Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

aktualizováno 
Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend polohovatelných stolů v Česku zachytila nově i značka Stell, která nabízí jak elektrickou výškově nastavitelnou verzi, tak i levnější stůl na ruční pohon a další příslušenství pro kanceláře a pracovny.

Polohovatelný stůl si můžete domů pořídit z několika důvodů. Tím základním je zdraví. V případě, že u počítače nebo třeba psaním za stolem trávíte většinu dne, je kromě správného posedu více než vhodné pravidelně měnit polohu. Stůl, který vám umožní při práci stát, pak může být řešením. Dalším důvodem pro nákup je univerzálnost řešení. Rostoucí stůl poslouží dobře dětem i rodičům.

Na trhu není sám

Nejlevnější konkurencí stolu Stell je IKEA. Model Bekant pořídíte za 11 490 korun. Nemůžete si však zvolit šířku ani hloubku stolu, která je pevně daná (160 x 80 cm). Stell oproti tomu nabízí výrazně větší rozměry, protože nohy stolu lze dát od sebe až na vzdálenost 170 centimetrů. Švédská verze také nemá časovač pro pravidelnou změnu výšky pracovní desky.

Přímou konkurencí pro Stell je pak například značka Ergo Product (například model Ergo Motion). Její doporučené ceny jsou většinou vyšší (internetová realita však může být úplně jiná). Parametry podobné. Chybí časovač pro změnu polohy. Výhodou je, že výrobce nabízí i jiné barevné varianty nohou než klasickou bílou (Stell dostanete zatím pouze v této barvě).

V redakci jsme otestovali digitální elektrickou verzi stolu, model SOS 3000. Na začátek krátké shrnutí pro nedočkavé. Doporučená cena 17 890 korun za rám (bez desky stolu) není pro každého a i když na internetu stůl seženete za sumu přibližně o tři tisíce nižší, pořád to bude poměrně velká investice. Na druhou stranu za uvedenou částku získáte vzhledově poměrně subtilní a přitom robustní, stabilní a spolehlivou konstrukci s naprosto tichým chodem a velmi univerzálním použitím.

Pracovní desku můžete okamžitě a stisknutím jednoho tlačítka relativně přesně nastavit do jakékoliv výšky v rozmezí od 62 do 125 centimetrů. 

Nohy stolu mohou být od sebe vzdáleny jeden až 1,7 metru. To nabízí vskutku velkou variabilitu při volbě rozměrů pracovní desky. Ta přitom nevyžaduje žádné speciální úpravy, prostě se na konstrukci jen přišroubuje. 

Kolmý pohyb zajišťují ocelové závitové tyče ukryté uvnitř nohou, o převod pohybu z vodorovného na kolmý se starají ozubená kola.

Polohování lze připomenout nastavením časovače. Po uplynutí předem nastaveného času, maximální délka jsou dvě hodiny, základní krok pak 30 minut, dá stůl akusticky najevo, že je čas změnit polohu. Bohužel u této funkce není možné zapnout opakování a tak musíte budíček pokaždé nastavit znovu. Doma tuto funkci zřejmě nevyužijete, ale v kanceláři nebo pracovně třeba ano. Při práci se totiž na správné sezení a pohyb zapomene velmi snadno.

V domácnosti pak najde stůl ideální využití například tam, kde se střídá celá rodina. Děti u něj mohou pohodlně sedět a kdokoliv případně i stát. Původně je Stell SOS 3000 samozřejmě určen především pro využití v kancelářském provozu a programovatelná změna výšky stolu má zajistit uživateli zdravý pracovní den.

Skoro jako z IKEA

Stůl koupíte zabalený v ploché krabici a musíte si ho sestavit. Není to složité a až na několik drobností je návod i postup „blbuvzdorný“ jako z řetězce IKEA. Kromě v balení obsaženého inbusového klíče budete potřebovat na sestavení jen křížový šroubovák a vrtačku (na předvrtání otvorů do desky stolu).

Fotogalerie

S jedinou drobnou nepřesností jsem se potkal hned na začátku montáže. Díry v elku, ke kterému se připevňují nohy stolu, jsou předvrtané přibližně o milimetr jinde, než by měly být. V předprodukční verzi návodu přitom bylo ještě uvedeno, že šrouby spojující jednotlivé části máte dotahovat postupně. V takovém případě se však k cíli nedostanete, protože pak do sebe dvě určité části nezapadnou (viz fotogalerie). Je potřeba postupovat klasickým „nábytkářským postupem“ a všechny šrouby nechat trochu povolené a dotáhnout je až zcela nakonec. Návod, který dostanete při koupi stolu už tento fakt uvádí.

Celkem vás montáž nepřipraví o více než půl hodiny času. Trochu náročnější může být připevnění desky. To ovšem záleží na tom, jak velkou zvolíte. Větší bude pochopitelně náročnější a možná bude lepší si pro manipulaci vzít někoho k ruce. Každopádně nepotřebujete víc než trochu pečlivosti, abyste obě elka přišroubovali na desku rovnoběžně s její hranou. To je také jediná fáze montáže, kdy bude záležet jen a pouze na vaší zručnosti.

Stell má v nabídce několik základních designů desek v rozměrech 140 x 70 centimetrů a tloušťce 1,6 centimetru za 2 990 korun. Když si ovšem necháte uříznout a ohranit u truhláře nebo v hobby marketu vlastní tabuli, vyjde vás to levněji a můžete mít přesně rozměr, povrch a design, jaké potřebujete.

Každá noha stolu má dvě otočné koncovky pro regulaci výšky na nerovné podlaze. Stojí tak perfektně na jakémkoliv povrchu.  Pokud se rozhodnete dát nohy stolu výrazně více od sebe, najdete v balení delší krycí lištu, která i při maximálním „rozkročení“ zakryje všechny kabely od jednotlivých elektromotorků včetně řídicí jednotky.

Nahoru a dolu

Stůl má dva elektromotory ovládané z dotykové jednotky přišroubované na libovolném místě pod deskou stolu. Nám se osvědčilo umístit ji tak, aby při pohledu shora kolmo na stůl skoro nebyla vidět. Nehrozí tak, že ji například děti při hraní nějakým prudkým pohybem urazí, a přitom je stále pohodlně dostupná.

Po deseti minutách nečinnosti se jednotka stolu sama vypne (včetně displeje) a uvede do režimu úspory energie. Systém je přitom postaven tak, aby byl celou dobu pod napětím. Maximální spotřeba v režimu standby je podle výrobce 0,1 W. My jsme naším měřákem nenaměřili ani tuto hodnotu. Je tedy zřejmé, že tento spotřebič vás rozhodně nezrujnuje.

Dodávaná síťová šňůra není nikterak dlouhá a pokud stůl nestojí přímo u zásuvky, počítejte s prodlužovačkou. Vždy je pochopitelně nutné si nechat rezervu pro případ, že necháte desku vyjet až do horní krajní polohy.

Když je displej zhasnutý, stačí se jej dotknout a ihned se rozsvítí. Po stisku „klávesy“ M se objeví aktuální výška desky stolu a nyní je možné ji šipkami upravovat. Požadovanou polohu nelze zadat číselně, není však problém na ni pomocí šipek s přesností na centimetr pohodlně dojet. 

Stůl má tři paměti, takže když přijde na střídání nebo načasovanou změnu polohy, stačí stisknout příslušnou klávesu na ovládací jednotce a deska vyjede do přednastavené výšky.

Chod motorů je tichý (i když pochopitelně slyšitelný), a není tedy nutné se obávat, že by zvuk jakkoliv rušil například kolegy v kanceláři nebo zbytek osazenstva domácnosti. Systém má integrovánu antikolizní pojistku, která zajišťuje, aby v případě, že jedna noha narazí na překážku, druhá taktéž přestala pracovat a nesnažila se deskou stále pohybovat (to u starších stolů jiných značek býval problém).

Nosnost elektrických nohou uvádí výrobce 100 kilogramů. Nebyly by to děti, aby tento nový „výtah“ ihned nevyzkoušely. Se čtyřiceti kilogramy živé váhy naštěstí neměl Stell při zvedání žádný problém. Výrobce uvádí, že mechanismus je otestován na dva miliony pohybů. Záruka je standardní dvouletá.

Jde to i ručně

Pokud toužíte po polohovatelném stolu, ale nechce se vám utrácet za elektrickou verzi nebo například nepočítáte s tím, že byste změnu výšky pracovní desky využívali tak často, existuje samozřejmě levnější verze na ruční pohon.

Stell ji nabízí za doporučených 7 590 korun (na internetu opět lze sehnat výrazně levněji). Minimální výška je však jen 73 centimetrů (oproti 62 centimetrů u elektrické verze), a stůl tak nelze využít jako dětský. Nohy lze od sebe vzdálit jen na 160 centimetrů a výrobcem uváděná nosnost je také nižší, 80 kilogramů. Konkurenční alternativa od IKEA (stůl Skarsta za 4 990 korun) však tabulkově unese „jen“ 50 kilogramů.

Klikový mechanismus se po použití sklopí a zasune pod desku stolu, takže ničemu nepřekáží.

Zdravé a univerzální řešení

Polohovatelný stůl je z našeho pohledu univerzálním řešením do dětského pokoje, do pracovny nebo do společných prostor domácnosti. Na překážku může být strohý a zároveň „kancelářský“ design základní konstrukce (většina výrobců nabízí velmi podobný vzhled), ale pokud vám vyhovuje, získáte stůl, u kterého se vystřídají pohodlně a bez kompromisů všichni členové rodiny bez ohledu na výšku a jejich momentální potřeby.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Jeden z nejnadupanějších smartphonů pořád trochu ladí. Test Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro

VIDEO Huawei Mate 20 Pro je bez pochyby jedním z nejnadupanějších chytrých telefonů současnosti. Čínská...

Nejlepší duální fotomobily. Apple iPhone XS Max proti HTC U12+

Apple iPhone XS Max a HTC U12+

VIDEO V žebříčku DxO Mark je dělí pouhé dva body. Apple iPhone XS Max a HTC U12+ jsou v něm nejlepšími...

Mimořádně atraktivní smartphone za lákavou cenu. Test Honoru 8X

Honor 8X

Aktuální vývoj na poli smartphonů přeje milovníkům velkých displejů. Dosud platilo, že levnější...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Televizor se skvělým zvukem? Philips s reproduktory od B&W hraje výborně

Philips 65" OLED903

Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) Zajímavou spolupráci na veletrhu IFA 2018 představily společnosti TP Vision a Bowers&Wilkins....

Megapřehled: srovnali jsme menší prémiový iPhone s konkurencí

iPhone XS a XS Max

VIDEO V dnešním přehledu jsme iPhonu XS do cesty postavili trojici soupeřů s Androidem. Opět platí, že...

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Najdete na iDNES.cz