(většinou se používá výraz upgradovat) :
- Především operační paměť (RAM) - té není nikdy dost. Máte-li pocit, že už je počítač příliš pomalý, nehledejte příčinu nikde jinde a nechejte si přidat RAM. Zvětšení kapacity operační paměti subjektivně poznáte mnohem výrazněji, než např. výměnu procesoru, proto neváhejte a zvětšete paměť kam až to dovolí Vaše peněženka. Ostatní investice do NB vždy počkají.
- Harddisk (HDD) - potřeba se projeví podle toho, co vše musíme (anebo spíše chceme) mít na notebooku uloženo. Požadavek diskového prostoru u uživatele pracujícího jen s text.procesorem (MS-Word) a uživatele používajícího NB ke střihu videa anebo výrobě novin se může lišit až o dvacetinásobek.
- Procesor (CPU) - některé notebooky umožňují výměnu procesoru za procesor s větší frekvencí taktu. Většinou je ale tato možnost omezena jen na procesory stejné generace. Obecně se dá říci, že tato investice (bereme-li poměr cena / přírůstek uživatelem vnímaného výkonu) nemá smysl. Doporučuji již při koupi NB zvolit z nabídky daného modelu procesor s nejvyšší možnou frekvencí
- Dokoupení rozšiřovací stolní stanice (docking station) - velice užitečná pomůcka pro ty, kteří chtějí sloučit výhody komfortu obsluhy stolního počítače s přenositelností notebooku. Je to vlastně bedna většinou v podobě stolního počítače, k níž je stabilně připojen monitor, klávesnice, myš, tiskárna, modem apod. Po příchodu do práce do ní vsuneme zavřený notebook a máme kompletní stolní počítač. Nemusíme pokaždé zapojovat spoustu kabelů (ničí se tím konektory na notebooku a zvyšuje se riziko poškození elektroniky), stačí jen zasunout a spustit. Po ukončení práce vypneme dock, NB vysuneme a můžeme jít pokračovat v práci domů.
- Přikoupení rozšiřujících karet a modulů - v naprosté většině případů můžete NB funkčně rozšířit zakoupením karty v provedení PCMCIA (nebo nověji PC CARD). Tyto karty obsahují nejrůznější zařízení, jako např. síťový adaptér, zvuk. kartu, faxmodem, GPS (satelitní naváděcí systém), měřicí rozhraní apod.
V dalších připravovaných článcích se budeme podrobněji věnovat následujícím tématům :
- Repase baterií do notebooků versus koupě nové baterie
- Upgrade notebooků versus koupě nového NB
- Repasované NB
- Čeho se vyvarovat při koupi nového NB
- Na co se zaměřit při koupi staršího NB a čeho se vyvarovat
- Jak volit servisní firmu pro opravu NB
- Nejčastější závady a co může stát oprava
- Transport NB
- Krádeže NB