Recenze Gericom Millenium 3

aktualizováno 
All-in-one verze 3 na "proklepnutí" u nás - Gericom opět vylepšil svoje řady - tentokrát šlo především o modely určené jako náhrada za stolní PC. Klasický notebook, který má dostatek růstového potenciálu i do budoucna.

Gericom opět vylepšil svoje řady - tentokrát šlo především o modelyurčené jako náhrada za stolní PC. Modely Millenium doznaly inovace, již sindexem 3. Původně jsme měli dohodu znějící na cosi velmi rychlého,vlastně nejrychlejšího - jak už to bývá, někdy musí stačit i tonejrychlejší (co je skladem).

Jak je u této značky zvykem, v dvojitém balení - hnědý převozní kartóna atraktivnější plnobarevný vhodný na vystavení v prodejnách - k námdorazilo Millenium 3. V krabici jsem nalezl prakticky "jen" notebook,s adaptérem a síťovým kabelem. K tomu manuál Windows 98 Druhé vydání amanuál plus dvě CD k notebooku. Nádavkem pěkná brašna.

A notebook - v plastových výztužích, dobře chráněný proti nárazům běhempřepravy a stěhování. Černý hranatý kvádr, v temném odstínu - černýjako uhel. Pouze nápis GERICOM uprostřed víka "rušil" jednolitostčerné kostky. Millenium je strohé - nesnaží se Vás získat levnýmiefekty, je to pracovní utilitárnost, žádné přehnané designérské výstřelky,na druhé straně tak trochu "nuda".

Členitější boky notebooku

Není to zcela uniformní kvádr - po stranách přeci jen nabízí trochu změny:čelo zabírá mechanika s výmluvným logem DVD, zasunutá v modulárnípozici. Jištěn šroubkem je ve vedlejší zásuvce pevný disk, napravo od DVDje modul akumulátoru, stejně jako DVD poměrně snadno vyjímatelný.

Po obou stranách si pro sebe našly místo reproduktory, vlevo i s dvoutlačítkovýmovládáním hlasitosti, vpravo s úchytem pro bezpečnostní kensingtonský zámek.Vlevo zdířka faxmodemu, disketová jednotka a tři audio konektory, vpravo dvaPCMCIA sloty s podporou CardBus a větrací otvor.

Externí prohlídku končíme sériovým, paralelním, VGA, infračerveným,dokovacím rozhraním, S-video a USB konektory vzadu. Jinými slovy - snad s výjimkouS-videa a překvapivě širokého dokovacího konektoru - naprosto standardnívybavení běžného notebooku.

Zábava je skryta uvnitř

Teprve po odklopení víka v nás tento notebook trochu rozpumpuje adrenalin:15,1 palcový displej je solidní úhlopříčka, dost těžko přehlédnutelná.Pod ním ještě tři stavové diody přístupu na disk, napájení a dobíjení,zbytek je v základně: klávesnice přímo pod displejem, takřka se dotýkajíckloubů. Vlevo, vedle horní řady kláves opět tři diody, tentokrát proindikaci přepínačů klávesnice a tlačítko vypnutí.

Na opačném konci, mezi velkými opěrkami dlaní velká plocha touchpadu, sdvěma nadprůměrně rozměrnými tlačítky - aneb velký notebook, velké ovládání.Totéž lze říci o klávesnici - a v dobrém. Velikost notebooku se zdeprojevila více než pozitivně. Klávesy stolních rozměrů, s vysokýmzdvihem, jemně oddělené bloky kláves podle funkce, rozumné rozložení.

Nejraději bych odkázal na recenzi notebooku HP XE3 - klávesnice jsou sipodobné jako vejce vejci - nejdůležitější ovládací klávesy nadprůměrnévelikosti, Ctrl a Alt v dvojím provedení na optimálních místech, sdruženépoziční klávesy, vydělené obrácené téčko šipek. Přes Fn přístupnéněkteré funkce ovládání notebooku: jas, hlasitost, přepínání displeje amonitoru, uspání. U našeho modelu však zcela chyběl český potisk kláves- pravděpodobně se jednalo o první kus, ale stojí to za ověření.

Poněkud atypické je řešení opěrky dlaní - místo samotného plastunotebooku je zde jedna vrstva navíc: poloprůhledný, měkčí plast stříbrnébarvy. Díky umístění reproduktorů na bocích nezabírá důležité místoa lehce zvedne opěrku dlaní - rozhodně není nepříjemný, těžko říci,zda se jedná o praktický doplněk či jen prvek efektního designu.

Windows 98 Druhé vydání

Po spuštění se objeví standardní plocha Windows 98 - všechna zařízeníjsou správně nainstalována a funkční. Pouze u jejich doladění Gericomopomenul pár detailů: ač má počítač SpeedStep procesor Pentium III, chybítu pro něj malá utilitka umožňující přepínání rychlosti procesoru za běhuWindows, bez restartu. Touchpad nainstalovaný jako standardní myš postrádáněkteré rozšířené vlastnosti - v obou případech stačí stáhnutíovladačů z Internetu. Trochu zarazila absence softwarového DVD přehrávače- v počítači s DVD mechanikou - máte tak sice DVD, ale video si nepřehrajete.

Komponenty - kvalita i kvantita

Nelze se ubránit dojmu, že na povrchu se mohou lišit, ale uvnitř senotebooky podobají stále více: podobně jako řada notebooků testovaných vposledních měsících, Gericom je postaven na intelovské BX sadě, kteráoslaví již několikáté výročí nadmíru úspěšného působení v mobilnítechnice (sada Solano jej masově vystřídá teprve cca od poloviny roku), ografický výstup se stará ATI - ve verzi Mobility 128 na 133 MHzové AGP sběrnici,PCMCIA karty obsluhuje řadič Texas Instruments. Zvuk zprostředkovává sadaESS Maestro. Modem softwarový, značka LT WinModem. 16 MB videopaměti, díkykteré není na externím monitoru obtíží ani rozlišení 1600 x 1200 bodůve 32ti bitové hloubce.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Apple inovoval malý tablet. Trvalo to čtyři roky

Nový iPAd mini podporuje dotykové pero.

Apple poněkud překvapivě uvedl na trh dva nové tablety - malý mini a klasický Air. Oba dostaly nový čip či větší paměť...

Skvělé příslušenství. Na trh míří lehoučké monitory pro práci kdekoli

ThinkVision

Na stánku Lenova a HP na veletrhu MWC 2019 nás zaujaly lehoučké přenosné 14" monitory. Připojíte je jedním USB-C...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz