Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Stůl, který s vámi vyroste. Může u něj sedět dítě a dospělý stát

Vyzkoušeli jsme stůl, u kterého může dospělý odpoledne stát a večer se klidně vsedě učit prvňáček. Trend polohovatelných stolů v Česku zachytila nově i značka Stell, která nabízí jak elektrickou výškově nastavitelnou verzi, tak i levnější stůl na ruční pohon a další příslušenství pro kanceláře a pracovny.

Polohovatelný stůl si můžete domů pořídit z několika důvodů. Tím základním je zdraví. V případě, že u počítače nebo třeba psaním za stolem trávíte většinu dne, je kromě správného posedu více než vhodné pravidelně měnit polohu. Stůl, který vám umožní při práci stát, pak může být řešením. Dalším důvodem pro nákup je univerzálnost řešení. Rostoucí stůl poslouží dobře dětem i rodičům.

Na trhu není sám

Nejlevnější konkurencí stolu Stell je IKEA. Model Bekant pořídíte za 11 490 korun. Nemůžete si však zvolit šířku ani hloubku stolu, která je pevně daná (160 x 80 cm). Stell oproti tomu nabízí výrazně větší rozměry, protože nohy stolu lze dát od sebe až na vzdálenost 170 centimetrů. Švédská verze také nemá časovač pro pravidelnou změnu výšky pracovní desky.

Přímou konkurencí pro Stell je pak například značka Ergo Product (například model Ergo Motion). Její doporučené ceny jsou většinou vyšší (internetová realita však může být úplně jiná). Parametry podobné. Chybí časovač pro změnu polohy. Výhodou je, že výrobce nabízí i jiné barevné varianty nohou než klasickou bílou (Stell dostanete zatím pouze v této barvě).

V redakci jsme otestovali digitální elektrickou verzi stolu, model SOS 3000. Na začátek krátké shrnutí pro nedočkavé. Doporučená cena 17 890 korun za rám (bez desky stolu) není pro každého a i když na internetu stůl seženete za sumu přibližně o tři tisíce nižší, pořád to bude poměrně velká investice. Na druhou stranu za uvedenou částku získáte vzhledově poměrně subtilní a přitom robustní, stabilní a spolehlivou konstrukci s naprosto tichým chodem a velmi univerzálním použitím.

Pracovní desku můžete okamžitě a stisknutím jednoho tlačítka relativně přesně nastavit do jakékoliv výšky v rozmezí od 62 do 125 centimetrů. 

Nohy stolu mohou být od sebe vzdáleny jeden až 1,7 metru. To nabízí vskutku velkou variabilitu při volbě rozměrů pracovní desky. Ta přitom nevyžaduje žádné speciální úpravy, prostě se na konstrukci jen přišroubuje. 

Kolmý pohyb zajišťují ocelové závitové tyče ukryté uvnitř nohou, o převod pohybu z vodorovného na kolmý se starají ozubená kola.

Polohování lze připomenout nastavením časovače. Po uplynutí předem nastaveného času, maximální délka jsou dvě hodiny, základní krok pak 30 minut, dá stůl akusticky najevo, že je čas změnit polohu. Bohužel u této funkce není možné zapnout opakování a tak musíte budíček pokaždé nastavit znovu. Doma tuto funkci zřejmě nevyužijete, ale v kanceláři nebo pracovně třeba ano. Při práci se totiž na správné sezení a pohyb zapomene velmi snadno.

V domácnosti pak najde stůl ideální využití například tam, kde se střídá celá rodina. Děti u něj mohou pohodlně sedět a kdokoliv případně i stát. Původně je Stell SOS 3000 samozřejmě určen především pro využití v kancelářském provozu a programovatelná změna výšky stolu má zajistit uživateli zdravý pracovní den.

Skoro jako z IKEA

Stůl koupíte zabalený v ploché krabici a musíte si ho sestavit. Není to složité a až na několik drobností je návod i postup „blbuvzdorný“ jako z řetězce IKEA. Kromě v balení obsaženého inbusového klíče budete potřebovat na sestavení jen křížový šroubovák a vrtačku (na předvrtání otvorů do desky stolu).

S jedinou drobnou nepřesností jsem se potkal hned na začátku montáže. Díry v elku, ke kterému se připevňují nohy stolu, jsou předvrtané přibližně o milimetr jinde, než by měly být. V předprodukční verzi návodu přitom bylo ještě uvedeno, že šrouby spojující jednotlivé části máte dotahovat postupně. V takovém případě se však k cíli nedostanete, protože pak do sebe dvě určité části nezapadnou (viz fotogalerie). Je potřeba postupovat klasickým „nábytkářským postupem“ a všechny šrouby nechat trochu povolené a dotáhnout je až zcela nakonec. Návod, který dostanete při koupi stolu už tento fakt uvádí.

Celkem vás montáž nepřipraví o více než půl hodiny času. Trochu náročnější může být připevnění desky. To ovšem záleží na tom, jak velkou zvolíte. Větší bude pochopitelně náročnější a možná bude lepší si pro manipulaci vzít někoho k ruce. Každopádně nepotřebujete víc než trochu pečlivosti, abyste obě elka přišroubovali na desku rovnoběžně s její hranou. To je také jediná fáze montáže, kdy bude záležet jen a pouze na vaší zručnosti.

Stell má v nabídce několik základních designů desek v rozměrech 140 x 70 centimetrů a tloušťce 1,6 centimetru za 2 990 korun. Když si ovšem necháte uříznout a ohranit u truhláře nebo v hobby marketu vlastní tabuli, vyjde vás to levněji a můžete mít přesně rozměr, povrch a design, jaké potřebujete.

Každá noha stolu má dvě otočné koncovky pro regulaci výšky na nerovné podlaze. Stojí tak perfektně na jakémkoliv povrchu.  Pokud se rozhodnete dát nohy stolu výrazně více od sebe, najdete v balení delší krycí lištu, která i při maximálním „rozkročení“ zakryje všechny kabely od jednotlivých elektromotorků včetně řídicí jednotky.

Nahoru a dolu

Stůl má dva elektromotory ovládané z dotykové jednotky přišroubované na libovolném místě pod deskou stolu. Nám se osvědčilo umístit ji tak, aby při pohledu shora kolmo na stůl skoro nebyla vidět. Nehrozí tak, že ji například děti při hraní nějakým prudkým pohybem urazí, a přitom je stále pohodlně dostupná.

Po deseti minutách nečinnosti se jednotka stolu sama vypne (včetně displeje) a uvede do režimu úspory energie. Systém je přitom postaven tak, aby byl celou dobu pod napětím. Maximální spotřeba v režimu standby je podle výrobce 0,1 W. My jsme naším měřákem nenaměřili ani tuto hodnotu. Je tedy zřejmé, že tento spotřebič vás rozhodně nezrujnuje.

Dodávaná síťová šňůra není nikterak dlouhá a pokud stůl nestojí přímo u zásuvky, počítejte s prodlužovačkou. Vždy je pochopitelně nutné si nechat rezervu pro případ, že necháte desku vyjet až do horní krajní polohy.

Když je displej zhasnutý, stačí se jej dotknout a ihned se rozsvítí. Po stisku „klávesy“ M se objeví aktuální výška desky stolu a nyní je možné ji šipkami upravovat. Požadovanou polohu nelze zadat číselně, není však problém na ni pomocí šipek s přesností na centimetr pohodlně dojet. 

Stůl má tři paměti, takže když přijde na střídání nebo načasovanou změnu polohy, stačí stisknout příslušnou klávesu na ovládací jednotce a deska vyjede do přednastavené výšky.

Chod motorů je tichý (i když pochopitelně slyšitelný), a není tedy nutné se obávat, že by zvuk jakkoliv rušil například kolegy v kanceláři nebo zbytek osazenstva domácnosti. Systém má integrovánu antikolizní pojistku, která zajišťuje, aby v případě, že jedna noha narazí na překážku, druhá taktéž přestala pracovat a nesnažila se deskou stále pohybovat (to u starších stolů jiných značek býval problém).

Nosnost elektrických nohou uvádí výrobce 100 kilogramů. Nebyly by to děti, aby tento nový „výtah“ ihned nevyzkoušely. Se čtyřiceti kilogramy živé váhy naštěstí neměl Stell při zvedání žádný problém. Výrobce uvádí, že mechanismus je otestován na dva miliony pohybů. Záruka je standardní dvouletá.

Jde to i ručně

Pokud toužíte po polohovatelném stolu, ale nechce se vám utrácet za elektrickou verzi nebo například nepočítáte s tím, že byste změnu výšky pracovní desky využívali tak často, existuje samozřejmě levnější verze na ruční pohon.

Stell ji nabízí za doporučených 7 590 korun (na internetu opět lze sehnat výrazně levněji). Minimální výška je však jen 73 centimetrů (oproti 62 centimetrů u elektrické verze), a stůl tak nelze využít jako dětský. Nohy lze od sebe vzdálit jen na 160 centimetrů a výrobcem uváděná nosnost je také nižší, 80 kilogramů. Konkurenční alternativa od IKEA (stůl Skarsta za 4 990 korun) však tabulkově unese „jen“ 50 kilogramů.

Klikový mechanismus se po použití sklopí a zasune pod desku stolu, takže ničemu nepřekáží.

Zdravé a univerzální řešení

Polohovatelný stůl je z našeho pohledu univerzálním řešením do dětského pokoje, do pracovny nebo do společných prostor domácnosti. Na překážku může být strohý a zároveň „kancelářský“ design základní konstrukce (většina výrobců nabízí velmi podobný vzhled), ale pokud vám vyhovuje, získáte stůl, u kterého se vystřídají pohodlně a bez kompromisů všichni členové rodiny bez ohledu na výšku a jejich momentální potřeby.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Skvěle hrají i vypadají. Otestovali jsme bezdrátové repro neznámé značky

UB+ dB1 DoubleBass

Vyzkoušeli jsme nové bluetooth reprosoustavy na českém trhu zatím prakticky neznámé značky UB+....

Jistota prodejních hitů. Test Samsungů Galaxy A34 a A54

Samsung Galaxy A34 a A54

V nabídce Samsungu patří smartphony Galaxy řady A dlouhodobě k těm nejprodávanějším. Hitem byly v...

Prostorový zvuk z jedné reprosoustavy. Novinka Sonosu mile překvapila

Testované novinky: Sonos Era 100, Era 300, Sub Mini

S nástupem kompaktních bezdrátových reprosoustav jsme si docela zvykli na monofonní reprodukci –...

Univerzální a tenký elegán. Test Honoru Magic5 Lite

Honor Magic 5 Lite

Prémiové smartphony střední třídy byly v jednu dobu výrazným trendem na trhu. Konkurenci v tomto...

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

Acer Predator Helios 300

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli...

Nebojí se ani dražších rivalů. Test Motoroly Edge 30 Ultra

Motorola Edge 30 Ultra

Aktuální top model značky Motorola ukazuje, jak se mají dělat špičkové telefony. Má ve výbavě hned...

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Vysloužilé PC nemusí jen chytat prach. Vdechněte mu druhý život

Podívejte se na možnosti, jak vrátit staré počítače či notebooky zpět do hry. Možností, k čemu by se daly využít, aby z...

Prodeje počítačů padají. Firmy vymýšlejí inovace či pozastavují výrobu

Během covidové pandemie měli výrobci počítačů žně. Karta se však obrátila a nasycený trh výrazně klesá. Tradiční firmy...

Zatím nesahat. Notebooky a telefony Lenovo se budou měnit pod rukama

Společnost Lenovo na veletrhu Mobile World Congress 2023 v Barceloně předváděla dva zajímavé koncepty s rolovacím...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....