Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Srovnání: Athlon XP 3000+ a Pentium M 1,7GHz - výkonné HP nx9105 s AMD (recenze)

  0:59
AMD a notebooky dlouho nešlo dohromady, ale výsledky našich testů ukazují, že to již neplatí. V podání HP Compaq nx9105 s širokoúhlým displejem, přepisovačkou DVD a s výkonným procesorem AMD lze překonat i jeden z nejrychlejších procesorů Intel. Aneb kdy se musí i Pentium M sklonit... Podrobné srovnání si přečtěte v naší recenzi tohoto zajímavého notebooku v ceně již od 39.980 Kč.

HP nx9105 a AMD 3000+ v testu: jaký je levný supernotebook? (recenze)

Notebooky.cz - HP Compaq nx9105 - pro detailní foto klikněte na fotografiiPožadavky trhu jsou protichůdné. Na jedné straně stále více uživatelů, jak domácích tak firemních, uvažuje o noteboocích namísto desktopů. Na druhé straně se jim ale stále nechce platit desetitisíce navíc za mobilní sestavy s nejvyšším výkonem. A tak si musí výrobci nechat napadnout kompromisy, které jsou schopny uspokojit jak uživatele toužícího po mobilním použití a nezávislosti, tak toho, co primárně požaduje výkon stolního PC, jen s minimálními omezeními. Na jedné straně mobilita, na druhé straně výkon - a pod čarou zůstává neúprosný argument přijatelné ceny.

Minulý týden jsme uvedli ve srovnání recenzi dvou notebooků, za jedno špičkové pracovní stanice, nejvyššího modelu profesionální řady Compaq nc, model nc8000 - a proti němu výrazně levnější notebook značky Gericom, model BlockBuster s procesorem Pentium 4. Jako by nám v tomto srovnání chyběl pomyslný třetí. Aneb AMD!

Proto se nám velice zamlouvala možnost otestování modelu HP Compaq nx9105 a jeho mobilní varianty procesoru Mobile Athlon XP, na téměř nevídané frekvenci a výkonu - 1,6 GHz alias 3000+. (Pro detailní pohled klikněte na některou z fotografií, otevře se zvětšenina v novém okně.) Paradoxně nám tak tento model splňuje oba předpoklady pro srovnání: ve srovnávací recenzi se účastnil procesor Pentium M na frekvenci 1,6 GHz a na druhé straně Pentium 4 s frekvencí 2,8 GHz. Ač to AMD zuřivě popírá, PR rating aneb číslo 3000+ má ponejvíce směřovat k porovnání s frekvencí Intelovských procesorů, proto můžeme brát tento model AMD jako ideálního konkurenta obou notebookům. Zajedno má tu správnou frekvenci jako mobilní Pentium M, za druhé ratingové označení výkonově odpovídající procesoru Pentium 4 na 2,8 až 3,0 GHz.

A tak hurá do testování. Uvidíme, jak se procesor AMD a notebook HP popasuje s konkurencí. Hned na úvod však zklameme hráče - a potěšíme profesionálnější mobilní uživatele (a multimediální nadšence). Tento notebook disponuje pouze horší grafikou nVidia GeForce4 420 Go s 32MB videopaměti. Oproti oběma modelům testovaným v minulém týdnu je to pouze slabá útěcha (pro hráče), ATI Mobility Radeon 9600 s 64MB videopaměti reprezentuje v 3D hrách přeci jen výkon o dvě generace dále.

Design a konstrukce: Elegantní tlouštík a la nové HP

Všechny notebooky Hewlett Packard řady Compaq jako by se vydaly sledovat nový trend. S trochou trefného sarkasmu lze říci, že je to kombinace industriálního vzhledu notebooků IBM ThinkPad (černý hranaté kostky) a stříbrné avantgardy notebooků Apple z druhého konce spektra. Lidově řečeno, u HP se najdou obě skupiny - jak konzervativnější uživatelé, požadující decentně vypadající pracovní nástroj, tak vyznavači bohatějšího životního stylu, oblých tvarů a v současnosti populární "stříbrné" vlny.

Kulatý kompaktní stroj nezapře jistou hmotu - a hmotnost. Přeci jen patří do vstupní třídy, a tam je nižší cena vykompenzována většími rozměry a váhou. Zaoblené rohy nám byly nesmírně sympatické, díky nim se notebook snadno zasouvá i do napěchované aktovky a působí "mile" - méně strojově. Celý obvod základny lemuje stříbrný pruh, který příjemně kontrastuje s pekelně černým plastem víka a dna. Barevně se notebook zvnějšku skutečně povedl.

I po otevření zůstává stále výborný dojem z kvalitní designérské práce. Žádné zbytečné barvy navíc, celý notebook je kombinací černé se stříbrnou jako atraktivním doplňkem. Lem víka displeje je tak také ve stříbrné, ale bezprostřední okraj v černé. Opěrka je v černé, ale oblast touchpadu má stříbrný podklad.

Širokoúhlý displej: luxus nižší střední třídy

Tento notebook nezapře, že se vidí výše - a úspěšně tam směřuje. Jeho víko je širší než je obvyklé, a má proč. Po otevření se naskytne velmi příjemný pohled - a co teprve po spuštění a nainstalování vhodných aplikací. S úhlopříčkou 15,4 palce nabízí větší diagonálu než většina notebooků v ČR - a s plochou 1280 x 800 bodů zase dostatečné rozlišení. Oproti širokoúhlým notebookům je toto rozlišení ještě poměrně nízké, na druhé straně dobře čitelné. Displeje se stejnou úhlopříčkou a vyšším rozlišením bývají pro uživatele se slabším zrakem velmi těžko čitelné. Tento displej je někde na pomezí rozhraní 1024 x 768 a 1400 x 1050 bodů u notebooků se standardním poměrem stran 4 ku 3, namísto 16 ku 10. Za displej tak od nás získává tento Compaq pochvalu - rozhodně je to inovativní krok, do této třídy zabudovat displej podobných kvalit!

Výkonově na úrovni nejlepší: AMD se předvádí

Co se procesoru a podpůrných komponent týče, tento notebook je na tom opravdu dobře. S procesorem, jehož rating je 3000+, jsme v redakci zatím tu čest neměli. Podporovala jej 512MB operační paměť DDR s rychlostí 333 MHz, jíž se nemůže pochlubit ani mnoho notebooků z business třídy s procesorem Pentium M. Svou roli tu sehrála úžasná čipová sada nVidia model Crush K8 alias nForce 3. Jak úspěšně dokazují jak ATI, tak nVidia, dělat čipové sady stejných kvalit jako Intel není takový problém jak se zdálo. Do třetice všeho dobrého je tu sice zastarávající, nicméně přesto solidní grafický čip se samostatnou grafickou pamětí též z domu nVidia GeForce4 420 Go. (Bylo by zajímavé vidět čipovou sadu nVidia v kooperaci s grafikou ATI Radeon 9700. Podle nás by to byl asi nejtěžší konkurent Intelu, jakého si můžeme za současného stavu technologie představit!)

Poprvé jsme zde v tomto modelu měli tu čest s přepisovací DVD mechanikou a la HP. Jedná se o standard "plusový", v našich testech četla bez problémů i média DVD-R/RW. Horší to je s kooperací mezi DVD+R/RW přepisovačkami různých notebooků při neuzavřených přepisovatelných médiích, někdy si toto mechaniky a média nerozumí napříč výrobci (v každém případě je lepší médium uzavřít před použitím jinde, s jiným zapisovacím softwarem).

Sbírka doplňujících komponent: na úrovni i bez Intelu

V noteboocích s procesory Intel je takřka pravidlem, že alespoň jedna další součást a spíše více je z domu Intel. Zde tomu tak není, každou funkci obstarává specialista na danou oblast. Síťovou komunikaci na 10/100 Mbit/s obstarává lety prověřený výrobce RealTek a jeho aktuální čip RTL8101L. Faxmodem je pod správou čipu Agere a jeho softwarové vrstvy, o kvalitní hudbu na též značkových reproduktorech JBL Pro se stará čipová sada SoundMax Pure Audio, řadič PCMCIA jistí Texas Instruments, 60GB pevný disk IBM a optická mechanika je poněkud neznámé značky HL-DT-ST.

Specialitou HP jsou rychlé bezdrátové sítě. Už v době, kdy Intel ještě nenabízel 54Mbit/s adaptéry, HP již mělo svou rychlou bezdrátovou síť. A u toho nadále zůstává, k prospěchu pro uživatele. V tomto notebooku je kvalitní bezdrátový adaptér značky Broadcom s ledacos sdělujícím názvem 54g MaxPerformance 802.11g. Samozřejmě je zde i bezdrátový infračervený adaptér, co zde poněkud překvapivě uživatel též nalezne, je adaptér Bluetooth - i notebooky s procesory AMD již konečně nejsou jen chudí příbuzní. Bluetooth je příjemný doplněk zvláště ve spojení s českým unikátem, mobilním paušálem GPRS - i v našich testech na síti T-Mobile přes Sony Ericsson spolupracovalo HP naprosto bez výhrad.

Unikátní stolní "stolička": dokovací stanice podle našich představ

Sice jsme ji neměli v testu, ale už z fotografie je celkem zřejmé, o co se jedná. Známe podobná řešení, dodává je i Dell, ale v podání černého HP má jakousi přidanou eleganci oproti šedším Dellům (což je ale čistě subjektivní pocit, ve funkčnosti asi příliš rozdíl není). Kdo je ochoten zainvestovat, může si pořídit velmi atraktivní a praktickou stolní dokovací stoličku pro své HP - a kdo ne, může jej alespoň zhodnotit.

Výkonově opravdu špička: zcela na úrovni Pentium M 1,7 GHz

Notebooky.cz - HP Compaq nx9105 - pro detailní foto klikněte na fotografiiPozoruhodného výsledku se dobral tento notebook v našich testovacích aplikacích. Takřka na chlup se jeho výsledky kryjí s nejvýkonnějšími procesory Intel Pentium M z generace Banias. Porovnejte hodnoty s námi: Vahal Marathon, notebook s procesorem Pentium M na 1,7 GHz - a HP Compaq nx9105. V testech hrubého výkonu procesoru PC Mark 2002 vede s 5599 body Pentium M 1,7 GHz, AMD však s 5156 body není příliš vzdáleno. V rychlosti komunikace s pamětí se situace až se zrcadlovou dokonalostí obrací: v PC Marku dosahuje HP a AMD, respektive nVidia hodnot 5588 bodů, zatímco čipová sada Intel zde boduje pouze s 5105 body. Ve výkonu disku dokonce HP dokáže odrovnat i velmi slušný disk Marathonu, s 616 body má náskok před 594 body Marathonu (a to i přes to, že jedná o pomalejší 4200 otáčkový disk). Oba notebooky měly shodně 512 MB operační paměti.

Jinak vypadá situace v testech grafiky. Zde své dobré vlastnosti ukázal čip GeForce4, ale na Mobility Radeon 9000 neměl. Přeci jen, jedná se o rozdíl generace, jeden čip plně podporuje DirectX8 a druhý ne. V našich skóre 3D Mark 2001 ve standardním rozlišení 1024 x 768 bodů se to také projevilo: 7251 bodů pro Marathon oproti 4391 bodům pro HP Compaq. Totéž, jen markantněji se projevilo v testu 3D Mark 2003, který sází na pokročilé funkce DirectX 9: 197 bodů HP oproti 1086 bodům Marathonu ukazuje, kde už starší grafika nestíhá a musí jí pomáhat nespecializovaný procesor. (Nutno však dodat, že pro opravdu náročné 3D hry je i 1000 bodů u Radeon 9000 jen velmi špatný základ.)

Milé drobnosti: v detailech tkví síla

Po vyhodnocení výkonu se přesuňme do oblasti velmi subjektivní, HP disponuje jednou z nejlepších klávesnic, jeho rozdělená pole kláves, seskupovaná podle funkce, velké klávesy, jasný a jemný chod, srozumitelný popis alternativních kláves, korektní umístění klávesy Ctrl v levém dolním rohu a teprve vedle Fn, velký mezerník a v neposlední řadě též deaktivovatelný touchpad, to vše dělá z HP notebook pro více i méně psavé.

Možnost zapínání a vypínání bezdrátové sítě speciálním tlačítkem a především pak samostatné klávesy pro ovládání hlasitosti, či úplné utlumení, to jsou často neocenitelní pomocníci v mnoha běžných situacích. Přítomnost rozhraní jako FireWire či S-video je již spíše standardem, ale i tak stojí za to ji pochválit. Poměrně příjemné překvapení (vzhledem k danému výkonu a vybavení) byla takřka tříhodinová výdrž v běžném provozu, těsně nad dvě hodiny v našem maximálně zátěžovém testu (123 minut).

Závěrem: AMD v podání Hewlett Packard je schopno konkurovat

Sice se toto HP nemůže svou tloušťkou rovnat notebookům s procesorem Pentium M, ale oproti nim nabízí v dané cenové kategorii podstatně více možností, které stojí za úvahu. Širokoúhlý displej, maximálně výkonný procesor, samostatná grafika, neuvěřitelně výkonná čipová sada, vysokorychlostní bezdrátová síť, navrch pár příjemných "detailů" jako kvalitní klávesnice a neobvyklý šampión je na světě. AMD nebylo zvyklé vyhrávat testy, ale tento notebook můžeme s klidem doporučit těm, kteří hledají středně těžký notebook převážně na dvě až tři místa (kancelář, domov, chata,...), ale případně i na cesty. Vydrží rozumně dlouho, podle oblasti nabízí velmi dobrý až špičkový výkon - a jeho cena zůstává přiměřená schopnostem.

Stručný souhrn technických specifikací: AMD Mobile Athlon XP, 512MB RAM, HDD 60.0GB; 15.4" TFT 1280x800, nVidia GeForce4 420 Go s 32MB DDR, interní DVD+RW, zvuk SB Pro kompatibilní, 2x reproduktory JBL Pro, klávesnice, touchpad, interní faxmodem V.92, interní LAN 10/100, interní WiFi 802.11b/g, interní Bluetooth, 1xLPT, 1xVGA, 3xUSB 2.0, 1xIrDA, 1xTV-Out, 1xFireWire, 1xPortReplikator, 1xLine-Out, 1xLine-In, 1xMic, 1xPCMCIA typ II; čtečka karet 5in1, Li-Ion baterie až 3 hodiny, rozměry 362x284x50mm, hmotnost od 3,49kg

Cena dle konfigurace: Bez přepisovací mechaniky DVD+R/RW, s kombomechanikou DVD-ROM a CD-R/RW stojí tento model 39.980 Kč, včetně přepisovačky DVD cena (námi testovaného modelu) stoupne na 47.980 Kč, respektive 57.096 včetně DPH. Ceny jsou převzaty ze stránek HP, aktuálně k datu vydání recenze.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 142 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 71 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi je 1 příspěvek

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi je 8 příspěvků

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...