Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recenze HP nc6220 - co dokáže poskytnout nejmodernější Centrino?

  1:00
Jak vypadá nejnovější model business notebooků se sadou Sonoma? HP předvedlo novou vlajkovou loď nc6220 v našem testu. Lehký, výkonný notebook s 8 hodinami provozu a formátem A4 - tak vypadá budoucnost již dnes.

Recenze HP Compaq nc6220

HP Compaq nc6220 má být nová vlajková loď v segmentu lehkých a výkonných notebooků. Dle popisu HP "poskytuje vyvážený výkon, nejnovější technologie a mobilitu spolu se stabilitou a spolehlivostí." Nutno dodat, že to není zcela od věci: váží 2,1 kg v cestovním provedení zcela bez optické mechaniky nebo 2,3 kg v provedení s optickou mechanikou. Díky nízké výšce modulární mechaniky (Ultra Slim MultiBay II) je HP vysoké 2,7 centimetru - všemi těmito parametry se dostává přinejmenším na roveň s nejmodernější konkurencí jako je například IBM řada T4x nebo tenké modely Samsungů. Oproti nim však přináší i něco navíc...

Konstrukce

Vezměme to však popořadě: lisované plasty a hořčíkové vyztužení konstrukce je vhodná kombinace pro náročnější klientelu - ačkoliv je otázkou, nakolik vyztužené víko displeje opravdu je. Nám se zdálo poměrně "měkké" na magnéziovou kostru (ovšem výrazně tužší než jakýkoliv čistě plastový notebook). Čtyřbodové ukotvení víka slouží notebooku ke cti. Víko přiléhalo k základně notebooku těsně, ale postrádalo zvýšené okraje pro perfektní ochranu vnitřku notebooku proti sponkám, mincím a jiným drobnostem, co se mohou povalovat v brašně a zaplést se mezi víko a klávesnici.

Velmi sympatickou drobností, kterou HP trumfuje 99 procent notebooků na českém trhu, jsou dvě podpěrky proti vnitřnímu příléhání klávesnice na displej. Kdo nosí notebook často - a "nejlépe" v plné brašně, ví o čem je řeč: při častém používání se často displej natolik přitlačí na klávesnici, že na povrchu displeje zůstanou otisky kláves - s postupujícím časem prakticky neodstranitelné. U HP toto riziko eliminují dvě vnitřní podpěrky, které spolehlivě oddělí displej a základnu i při vysokém tlaku z vnějšku.

Díky úhlopříčce displeje 14,1 palce a minimálním plastovým okrajům si notebook zachovává velmi atraktivní půdorys, bezmála kopírující formát listu A4 (315 x 257 milimetrů). V kombinaci s výškou 27 mm a maximální hmotností těsně pod 2,3 kg se tak jedná o jeden z nejlehčích plnohodnotných notebooků v současnosti k mání na českém trhu.

Po startu

Samotný displej není nijak nadstandardní, v zásadě spolehlivá klasika: rozlišení XGA s 1024 x 768 body v 16 miliónech barev, se solidním rozsahem regulace jasu. Maximální jas sice nedosahuje výkonu stolních displejů, na notebookové LCD však podává více než slušný výkon. Vzhledem k úhlopříčce je rozlišení optimální - dokonce mají existovat i pokročilé modely s rozlišením 1400 x 1050 bodů (pro fajnšmekry bychom navrhovali kompromis 14,1 palce a rozlišení 1280 x 1024 bodů, takové rozlišení však nenabízí žádný z notebooků v ČR a pokud víme, ani za hranicemi). Specialitou je senzor, který může automaticky nastavit jas podle úrovně intenzity světla okolí - chytrá a praktická vychytávka.

Na straně základny potěší klávesnice - zatímco dříve kralovala v klávesnicích firma IBM, je nám potěšením sdělit, že konkurence ji dohnala! Výběr z bezmála perfektních klávesnic se nám rozšířil: HP s pocitově velmi příjemnou klávesnicí zabodovalo více než kterýkoliv jiný notebook. Oproti IBM nabízí i typické klávesy Windows a všechny přednosti "správné" klávesnice pro notebook: oddělené poziční, funkční i kurzorové klávesy s vlastním polem, Ctrl na správném místě stejném jako na stolní klávesnici v levém dolním rohu (a přesmyčku Fn hned vedle vpravo). Z nadstandardních tlačítek je zde ovládání hlasitosti a úplné vypnutí/zapnutí zvuku plus další tři volitelná tlačítka pro přístup na stránky HP, ovládání bezdrátových sítí a spuštění prezentace.

Podobně se HP "pochlapilo" i u ovládání ukazatele: integrovaný je jak touchpad, tak trackpoint - ideální pro všechny uživatele: každý si vybere. Malou nevýhodou může být pouze dvoutlačítkové provedení, nicméně tlačítka jsou nadprůměrně dimenzována - a touchpad umožňuje posuv textu ve speciální scrolovací zóně, takže třetí tlačítko ani nechybí.

Nadstandardní provedení

nc6220 sází na výkon a bezpečnost: volitelně lze zabudovat bezpečnostní čip TPM, čtečka karet SmartCard je podporována softwarovou aplikací ProtectTools. V nejvyšším nastavení je možno chránit hardware, uložená data i přenosy na síti, a to ve vícenásobných úrovních - podle individuálních požadavků.

Gigabitová síť již patří u business notebooků k dobrému tónu, spolu s ní lze na levém boku notebooku nalézt i faxmodem, slot pro bezpečnostní zámek, rozhraní USB, PCMCIA slot a pod ním zmíněnou čtečku karet. Dva audio konektory (třetí linkový chybí), dvě rozhraní USB, modulární optická mechanika (v našem případě kombo DVD-CDRW kombo) a světě drž se, sériový port (!) jsou k nalezení na pravém boku. Vzadu S-video, napájení, VGA výstup a vpředu infraočko a reproduktory už jen doplňují celou show. Sériový port, na dvou místech umístěné USB a čtečka SmartCard - za tyhle "detaily" u nás HP získalo body - chybí zde snad jen FireWire.

Na spodu notebooku bylo zajímavé sledovat modularitu: akumulátor a paměť si uživatel snadno vymění sám, podobně i pevný disk. Též na dně měl otvor jediný větrák notebooku, který byl při běžném nenáročném použití v klidu. Speciální rozhraní pro replikátor jsme si vyzkoušeli na ostro v dokovací stanici - a nutno podotknout, že tento inteligentní "podstavec pro monitor" měl něco do sebe. A pro jistotu, na dně notebooku nebylo zapomenuto na místo pro vizitku majitele.

Výkon v testech

Testovaný systém rozhodně nebyl k zahození:
• procesor Pentium M 740 (aneb 1,73GHz a 2MB vyrovnávací paměť)
• čipová sada Intel Mobile 915GM/L Express
• paměť 512MB DDRII SDRAM
• 40GB pevný disk s 5400 ot./min
• gigabitová síť a faxmodem V.92
• bezdrátová síť 802.11b/g a Bluetooth
• zvuk ADI AC "97

Poněkud nás zaskočilo, že notebook neměl nainstalován ovladač grafiky - připisujeme to jeho kolování po testech. Nejnovější ovladač ze stránek Intel perfektně splnil účel. Spolu se sadou Sonoma zde boduje i inovované grafické jádro této sady - Intel nahradil Extreme Graphics (původní i verzi 2) jádrem se jménem Media Accelerator 900. Na svých stránkách slibuje více než 50 procentní nárůst výkonu - a podporu DirectX verze 9. Takže nemusímě zdůrazňovat, že jsme byli zvědavi, jak vypadají tyto sliby ve skutečnosti.

V běžných aplikacích určitě splní HP všechna běžná očekávání - a valnou většinu těch méně běžných: v testovací sadě PC Mark 2002 dosáhl notebook mety 5875 bodů v operačním výkonu procesoru, 10326 bodů v průtoku paměti a výkonu čipové sady, s 669 body postoupil disk do vyšší střední třídy: notebook se bez nejmenších problémů etabloval do vyšší střední třídy. Vzhledem k taktu procesoru 1,73 GHz nemůže aspirovat na mety úplně nejvyšší, ale pro 95 procent uživatelů nabízí více aplikačního výkonu než budou potřebovat.

U grafických požadavků je to sporné - pracující uživatelé, kteří nehrají, mají opět vystaráno. Integrovaná grafika i se sdílenou pamětí poskytuje dostatek výkonu pro většinu nároků. Horší je to s hrami - jak se ukázalo, podpora DirectX 9 je pouze softwarová, tedy prakticky nemá smysl uvažovat o hraní nejnáročnějších her. A i u těch starších je použití relativně omezené: s výkonem 4040 bodů je přesně na hraně, kdy lze uvažovat o hraní starších "akčních" her. Na druhé straně - Intel nelže, oproti starším jádrům Extreme Graphics dosahuje inovovaná čipová sada bezmála dvojnásobných výkonů (pro Extreme Graphics s operační pamětí DDR1 se výkon pohyboval kolem 2 tisíc bodů). Díky použití paměti DDR2 se tak i integrované řešení Intel konečně přiblížilo ideálu k hratelnosti - i když kompromisní a pouze u starších her (DirectX verze 8). Kdo tak touží po opravdu rozumném a všestranně použitelném grafickém výkonu, měl by si počkat na identický model notebooku, avšak s grafikou ATI Radeon X300 na sběrnici PCI Express s vlastními 32 nebo 64 MB videopaměti.

Výkon šestičlánkového akumulátoru je akceptovatelný - maximálních 4,5 hodiny, které udává HP, lze dosáhnout. V našich extrémních testech jsme dosáhli těsně přes dvě a půl hodiny provozu - s vypnutými systémy úspor energie, maximálním jasem displeje a maximální frekvencí procesoru. S aktivací úspor energie pak lze dosáhnout výrazně lepších hodnot. Specialitou HP je nový přídavný akumulátor, který lze používat napříč modelovými řadami - a který má být u tohoto modelu standardně v ceně. S jeho pomocí lze dosáhnout i celé směny pouze na akumulátory - více než 8 hodin pak není nereálné, pokud uživatel alespoň trochu šetří na spotřebě energie.

Shrnutí závěrem

HP nezklamalo. Naopak, lze říci, že dostálo vlastním reklamním proklamacím ve vyšší míře než je v branži obvyklé. Model nc6220 je tenký, kompaktní, lehký notebook s mnoha praktickými detaily, ať už na straně ergonomie, zpracování nebo bezpečnosti dat. Ne že by nebylo na čase - vývoj se stále více ubírá tímto směrem a konkurence zde také nespí, HP však stačilo chytit směr a vydalo se jím na plný plyn: nejen kvalitní hardware, ale i softwarová podpora na úrovni. A nc6220 je výsledek, který stojí za to: perfektní klávesnice, celkově vysoký výkon, široké spektrum rozhraní - a výborná doba výdrže s univerzálním přídavným akumulátorem. Za aktuální koncovou cenu 58 980 Kč bez DPH je to notebook, který můžeme doporučit všem profesionálněji orientovaným uživatelům. Kdo bude chtít ještě lepší vybavení již v základu a je ochoten si připlatit, ten nechť sáhne po lépe vybaveném modelu s grafikou ATI a případně s vyšším rozlišením displeje - pak již lze mluvit i o vstupence do světa (polo-)profesisonálních ultralehkých pracovních stanic.

  • Nejčtenější

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple naučil sluchátka nové kousky a chystá se zaplavit vaše obrazovky

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. června 2024

Ačkoli byla konference WWDC především o novinkách v operačních systémech a představení „AI“ jako...

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

v diskusi je 6 příspěvků

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Apple nám ukázal novinky a kde všude nasadil umělou inteligenci

v diskusi jsou 4 příspěvky

10. června 2024  18:27,  aktualizováno 

V pondělí začal Apple ukazovat novinky v softwarových produktech. Na každoroční konferenci WWDC se...

Už 100 let mohou fotbalisté vstřelit gól přímo z rohu

v diskusi je 11 příspěvků

16. června 2024

Už 100 let mohou dát fotbalisté gól přímo z rohu. V červnu 1924 tuto možnost otevřelo svým...

Jakmile zacvaknou kola, přijde uvolnění. Z Austrálie domů v letadle z roku 1960

v diskusi je 5 příspěvků

16. června 2024

Na konci ledna přistála na letišti v Podhořanech nedaleko Chrudimi malá formace letadel v čele s...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 54 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

KVÍZ: Poznáte motor podle zvuku?

v diskusi jsou 3 příspěvky

15. června 2024

V neděli 16. června se rozsvítí v kalendáři Den otců. Nejen pro všechny táty jsme – v dostatečném...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...