Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend polohovatelných stolů v Česku zachytila nově i značka Stell, která nabízí jak elektrickou výškově nastavitelnou verzi, tak i levnější stůl na ruční pohon a další příslušenství pro kanceláře a pracovny.

Polohovatelný stůl si můžete domů pořídit z několika důvodů. Tím základním je zdraví. V případě, že u počítače nebo třeba psaním za stolem trávíte většinu dne, je kromě správného posedu více než vhodné pravidelně měnit polohu. Stůl, který vám umožní při práci stát, pak může být řešením. Dalším důvodem pro nákup je univerzálnost řešení. Rostoucí stůl poslouží dobře dětem i rodičům.

Na trhu není sám

Nejlevnější konkurencí stolu Stell je IKEA. Model Bekant pořídíte za 11 490 korun. Nemůžete si však zvolit šířku ani hloubku stolu, která je pevně daná (160 x 80 cm). Stell oproti tomu nabízí výrazně větší rozměry, protože nohy stolu lze dát od sebe až na vzdálenost 170 centimetrů. Švédská verze také nemá časovač pro pravidelnou změnu výšky pracovní desky.

Přímou konkurencí pro Stell je pak například značka Ergo Product (například model Ergo Motion). Její doporučené ceny jsou většinou vyšší (internetová realita však může být úplně jiná). Parametry podobné. Chybí časovač pro změnu polohy. Výhodou je, že výrobce nabízí i jiné barevné varianty nohou než klasickou bílou (Stell dostanete zatím pouze v této barvě).

V redakci jsme otestovali digitální elektrickou verzi stolu, model SOS 3000. Na začátek krátké shrnutí pro nedočkavé. Doporučená cena 17 890 korun za rám (bez desky stolu) není pro každého a i když na internetu stůl seženete za sumu přibližně o tři tisíce nižší, pořád to bude poměrně velká investice. Na druhou stranu za uvedenou částku získáte vzhledově poměrně subtilní a přitom robustní, stabilní a spolehlivou konstrukci s naprosto tichým chodem a velmi univerzálním použitím.

Pracovní desku můžete okamžitě a stisknutím jednoho tlačítka relativně přesně nastavit do jakékoliv výšky v rozmezí od 62 do 125 centimetrů. 

Nohy stolu mohou být od sebe vzdáleny jeden až 1,7 metru. To nabízí vskutku velkou variabilitu při volbě rozměrů pracovní desky. Ta přitom nevyžaduje žádné speciální úpravy, prostě se na konstrukci jen přišroubuje. 

Kolmý pohyb zajišťují ocelové závitové tyče ukryté uvnitř nohou, o převod pohybu z vodorovného na kolmý se starají ozubená kola.

Polohování lze připomenout nastavením časovače. Po uplynutí předem nastaveného času, maximální délka jsou dvě hodiny, základní krok pak 30 minut, dá stůl akusticky najevo, že je čas změnit polohu. Bohužel u této funkce není možné zapnout opakování a tak musíte budíček pokaždé nastavit znovu. Doma tuto funkci zřejmě nevyužijete, ale v kanceláři nebo pracovně třeba ano. Při práci se totiž na správné sezení a pohyb zapomene velmi snadno.

V domácnosti pak najde stůl ideální využití například tam, kde se střídá celá rodina. Děti u něj mohou pohodlně sedět a kdokoliv případně i stát. Původně je Stell SOS 3000 samozřejmě určen především pro využití v kancelářském provozu a programovatelná změna výšky stolu má zajistit uživateli zdravý pracovní den.

Skoro jako z IKEA

Stůl koupíte zabalený v ploché krabici a musíte si ho sestavit. Není to složité a až na několik drobností je návod i postup „blbuvzdorný“ jako z řetězce IKEA. Kromě v balení obsaženého inbusového klíče budete potřebovat na sestavení jen křížový šroubovák a vrtačku (na předvrtání otvorů do desky stolu).

Fotogalerie

S jedinou drobnou nepřesností jsem se potkal hned na začátku montáže. Díry v elku, ke kterému se připevňují nohy stolu, jsou předvrtané přibližně o milimetr jinde, než by měly být. V předprodukční verzi návodu přitom bylo ještě uvedeno, že šrouby spojující jednotlivé části máte dotahovat postupně. V takovém případě se však k cíli nedostanete, protože pak do sebe dvě určité části nezapadnou (viz fotogalerie). Je potřeba postupovat klasickým „nábytkářským postupem“ a všechny šrouby nechat trochu povolené a dotáhnout je až zcela nakonec. Návod, který dostanete při koupi stolu už tento fakt uvádí.

Celkem vás montáž nepřipraví o více než půl hodiny času. Trochu náročnější může být připevnění desky. To ovšem záleží na tom, jak velkou zvolíte. Větší bude pochopitelně náročnější a možná bude lepší si pro manipulaci vzít někoho k ruce. Každopádně nepotřebujete víc než trochu pečlivosti, abyste obě elka přišroubovali na desku rovnoběžně s její hranou. To je také jediná fáze montáže, kdy bude záležet jen a pouze na vaší zručnosti.

Stell má v nabídce několik základních designů desek v rozměrech 140 x 70 centimetrů a tloušťce 1,6 centimetru za 2 990 korun. Když si ovšem necháte uříznout a ohranit u truhláře nebo v hobby marketu vlastní tabuli, vyjde vás to levněji a můžete mít přesně rozměr, povrch a design, jaké potřebujete.

Každá noha stolu má dvě otočné koncovky pro regulaci výšky na nerovné podlaze. Stojí tak perfektně na jakémkoliv povrchu.  Pokud se rozhodnete dát nohy stolu výrazně více od sebe, najdete v balení delší krycí lištu, která i při maximálním „rozkročení“ zakryje všechny kabely od jednotlivých elektromotorků včetně řídicí jednotky.

Nahoru a dolu

Stůl má dva elektromotory ovládané z dotykové jednotky přišroubované na libovolném místě pod deskou stolu. Nám se osvědčilo umístit ji tak, aby při pohledu shora kolmo na stůl skoro nebyla vidět. Nehrozí tak, že ji například děti při hraní nějakým prudkým pohybem urazí, a přitom je stále pohodlně dostupná.

Po deseti minutách nečinnosti se jednotka stolu sama vypne (včetně displeje) a uvede do režimu úspory energie. Systém je přitom postaven tak, aby byl celou dobu pod napětím. Maximální spotřeba v režimu standby je podle výrobce 0,1 W. My jsme naším měřákem nenaměřili ani tuto hodnotu. Je tedy zřejmé, že tento spotřebič vás rozhodně nezrujnuje.

Dodávaná síťová šňůra není nikterak dlouhá a pokud stůl nestojí přímo u zásuvky, počítejte s prodlužovačkou. Vždy je pochopitelně nutné si nechat rezervu pro případ, že necháte desku vyjet až do horní krajní polohy.

Když je displej zhasnutý, stačí se jej dotknout a ihned se rozsvítí. Po stisku „klávesy“ M se objeví aktuální výška desky stolu a nyní je možné ji šipkami upravovat. Požadovanou polohu nelze zadat číselně, není však problém na ni pomocí šipek s přesností na centimetr pohodlně dojet. 

Stůl má tři paměti, takže když přijde na střídání nebo načasovanou změnu polohy, stačí stisknout příslušnou klávesu na ovládací jednotce a deska vyjede do přednastavené výšky.

Chod motorů je tichý (i když pochopitelně slyšitelný), a není tedy nutné se obávat, že by zvuk jakkoliv rušil například kolegy v kanceláři nebo zbytek osazenstva domácnosti. Systém má integrovánu antikolizní pojistku, která zajišťuje, aby v případě, že jedna noha narazí na překážku, druhá taktéž přestala pracovat a nesnažila se deskou stále pohybovat (to u starších stolů jiných značek býval problém).

Nosnost elektrických nohou uvádí výrobce 100 kilogramů. Nebyly by to děti, aby tento nový „výtah“ ihned nevyzkoušely. Se čtyřiceti kilogramy živé váhy naštěstí neměl Stell při zvedání žádný problém. Výrobce uvádí, že mechanismus je otestován na dva miliony pohybů. Záruka je standardní dvouletá.

Jde to i ručně

Pokud toužíte po polohovatelném stolu, ale nechce se vám utrácet za elektrickou verzi nebo například nepočítáte s tím, že byste změnu výšky pracovní desky využívali tak často, existuje samozřejmě levnější verze na ruční pohon.

Stell ji nabízí za doporučených 7 590 korun (na internetu opět lze sehnat výrazně levněji). Minimální výška je však jen 73 centimetrů (oproti 62 centimetrů u elektrické verze), a stůl tak nelze využít jako dětský. Nohy lze od sebe vzdálit jen na 160 centimetrů a výrobcem uváděná nosnost je také nižší, 80 kilogramů. Konkurenční alternativa od IKEA (stůl Skarsta za 4 990 korun) však tabulkově unese „jen“ 50 kilogramů.

Klikový mechanismus se po použití sklopí a zasune pod desku stolu, takže ničemu nepřekáží.

Zdravé a univerzální řešení

Polohovatelný stůl je z našeho pohledu univerzálním řešením do dětského pokoje, do pracovny nebo do společných prostor domácnosti. Na překážku může být strohý a zároveň „kancelářský“ design základní konstrukce (většina výrobců nabízí velmi podobný vzhled), ale pokud vám vyhovuje, získáte stůl, u kterého se vystřídají pohodlně a bez kompromisů všichni členové rodiny bez ohledu na výšku a jejich momentální potřeby.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Přerostlý konkurent k Apple Watch. Testovali jsme Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro

Watch 3 Pro od Huaweie ukazují, jak mají vypadat funkcemi nabité chytré hodinky. Mimo to jsou také...

Láká na displej a eleganci, stojí však dost peněz. Test TCL 20 Pro 5G

TCL 20 Pro 5G

Solidní výbava, elegantní vzhled, ale také poněkud prémiová cena. Takové je TCL 20 Pro 5G, povedený...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Sonos Roam

VIDEO Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u...

Peklo, nebo pohoda? Elektrickou škodovkou jsme zajeli do Chorvatska

Enyaq u městečka Stará Baška

VIDEO S elektrickou Škodou Enyaq iV 80 jsme se vydali prakticky vyzkoušet, jak lze moderním...

Dva nejlevnější 5G smartphony. Test Poco M3 Pro 5G a Redmi Note 10 5G

Poco M3 Pro 5G a XIaomi Redmi Note 10 5G

Dva nejlevnější smartphony s podporou 5G na českém trhu se zdají jako konkurence jeden druhému....

Solidní výbava pro ty, kdo si připlatí. Test Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Xiaomi Redmi Note 10 Pro

Nejlépe vybavený model 10 Pro z řady Redmi Note dává zákazníkům lepší střední třídy opět okusit pár...

Jsou takový zázrak, jak na Facebooku tvrdí? Zkusili jsme sluchátka PaMU

Pamu Quiet a Slide Mini

Dost často v diskuzích čteme, jak jsou sluchátka tradičních výrobců zbytečně předražená a že se...

  • Nejčtenější

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtyři rady, jak pečovat o baterii notebooku, aby vydržela co nejdéle

Uživatelé notebooků se obvykle o baterii příliš nestarají. Pravdou je, že všechny baterie se časem opotřebovávají, ale...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Z disků WD MyBook Live mizí data. Odpojte je od internetu, zřejmě navždy

Mnozí uživatelé síťových disků MyBook Live od Western Digital minulý týden přišli o svá data – disky někdo na dálku...

Pařba v 8K rozlišení na 65" televizoru. Test nových Ti karet od Nvidie

Z grafických karet zvolna přestává být nedostatkové podpultové zboží, a tak přišel správný čas na test posledních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...