Samsung uvádí digitální MPEG-4 kameru s pevným diskem

  0:01aktualizováno  0:01
Kvalitní digitální záznam na pevný disk v MPEG4 formátu nabídne Samsung ITCAM-7. S USB 2.0 rozhraním, hodinovou kapacitou, VGA rozlišením, 1,5GB diskem, velikostí do půlky dlaně je to skvělé zařízení na dovolenou, ultimativní doplněk k notebooku pro každodenní použití.

Digitální videokamery konečně skutečností?

Že bychom konečně dali vale páskám všeho druhu? Pevné disky ukázaly v počítačích dveře páskám již před dlouho dobou, postupně je vytlačily na místo zálohovacího média. Nicméně v nejmobilnějších nasazeních, v extrémních podmínkách a v místech, kde bylo potřeba zkombinovat vysokou kapacitu se spolehlivým provozem i při vysokých mechanických nárocích, tam se disky se špatnou potázaly.

Ve videokamerách tak kralovaly a kralují klasické videopásky, oproti stařečkům z magnetofonů však již podstatně vylepšené - MiniDV videopáska je schopna uložit na standardní 90minutovou kazetu ohromujících 33,75 gigabajtu dat, nekomprimovaných! S takovým množstvím dat se nevyrovnají ani běžné DVD-R či DVD-RAM mechaniky.

Konkurence páskám? Mini disky a výkonná komprese

Namísto optických médií tak jako jediný konkurent pásek přichází v úvahu pevné disky - a extrémnější kompresní mechanismy. V digitální technice běžně používaný standard MPEG2 je nahrazován efektivnějším MPEG4 a jeho různými variantami. Místo záznamu zvuku nekomprimovaně pak v MP3 formátu.

Samsung Disccorder? Namísto Camcorder...

Samsung aplikoval právě tyto technologie a přizpůsobil je opravdu kapesnímu formátu. ITCAM-7 je první skutečně miniaturní, zcela digitální videokamera postavená na bázi kompresního formátu MPEG-4 a s použitím pevného disku jako primárního záznamového média.

Miniaturní zařízení nabízí 10násobný optický zoom, který směřuje zaostřený světelný paprsek na CCD senzor s 350 tisíci pixely (rozlišovacími body). Kamera disponuje USB 2.0 rozhraním pro komunikaci s PC a díky němu má být schopna přenést hodinu videozáznamu do PC během pěti minut.

Samsung ITCAM-7 zaznamenává každou nahrávku do vlastního souboru a umožňuje svému uživateli daleko rychlejší volbu mezi jednotlivými scénami - namísto přetáčení pásky v sekundách a desítkách sekund se zde jedná o milisekundy mezi posuny na pevném disku kamery. Zařízení zaznamenává film s rychlostí 30 snímků za vteřinu ve zmíněném vysoce efektivním kompresním MPEG-4 formátu.

Nahrávání a přehrávání probíhá v rozlišení 640 x 480 bodů, buď na minidispleji s 211 tisíci pixely (tj. v lehounce degradovaném zobrazení v rozlišení cca 532 x 400 bodů) nebo přes videovýstup na televizi. Mimo to disponuje videokamera slotem MemoryStick pro nahrávání jednotlivých obrázků, pokud je pevný disk zaplněn. Na interní 1,5gigabajtový disk by se mělo vejít kolem 66 minut záznamu (údaj Samsungu). Rozměry je Samsung skutečně cvrček i mezi nejlehčími videokamerami 64 x 33,5 x 103 milimetrů je v opravdu kapesním vydání. Samsung zatím neuvedl přibližnou cenu ani datum uvedení pro Evropu.

Závěrem

Pro Samsung mluví jeho velikost - ale podobně jako u levných digitálních fotoaparátů v porovnání s o málo levnějšími, ale pokročilejšími fotoaparáty klasickými, digitální MPEG4 záznam na disk oproti též digitálnímu DV záznamu na pásku zde přichází na úkor kvality. Je to příjemné zařízení pro zábavu, jen těžko si jej však dokážeme představit i jen v poloprofesionálním nasazení.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Hity z veletrhu elektroniky CES: uspělo umělé maso i inteligence

Rozstřel k veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 v Las Vegas přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti...

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz