel Core i5-3317U na 1,7 GHz, 4 GB operační paměti, klasickým grafickým čipem Intel HD4000, a SSD diskem Toshiba s kapacitou 128 GB. Ten dosahuje rychlosti čtení přes 400 MB/s.

Sony Vaio Duo 11
Sony Vaio Duo 11
Sony Vaio Duo 11

Sony má kromě dvou USB 3.0 portů a dnes obligátního HDMI výstupu i trochu archaický analogový VGA obrazový výstup. Potěší výklopný ethernetový port.

Kromě bezdrátového adaptéru s wi-fi a Bluetooth je vybaven i 1GBit ethernetovým adaptérem. Akumulátor má kapacitu 39 Wh a při běžné práci s využitím wi-fi a multimédii vydržel zhruba tři a půl hodiny.

Solidní výkony

Oba ultrabooky prošly shodnou sérií benchmarkových testů. Výkonnější je samozřejmě Acer, body nabírá především rychlejším procesorem a SSD disky v RAID 0 zapojení. Ale upřímně: raději bychom i u Aceru zvolili o pět tisíc levnější verzi s procesorem i5 a jedním SSD diskem. Výkonový rozdíl totiž není při běžné práci nijak výrazný.  

Acer Aspire S7Sony Vaio Duo 11
PC Mark 074 999 bodů4 832 bodů
3D Mark Vantage3 225 bodů3 150 bodů
3D Mark 11   666 bodů   639 bodů
Cinebench 11.5 GPU13,43 fps16,15 fps
Cinebench 11.5 CPU  2,75 bodu  2,39 bodu
ATTO (32 MB soubor) čtení   850 MB/s   381 MB/s
ATTO (32 MB soubor) zápis   942 MB/s   441 MB/s
rozměry    1,3 kg   1,3 kg
hmotnost (vך×h)11.9 × 323 × 224 mm18 × 320  199 mm
výdrž na baterie4 hodiny 13 minut3 hodiny 36 minut
cena39 990 Kč33 990 Kč

V provozu

Velkou pochvalu si zaslouží zvolené displeje. IPS panely nabízejí čistý, kontrastní obraz z perfektními barvami a především s širokými pozorovacími úhly. Bohužel, oba mají lesklou povrchovou úpravu.

Z hlediska zvuku je lepší Acer, je výraznější a má i větší hlasitost než Sony. Ale na žádný velký hudební poslech to není, do maličkatého těla se žádné extra reproduktorky nevejdou. Nepříliš pochvalně se musíme vyjádřit i o vestavěných webových kamerách. Na Skype jsou O.K., ale na dnešní dobu mají nevalné rozlišení a především veliký šum v horších světelných podmínkách.

Sony Vaio Duo 11

Ke konvertibilnímu tabletu dostanete i stylus, který usnadní ovládání v desktopovém režimu.

Sony Vaio Duo 11

Konvertibilita je praktická. Počítat však musíte s tím, že jako tablet je poněkud těžší a tlustší, v jedné ruce jej dlouho neudržíte.

Acer Aspire S7

Opravdu maličký ...

Acer Aspire S7

... a díky sklu gorilla glass i odolný.

Zapomenout nesmíme na hlučnost. Při běžné práci jsou oba ultrabooky víceméně úplně tiché a chladné. U Sony to v podstatě platí i v plné zátěži, zvuk chlazení je slyšitelný, ale nijak rušivý. Negativně se v tomto případě projevil extrémně nízký profil Aceru, vzduch je při plném výkonu chladicím systémem honěn vysokou rychlostí a notebook tak v zátěži poměrně hlasitě funí. Při delším vytížení zůstává kolem palmrestů chladný, v horní půlce klávesnice se ale docela zahřeje.

Závěr: udělají první dvě vlaštovky jaro?

Acer Aspire S7 rozhodně patří mezi nejlepší ultrabooky na trhu. Dokonalé zpracování tenkého těla kombinuje s výkonným hardware a pro Windows 8 praktickým dotykovým displejem. Mimo hlasitého chlazení mu těžko můžeme něco vytknout. Luxusní je však i cena, 39 990 Kč je na dnešní dobu opravdu hodně.

Sony Vaio Duo 11 je první zařízení, které kombinuje tablet s ultrabookem. Tablet na cesty a do postele, ultrabook na stůl na práci. Ideální cestovní kombinace "dva v jednom" se neubránila několika kompromisům: na tablet je relativně "tlustý" a těžký, na ultrabook má zase menší klávesnici a chybějící touchpad.

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Hackeři napadli antivirového giganta Avast. V jeho síti mohli dělat cokoli

Zní to paradoxně, ale je to tak. Česká společnost Avast, která vyrábí bezpečnostní řešení pro počítače a mobily, se...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Vyvíjený sovětský supertank nepřežil rozpad komunistického impéria

V poslední půldekádě před rozpadem Sovětského svazu vyvíjeli Rusové nový výkonný tank s projektovým označením Objekt...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Microsoft ukázal nové Windows, dvoudisplejový notebook a Android

Nyní ukázal vůbec poprvé notebook Surface s úsporným čipem ARM a také bezdrátově dobíjeným stylusem. Hlavní novinkou je...

Nvidia představí zcela nový streamovací váleček. Uniklo to prodejci

Známý výrobce grafických čipů a karet již nějakou dobu vyrábí i spotřební elektroniku. V tomto týdnu hned dvěma...

Google a Levi’s začínají prodávat první kolekci chytrých bund

Zcela nový přístup k oblékání slibují výrobci tzv. chytrých či inteligentních textilií. Vývoj chytrého oblečení...

Facebook kupuje za miliardy přístroj, který skenuje vaše nervy

Začínající firma CTRL-labs vytvořila poměrně jednoduché zařízení, které má neinvazivně sledovat neurální signály. Není...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz