Sony CRX10U - přenosná USB vypalovačka a MP3 discman v jednom za čtyři tisíce s daní (recenze)

aktualizováno 
Nevíte, co pod stromeček? Sony vrací úder a trhu se objevuje externí MP3 discman s USB vypalovačkou. Nejedná se ovšem o nejnovější kus s USB 2.0, nýbrž rok starý model CRX10U. Co je na něm zvláštního? Přenosný přehrávač a 4x burner v jednom pořídíte i s daní za čtyři tisíce!

Necháváte nákupy elektroniky až na poslední chvíli v naději, že se na trhu objeví dostupné zařízení, po němž jste vždy toužili? Pokud jste si chtěli pod stromeček nadělit na cesty přenosný hudební CD přehrávač a k počítači vypalovačku, máte teď možnost koupit kombinaci obou v jednom produktu. Na trh se vrací výrobek Sony CRX10U, který je i s plnou výbavou k mání za velice, velice zajímavou cenu...

Přístroj z řady Digital Relay se na trhu objevil už před dávnými časy, přesněji půldruhým rokem. Datum výroby je patrné zejména na vzhledu, hranatý design neupoutá žádnými výraznými prvky. Připomíná spíše klasické přenosné kazetové magnetofony Elta. Na horní stěně se nachází snížený panel, obsahující jediné tlačítko, otevírající dvířka mechaniky. Otvírání je elektrické a dvířka sotva o kousek poodskočí, plně otevřít je musíme ručně. Zepředu ještě narazíme na HOLD switch, zabraňující náhodnému otevření dvířek. Pokud přístroj není zapnutý, kryt mechaniky odblokuje malý čudlík na spodní stěně. Na horní části, kde je též ukrytý Li-Ion akumulátor, se nacházejí dvě stavové diody. Power signalizuje kapacitu baterie - v ideálním stavu svítí zeleně, při nízké úrovni červeně. Busy oranžově indikuje činnost mechaniky.

SONY CRX10U SONY CRX10U

Pravý bok připomíná malou přístrojovou desku. Obsahuje kombinovaný konektor pro sluchátka a dálkové ovládání, analogový (!) ovladač hlasitosti a dva slidery. Prvním, třípolohovým, lze jednotku oživit (On) nebo přepnout do režimu Charge pro nabíjení akumulátoru. Druhý se pak stará o sluch uživatele aktivací režimu AVLS, limitujícího hlasitost sluchátkového výstupu. Zadní stěna pak skýtá konektory pro externí zdroj energie a USB.

SONY CRX10U SONY CRX10U

Co se týká technických parametrů, mechanika disponuje šestirychlostním čtením a čtyřnásobným zápisem na CD-R i RW média. Nenajdeme tu funkci BURN-Proof, zato velký buffer o kapacitě 8 MB, který poskytuje dostatečný prostor pro zapisovaná data. Podporovány jsou všechny současné metody zápisu, tedy DAO, TAO, SAO i Packet Writing. Disky v posledně jmenovaném formátu však nelze použít pro přehrávání. Jednotka si kromě klasických disků rozumí i s menšími 8cm médii, ovšem ta dokáže pouze číst. Podstrčíte-li mechanice datové CD s MP3, poradí si i multisession disky. Na jedno médium lze teoreticky umístit až 32.767 souborů. Příručka se nezmiňuje o nějakém omezení datového toku, uvádí plnou MPEG Layer III specifikaci, nicméně ideální kvality výstupu prý dosáhneme při toku 128 kbps. Přehrávání souborů kódovaných na 32 až 320 kbps však proběhlo bez problémů. Ačkoliv v manuálu nenajdeme ani řádku o nějaké anti-shock ochraně, osmimegový buffer funguje bezvadně a ani ranní úprk na tramvaj reprodukovaný zvuk nijak nepoznamenal.

SONY CRX10U

Jednotka je dodávána s bohatým příslušenstvím, k němuž patří po jednom kusu firemního CD-R a CD-RW média, manuál, speciální fix na popis médií a také dva CD-ROM disky s programovým vybavením. Na instalačním disku pro Windows najdeme vypalovací software WinOnCD 3.8, Direct CD pro Packet Writing zápis, profesionální zálohovací aplikace Retrospect Express, tři grafické a videoeditační programy firmy Arcsoft: PhotoStudio, PhotoBase a VideoImpression a hudební přehrávač MusicMatch Jukebox. Uživatelé Macintoshů na svém CD najdou místo WinOnCD oblíbený Roxio Toast a hudební software zde zastupuje Cubasis AV od Steinbergu.

SONY CRX10U

S WinOnCD se na PC instaluje také užitečná utilitka Battery Watch, s jehož pomocí rychle zjistíme, kolik energie zbývá v akumulátoru. Při přehrávání MP3 vystačí na dvě hodiny a kousek, ve spojení s počítačem dokáže mechaniku při intenzivní práci pohánět hodinu a půl. Vzhledem k tomu, že se jedno CD při čtyřrychlostním zápisu vypaluje 20 minut, nezdá se to příliš mnoho, ale musíme vzít v úvahu, že notebooky víc než pár hodin bez externí šťávy nevydrží. Doplnění energie akumulátoru zabere přibližně 170 minut, zbývající čas je zobrazen na displeji dálkového ovládání.

SONY CRX10U

To je spolu se sluchátky další součástí výbavy. Displej umí zobrazit ID3 Tagy v 1.x a CD-Text a čas skladby, podsvícení se bohužel nedočkáme. Dálkový ovladač je jediným nástrojem, jak jednotku donutit hrát, na těle podobně jako na Slimovi žádná další tlačítka nejsou. Práce s ním je příjemná, kromě základních funkcí nabízí ještě změnu režimu přehrávání (Playmode): Repeat One/All, Shuffle, Normal. Velkým zklamáním jsou sluchátka, Sony dodalo jedny ze svých absolutně nejlevnějších pecek, pro něž jsou basy velkou neznámou. KOSS Porta Pro však přesvědčivě označily zvukový výstup za dobrý.

SONY CRX10U

Pravda, Sony CRX10U je již starší a vzhledem k tomu, že využívá USB ve specifikaci 1.1, nemůže svým výkonem konkurovat čistokrevným USB mechanikám. Jedná se však o velice všestranné zařízení, vždyť který přístroj vám umožní vypálit hudbu v MP3 a hned ji v tom samém zařízení vzít na cestu? Pravda, větší rozměry 132x25x189,5 mm i váha 340 g vyžadují alespoň větší kapsu v kabátě, přenosnost ale upřít nelze. Pokud nepotřebujete vypalovat závratnými rychlostmi a hledáte univerzální řešení, které můžete vzít všude s sebou, v modelu CRX10U se vám nabízí ideální řešení za výtečnou cenu, kolem čtyř tisícovek. Jsem jen zvědav, kdy k nám dorazí nástupce této mechaniky, Sony MPD-AP20U s USB 2.0 a CD-RW/DVD-ROM combem.

Přístroj k testu zapůjčila firma Alzasoft.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Najdete na iDNES.cz