Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Recenze: IW-S508-IW, aneb fajnová skříňka od InWinu

  5:00
K tomu, aby mohl počítač správně a bezchybně fungovat, potřebuje mimo jiné kvalitní a dobře navrženou skříň. Na trhu najdete počítačových skříní veliké množství, ale upřímně řečeno, jen hrstka je jich nadprůměrná a ještě menší množství patří k té absolutní špičce. Jak tedy vypadá takový TOP Level Case?

Jak se pozná dobrá Case, neboli skříň?Zadní část skříně

Na tuto otázku odpovím hned na začátku. V záplavě braku se nepozná snadno. Dobrá počítačová skříň musí splňovat řadu rozličných funkcí a musí mít určité vlastnosti, které jí spolehlivě odliší od výše zmíněného braku.

 Jednou z hlavních vlastností, kterou dnešní nejvýkonnější počítačové systémy vyžadují, je zajištění optimálního chlazení pro všechny komponenty, které jsou ve skříni uloženy.

Vrchní část skříněPokud tomu tak není, nezřídka je počítač postavený do takové nevyhovující skříně nestabilní a svému majiteli přidělává spíše vrásky na čele, než aby mu dělal radost.

Ačkoliv se slovíčko "chlazení" poměrně lehce vyslovuje, je zřejmé, že ono to chlazení zase tak jednoduchou záležitostí nebude. Vždyť kolik uživatelů může na svůj spuštěný počítač sáhnout a s klidným svědomím říct, že necítí žádné teplo? Asi jich moc nebude. Pozice pro pevné disky a jiná zařízení

Tím pochopitelně nechci říci, že pokud na svůj počítač sáhnete a ucítíte teplo, máte automaticky nestabilní počítač. Nikoliv, tak jednoduché a černobílé to není a nelze se na to tak dívat. Ale problém to je a tak většina solidních světových výrobců počítačových skříní a počítačových systémů občas vyhlásí soutěž pro mladé konstruktéry a návrháře - nebo prostě pro kohokoliv, kdo může přispět nějakým nápadem jak stávající systémy vylepšit.

Jedním z výrobců, který neustále svoje produkty vylepšuje je i InWin. Těmto skříním například svěřuje horké novinky Intel a asi ví proč.

A právě jedna taková InWin skříň opět po čase navštívila redakci Technetu a tak jsme dostali příležitost věnovat jí trochu více prostoru než minule, v článku o sestavě s 2,0 GHz Pentiem 4.

InWin IW-S508-IW - základní technické ůdajePřední plastový kryt

Rozměry: 420mm x 198mm x 465mm
Diskový prostor:  3 x 5.25", 4 x 3.5"
Pro základní desky: ATX, Micro ATX, Baby AT Board
Volných slotů: 7 
Výkon zdroje: 300 Wattů
Celková váha: 10 kg

InWin IW-S508-IW - speciální vlastnosti

Větrák s řiditelnými otáčkami
Japonská ocel
Lyžinový systém pro HDD
Oddělené pozice pro HDD
Koš na přídavný větrák
Tichý zdroj
Odvětrávání prosotru kolem pevných disků
 

Design

Jak je z čelního plastového panelu zřejmé, ani tato Case InWin nehýří pestrobarevným designem a drží se konzervativní linie. To je na jednu stranu škoda, neboť že design prodává, je známá věc. Na druhou stranu - přednosti tohoto produktu je třeba hledat jinde a tak jediné co bych snad krytu vytknul, je absence samostatného tlačítka pro reset.


Kvalita

Výrobce se může pyšnit (a také to tak činí) použitým materiálem, ze kterého je skříň vyrobena - japonskou ocelí. I když se může zdát, že na tom není nic divného, opak je pravdou. Tento materiál je sice dražší (cena tohoto modelu se pohybuje okolo 3700,- Kč s DPH), ale také pevnější než klasický plech. U této skříně se tedy nestane, že by někdo zatlačil na boční kryt a ozvalo by se "plonk" známé z nekvalitních skříní.

Dalším pozitivním zjištěním byly zaoblené hrany a ostré výstupky uvnitř skříně. Pokud opět budu srovnávat s nekvalitními skříněmi, pak by se vám v tomto případě nemělo stát, že se  pořežete, nebo že při instalaci poškodíte izolaci kabelů a vodičů.

Všechny části skříně do sebe perfektně pasují, nikde se nic nekříží, nikde nic nepruží. Jediným slabým místem je zpracování zadní stěny kolem přídavného Základní kostra skříně s průduchy v přední částivětráku a použití slabého plíšku na překrytí výstupních konektorů motherboarduProudění vzduchu ve skříni


Chlazení

O chlazení se starají (ve standardu dodávané) dva větráky a tichý zdroj s nízkou hladinou emitovaného hluku. Mimochodem, onen přídavný větrák je řiditelný přímo ze základní desky (pokud to deska podporuje) a to neníDetailní pohled na pozice uvnitř skříně zrovna standardní věc. Skříň je navíc vybavena přídavným košem na další větrák v případě, že bychom do skříně chtěli instalovat dvouprocesorový systém. Obrázek schematicky ukazuje jak proudění uvnitř této Case přibližně probíhá.

Dá se říci, že má tato Case odstraněnou jednu výraznou slabinu svých kolegyň. Je to zřejmé po obnažení skříně až na Zdroj s dvojicí odsávacích otvorůkostru. Všimněte si čtvercového průduchu na čelní straně v místech, kde se nacházejí pevné disky. Ta zajišťuje dobrý přívod vzduchu ke zmiňovaným zařízením, neboť ty "topí" opravdu hodně a dá se říci, že moderní disky už jiné nebudou, spíše bude jejích teplota spolu s modernějším a výkonnějším vybavením stále stoupat.

Navíc jsou pevné disky vykázané na odloučené pracoviště, neboť mezi nimi a pozicí pro instalaci disketové mechaniky je nadprůměrně velký prostor. Kdyby se toto řešení mělo oznámkovat jako ve škole, zasloužilo by si dvakrát podtrženou jedničku s hvězdičkou. Přenos tepla mezi jednotlivými zařízeními je tak minimální.

Další featurkou je odsávání nahromaděného Spodní část se přídavným vstupním sacím otvoremteplého vzduchu z úplně nejvrchnějších částí skříně. K tomuto účelu má zdroj dvě sady otvorů. Jednu sadu pro hlavní proud a druhou právě pro odsávání teplého vzduchu z horních partií, kde vzduch v klasickém případě pouze rotuje. Většinou v těchto místech bývá nainstalována CD-RW mechanika a tak je o akumulační kamna postaráno.

Pravý bok skříně Levý bok s průduchy ve spodní části Otevřená skříň
Nosná část pro základní desku Pohled na přídavný větrák, zdroj a zadní partie skříně Lyžiny, držáky, šroubky, nástavce, podložky a ostatní výbava


 

KonstrukceZadní část skříně bez zdroje

Instalace všech zařízení je výrazně usnadněna kolejnicovým, nebo chcete-li lyžinovým systémem. Pevné disky ani CD-ROM mechaniky se tedy do této skříně nešroubují. Namísto toho se, například pevný disk, opatří dvěmi lyžinami, spolu s kterými se zasune do příslušné pozice. Proti vypadnutí je jištěn pružnými západkami.

Výhody tohoto zařízení jsou zejména ve snadné manipulaci a také v tom, že se pevné disky ani jiná zařízení zbytečně neodírají o kostru skříně.

A když už jsme u té kostry. Někde kolem se potuluje obrázek na kterém je zachycena výztuha horní části na té straně, ze které se přistupuje ke komponentům. Na obrázku je mohutný "U" profil, který slouží vlastně jako nosník a má zásluhu na tom, že se skříň nezkroutí ani v případě, že si na ní sedne dospělý člověk.


Hodnocení

Z výše zmíněných skutečností je zřejmé, pro koho a hlavně pro co je asi tato skříň určena. Hodí se jednoznačně pro nejvýkonnější moderní systémy a je lhostejné, zda jsou založené na procesorech Intel, nebo AMD. Dalším nezpochybnitelným faktem je, že tímto zajímavým kouskem určitě nepohrdnou ani hraví jedinci zajímající se o overclocking. A co říci na závěr?
InWin IW-S508-IW je TOP Level Case.Speciální výstuha z U profilu
 

Některé klady - Chlazení, konstrukce, kvalita, návrh


Některé zápory - průměrná kvalita zadního krytu

 

Skříň do testu zapůjčila firma ASBIS ČR.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 145 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 72 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

K letectvu ho nejdřív pustit nechtěli. Izraelský stíhač se stal esem es

v diskusi jsou 2 příspěvky

8. prosince 2023

Premium Giora „Hawkeye“ Epstein se stal nejlepším stíhačem v kategorii soubojů proudových letadel, ne...

Letecký svátek. Taková byla letošní airshow Air Legend v Melun Villaroche

v diskusi je 9 příspěvků

8. prosince 2023

Letecká show Air Legend na letišti Melun Villaroche jihovýchodně od Paříže přinesla v roce 2023...

Generativní AI Gemini od Googlu překonala v testu i lidské experty

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023  16:06

Google je zatím v oblasti generativní umělé inteligence spojován především se svým chatbotem Bard....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...