"Sto dolarů za PC? Jde to," řekli na ekonomickém fóru v Davosu

aktualizováno 
Trh v rozvinutých zemích je informačními technologiemi pomalu nasycen. Nyní se pozornost výrobců zaměřuje na tzv. rozvíjející se krajiny. Zde však není dostatek lidí, kteří by si mohli počítač dovolit. IT evangelium do těchto končin mají přinést speciální projekty.
Snaha o rozšíření informačních technologií i v zemích, kde kupní síla nedovoluje drtivé většině obyvatelů nákup běžného počítače, má různé podoby. V některých případech přichází na pomoc obyvatelům vláda, která nabízí nějakou formu finanční podpory, či spolupracuje s firmami na vývoji levného PC.

V jiných případech se spojují výrobci hardware a software, aby vytvořili počítač, který může být i částečně funkčně omezen jako daň za přijatelnější cenu. Například firma AMD v rámci svého programu 50x15, chce pomoci, aby do roku 2015 mělo přístup k internetu 50 % světové populace.

Nyní se objevila jedna iniciativa přímo na Mezinárodním ekonomickém fóru v Davosu. Právě na této akci, kde se probírala pomoc chudým zemím, byl představen nový projekt.

PC za 100 USD

Zakladatel Media Lab. na známé univerzitě The Massachusetts Institute of Technology (MIT) Nicholas Negroponte právě na zmíněném fóru představil projekt, který má přinést životaschopný počítač, jehož cena by se pohybovala kolem jednoho sta amerických dolarů (cca 2 300 Kč).

Tento systém by měl využívat procesor firmy AMD, jako operační systém by používal Linux a měl by disponovat 14“ zobrazovacím zařízením. Negroponte uvádí, že vývoj tohoto systému podporuje řada společností, jako je AMD, Google, Motorola, Samsung aj.

Je přitom zajímavé, že samotná firma AMD již dříve představila podobný projekt s názvem Personal Internet Communicator (PIC). Ten měl být určen pro rodiny s ročním příjmem od 1 000 do 6 000 USD neboť cena výsledného počítače neměla přesáhnout 250 USD (cca 5 800 Kč).

PIC má obsahovat procesor AMD Geode GX500, který je využíván například v handheldech. Dále využívá 128MB operační paměť od společnosti Samsung, pevný disk Seagate s kapacitou 10 GB. Samozřejmostí je modem v základní výbavě a přítomnost USB portů.

Takto vybavený systém nepotřebuje aktivní chlazení a jeho spotřeba je kolem 1 W. Základem softwarového vybavení tohoto přístroje OS Windows CE, který je primárně určen pro přenosná zařízení typu PDA. Tento OS má však být doplněn o některé schopnosti OS Windows XP, aby uživatel mohl využívat všech možností internetu, ale mohl například pracovat i s textem.

Velkovýroba počítačů

Počítač, o kterém hovořil Negroponte, prý bude zanedlouho představen jako prototyp s tím, že první předprodukční vzorky mohou vzniknout již ke konci tohoto roku. V létě roku 2006 by pak mohla být podle plánů zahájena sériová výroba.

Negroponte hodlá vytvořit akciovou společnost, jejímž podílníkem bude MIT. Ta by se měla zabývat především výrobou a prodejem tohoto systému. Firma by brala objednávka pouze od 1 miliónu kusů výše. Mezi prvními zákazníky by měla být ministerstva školství.

Rozvojové země mají veliký potenciál

Velké firmy jsou nuceny hledat stále nová a nová odbytiště pro své výrobky, neboť západní trhy jsou z větší části nasyceny. Právě proto se v nejbližších pěti letech očekává poměrně razantní boj o nové trhy. Pokud to bude ku prospěchu obyvatel, kteří žijí v zemích na něž se nyní bude zájem koncernů obracet, pomůže to nejen jim.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz