Počítačová branže nezažívá nejlepší dobu a ruku v ruce s tím se začíná měnit kdysi tradiční uspořádání. Někdejší konglomerát Intel-Microsoft již není tak pevně spojený a obě firmy se snaží reagovat na změny na trhu.
Že to není jednoduché, ukazuje jak řada neúspěšných projektů Microsoftu, tak aktuální vývoj na trhu polovodičů. Právě Intel na něm bude sesazen z trůnu, který ovládal od roku 1991.
Jeho pokořitelem je společnost Samsung, která by firmu měla ve druhém čtvrtletí tohoto roku překonat. Jak vyplývá ze zpráv agentury Reuters, důvodem jsou především doposud nejlepší výsledky Samsungu v oblasti paměťových čipů.
Provozní zisk jihokorejského výrobce se tak ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 72 procent na v přepočtu asi 278 miliard Kč. Samsung je vůbec největším výrobcem paměťových čipů na světě a podobně dobře se společnosti daří také na trzích s chytrými mobilními telefony a televizory.
Samsung ví, že právě paměťových čipů je nyní na trhu nedostatek ( i proto roste v posledních měsících cena pamětí), a tak hodlá během příštích čtyř let investovat v Jižní Koreji nejméně 21,4 bilionu wonů (zhruba 425 miliard Kč) převážně do továren na výrobu paměťových čipů.
Intel na rozcestí
A co Intel? Ten nyní schytává jednu ránu za druhou. V oblasti klasických čipů pro x86 počítače se nyní probudil jeho konkurent AMD a jeho řada nových procesorů Ryzen si vzhledem k příznivému poměru vlastností cena, výkon a spotřeba získává zaslouženou pozornost. Spolu se zájmem o grafické čipy tohoto výrobce se tak nelze divit, že roste i cena jeho akcií.
Intelu se zatím nepodařilo příliš proniknout ani do oblasti vysoce mobilních zařízení, kde zatím vládnou různé čipy postavené na architektuře ARM.
Ty se snaží proniknout i do části serverové oblasti, kde se začíná dobře dařit i čipům původně určeným pro grafické karty. To vše na úkor Intelu. Právě v oblasti serverů, kde je stále větší poptávka po určitým směrem zaměřené procesory, se očekává další velká bitva, kterou by Intel neměl prohrát, pokud si bude chtít udržet vysokou pozici. Především nástup umělé inteligence, která vyžaduje zpracování obrovského množství hrubých dat, přináší příležitosti, které mohou podchytit i další hráči na trhu.
Intel i nadále může těžit ze současného boomu pamětí pro SSD disky a stále bojuje o pozice na trhu internetu věcí (IoT).
Bude zajímavé sledovat, jak se bude Intelu dařit. Zda dokáže přežít současné změny nebo jich dokonce využít.