Když Microsoft v roce 2012 přišel s prvním tabletem/notebookem nazvaným Surface, byl to absolutní propadák. Stejně tak druhá verze. Bylo to kvůli nesmyslnému operačnímu systému Windows RT, který se tvářil jako plnohodnotné Windows 8, ale ve skutečnosti na něm originální programy pro Windows nefungovaly (a to nebyl jediný problém tohoto zmrzačeného tabletového systému).
První verze tabletů Surface a Surface Pro.
Firma však přišla i s verzí Pro, která při zachování tabletích rozměrů nabízela plnohodnotné Windows a aktivní stylus. A tady se vyklubal tichý hit. Microsoft se prodeji poslední (třetí) verze Surface Pro nikdy přesně nepochlubil, ale pochvalné recenze, občasné zmínky o dobrých prodejích z úst zástupců firmy a chystaná čtvrtá verze svědčí o tom, že Surface Pro se chytil. A teď přichází Apple a jeho iPad Pro.
Apple přesně kopíruje nápad Microsoftu s tabletem, ke kterému si můžete dokoupit klávesnici a pero (u Surface je pero v ceně) a získáte mobilní nástroj na práci i zábavu. Rozdíl je jen v operačním systému. Zde má Microsoft jednoznačně navrch. Windows 10 nabízí razantně více možností než mobilní iOS, který běží na iPadu Pro. Jenže...
iPad Pro se bude stejně jako Surface Pro prodávat bez klávesnice. Tu bude nutné dokoupit. K microsoftímu tabletu však dostanete pero už v základním balení.
Apple umí to, co se Microsoftu trestuhodně a dlouhodobě nedaří. Totiž zaplnit firemní App Store aplikacemi „na všechno“. Ať už si vzpomenete na tu nejneobvyklejší lidskou činnost nebo koníček, případně se chystáte pořídit robotickou hračku, drona nebo třeba nějakou součást chytrého domu, v App Storu najdete příslušnou aplikaci. V Microsoft Storu nenajdete v lepším případě nic. V tom horším naletíte na nějakou pirátskou aplikaci, která z vás akorát vytáhne peníze a vy zjistíte, že třeba ukrývá jen obyčejný PDF soubor s návodem místo plnohodnotného programu.
Microsoft stále vítězí díky řadě původních profesionálních programů, které vznikly pro platformu PC. Jenže pokud nepotřebujete pro úpravu fotografií plnohodnotný profesionální Photoshop (což většinou nepotřebujete), pak už se rozdíly značně setřely. Nástrojů na vylepšení fotek jsou v App Storu na iOS stovky, možná spíše tisíce. Stejně tak na přípravu videa, domácího účetnictví, vzdělávání, atd.
Microsoft chce s Windows 10 ovládnout jak počítače (což se mu podaří), tak i tablety, mobily a televizní obrazovky. Do obýváků se chystá prostřednictvím konzole Xbox, na které aplikace pro nový OS také poběží. Profitovat by z toho měli jak uživatelé, tak vývojáři. Jednu aplikaci (s drobnými úpravami) uživatel spustí na všech platformách, žádný další zásadní vývoj nebude potřeba. Tolik praví teorie. Praxe je zatím jinde. Aktuálně se vývojáři k výrobě aplikací pro Windows 10 příliš nemají. Zkuste ve Windows Store najít originální LinkedIn, Spotify, WhatsApp, Pinterest, Instagram nebo třeba IMDB.
Vzpomínáte?Compaq TC1000 byl jeden z prvních takzvaných lapletů (dnes říkáme konvertibilních tabletů/notebooků). Byl to vlastně laptop s oddělitelnou klávesnicí. Displej pak šel použít jako tablet. Ve výbavě byl i stylus. Uvnitř běželo Pentium M |
Oproti tomu Apple stále odděluje svět desktopů / laptopů (Mac OS) a mobilních zařízení (tablety, telefony s iOS). Třetím do party je nyní nová Apple TV, jejíž operační systém je odvozený od iOS a tudíž už na startu bude mít v nabídce víc aplikací (těch skutečných, nikoliv jen do počtu), než má Microsoft ve svém obchodě.
iPad Pro i Surface Pro jsou, řekněme si to na rovinu, neskutečně drahá zařízení. Dovolit si je nemůže každý. Tady má Microsoft jednu zásadní výhodu (i když, jak se to vezme), jeho operační systém totiž běží na řadě ultralevných strojů, které ve své podstatě dokážou úplně to samé co předražený iPad. Jen to není tak sexy a placaté.
Souboj právě začíná. V historii je to už poněkolikáté. Není to jen zápas Surface Pro vs. iPad Pro, dost možná je to zápas o budoucnost lídra v IT.