SoundBlaster Audigy 2: Nejvyšší kvalita zvuku pro PC

aktualizováno 
Pokud si rádi dopřejete kvalitní poslech, je právě tato zvuková karta to pravé pro vás. Přináší opět nové technologie a posouvá je za hranice lidského vnímání. Jak tedy vypadá zvuk nové generace zvukových karet z dílen Creative Labs?

Každý svůj počítač užívá trochu jiným způsobem. Pro někoho je to pracovní nástroj, brána do světa internetu a přístupový bod k informacím. Někdo na něm hraje hry, a pro ty další slouží například jako kombinace domácího kina a hi-fi věže. Ti všichni, ač rozdílných zájmů, se neobejdou bez jedné věci. Nebudu vám pokládat žádné hádanky, nebudu vás dlouho napínat a rovnou odpovím. Neobejdou se bez zvukové karty.

Ale kterou zvukovou kartu si vybrat? Spolehnout se na základní desce integrovaný audio čip, nebo produkci zvuku svěřit specializovanému zařízení - zvukové kartě? Toť nesnadná otázka.

Audigy2 Platinum

Pro mnohé bude jistě rozhodující pořizovací cena a spokojí se s provizorním řešením. Pro valnou většinu však bude rozhodující to, co dané zařízení "umí" a jaký požitek (nebo nevolnost) nám toto zařízení z poslechu hudby dopřeje. A čím vyšší kvalita, a čím věrnější zvuk, tím pochopitelně lépe.


Dnes se letmo v našem malém preview podíváme na zvukovou kartu, která si činí nároky stát se na sklonku tohoto, a pochopitelně i v příštím roce, nejoblíbenější a také nejlepší zvukovou kartou pro osobní počítače. Podíváme se na SoundBlaster Audigy2.


Audigy 2, trocha historie

Audigy 2 je nástupcem, nebo lépe řečeno pokračovatelem, rodiny legendárních zvukových karet SoundBlaster od Creative. Ať už to byl SondBlaster Live! 5.1 a nebo jeho veleúspěšný nástupce, SoundBlaster Audigy, vždy se jednalo o absolutní špičku. Produkty ostatních výrobců se v této špičce ztráceli jako kapka v moři, a jen velice těžko se prali o své místo na slunci.

Ačkoliv zvukové karty od Creative Labs nebyly nikdy úplně designovány na to, aby sloužily profesionálním hudebníkům, přinesly vysokou kvalitu zvuku do osobních počítačů a díky velice příznivým cenám, dobrému poměru cena/výkon, si je oblíbila valná většina majitelů PC.

(I když musíme připustit, že zaváděcí ceny, bohužel, často připomínají ceny těch nejvýkonnějších procesorů od Intelu a tak nezbývá, než si na přijatelnou cenu nějaký čas počkat.)


Audigy 2 se bude opět dodávat do obchodů ve dvou verzích. Audigy 2 a Audigy 2 Platinum. Karty se od sebe liší pouze doplňkovým vybavením, nikoliv samotnou kartou, ta zůstává v obou případech stejná. U obou verzí nechybí ani konektor IEE1394, neboli FireWire, pro připojení digitálních kamer a jiných zařízení.

Audigy 2 "Player" Audigy 2 PlatinumAudigy 2, technické novinky

Technická specifikace vypadá vskutku impozantně. Posuďte sami:

  • Podpora DVD Audio
  • Přehrávání v 24 bit/ 192 kHz
  • Přehrávání a nahrávání v 24 bit/ 96 kHz
  • Dolby Digital EX dekódování
  • 7 analogových výstupů/vstupů
  • Podpora 6.1 zvuku ve hrách a filmech
  • THX Certifikace
  • Odstup signálu od šumu 106 dB
  • CMSS 3D

Audigy 2, kvalitaZ těchto údajů je několik věcí podstatných. Tak předně je to v současné době jediné zařízení, které je schopné přehrávat v maximální možné kvalitě DVD audio a to ještě ve stereu 24bit/192 kHz, díky čemuž je naprosto ideální pro domácí kino. Jedná se o maximální možnou kvalitu, kterou lze v tomto formátu zaznamenat. Dále je tu podpora 6 kanálového formátu 24bit/192 kHz a certifikace THX (Odstup signálu od šumu 106 dB + Dolby Digital Surround EX), čímž se směle vyrovná nejednomu Hi-Fi systému.

Aby to nebylo málo, tak na své si přijdou nejenom fanoušci dobré hudby a dobře ozvučených filmů, ale i hráči počítačových her. K dispozici je podpora EAX 3.0 a počet najednou přehrávaných hlasů v DirectSound3D je oproti původnímu SoundBlasteru Audigy zdvojnásoben z 32 na 64.

Nechybí ani (tredičně) hojná softwarová výbava a několik dalších vymožeností, pro jejiž podrobnější rozbor zde není  místo. Budeme se jim věnovat (pokud bude zájem) až někdy příště, při eventuální recenzi tohoto zajímavého kousku hardwaru.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz