S HSDPA a notebookem na Internet: Univerzální pokrytí mobilní megabitovou sítí?

  1:01aktualizováno  1:01
O čem lze u nás zatím jen snít, to v Německu testují naostro. Technika HSDPA má německým uživatelům umožnit mobilní přístup na Internet s rychlostí několika megabit. První testy v běžné síti mmO2 proběhly slibně: přenos 5MB emailu zabral necelých 20 sekund!

Sbohem pevné lince? Mobilní širokopásmový Internet v dohledu?

Ilustrativní foto - PCMCIA UMTS karta Lucent Merlin U530Zatímco v ČR se operátoři hašteří, kdo kolik zaplatil za licence - a namísto reálného zavádění se raději spokojí s různými alternativami skutečné plnohodnotné sítě 3. generace, v Německu se již nespokojili pouze s UMTS. Zatím však UMTS nebyla schopna plně přesvědčit, že se pro mobilní použití vyplatí uvažovat o přestupu - zvláště když přechodné řešení EDGE nabízí levné a kompatibilní zvýšení rychlosti na cca 4 až 5 násobek rychlosti běžné telefonní linky.

Ovšem tentokráte přichází zpráva, při které může i datová síť třetí generace EV-DO zblednout. Německý operátor sítě UMTS, společnost mmO2 dokončila první fázi zavádění vylepšující techniky HSDPA aneb "High Speed Downlink Packet Access". A příhodně završení první etapy "oslavila" skutečnými testy výkonnosti.

5MB soubor MP3 se nahrál ze sítě během 15 sekund, video ve formátu MPEG o velikosti 45 MB zabralo cca 3 minuty. Email s čistou velikostí 5 MB se stáhnul v čase těsně pod 20 sekund. Pro dodavatele, společnost Nortel, byly tyto výsledky nepochybně potěšující. Konečně je možné aspirovat na skutečně multimediální mobilní síť, která bude schopna konkurovat nejen telefonní lince - ale postupně i pevným spojením jako je ADSL.

S pomocí HSDPA chce německý operátor přenášet v digitální mobilní síti filmy a videa v kvalitě DVD, stejně jako se těší na příjmy z interaktivních her. Díky technice HSDPA, která je obdobou nástavby EDGE nad současnými sítěmi GSM, je možné nepříliš nákladně upgradovat většinu již postavené sítě (jedná se o softwarový upgrade) - a zvýšit datový průtok na trojnásobek současného běžného maxima, které umožňuje klasická síť UMTS.

Ilustrativní foto - PCMCIA GPRS/EDGE karta OptionNortel a mmO2 tvrdí, že první fáze zavádění pokryla značnou část evropské UMTS sítě - a další budou následovat. První komerční testy a nasazení lze dle vyjádření mmO2 očekávat na počátku 2.pololetí 2005. Ve stejnou dobu by se na trhu měly objevit vhodné datové karty pro notebooky, které tak budou moci využívat Internet podobně jako v současnosti s GPRS, případně EDGE.

Na rozdíl od těchto technologií však technika HSDPA bude dosahovat skutečně megabitových rychlostí. Výsledky prvních testů poukazují na rychlosti přesahující 2.000 kbit/s, tedy více než 30ti násobek dnešní sítě GPRS (přičemž teoretické maximum této technologie se má pohybovat kolem 14,4 Mbit/s při použití přístroje třídy 10). Mimo několikanásobné rychlosti přenosu dat má HSDPA i další značnou výhodu pro síť mmO2 - umožňuje uskutečnit dvojnásobek hovorů při použití stejné buňky jako má současná UMTS.

Pro mobilní uživatele však bude jistě nejzajímavější především ona přenosová rychlost. Na rozdíl od současných mobilních technologií, které za skutečným "broadbandem" aneb vysokorychlostním širokopásmovým připojením jen pokulhávají, HSDPA konečně vlévá alespoň trochu života do jinak poměrně "mrtvých" sítí třetí generace.

Komentář redakce

Jak úspěšně dokazují německé pokusy - do budoucna třeba kombinované s českou mobilní specialitou datového paušálu (a případně ještě pevno-linkovým bonbónkem digitální videopůjčovny) - megabitové mobilní spojení může být na dohled. Sice se může stát - a pravděpodobně se stane, jak v Německu, tak tím spíše u nás - že pevné spojení na Internet v mezičase dosáhne ještě o něco vyšších rychlostí v řádech 2 Mbit/s a více.

Nicméně, pak nastane chvíle, kdy si uživatel bude moci vybrat v podobných mantinelech, jako když dnes volí mezi notebookem a stolním počítačem: bude o něco málo nižší výkon a o něco málo vyšší cena stát za výhodu univerzální mobility? My si myslíme, že ano - otázkou je, jak dlouho si na splnění téhle vize počkáme. Snad alespoň s pozdějším zavedením UMTS operátoři u nás rovnou použijí v té době již zajisté vyzrálou techniku HSDPA. (Škoda, že nám namísto mmO2 podobnou inspiraci pro realistické snění nenadělil některý z českých operátorů...)

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Microsoft ukončí podporu svého chytrého náramku. Uživatele odškodní

Součástky fitness náramku Microsoft Band

Není mnoho firem, které by odškodňovaly uživatele za to, že končí s podporou jejich pět let starých produktů. V oblasti...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Najdete na iDNES.cz