S optickou anténou pro bezdrátový přenos dat vás nikdo nehackne

aktualizováno 
Jedním z velkých problémů, které prozatím brání rozvoji bezdrátových sítí typu Wi-Fi do určitých oblastí, je nepříliš dobře vyřešená otázka zabezpečení. Vědci nyní připravili technologii, která slibuje superbezpečnost.
Když se hovoří o bezdrátových sítích, většinou se myslí přenos dat pomocí rádiových vln. Tato technologie ale není jediná, která umožňuje přenos dat bez použití kabelů. Jednou ze slibných alternativ takových rádiových sítí je využití infračerveného pásma.

Infračervené spektrum se sice již pro přenos dat používá, vzpomeňme si například na různé dálkové ovladače nebo infračervené porty u přenosných počítačů a PDA , ale doposud se nikomu nepodařilo vytvořit to, co nedávno představili vědci z univerzity ve Warvicku. Ti informovali o vynálezu systému, který umožňuje mnohem přesnější směrování vysílaného paprsku, a tím výrazně zvyšuje bezpečnost přenášených dat.

Nebezpečí odposlechu přenášených dat nebo napadení systému neoprávněnou osobou - to jsou některé z problémů současných rádiových sítí, jako jsou ty standardu Wi-Fi. Příslušné organizace se sice maximálně snaží zlepšit jejich zabezpečení, ale dokud bude signál vysílán do širšího prostoru a elektromagnetické vlny nebudou moci být přímo směrovány od přijímače k vysílači, vždy tu bude určité riziko odposlechu.

A právě řešení vědeckého týmu z výše zmíněné univerzity přináší šanci přenášet data v podobě jednoho paprsku signálu přímo mezi vysílačem a přijímačem. Díky vlnové délce infračerveného spektru, které leží mezi námi viditelným a rádiovým spektrem, může anténa neboli zařízení, které přijímá signál z prostoru, využít zákonů optiky.

Optická anténa

Tou nejdůležitější součástí celého zařízení na vytvoření takové sítě je speciálně upravená optická anténa. Tato anténa je vybavena precizně vyrobenými čočkami a několikavrstvým filtrem. Tím je umožněno, aby toto zařízení dokázalo rozeznat signál, jehož nositelem může být jediný paprsek. To podle vědců znamená, že se díky této technologii zvýší schopnost získat z éteru signál přibližně stonásobně oproti současnému stavu, který panuje v oblasti optických senzorů.

Specální čočka pro modulaci infračerveného signálu

Mezi hlavní výhody zařízení vybavených tímto systémem můžeme počítat rychlý přenos dat až do vzdálenosti pět kilometrů, značnou úroveň bezpečnosti a minimální množství přijatých chybných paketů. Také vlastnosti infračerveného vlnění neumožňují, na rozdíl od rádiových signálů, tak jednoduchou prostupnost různými materiály, jako je například cihlová zeď, a tak je možno signál lépe „hlídat“.

Jeden z vědců Roger Green pro server CNet uvedl, že se díky této technologii může v jedné místnosti vytvořit několik nezávislých sítí, kde budou například určitá místa vybavena přístupem do soukromé sítě a v jiných v té samé místnosti bude umožněn veřejný přístup.

Licenci na tento sytém získala společnost Optical Antenna Solutions z Nottinghamu v Anglii, která se chystá první komerční produkty vybavené touto technologií představit poprvé již na letošním Comdexu v USA. Plány této společnosti dokonce hovoří o tom, že bychom se za určitou dobu mohli dočkat například kreditních karet vybavených takovým infračerveným komunikačním rozhraním, jimiž bychom mohli platit bezkontaktově v obchodech či u benzínových stanic.

Zdroj: Warvická univerzita, CNet

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Asus překvapil desktopem, který se promění v notebook. A naopak

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový...

Jako „mothership“, tedy mateřskou loď, označuje Asus svůj ROG GZ-700, špičkový herní desktop přepracovaný do snadněji...

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Najdete na iDNES.cz