Smart Display: výkon a obraz stolního PC na klín a do ruky

  0:01aktualizováno  0:01
Bezdrátové zařízení s výkonem Vašeho stolního PC, několika milimetrovou tloušťkou, pracovní plochou A4, připojením na Internet, libovolnou stolní aplikací a všemi schopnostmi Vašeho desktopu či notebooku. Microsoft po tabletech uvažuje o ještě užitečnější, výkonnější technologii doslova na konečky našich prstů - jen tenký displej a veškeré schopnosti stolního PC. Proč jsme nadšení tímto konceptem - a proč si myslíme, že jeho první verze v podání Microsoftu bude naprostý krach?

Mira: nejen dálkové ovládání od Microsoftu

Microsoft pojmenoval svou novou technologii - z kódového označení Mira se vyklubaly Windows CE for Smart Displays, označení pokud ne ještě méně říkající, určitě alespoň více komplikované. Stejně jako celé zařízení a koncept za ním skrytý - nabízíme Vám pohled na další technologickou inovaci z dílen Microsoftu, která podobně jako handheldy a tablety á la Windows má přinést ještě snazší (Windows-) ovládání techniky nejen stolní. A hned druhým dechem se s Vámi podělíme o první dojmy, které v nás Mira - alias WinCE pro chytré displeje - zanechala.

Mira je projekt, který se rozjel současně s tablety, ke své smůle - Microsoft upřednostnil uvedení Windows XP Tablet PC a Mira ustoupila do pozadí. V poslední době o ní není příliš slyšet - protože by jen mátla uživatele, kteří musí nejdříve "zažít" své dojmy z tabletů. A zařízení jako Mira by jim rozhodně situaci neusnadnilo. Nakonec Microsoft nechal prvotní marketingem rozdmychávány zájem kolem Miry utichnout a pouze ji nyní dal skutečné jméno, ne však konkrétnější obrysy ani datum uvedení. Proč?

Mira alias Smart Display se představuje

Smart Display - k něčemu či ničemuCo vlastně je takový Smart Display? Přenosný, mobilní, na drátech nezávislý displej, který je schopen bezdrátové vysokorychlostní komunikace se stolním PC - s pomocí dotykového displeje a stylusu, uživatel může na virtuální pracovní ploše číst poštu, odpovídat na maily či brouzdat na Internetu. Chytrý displej je zpravidla osmi až deseti palcový (ale proslýchá se cosi i o patnáctipalcových úhlopříčkách), vždy dotykový, uvnitř svého plochého já má integrován bezdrátový adaptér sítě standardu 802.11b, který umožňuje přenos mezi jím a stolním PC či notebookem rychlostí až 11 Mbit/s. Má být dálkovým ovládáním pro PC i relativně samostatným nástrojem pro práci i zábavu mimo prostředí stolního PC či notebooku. Prostě PC na Váš klín, na stolek do obýváku - kombinace síly stolního PC, mobility notebooku a všudypřítomnosti handheldu.

Tváří se jako tablet a není to tablet

Možná si kladete otázku, jak se tedy liší od tabletu?! Ne nadarmo. Právě tento bod dělal Microsoftu tak velké starosti, že raději pozdržel uvedení této novinky, aby dal prostor tabletům. Oproti svému názvu Smart Display se jedná ve srovnání s tablety spíše o Dumb Displays - poměrně neinteligentní zařízení, které si samo příliš neporadí. Pro veškerou svou funkci potřebuje nutně stolní PC či notebook, s aktivovanou bezdrátovou sítí - a samo funguje jako tenký klient, čili málo chytré zařízení, s minimem hardwarového vybavení, v zásadě se starající jen o prezentaci dat, které již (před)zpracovalo plnohodnotné stolní PC pro zobrazení na displeji Smart Displaye.

Tedy, v zásadě nic nového - pouze přenesení principu málo vybaveného, tenkého klienta ve spolupráci s výkonným serverem do našich domovů. Tato technologie zde byla k dispozici již před deseti lety a zaznamenala své úspěchy, nikoliv však masivní rozšíření. Kdosi u Microsoftu dostal nápad, jak přebalit v zásadě podnikovou záležitost do multimediálního kabátku a hravého nádechu - a propašovat hloupé Chytré Displeje do domácností.

Tablety jsou vesměs kompletní PC, integrované v malém prostoru - Mira aneb Smart Display je víceméně jen vzdálený displej Vašeho vlastního PC. Což by nevadilo, konec konců, to je pro mnoho z nás ideální situace: výkon stolního PC, bez jeho hlučných větráků, rozměrného hardwaru, vysokých požadavků na napájení a značné tepelné emise! Zato všechny jeho schopnosti na lehounkém displeji...

Smart Display - k něčemu či ničemuMínusy dobré myšlenky

Dálkové ovládání či druhý, bezdrátový displej domácího PC však pod svým přijatelným zevnějškem skrývá více hořkých pilulek, nežli bude běžný uživatel ochoten na poprvé spolknout. Podívejte se, proč si myslíme, že první vydání Chytrého Displeje bude propadák - nejen v Čechách.

  • Windows XP Professional

    Zrada číhá za rohem - levnější, v domácnostech maximálně rozšířené Windows Home Edition s chytrými displeji komunikovat nebudou. A připomeňme si, bez podpory stolního PC je Smart Display doslova "nahraný" (či možná ještě lépe - na hraní).

  • Windows XP Media Center

    Ačkoliv by se k sobě hodili jako sůl a chleba - náhrada domácího zábavního centra, audio video pracovní stanice Windows XP Media Center a snadno ovladatelné dálkové ovládání, bezdrátová (pravá) ruka plně výkonného PC takřka do kapsy, Smart Display s Windows CE - právě tyto dva produkty Microsoftu trpí na starou známou nemoc, vzájemnou nekompatibilitu. Nejpravděpodobnější použití je tak pasé!

  • Drahá periferie

    Samotný Smart Display je pouze další periferie, která bez stolního PC nezvládne vůbec nic. Krom ceny, samotné již nemalé (odhady se pohybují od 800 do 1000 dolarů, včetně dokovací stanice s bezdrátovým adaptérem) je zde nutnost upgradovat domácí počítač na standard podporující Windows XP (Professional!) a cena za licenci. Kdo si koupil Professional, má štěstí, ostatní mohou čekat na zázrak - zda Microsoft pozmění podmínky pro snazší upgrade na WinXP Professional, jak slibuje.

Střízlivé shrnutí

Rozhodně, za cenu slušného nového PC je Smart Display drahý i pro Američany, natož pak pro spořivé Čechy. Jeho použitelnost není malá, ale zatím si vystačíme se samostatným PC - či dvěma. Bezdrátové PC na klín tak zřejmě až v příštích pěti až deseti letech, do té doby dáváme daleko více šancí hybridní tabletům, kombinujícím to nejlepší z předností notebooků, tabletů a částečně handheldů.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Jedno kliknutí a obraz zmizí. Protišmírovací displeje chrání soukromí

HP Sure View Privacy Screen - srovnání.

Podívejte se, jak funguje systém Sure View Privacy Screen společnosti HP, který zařídí, aby byl obraz na displeji...

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Najdete na iDNES.cz