Tvrzení „kabel nenahradíš“ by mohlo brzy přestat platit, alespoň při instalacích počítačových sítí v rámci té místnosti, kde je instalován router. Nový wi-fi standard 802.11 ad totiž využívá pásmo 60 GHz a nabízí vysoké přenosové rychlosti, který byly dříve možné jen s gigabitovým ethernetovým kabelem.
Signál v pásmu 60 GHz totiž neprojde zdí. I tenká příčka dokázala notebook od sítě spolehlivě odpojit. Dřevěný nábytek v místnosti se na přenosových rychlostech neprojevil, ale pokud si někdo stoupl mezi notebook a router v těsné blízkosti displeje (kde jsou antény), přenosová rychlost rychle klesla, při přiblížení „na dotek“ síť vypadla. Osoby pohybující se v prostoru místnosti na spojení vliv neměly. Tato neochota procházet překážkami ale má i výhodu - odpadá problém vzájemného rušení mezi sousedskými sítěmi.
A teď ty rychlosti. Metr a půl od routeru jsme naměřili downlink až 103 MB/s (824 Mbit/s), čtyři metry od routeru pak 90,1 MB/s (720 Mbit/s). To znamená, že 1 GB dat přenesete za zhruba 10 sekund.
V opačném směru, tedy uplink z počítače směrem na síťové úložiště, jsme pak naměřili 63,9 MB/s (511 Mbit/s), respektive 60,4 MB/s (483 Mbit/s) a 1 GB dat tak byl přenesen za zhruba 16 sekund.
To například znamená, že můžete pracovat i s velkými soubory na síťovém disku bez toho, aby vás čas přenosů jakkoli zdržoval, nebo můžete bleskově zálohovat disky počítačů.
Jak je to v běžných 5GHz a 2.4GHz sítích?
AD7200 od TP-Linku samozřejmě mimo 60 GHz pásma vysílá i v obvyklejších pásmech 5 GHz a 2.4 GHz a poradí si jak se standardy „ac“, tak „n“ a i staršími, ale ty už opravdu není důvod využívat. Pro srovnání jsme na stejných místech naměřili i jejich rychlosti.
V 5GHz síti ve standardu 802.11ac jsme naměřili downlink 60,5 MB/s (484 Mbit/s) a 42 MB/s (336 Mbit/s). To znamená, že 1 GB přenesete za přibližně 17 sekund.
V 5GHz síti, ale se starším standardem 802.11n, jsme pak naměřili 13,4 MB/s (107 Mbit/s) a 13,2 MB/s (105,6 Mbit/s). To znamená, že 1 GB přenesete zhruba za 75 sekund. Vzdálenost od routeru v rámci místnosti zde prakticky nehrála roli, stěny však samozřejmě pro 5GHz signál znamenají útlum, přes dvě bytové příčky ale vše fungovalo jak má.
Ve 2,4 GHz síti - také s 802.11n - to pak bylo 7,4 MB/s (59,2 Mbit/s) a 7,3 MB/s (58,4 Mbit/s). Což znamená, že 1 GB budete přenášet přibližně 135 sekund. I zde nehrála roli vzdálenost v rámci bytu, ochota procházet zdmi je zde nejvyšší.
USB sdílení
Router má dva USB 3.0 porty, která můžete využít buď pro print-server, nebo pro připojení externího disku, čímž jej proměníte v disk síťový - budete tak na něj moci přistupovat z počítačů, televizorů, telefonů a dalších zařízení.
Přenosové rychlosti jsme měřili s externím diskem Western Digital MyPassport 4 TB, který router zvládl bez problémů napájet a který se v nečinnosti sám vypínal a při přístupu opět zapínal. Naměřené hodnoty byly nižší, než s plnohodnotnými NAS, ale přesto vynikající v případě čtení - 83,9 MB/s (641,1 Mbit/s) a velmi dobré v případě zápisu - 36,4 MB/s (291 Mbit/s). To je pro běžné domácí použití naprosto dostatečné.
S čím na „ad“?
Superrychlá wi-fi má zatím ještě jednu nevýhodu - mizivou nabídku kompatibilních zařízení. TP-Link AD7200 je první router s tímto standardem a vyjma Nighthawk X10 od Netgearu nemá na našem trhu konkurenci. Podobně je to i na opačné straně - zatím jedinými notebooky s „ad“ wi-fi kartou (Sparrow od Qualcommu) je nová řada TraveMate od Aceru.
Tak je to však na začátku každého standardu a technologie. Nevýhodou je, že na „ad“ nejspíše nepůjde upgradovat starší notebooky, protože by bylo potřeba měnit nejen kartu, ale i antény.
Závěr
Nový standard wi-fi sítí nabízí dříve nepoznanou rychlost na krátkou vzdálenost - typicky v rámci jednoho pokoje nebo kanceláře. TP-Link Talon AD7200 přitom „vymačkává“ vysoké rychlosti i ze starších standardů, kterých bude přinejmenším ze začátku obsluhovat nejvíce.
Nastavení probíhá buď klasickým webovým menu, nebo aplikací pro chytré telefony a je přehledné a jednoduché, v době testu však nebylo v češtině. Potěší možnost vytvořit v pásmu 5 GHz i 2.4 GHz oddělené sítě pro hosty s nastavením, zda se mají do této sítě připojená zařízení vzájemně vidět a zda budou mít přístup ke zařízením v domácí síti. Z hlediska bezpečnosti nechybí základní SPI Firewall a ochrana proti DOS útokům (ICMP, UDP, TCP).
Svůj stav a aktivní funkce router indikuje řadou modrých LED, které lze naštěstí jedním tlačítkem vypnout - a router pak nebliká ani z jedné strany.
Router je v prodeji za cenu od 8 059 Kč.
Aktualizace: Opravili jsme cenu zařízení.