S optickou anténou pro bezdrátový přenos dat vás nikdo nehackne

aktualizováno 
Jedním z velkých problémů, které prozatím brání rozvoji bezdrátových sítí typu Wi-Fi do určitých oblastí, je nepříliš dobře vyřešená otázka zabezpečení. Vědci nyní připravili technologii, která slibuje superbezpečnost.
Když se hovoří o bezdrátových sítích, většinou se myslí přenos dat pomocí rádiových vln. Tato technologie ale není jediná, která umožňuje přenos dat bez použití kabelů. Jednou ze slibných alternativ takových rádiových sítí je využití infračerveného pásma.

Infračervené spektrum se sice již pro přenos dat používá, vzpomeňme si například na různé dálkové ovladače nebo infračervené porty u přenosných počítačů a PDA , ale doposud se nikomu nepodařilo vytvořit to, co nedávno představili vědci z univerzity ve Warvicku. Ti informovali o vynálezu systému, který umožňuje mnohem přesnější směrování vysílaného paprsku, a tím výrazně zvyšuje bezpečnost přenášených dat.

Nebezpečí odposlechu přenášených dat nebo napadení systému neoprávněnou osobou - to jsou některé z problémů současných rádiových sítí, jako jsou ty standardu Wi-Fi. Příslušné organizace se sice maximálně snaží zlepšit jejich zabezpečení, ale dokud bude signál vysílán do širšího prostoru a elektromagnetické vlny nebudou moci být přímo směrovány od přijímače k vysílači, vždy tu bude určité riziko odposlechu.

A právě řešení vědeckého týmu z výše zmíněné univerzity přináší šanci přenášet data v podobě jednoho paprsku signálu přímo mezi vysílačem a přijímačem. Díky vlnové délce infračerveného spektru, které leží mezi námi viditelným a rádiovým spektrem, může anténa neboli zařízení, které přijímá signál z prostoru, využít zákonů optiky.

Optická anténa

Tou nejdůležitější součástí celého zařízení na vytvoření takové sítě je speciálně upravená optická anténa. Tato anténa je vybavena precizně vyrobenými čočkami a několikavrstvým filtrem. Tím je umožněno, aby toto zařízení dokázalo rozeznat signál, jehož nositelem může být jediný paprsek. To podle vědců znamená, že se díky této technologii zvýší schopnost získat z éteru signál přibližně stonásobně oproti současnému stavu, který panuje v oblasti optických senzorů.

Specální čočka pro modulaci infračerveného signálu

Mezi hlavní výhody zařízení vybavených tímto systémem můžeme počítat rychlý přenos dat až do vzdálenosti pět kilometrů, značnou úroveň bezpečnosti a minimální množství přijatých chybných paketů. Také vlastnosti infračerveného vlnění neumožňují, na rozdíl od rádiových signálů, tak jednoduchou prostupnost různými materiály, jako je například cihlová zeď, a tak je možno signál lépe „hlídat“.

Jeden z vědců Roger Green pro server CNet uvedl, že se díky této technologii může v jedné místnosti vytvořit několik nezávislých sítí, kde budou například určitá místa vybavena přístupem do soukromé sítě a v jiných v té samé místnosti bude umožněn veřejný přístup.

Licenci na tento sytém získala společnost Optical Antenna Solutions z Nottinghamu v Anglii, která se chystá první komerční produkty vybavené touto technologií představit poprvé již na letošním Comdexu v USA. Plány této společnosti dokonce hovoří o tom, že bychom se za určitou dobu mohli dočkat například kreditních karet vybavených takovým infračerveným komunikačním rozhraním, jimiž bychom mohli platit bezkontaktově v obchodech či u benzínových stanic.

Zdroj: Warvická univerzita, CNet

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Samé otázky. Vědci pronikli do neznámých prostor u hrobky zpovědníka krále

Podle jasně čitelného letopočtu na papírku se vzkazem od dělníků, kteří...

Skupina historiků a dalších odborníků v přímém přenosu vyzvedává schránu s ostatky králova zpovědníka Jindřicha...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Odstartovala nejsilnější raketa světa. Nese desítky satelitů a plachetnici

SpaceX poslala do vesmíru Falcon Heavy 25.6.2019 v 8:30 našeho času. Na palubě...

V úterý 25. června ráno v 8:30 našeho času znovu odstartovala nejsilnější raketa současnosti, Falcon Heavy. Vynesla...

Smrt nad Kanálem. Zahynuli při letecké nehodě, StB je obvinila z emigrace

V 70. letech 20. století se na obloze potkávaly rozmanité typy letadel, jak...

Kanál La Manche je tichým svědkem desítek nouzových přistání i zřícení letadel. Zahynuli zde českoslovenští hokejisté i...

Další z rubriky

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Čtvrtá generace minipočítače Raspberry Pi

Na světě je čtvrtá generace jednoduchého počítačového systému Raspberry Pi. Systém nyní pohání výkonnější procesor a...

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz