Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Recenze Iiyama DPS110: prezentujeme mobilně

  0:01
Na pár dní jsme si mohli vyzkoušet kompaktní projektor z dílen firmy Iiyama, i na českém trhu dobře známého výrobce kvalitních monitorů a displejů. Jeho DPS110 model patří k těm nejlehčím projektorům na českém trhu, současně však také k nižší třídě projektorů s rozlišením 800 x 600 bodů. Zda vám toto bude na překážku, záleží především na požadavcích.

Prezentujeme, prezentujete, prezentují...

...mobilně! Kde jsou ty časy, kdy projektor byla nemovitá věc. Nepřenosné, rozměrné projektory už dnes mohou patřit minulosti stejně jako velké, stacionární stolní počítače. Ovšem stejně jako u notebooků, i zde je nutno se smířit s kompromisy - a v neposlední řadě též s vyšší cenou.

iiyamaprojektorsvga

Na pár dní jsme si mohli vyzkoušet kompaktní projektor z dílen firmy Iiyama, i na českém trhu dobře známého výrobce kvalitních monitorů a displejů. Jeho DPS110 model patří k těm nejlehčím projektorům na českém trhu, současně však také k nižší třídě projektorů s rozlišením 800 x 600 bodů. Zda vám toto bude na překážku, záleží především na požadavcích.

iiyamaprojektorsvga

Pro běžné prezentace a promítání videa je rozlišení projektoru dostačující, přednost dražšího projektoru s rozlišením 1024 x 768, bratra DPS110 s naznačujícím názvem DPX110 (DPS a DPX: S jako SVGA, X jako XGA rozlišení), se projeví například při promítání detailnějších slidů v PowerPointu či při předvádění statických fotografií ve vyšším rozlišení.

Samozřejmě, výhodou nižšího rozlišení je přijatelnější cena. Podobně jako kdysi u notebooků, i tyto projektory zatím čekají na svůj průlom do oblasti skutečně masové technologie. V ne tak vzdálené budoucnosti by podobné projektory mohly snadno nahradit domácí televize i ještě dražší plasmové displeje, zatím však zůstávají svou cenou nad běžně akceptovatelnou hranicí. Náš odhad je, že teprve když jejich ceny poklesnou někam do okolí 20 až 30 tisíc pro SVGA a 40 tisíc pro XGA modely, lze čekat masové rozšíření.

Podobně jako většina miniaturních projektorů této třídy pracuje i Iiyama s DLT technologií Texas Instruments aneb Digital Light Processing. S identickou technologií jsme se potkali i u výrobků Compaq a dalších. Ač je projektor snadno přenosný, při provozu nemůže projektor spoléhat na akumulátory, vzhledem ke spotřebě a výkonu lampy musí být k dispozici vnější zdroj energie, tedy vždy použitelný, ale jen v dosahu zásuvky.

iiyamaprojektorsvga

Vzhledem ke své velikosti má Iiyama přesvědčivý výkon. Svítivost 1100 lumenů (ANSI) zaručuje solidní pohled na prezentaci i při dostatku přirozeného světla v promítací místnosti. Samozřejmě, problémy začnou nastávat při promítání v ostrém slunečním svitu, zde by však měly problémy i podstatně větší, stacionární projektory. Kontrastní poměr 600 : 1 je další z výhod tohoto projektoru (notebooky mívají kolem 150 : 1. Promítání domácího videa si samozřejmě nejvíce s tímto projektorem vychutnáte večer.

Působivá je právě široká škála vstupů, které lze pro promítání použít. Od S-videa přes klasické analogové video s cinch konektorem, až po VGA vstup (s DVI adaptérem) lze připojit k projektoru většinu standardních zdrojů obrazu. Projektor automaticky přizpůsobí velikost obrazu vstupnímu signálu, tj. i když například notebook "vysílá" v rozlišení 1024 x 768, projektor si obraz patřičně zmenší a přizpůsobí své fyzické matici 800 x 600 bodů, samozřejmě za cenu zkreslení obrazu (maximální přizpůsobitelné rozlišení je 1280 x 1024 bodů s obnovovací frekvencí 75 Herz, šíře videopásma je 110 MHz a řádkový kmitočet 68,7 kHz). Podobné triky lze provádět i při promítání širokoúhlého záznamu či záznamu z videa či kamery.

iiyamaprojektorsvga

Pokud promítáte ze šikmého úhlu či potřebujete kompenzovat zkreslení dané promítáním vysoko na stěnu z nižšího stolku, k tomu všemu poslouží menu projektoru, ovládané buď přímo na projektoru, nebo pomocí miniaturního dálkového ovládání, které patří k nepochybným přednostem tohoto lehkého projektoru. Namísto velkých dálkových ovládání s několika tužkovými bateriemi pro napájení, zde stejnou službu udělá tenký, plochý ovladač, napájený plochou baterií.

Jeho bezchybná funkčnost je podpořena integrací infračervené diody na čele i zádi projektoru. Pokud tak nestojíte přímo kolmo na osu projektoru, je vysoká pravděpodobnost, že projektor signál zachytí. Dobrou zkušenost jsme měli i se signálem odraženým přímo od promítací stěny, míříc na promítanou předlohu.

iiyamaprojektorsvga

Pokud v promítací místnosti chybí reproduktory, projektor sám je schopen posloužit jako zesilovač a jedna reprobedna. Není to nijak ohromivá reprodukce, hlasitost je samozřejmě také limitována, ovšem ve srovnání s reproduktory v notebooku je to o několik tříd lepší kompromis. Ideální však je spoléhat na větší reproduktory externí, pokud se s nimi jste ochotni nosit.

Reproduktory se budou hodit i pro hlučnost na pozadí. Projektor se řadí k těm méně hlučnějším, má regulovaný výkon dvou větráků, podle aktuálního zatížení a teploty se pak zapíná jeden či oba větráky. Při našem použití i po dobu několika hodin se hlučnost udržela na akceptovatelné úrovni, aniž by slyšitelně rušila prezentaci či reprodukci. Výrobce udává maximální hlučnost 36 decibelů.

Iiyama projektor svga

Pozoruhodná je u tohoto projektoru elektronická nastavená maximální životnost lampy - projektor si počítá provozní hodiny a po uběhnutí 1500 hodin se sám odstaví. Zda je o promyšlený obchodní tah, jak zvýšit odbyt nových lamp, či ochranu kvality obrazu nebo možná i ochranu před prasknutím staré lampy, těžko se dohadovat, výrobce bude zcela jistě tvrdit cokoliv krom prvého. Tuto vlastnost je třeba uvážit v porovnávání s ostatními projektory.

Poněvadž již svou konstrukcí je tento projektor určen k přenášení, zajímala nás možnost a snadnost nasazení mimo domácí prostředí. Nošení je záležitost celkem bezproblémová. Iiyama dodává svůj projektor připraven k použití, včetně všech kabelů - a chvályhodně i ochranné miniaktovky, šité na míru projektoru a dodávanému příslušenství. Právě tato pozornost k detailu nás příjemně překvapila. Respektive, je ostuda, pokud jsou některé firmy ochotny dodávat drahé vybavení bez potřebných součástí.

Iiyama projektor svga

U Iiyamy tomu tak není, zde naleznete vše potřebné a dokonce připravené k použití. Aktovka je takřka přesně vypočítána na objem dodávaných kabelů, včetně napájecího, a nacpat do ní ještě něco většího nežli zapalovač již zřejmě není možné. Obal je pak i s kabely a projektorem lehčí a menší nežli většina aktovek s notebooky, váží cca 2 kilogramy (samotný projektor 1,76 kg) a nedosahuje rozměrů ani formátu A4. Projektor sám má rozměry 220 x 175 x 52 milimetrů, tedy skutečně výrazně méně nežli obyčejná čtvrtka co do plochy.

Aktovka je především obalem na cesty, není však zcela ideální pro náročnější přepravu bez dozoru - vypolstrování aktovky je vhodné pro běžné opatrné přenášení, pád z metru by však v ní projektor ustát nemusel. Pokud tak plánujete nasazení v drsnějších podmínkách, rozhodně se vyplatí nákup větší, více vykládané brašny.

Iiyama projektor svga

Oproti jiným projektorům, zde nenajdete možnost datové komunikace s PC, projektor je čistě pouze projekčním zařízením, jeho dálkové ovládání nenahradí myš či jiný ovladač kurzoru. Při prezentaci se tak budete muset držet v blízkosti notebooku, pro ovládání své prezentace nebo zvážit nákup dálkového ovládání k notebooku.

Iiyama projektor svga

Závěrem - projektor do domácnosti i kanceláře

Krom omezení daného nižším rozlišením můžeme projektor Iiyama doporučit komukoliv, kdo hledá přenosný, velmi kompaktní projektor, s kompletním vybavením a příjemnými detaily navrch. Ať již pro obchodní prezentace či videopřehrávání, svým výkonem patří k tomu lepšímu. Co do svítivosti se podobá konkurenci, kterou jsme již mohli otestovat. Příjemné je jeho ovládání, především nastavení a použití dálkového ovládání, za zmínku stojí i kompletní vybavení potřebnou kabeláží a velmi praktická brašna.

  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na rudé oči, pilote. Jak pěšáci konečně dosáhli na letadla

Díky americkému zařízení FIM-43 Redeye dokázal poprvé v historii pěšák jediným výstřelem zničit letadlo. Vzniklo přitom...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Intel si nevymýšlel, procesory Tiger Lake jsou opravdu o hodně výkonnější

Do rukou se nám dostal zbrusu nový Asus ZenBook Flip 13 s procesorem Intel Core i5 řady Tiger Lake a grafickou částí...

Nové tablety Apple: jeden má zásadní novinky, druhý je zklamáním

Apple v úterý představil nový iPad Air, který se může pyšnit několika prvenstvími. Bude to první zařízení, které Apple...

Nižší cena, vyšší výkon. Unikátní test nových grafických karet Nvidia

Hráči si mohou mnout ruce. I základní model nové řady grafických karet od Nvidie hravě překoná špičku té loňské, přitom...

V roce 2021 může přijít nový iPad, který ukáže směr přenosným zařízením

Společnost Apple chce zabudovat do svých nových tabletů zcela novou technologii, která by mohla zlepšit obraz. Dá se...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...