V první části recenze se na Tablet podíváme především z pohledu výkonu a možností, stejně jako bychom hodnotili podobně disponovaný notebook. V té druhé se pak pokusíme nestraně zhodnotit šance tabletů na převzetí úkolů donedávna vyhrazených našim papírovým pomocníkům.
Tablet a la Hewlett Packard: s klávesnici nebo bez
Výrobci se mohli vyřádit po libosti na tabletech, možností uspořádání je zde hodně. Takže například UMAX nabízí Tablet se 14,1 palcovým displejem, který se ale jinak tváří zcela jako notebook. Do té doby než otočíte jeho displej "na druhou" stranu. Acer se snaží o podobný přístup, ve svém modelu však i s menším displejem - s úhlopříčkou 12,1 palce.
Tyto modely jsou však daleko blíže běžným notebookům - jsou relativně "těžké" a blok už jen vzhledem k tloušťce mají problém nahradit. Hewlett Packard se řešení problému ujal jinak. Jeho model má připínatelnou klávesnici, hlavní části jsou však integrovány v cca centimetrovém těle Tabletu, který lze nosit buď s připjatou klávesnicí či jen samostatně, jako tlustší blok A4.
Nutno říci, že toto řešení nás nadchlo více svou variabilitou. Na druhé straně, stále ještě je zde co vylepšovat. Sice nabízí totéž, co konkurenti, ale proč nejít o něco dále. Když se do podložky podařila integrovat klávesnice, proč tam nedat ještě další součásti, které by jí na tloušťce nepřidaly. Například pozici pro rozšiřující akumulátor nebo například další PCMCIA slot, či případná další rozhraní.
Sice je platforma klávesnice poměrně tenká (což jí jenom chválíme), ale současně v ní zbývá mnoho prostoru, který bylo možno využít lépe. Pokud jde o samotnou klávesnici, nelze si stěžovat, velikostí je dostatečná pro napsání takřka čehokoliv. A integrované ukazovátko uprostřed klávesnice jen zpříjemňuje ovládání - spolu s tlačítky na spodní hraně klávesnice. I když preferujeme spíše touchpad, trackpoint se zde hodí více vzhledem k úspoře místa.
Provedením je jak tablet, tak klávesnice spíše pro přenášení a citlivější práci nežli pro házení ze stolu a neopatrné zacházení. Pevným dojmem působí otáčivý kloub, který drží klávesnici a tablet-displej, méně odolně však působí celková konstrukce. A přeci jen, připusťme, že koncepce tabletu jako takového znamená podstatně větší rizika při pádech nežli u notebooku. Ten je především v zavřeném stavu daleko efektivněji chráněn - jedna z nejcitlivějších součástí, displej, se nachází uvnitř a ne na povrchu.
Pokud bychom měli srovnat notebook a tablet, tak ten druhý se bude muset daleko více spoléhat na ohleduplnost uživatele - a štěstí. Při tom vzhledem k uvažovanému nasazení by bylo třeba očekávat opak (ale o tom více v druhé části). Hewlett Packard je si těchto negativ vědom a dodává obal-miniaktovku, ve které je zakotvena klávesnice a jejím prostřednictvím tablet k částečně ochrannému obalu, který plní dobře i jistou estetickou funkci. Z notebooku dělá pak téměř designérskou součást oblečení.
Vybavením a výkonem ušly tablety značný kus cesty od dob uvedení prvních kousků. Přeci jen, tehdejší procesory Crusoe sice byly úsporné, ale výkon jim chyběl - a přitom tablety jej potřebují na vykonávání své běžné funkce dokonce více nežli notebooky (viz srovnání v druhé části). Pentium M i v nízkopříkonovém provedení ULV (Ultra Low Voltage - velmi nízké napětí) si může zatím každý procesor Transmety podat k snídani, při doplnění grafickým čip nVidia pak může aspirovat dokonce i na středně náročné hry.
Právě ve vybavení se tak projevují značné rozdíly - klíčové komponenty doznaly výrazného zlepšení, což se promítá i do výkonu aplikací jako je rozeznávání písma či hlasu. Větší disk, více paměti a novější rozhraní - to jsou další specifika nového modelu. Ten nyní přichází jak s "nezbytnou" bezdrátovou sítí WLAN, tak i s rozhraním osobní sítě Bluetooth, a samozřejmě s nezbytnostmi jako je faxmodem či pevná síť Fast Ethernet (trochu zde chybí gigabitový adaptér).
Dva rozšiřující sloty - jednou PCMCIA, podruhé Secure Digital - ilustrují přechod ke stále menším rozhraním. No a obligátní VGA výstup s dvěma porty USB 2.0 uzavírá defilé hlavních portů, jsou tu k dispozici ještě pro uzamknutí hned dvě zdířky pro upoutání ocelového lanka a konektor napájení. Více zde nehledejte, tablety si na stará rozhraní nepotrpí.
Čím se však mohou pochlubit, je nezvyklý displej. Ten vypadá i při pohledu malinko jinak než ten běžný, žel o něco matněji, což příliš nesvědčí kvalitě obrazu. Díky menší úhlopříčce 12,1 palce je sice dostatečně ostrý, ale (zřejmě) senzitivní vrstva pro detekci pohybů tužky trochu zhoršuje jeho kvality. Podobným efektem však "mate" většina tabletů. Po obvodu displeje se najde pár ikonek, které reagují na dotyk tužky tabletu. S jejich pomocí lze překlopit obraz displeje ze zobrazení "na výšku" do druhé pozice "na šířku" nebo spustit elektronickou obdobu bloku Journal.
Tablet sleduje pouze pohyb tužky a nikoliv dotyk dlaně či prstů - doslova dotykové ovládání si tak neužijete, za to případná gesta tužkou můžete nacvičovat i bezdotykově, tablet tužku "cítí" již z určité vzdálenosti pár centimetrů. Apropos, tužka není zrovna nejmenší, patří spíše mezi propisky-cvalíky. V jejím nitře je totiž skryta baterie, bez níž by detekce nefungovala, jak má. Škoda, že to nejde vyřešit nějak pasivněji - tužka je poměrně masivní a těžší.
Výkonem klíčových komponent Tablet PC příliš nepotěší ani neurazí. Procesor je tak akorát na hranici současných nároků, s 1 GHz taktu to není žádný rychlík - ale ruku na srdce, o kolik více je potřeba pro Office a podobné aplikace. GeForce4 420 Go 32M nepatří mezi výkvět toho nejvýkonnějšího v 3D grafice, ale je to podstatně lepší než integrované sady a solidně zvládá i méně náročné 3D hry (hardwarová podpora DirectX 7) a bez problémů jí jde zobrazení na dvou monitorech. 512 MB operační paměti znamená i po startu celých Windows XP Tablet Edition ještě více než 326 MB volné fyzické paměti. Broadcom Ethernetový adaptér sice postrádá podporu gigabitových spojení, stejně jako Intelovský bezdrátový adaptér podporu rychlejších 54Mbit sítí WiFi 802.11g, ale to lze u tohoto druhu počítače pochopit.
V druhé části recenze se pak zítra podíváme na srovnání schopností tohoto Tabletu a klasičtější kombinace notebook a běžný blok, případně jen blok a notebook v kanceláři na stole po jednání... Spolu s tímto srovnáním se také zaměříme na ergonomické vlastnosti tabletu a možnosti zlepšení, či naopak současné přednosti. Naše dřívější stručné představení tohoto modelu si můžete přečíst na této stránce.