Špičkové grafiky v noteboocích - i na našem trhu? ATI již brzy...

  0:01aktualizováno  0:01
GeForce FX byl uveden na americký trh, ATI si to míří na náš trh, s Radeonem 9600 v modelu za cca 50 tisíc Kč. Pentium 4-M 2,2 GHz, DVD přepisovačka, poměrně rozumná váha a 15,1" displej, to mají být krom exkluzivní grafiky trumfy nového notebooku Gericom, který by se měl v ČR objevit co nevidět.

Gericom vs. Toshiba: model s Radeon 9600 pro Čechy?

Uvažujete o koupi nového notebooku? Možná stojí za to chvíli si počkat. Poté, co si Toshiba zřejmě uzmula světové prvenství s nVidia GeForce FX kartou (viz včerejší článek zde), ATI a další výrobci na sebe nedali dlouho čekat. Protože o prodeji Toshiby se zatím uvažuje jen v USA, podstatně zajímavější variantou může být pro nás (stacionární Čechy a Moraváky) notebook Gericomu.

Tento "evropský" notebook se může pochlubit zřejmě nejrychlejší mobilní grafikou značky ATI, která by měla v dohledné době dorazit na náš trh - na rozdíl od Toshiby zcela jistě. Ve vybavení jsou si velmi podobné. Overdose Radeon 9600 má svůj hlavní trumf již ve jméně, ale to přece jen alespoň pro práci není to hlavní. Pentium 4-M procesor, jedna z nejvýkonnějších čipových sad pro Pentium 4 procesory SiS 648/963, až jeden gigabajt operační paměti - kdo potřebuje pracovat a efektivně, tento notebook jej s největší pravděpodobností brzdit nebude.

Pozitivně hodnotíme především integraci skutečně mobilního procesoru, jeho nižší spotřeba je jednoznačné plus. Jak se projeví na stavu akumulátorů extrémně rychlý Radeon 9600, to záleží především na nastavení úspor energie - v našich testech se staršími čipy ATI výkon korespondoval s nastavením spořivého, vyrovnaného či maximálního výkonu. V 3D aplikacích (hry) je pak nasnadě: buď plný výkon a kratší doba provozu, nebo více cukání v akčních scénách, za to třeba až pár desítek minut navíc.

Jak je u Gericomů vyšší třídy zvykem, kombomechanika DVD-ROM/CD-R/RW patří ke slušnému standardu. A v ČR zatím poměrně unikátně - kdo si připlatí, může mít i DVD přepisovačku. Co se diskové kapacity týče, i 60 GB není problémem.

V ostatních parametrech je notebook víceméně typickým kouskem: PCMCIA, modem, 10/100 síť, 16bitový zvuk, FireWire, USB, výstup na televizi, infračervené rozhraní, paralelní - snad jen sériové by někdo mohl postrádat.

Oproti úplné špičce tento notebook nenabízí speciality, jako jsou Bluetooth, bezdrátová síť či zabudované GPRS. Trochu nás zklamává i displej - s prvotřídní grafikou dodávat sice 15palcový, zato však pouze XGA displej, s rozlišením jen 1024 x 768 bodů, to je poněkud slabší odvar. Radeon 9600 s 64 MB paměti by si zasloužil protikus s 1400 x 1050 či 1600 x 1200 bodů, eventuálně širokoúhlou variantu.

Notebook má na své vybavení poměrně přijatelné rozměry - především jeho tloušťka těsně nad tři centimetry (32 mm) je velmi příjemná: ruce "nevisí" při psaní volně v prostoru, vysoko nad stolem. 326 x 258 milimetrů je relativní standard, naopak s 2,5 kilogramy se notebook řadí k těm lehčím.

Předběžná cena se pohybuje v konfiguraci Pentium 4-M 2,2 GHz, 512 MB paměti, 60GB disk, DVD-přepisovačka na úrovni cca 1600 euro, což by se při uvedení na českých trh mohlo přeložit do zhruba padesáti tisíc korun. Při této ceně by byl Gericom velmi příjemným doplňkem notebookové scény, nejen kvůli rychlému Radeonu, ale i díky DVD zapisovačce a výkonnému procesoru.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz