Stolní PC versus notebook? Zápas na život a na smrt?

  0:42aktualizováno  0:42
Notebook jako náhrada stolního PC? Výkonové srovnání - fiasko mobility? Proč notebooky v dohledné době nenahradí stolní PC? Proč je notebook vždy pomalejší nežli PC za poloviční cenu? Proč se nevyplatí kupovat mobilní pracovní stanici? Srovnání notebooků a stolních PC - aneb když výrobci notebooků vytváří mýtus "náhrady desktopu". Detailní porovnání výkonu desktopů a notebooků naleznete v naší analýze kritických slabin současných notebooků.

Slabiny současných notebooků - i těch budoucích

Notebooky jsou PC budoucnosti, alespoň tak se nám to snaží naznačit výrobci - i statistiky prodejů. Nicméně, s trochou masochistického sebemrskačství a zdravé (sebe)kritiky, pokusme se objektivně pohlédnout na srovnání notebooků a stolních PC v oblastech, kde notebooky nenabízí reálnou alternativu, zvláště za akceptovatelnou cenu. A v druhém kroku, abychom nezůstali jenom u bezbřehé kritiky, ve spolupráci s naším sesterským serverem Technet.cz se pokusíme o doporučení snad alespoň trochu ideálu se blížícího řešení.


Desktop versus notebook

Trocha historie

Notebooky začaly svou existenci jako extrémně drahá zařízení, která umožňovala do značné míry na konkrétním místě nezávislý provoz - s velkým omezením na několik málo hodin i tam, kde nebyla k dispozici ani zásuvka. Tento slib se jim podařilo do značné míry vyplnit, pro běžnou kancelářskou práci a zvláště "obyčejné" zadávání textu bohatě stačí i stařičký procesor i386SL (jako "rodinný" repas Zenith, který v kombinaci s T602 a Windows 3.1 statečně plní službu přenosného psacího stroje).

Avšak notebooky a jejich výrobci začali (ve své nadutosti?) aspirovat výše. Ultimativní cílem se stalo nahrazení stolního počítače jako takového. Notebook se měl stát primárním a často jediným pracovním i zábavním počítačem svého uživatele. Už ne velké, hlučné mašiny s blikající obrazovkou, ale tenké, tiché notebooky s ergonomickými, jako břitva ostrými displeji - které "rozbalíte a jedete" kdekoliv.

Desktop versus notebookNaplněné vize?

Současnost jako by byla splněným snem výrobců. Nebo snad ne? Statistiky prodejů vrhají velmi špatné světlo na prodeje standardního "železa", které donedávna definovalo branži. Naopak, prudce nahoru se derou notebooky, jejich odbyt se zvyšuje s každým kvartálem, jako jeden z mála segmentů celého odvětví rostou dvoumístnými tempy. A výrobci mají žně - zatímco v prodeji klasických PC dokáže vytvářet solidní zisk snad jen DELL, u notebooků je schopen přilepšit si téměř každý, s vyššími maržemi.

Ale prodeje nejsou všechno - nechceme být falešnými proroky, ale co si nám říká, že dvoumístná tempa růstu nejsou dlouhodobě udržitelná. A že staré dobré stolní PC může nabídnout v některých oblastech ještě dlouho daleko více než dvakrát až třikrát tak drahý notebook.

Trendy v noteboocích

Je zřejmé, že se na notebookovém trhu dobře etablovaly dvě skupiny, které se částečně prolínají - a ve zbytku diametrálně liší. První skupinou jsou produkty, jimž je stoprocentně společné snad jen jediné. Cena. Notebooky do cca 1000 až 1300 dolarů, respektive jejich český ekvivalent do 40 tisíc (v článku uvažovány ceny bez DPH), si získaly srdce mnohých. Druhou výraznou skupinou je trh "náhrad stolních PC" (v originále "desktop replacement"), které berou útokem kohokoliv, kdo uvažuje o novém PC a zvažuje nákup notebooku - tak, aby vůbec nepotřeboval stolní PC.

Desktop versus notebookTřída do 40 tisíc nabízí displej s úhlopříčkou 14,1 palce, 15 až 20 GB diskové kapacity, 128 nebo 256 MB paměti. Vše ostatní je ve hvězdách - CDROM, CD-RW, DVD i kombo, procesor od 1 GHz Celeron do P4 2GHz či Athlon XP, někdy s disketovou mechanikou, jindy bez, s množstvím rozhraní i jen se zcela základními, většinou v levnějším vnějším i vnitřním provedení, s levnou, co do schopností velmi základní čipovou sadou.

Pozoruhodně v tomto srovnání působí skupina č.2 - náhrada desktopu se vyznačuje 14,1" či 15,1" (výjimečně až 16") displejem, výkonným procesorem výše 1,5 GHz taktu, diskem od 20 GB výše, DVD/CD-RW mechanikou a takřka bez výjimky též s disketovou mechanikou, se slušným základem v rozhraních. Tím však veškerá podobnost končí. Najdeme zde modely vyloženě levné, s podprůměrnou až mizernou systémovou logikou, integrovanou grafikou a akumulátory, které nevystačí ani na dvě hodiny provozu, a naopak modely se špičkovými grafickými akcelerátory s důrazem na 3D a OpenGL, s architekturou, která je schopna konkurovat i pracovním stanicím.

Jak je na tom stolní PC ve srovnání?

Desktop versus notebookMůže vůbec stolní PC ustát takový nápor, hned ze dvou front, které se navíc místy i navzájem podporují? Hned na úvod: Ano, může. Desktop neumírá. A ustojí ledacos! I nejlevnější stolní PC za cca 15 až 20 tisíc Kč je schopno to v většině kategorií kromě mobility a ergonomie natřít levnému notebooku za 30 až 40 tisíc 1:0.

Ne jinak v kategorii náhrad desktopů - teprve střední až high-end model notebooku je schopen se alespoň dotáhnout na úroveň stolního PC za zlomek své ceny. Velmi dobře vybavené stolní PC s vysoce kvalitním monitorem za cca 40 tisíc korun si svého soupeře musí hledat v kategorii 80 tisíc až nekonečna (existují i relativně průměrné notebooky s cenou blížící se neskutečným dvěma stům tisíc).

Výkon na straně desktopu

Podáme si srovnání díl po díle. Procesory v noteboocích pokulhávají v současnosti díky pomalejší systémové sběrnici na 400 Mhzích (Pentium 4-M / Celeron), kvůli teplotě mobilně sníženému výkonu (1,2 GHz SpeedStep bez zásuvky i u nejrychlejších Pentií 4-M, mobilní Athlon XP se díky termálním požadavkům zatím "horko těžko" dostává ze startovní pozice). Pokud už notebooky nabízí DDR paměti, pak s taktem 200 či 266 MHz, přechod na 333 MHz se objevuje zatím jen v úvahách výrobců. Na druhé straně, mobilní verze procesorů profitují z větší druhoúrovňové vyrovnávací paměti, ale přesto náskok na stolní procesory s rychlejšími paměťmi nestačí.

Desktop versus notebookPevné disky jsou další z omezení daných tepelně a prostorově citlivou architekturou: 2,5" schránky a nižší otáčky jsou nutnou daní. Menší fyzický objem, méně standardní formát než masově prodávané stolní disky znamenají vyšší ceny a menší kapacity. Tepelné emise udržují otáčky na úrovních sotva dvoutřetinových než u stolních PC - běžně 4200 ot./min, u nejvýkonnějších modelů 5400 otáček. Stolní IDE disky naproti tomu běžně 7200, ve špičkových SCSI modelech až 10 - 15 tisíc otáček. Pevný disk se tak stává jednou z největších brzd notebooku, brzdou, která se jen těžko podaří i v budoucnu eliminovat. Výhodou je menší hlučnost a vyšší odolnost notebookových disků.

Grafické akcelerátory jako by teprve nyní objevily mobilní branži - solidnější notebooky se předhání v nabídce GeForce Go či Mobility Radeon čipů, pod atraktivní slupkou jsou však vždy čipy o generaci až dvě pozadu za špičkou stolní technologie. A ve většině dostupných notebooků nenaleznete ani to. Grafické jádro integrované v čipové sadě a sdílená videopaměť ponechávají prostor jen pro nejzákladnější potřeby v 3D hrách a graficky náročnějších aplikacích. Výkony v 3D Marku a podobných pak zanechávají jen sotva uspokojující dojem.

Asi největší rozdíl je však v mechanice, která obrací mobilní branži naruby - díky ní je notebook konečně srovnatelný se stolním PC a to i v nejlevnější skupině: CD-RW/DVD kombo mechanika, díky které lze na notebooku přehrávat DVD a vypalovat CéDéčka stejně snadno jako na stolním PC. Žel, výrazně pomaleji - sice se objevují mechaniky s 16ti násobným zápisem a 10x přepisem, ve stolních PC však už mezitím kralují modely se 40x - 48x zápisem, místo desítek minut pro zápis CD se pak čas redukuje na pár minut. Naštěstí pro notebooky, na archaické disketě není co zkazit...

Proč vlastně kupovat notebook?

Desktop versus notebookŠtěstím pro výrobce notebooků (a naši redakci též) je fakt, že většině kupujících nejde v první řadě o špičkový výkon, ale výkon dostačující pro běžné potřeby - a mobilitu především. Když se pak srovná levný notebook za třicet tisíc a stolní PC s LCD displejem, cenový rozdíl již není nijak výrazný a převaha v univerzálnosti nasazení je zcela jasně na straně notebooku, stejně jako celkově příjemnější provoz - nižší hlučnost, výrazně menší prostorová náročnost a ergonomicky přijatelnější, ostrý obraz displeje jsou zcela jistě body pro notebook. A nakonec, právě díky své mobilitě umožňuje notebook to, co stolní PC nikdy nezajistí - být jediným počítačem svého uživatele, takřka kdekoliv(!).

Nicméně, jak podotknul jeden z český brand managerů slovutné notebookové značky - a my s ním bez výhrad souhlasíme - zřejmě nejideálnější je kombinace obou přístupů: malý, lehký notebook na cesty a "velké" stolní PC doma či v kanceláři.

Jak se bude vybavenost domácností v ČR zvyšovat, druhým PC se doufejme bude stávat notebook - a až čas nadejde, vymění se nejstarší archiválie, původní stolní PC za daleko výkonnější, relativně levnější, ve všech směrech lépe vybavené stolní PC, které bude vhodně doplňovat notebook. Ideál malého, dostatečně rychlého notebooku a univerzální, všestranné domácí "dokovací" stanice v podobě plnohodnotného stolního počítače je zatím to nejlepší, co mohou stolní i mobilní technologie nabídnout - výkon, který nenabídne notebook, a mobilitu, kterou nezajistí stolní PC.

Notebook nebo stolní PC? Notebook a desktop!

Desktop versus notebookMyšlenka, kterou nabízíme jako téma k úvahám, beze snah být nařčeni ze zbytečného utrácení či přetechnizovanosti - spíše jako udičku pro další příspěvky a Vaše názory. Pokud uvážíme nákup obstojně vybaveného notebooku, který by se schopnostmi blížil desktopu a přitom zůstal přijatelně mobilní a lehký, rázem se octneme ve cenové kategorii šedesáti a více tisíc. Avšak, na opačném konci spektra jsou zde přijatelně rychlé notebooky, které nabízí dostatek výkonu na cesty, pro většinu pracovních úloh, za cenu takřka poloviční. Z ušetřených peněz si můžeme koupit nadstandardně vybavené stolní PC, které nám doma splní všechna přání, na které by snad nestačil notebook. Potom "náš" středně drahý desktop zvládne oněch příslovečných 5 až 10 procent nejnáročnějších úloh, na které nestačí ani nejdražší notebook.

Jen výjimečně potřebujeme stříhat video na cestách nebo renderovat náročnou 3D scénu, či s touchpadem střílet zákeřné kreatury - a pokud ano, pak nezbývá než "těžce zainvestovat". Naopak, pro Word a Excel, přehrání DVD disku, nenáročnou hru bohatě vystačí a delší cestu zkrátí i průměrný notebook. A video můžeme s maximálním pohodlím sestříhat doma, stejně jako odpálit protivníky se hromovým doprovodem z domácí HiFi soupravy...

Abychom nezůstali jen u "jalových" zamyšlení, pokusili jsme se sestavit si vlastní stolní PC, které by sloužilo jako bezpečný dok pro náš imaginární libovolný "levný" notebook - tedy, obecným zadáním bylo výkonné domácí PC do třiceti tisíc Kč bez DPH, které je schopno vyvážit nevýhody levnějšího notebooku. V nejbližších dnech na našich stránkách naleznete odkaz na seriál se zkušenostmi z výběru a provozu takového PC. Do té doby (a samozřejmě i po té:) vítáme Vaše názory a připomínky k našim úvahám.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz