SONY VAIO PCG-U101, mininotebook s hmotností 880 gramů!

  0:01aktualizováno  0:01
V dalším pokračování zahraničního okénka opět zamíříme za oceán do Japonska a USA, kde společnost SONY co nevidět začne prodávat svůj inovovaný mininotebook série U1 s hmotností pouhých 880 gramů. Jako jedno z prvních mobilních zařízení obsahuje model VAIO PCG-U101 nízkonapěťový Intel Mobile Celeron, což mu dává schopnost fungovat 3 až 5,5 hodiny na standardně dodávanou baterii.

S hmotností 880 gramů bude SONY VAIO PCG-U101 jedním z nejlehčích sériově vyráběných mininotebooků. Dostupnost tohoto v mnoha směrech běžného, ale s ohledem na malé rozměry dokonale mobilního mininotebooku je v současné době omezena na Japonsko, v malém množství by se ale měl dovážet i do USA. O podobném typu notebooku prodávaném v Evropě si bohužel můžete nechat jen zdát, a právě proto jsem VAIO PCG-U101 zařadil do našeho zahraničního okénka.

Protože je SONY VAIO PCG-U101 přímým nástupcem modelu PCG-U1 (o kterém jsme už na našem serveru psali), nebudeme znovu detailně probírat konstrukci a podíváme se pouze na hlavní znaky tohoto špičkového mininotebooku. Nejzásadnějšími vlastnostmi každého typického mininotebooku jsou jeho rozměry a hmotnost. O váze 880 gramů jsem se už zmínil, rozměry cca 179 x 140 x 34 mm připomínají knížku formátu A5. A právě jako elektronickou knížku můžete VAIO PCG-U101 používat, samozřejmě i s ohledem na celkem slušnou výdrž na baterie. Díky procesoru Intel Mobile Celeron v provedení Ultra-low-voltage taktovanému na 600 MHz totiž vydrží mininotebook pracovat až 5,5 hodiny na jednu standardně dodávanou baterii. Udávaný maximální čas je samozřejmě ideální a ne příliš realistická hodnota, i minimálně udávaná tříhodinová provozní doba je ale u tohoto typu mininotebooků výrazně nadprůměrný čas. S větši baterií pak můžete VAIO PCG-U101 provozovat 8 až 13,5 hodiny, opět se ale jedná o oficiálně udávané firemní údaje.

Prakticky žádný mininotebook není určen pro náročné aplikace, což platí i o VAIO PCG-U101. Na rychlost notebooku si ale při přehrávání videa ani při práci s běžnými kancelářskými aplikacemi určitě stěžovat nebudete. 600MHz Intel Mobile Celeron ULV totiž využívá 400MHz systémovou sběrnici a také čipset Intel 855 PM v současné době patří mezi to nejlepší, co Intel pro mobilní zařízení nabízí. 256 MB operační paměti DDR SDRAM (pracující s taktem 266 MHz) můžete rozšířit až na dvojnásobek, na větší množství paměti nejsou k dispozici vhodné sloty, ani místo na motherboardu notebooku.

Rozměry mininotebooku si vynutily použití poněkud extravagantního a netypického polohovacího zařízení. K pointing sticku byla u modelu PCG-U101 přidána ještě vícesměrová tlačítka pro rychlou navigaci v dokumentech a webových stránkách rozmístěná kolem pointing sticku, zbylá "myšoidní" tlačítka jsou opět vlevo dole pod displejem. Zachováno zůstalo i tlačítko pro zoom usnadňující čtení textů. Nový je displej. VAIO PCG-U101 má na rozdíl od předchozích modelů tzv. VAIO U Series 7,1palcový TFT XGA displej (předchozí modely měly pouze 6,4" displej). Grafická karta ATI MOBILITY RADEON-M má vlastních 16 MB videopaměti a teoreticky by se tak na mininotebooku daly hrát i některé méně náročné 3D hry. Novinkou u VAIO PCG-U101 je tlačítko pro rychlou rotaci obrazu, což se hodí hlavně při čtení již v úvodu zmíněných elektronických knížek. Při změně orientace screenu se automaticky změní i mapování kurzorových kláves pro scrolling obsahu stránek.

Integrovaná WiFi karta pro sítě standardu 802.11b se určitě bude hodit, stejně jako dva rychlé USB porty (USB V2.0), FireWire rozhraní, PCMCIA slot a CGA výstup vyžadující speciální redukci. U snad každého "počítačového" výrobku značky SONY nejdem nezbytný slot pro karty Memory Stick, který nechybí ani u VAIO PCG-U101.

I když se SONY VAIO PCG-U101 v USA ještě neprodává, je možné si ho už objednat u společnosti Dynamism dovážející tento i další typy exkluzivních japonských notebooků do USA. Cena VAIO PCG-U101 s 256 MB DDR SDRAM, 30GB pevným diskem a Windows XP Home Edition byla stanovena na 1 999 USD. Upgrade paměti na 512 MB stojí 259 USD, ceny náhradních baterií jsou dostupné pouze na dotaz. Součástí dodávky není žádná floppy nebo optická mechanika, tu si musíte objednat zvlášť ve verzi s připojením na USB nebo FireWire rozhraní.

VAIO PCG-U101 určitě není jen nádherná hračka, kterou ze zřejmých důvodů (velikost a hmotnost) jistě ocení nejen všichni Japonci. Je myslím zbytečné opakovaně se ptát, proč se mininotebooky tohoto typu do Evropy nedováží (a hned tak se určitě dovážet nebudou). Mobilní technika je ovšem velmi variabilní a kdo ví, třeba se za pár let i v Evropě dočkáme podobného mininotebooku.


SONY VAIO PCG-U101 - základní technické parametry:

Motherboard Features
CPU: Ultra low voltage 600A MHz
Mobile Intel® Celeron® Processor
System Bus:400 MHz
Chipset:Intel 855 PM
L1 / L2 Cache: 64K / 512K CPU Integrated
RAM (std/max): 256MB DDR / 512MB DDR
Memory Bus: 266MHz
Storage
HDD: 30GB (Ultra ATA/100)
Optical DrivesPCGA-DVRW1 (iLink DVD-RW drive) - optional
PCGA-DVD1/A (i Link DVD-Rom drive) - optional
Floppy Drive
PCGA-UFD5 (USB Floppy Drive) - optional
Graphic / Video Features
Chip: ATI Mobility Radeon-M
VRAM: 16MB
Display: 7.1 " XGA TFT
Resolution: 1024 x 768 pixels @ 16M colors (built-in)
1280 x 1024 pixels @ 16M colors (external)
1024 x 768 pixels @ 16M colors int./ext. (dual display)
Sound system
Sound Card: PCM 16bit audio, integrated speaker
Interface
PCMCIA: Type II x 1 CardBus compatible
Integrated ports: USB 2.0 ×2; iLink (IEEE1394, 4-pin) x1; LAN RJ-45 x1; Microphone x1 (monaural 1/8" mini-jack); Headphone/audio-out x1 (stereo 1/8" mini-jack); VGA Out (requires optional dongle #PCG-DA1S); MagicGate Memory Stick Slot ×1; 802.11b Wireless LAN
Input / Output Devices
Keyboard: QWERTY 84 Key, 13mm pitch, 1.5mm keystroke
Pointing Device: Pointing Stick
Battery Life: Standard Battery: 3-5.5 hours
Enhanced Battery: 8-13.5 hours
Power
Consumption: 22W
A/C adapter: 100-240V / 50-60 Hz
Physical Features
Size: 7.0(W) x 5.5 (L) x 1.3 (H) [inch]
178.8 x 139.5 x 34.1 [mm]
Weight: 1.94 lbs / 0.88 kg
Other
Package contains: A/C Adapter (PCGA-AC16V4);
Standard Battery (PCGA-BP101U)
Operating System: Windows XP Home Edition
Windows XP Professional (optional)

Luboš Němec   

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Najdete na iDNES.cz