Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Současnost a budoucnost mobilních procesorů - a co ti ostatní?

  5:30
V pokračování článku o mobilních procesorech si něco povíme o současných a budoucích procesorech a čipových sadách společností AMD, VIA, Transmeta, ATI a NVIDIA. Co se chystá v noteboocích na příští období? A s jakým vybavením se můžeme potkat již nyní?

Je sice pravda, že Intel hraje v oblasti mobilních procesorů první housle, na paty mu však šlape společnost AMD. Z hodně velké dálky pak na Intelu a AMD přizvukuje společnost Transmeta, jejíž hlavní zbraní má být v tomto i příštím roce procesor Efficeon. Poslední slovo zřejmě ještě neřekla ani společnost VIA, jejíž procesory Antaur-M mohou též být v některých specifických případech vhodným mobilním řešením.

U společnosti AMD je v oblasti procesorů pro mobilní zařízení v poslední době trochu živěji, což je jedině dobře. Největší soupeř Intelu však nemůže konkurovat ani počtem vyrobených mobilních procesorů ani počtem jejich produktových řad. "Mobilní" verze AMD Athlonu 64 je stejně jako Mobile Intel Pentium 4 spíše úsměvnou hříčkou a uplatní se pouze ve výkonných mobilních zařízeních s dostatečně dimenzovaným chlazením. Mnohem zajímavější je LV verze Athlonu XP-M s jádrem Barton. Protože jsme o nových mobilních procesorech AMD už psali v samostatném článku, můžeme se rovnou podívat na jejich současné a budoucí verze.

AMD Athlon 64 je v současné době jedním z nejvýkonnějších řešení pro all-in-one "desktopové" notebooky, nejedná se však o typické mobilní řešení. Athlon 64 momentálně existuje s frekvencí až 3400+, která udává poměr výkonu vzhledem k frekvenci procesorů Pentium 4. Na rozdíl od nich je však Athlon 64 plně (tedy "téměř") 64-bitový procesor, jehož nativní výkon využijí až příslušně optimalizované aplikace. Už dnes jsou však k dispozici například "64-bitové" drivery pro mobilní grafické karty, které však brzdí současná běžně používaná 32-bitová Windows XP. Mobile AMD Athlon 64 má nižší spotřebu než jeho desktopový kolega, stále se však nejedná o typický mobilní procesor.

AMD nabízí i starší a cenově výhodný procesor Mobile Duron (zřejmě starší skladové zásoby vyprodávané za směšné částky), který ale najdeme jen v zanedbatelném množství těch nejlevnějších notebooků - některé z nich jsou v prodeji i na našem trhu.

Další starší nízkospotřebový Mobile AMD Athlon 4 s koeficientem až 1600+ patří společně s již v praxi osvědčenými mobilními procesory AMD Athlon XP-M k procesorům, které nejvíce konkurují mobilním procesorům Intel. Novější AMD Mobile Athlon XP-M existuje s frekvenčním koeficientem až 2200+ a doplněný vhodnou čipovou sadou může být cenově přijatelným a přitom výkonným řešením pro různé typy notebooků.

Produktové roadmapy AMD jsou naštěstí výrazně rozsáhlejší než u Intelu a tak lze zatím ohlásit například příchod 90 nm procesorů Mobile Athlon 64 s jádrem Oakville. Nových verzí se dočká i Athlon 64, který bude mít nové 90 nm jádro Newark. V příštím roce by se pak na trhu měl objevit procesor Mobile Athlon 64 s jádrem Lancaster a mimo jiné též opět inovovaná 90 nm verze poměrně úspěšných procesorů Athlon XP-M s jádrem Sonora.


Společnost Transmeta má na trhu jednak starší mobilní procesory Crusoe a také novější procesory Efficeon. V obou případech se jedná o nízkospotřebové procesory, ovšem se zcela jiným návrhem a způsobem práce než jsou LV a ULV procesory Intel Pentium M. Nejstaršími z procesorů Crusoe s 0.18 μm technologií (TM5400 a TM5600) a taktem 500 až 667 MHz se nemá smysl zabývat, i když i jejich spotřeba pouhých 5,7 až 7,3 W je jistě velmi zajímavá. Transmeta Crusoe TM5700 pracuje s taktem 667 MHz, má 128 kB L1 a 256 kB L2 cache a podporuje 100 MHz nebo 133 MHZ DDR SDRAM. Spotřeba procesoru vyrobeného s technologií 0,13 μm je pouze 6,6 W.

O něco novější jsou pak modely TM5500 vyráběný s frekvencí 667 až 800 MHz nebo až 1 GHz v případě varianty TM55E. Procesor je vyrobený 0.13 μm technologií a podporuje 100 až 133 MHz DDR SDRAM a také starší 66 MHz až 133 MHz SDR SDRAM. Následují varianty Crusoe TM5800 a TM5900 s 512 kB L2 cache a taktem 667 MHz až 1 GHz.

Nejnovějším procesorem společnosti Transmeta je Efficeon TM8600 vyráběný momentálně s taktem 900 MHz až 1,1 GHz. Procesor existuje v několika variantách (s jinou paticí) a má 64 kB L1 a 1 MB L2 cache. Díky podpoře pamětí DDR SDRAM s taktem 266 až 400 MHz se výrazně zvedl výkon paměťového subsystému, samozřejmostí je též podpora 400 MHz sběrnice HyperTransport.

Procesor VIA C3 najdeme především v lehkých mobilních zařízeních, které většinou nevyžadují dodatečné chlazení. Frekvence procesoru se sice pohybuje kolem 1 GHz, reálný výkon procesoru však spadá spíše do oblasti typických kancelářských aplikací a také výkon FPU jednotky je ve srovnání s procesory Intel, AMD či Transmeta na shodných frekvencích velmi nízký. VIA C3 má pouze 64 kB L2 cache a jeho frekvence se pohybují od cca 800 MHz až po zhruba 1,3 GHz při spotřebě kolem 20 W.

Mnohem zajímavější je plnohodnotný mobilní procesor VIA Antaur respektive Antaur-M, což je typický nízkospotřebový procesor pro ultrapřenosná mobilní zařízení typu Tablet PC a různé varianty subnotebooků. Bohužel výkon procesoru VIA Antaur-M je stejně jako u procesoru C3 dost nízký, a to i při relativně vysokých frekvencích. VIA Antaur-M je vyráběn 0.13μm CMOS technologií a momentálně existuje ve verzích s taktovací frekvencí 1 GHz až 1,4 GHz. K dispozici je i speciální LV verze se sníženou spotřebou a taktem 1 GHz. VIA Antaur-M má dvě 64 kB L1 cache, dalších 64 kB L2 cache a podporuje sběrnice s taktem 133 MHz nebo 200 MHz.

V oblasti procesorů se společnost VIA i přes nadějné plány a porůznu se objevující "velkohubá" prohlášení vůbec neprosadila. Mezi specializovanými čipovými sadami je tomu však opačně a zde má VIA slušnou oblast trhu - především však u čipových sad pro desktopy. Čipsety s integrovaným grafickým jádrem UniChrome a podporou 400 MHZ DDR SDRAM pamětí se budou dále rozvíjet a měly by být dostupné i ve verzi pro sběrnici PCI Express. Čipové sady doplní ještě v tomto roce porůznu specializované procesory s jádrem Nehemiah a Esther (110 nm a 90 nm technologie), které mimo jiné směřují i do oblasti "mobilní" spotřební elektroniky. Nasazení těchto procesorů u některých typů notebooků je však víc než pravděpodobné.

VIA Northbridge, Southbridge roadmap
- Q1 2004Q2Q3Q4
Pentium 4
Integrated, Mobile
PM800
UniChrome graphics
DDR400
AGP 8x


PN800
(low power)
(PM880 ?)
UniChrome Pro graphics
Dual DDR400
AGP 8x
PM890
DeltaChrome IGP
Dual DDR2-667, DDR400
PCI Express x16, x1
-
C3CN400
UniChrome Pro graphics
DDR400
AGP 8x
MPEG-4 acceleration
VP: 2
---

VIA processor core roadmap
H1 2004H2 2004
LP performance
Pentium M bus
-C5I
Esther
- 2GHz
400MHz Pentium M, VIA-bus
128KB L1, 64KB L2
SSE2, SHA-1 HW encoder
IBM 90nm low-k/SOI process
LP value
Socket 370
C5P
Nehemiah
1 - 1.4GHz
200MHz FSB
128KB L1, 64KB L2
SSE, AES/DES/DES3 encoder, 2 RNG
130nm TSMC low-k process
-
(110nm TSMC ?)

Společnost ATI se v poslední době angažuje i v oblasti mobilních čipových sad, pochopitelně s vlastním integrovaným grafickým jádrem. Jedná se například o čipsety ATI RADEON IGP 340M a ATI MOBILITY RADEON 7000 IGP určené pro Mobile Intel Pentium 4-M se 400 MHz a 533 MHz sběrnicí. Obě grafická jádra využívají sdílenou operační paměť DDR SDRAM s taktem 266 a 333 MHz a podporují buď 1 GB nebo až 4 GB operační paměti. Novější je čipová sada ATI MOBILITY RADEON 9100 IGP, která podporuje jak Pentium 4-M, tak i Intel Pentium M a sběrnici s taktem až 800 MHz. Integrované grafické jádro podává výrazně lepší výkon než u předchozích dvou čipsetů (hlavně díky podpoře až 400 MHZ DDR SDRAM a AGP 8X), výkonu samostatných mobilních grafických adaptérů však nedosahuje.

Vývojem a výrobou univerzálních mobilních čipových sad se zabývá rovněž společnost NVIDIA. Nová produktová řada nForce3 Go není zdaleka tak rozšířená jako čipsety ATI MOBILE RADEON IGP a je navržena pro 64-bitové procesory AMD a dále pro CPU Transmeta Efficeon. Konkrétně se jedná o čipset NVIDIA nForce3 Go150 pro 64-bitové procesory AMD, podporou RAID, AGP 8X a řadou dalších zajímavých vlastností. Čipset NVIDIA nForce3 Go120 je naopak určený pro nové procesory Transmeta s jejich technologií LongRun a jeho rozměry jsou pouze 22 x 22 mm.

Luboš Němec    

CES 2025

Největší veletrh spotřební elektroniky Consumer Electronics Show 2025 začíná 6. ledna.

  • Nejčtenější

Světová vědecká elita varuje před vytvořením „zrcadlových bakterií“

Vědci usilovně pracují na vytvoření umělých buněk. Před jedním druhem však varují a chtějí ho vyškrtnout ze svých plánů. Rizika spojená s vytvořením „zrcadlových buněk“ považují za příliš vysoká.

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

USAF zvažuje, že přikoupí nové strategické bombardéry. Svět je nebezpečný

Nejnovější americký strategický bombardér B-21 Raider se poprvé odlepil od země před necelými čtrnácti měsíci. Letectvo Spojených států má zatím v úmyslu nakoupit sto kusů těchto strojů. Vynořují se...

Neuvěříte, co Acer namlel do šasi nového notebooku Vero

Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) Po plážích se jich válejí miliardy, hromady jich denně vyhodí z luxusních restaurací. Průmyslově je lze využít pro úpravu pH vody nebo z nich vyrábět materiál podobný betonu. A nově je tchajwanský...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

Majitel Amazonu vyzývá Muskovu SpaceX. První let rakety ale odložil

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos chce dobývat vesmír podobně jako Elon Musk. Jeho firma Blue Origin provozuje nosiče New Shepard a chystá se stavět na oběžné dráze soustavu komunikačních družic Kupier,...

12. ledna 2025,  aktualizováno  13.1 9:09

Podívejte se na letadlo, které bude řídit konec světa. Dovolá se ponorkám

Firma Northop Grumman zveřejnila obrázky plánovaného letounu E-130J pro americké námořnictvo. V případě třetí světové války má za úkol obstarat spojení s raketonosnými ponorkami. Používá k tomu...

13. ledna 2025

Před 100 lety Praha hromadně přejmenovávala ulice

Před 100 lety pražské zastupitelstvo jednalo o přejmenování některých ulic. Po vzniku Velké Prahy totiž přibylo ulic, které se jmenovaly v různých částech města stejně.

13. ledna 2025

Vesmír může skončit během toho, co čtete tento článek. Fakt, říkají to seriózní vědci

Premium

Chystáte se příští týden na úřad, nebo dokonce k zubaři? V tom případě by se vám mohlo hodit, kdyby vesmír přes noc zanikl. Pozor, z pohledu fyziky to vůbec není nemožné! Jenom je to velmi...

12. ledna 2025

Zima nemá šanci: Jak hodnotíte ochranný krém HALLOHEBAMME?
Zima nemá šanci: Jak hodnotíte ochranný krém HALLOHEBAMME?

50 maminek mělo možnost otestovat HALLOHEBAMME Baby krém do větru a zimy, který slibuje hydrataci, ochranu a posílení citlivé dětské pokožky během...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Harmonický vztah? Prázdný pytlík a plné břicho, radí žena trenéra Růžičky

Manželka hokejové legendy Vladimíra Růžičky (61), Marie Růžičková (37), promluvila o psychických problémech. Poté, co...